Προς το περιεχόμενο

Οτε--->Vodafone Ρισκο?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα στην παρεα...

Ειμαι χρονια πελατης (ευχαριστημένος) στον Οτε. 24αρη adsl 250 λεπτα αστικα υπεραστικα και μιση ωρα κινητο.

 

Αυτό βγαινει γυρω στο 65αρι με 75αρι το διμηνο.

 

Α να πω επισης ότι εχει ληξει το 24μηνο συμβολαιο μου με Οτε.

 

Χθες με πηραν από Βοντα και μου προτειναν 24αρη ιντερνετ, απεριόριστα αστικα υπεραστικα και 5 ωρες κινητο στην τιμη των 19,20€ το μηνα.

 

Κανεις δεν αντιλεγει ότι η τιμη είναι ακρως δελεαστικη...

 

Εμενα το μεγαλο μου αγχος είναι το νετ...Μηπως χαλασει-πεσει η γραμη.

Τωρα το down μου είναι καπου 12,000 και up 0.800.

 

Εχει καποιος αναλογη εμπειρια?

Λετε να το κανω?

 

Περιοχή Λαμπρινη Πατησια Γαλατσι εκει γυρω.

 

Εάν πάντως αποφασίσεις να παραμείνεις στην cosmote είτε κάνε ανανέωση το ίδιο ακριβώς πακέτο με χρεώση στα 26€/μήνα (24 δέσμευση) είτε πήγαινε σε άλλο πακέτο αν σε βολεύει περισσότερο (πχ. με απεριόριστες κλήσεις και κινητά στα 30 ευρώ το μήνα). Έχεις ξεμείνει σε παλιό πακέτο και πληρώνεις περισσότερα.

https://www.cosmote.gr/fixed/sl/201376/doubleplay/home?lastLayoutId=18

 

Οι τιμές ισχύουν μόνο με ανανέωση online (και όχι μέσω του 13888 ή καταστήματος) ή μέσα από το chat του site.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 37
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Επίσης κάνοντας αίτηση φορητότητας στη Vodafone έχεις μεγάλη πιθανότητα να σου κάνουν αντιπροσφορά από την Cosmote για να μη φύγεις. Έτσι κατέληξα να πληρώνω 22€ / μήνα για το ίδιο πακέτο με 'σένα (στην Cosmote) συν κάτι εξτρά δωράκια. :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης κάνοντας αίτηση φορητότητας στη Vodafone έχεις μεγάλη πιθανότητα να σου κάνουν αντιπροσφορά από την Cosmote για να μη φύγεις. Έτσι κατέληξα να πληρώνω 22€ / μήνα για το ίδιο πακέτο με 'σένα (στην Cosmote) συν κάτι εξτρά δωράκια. :P

 

Ισχύει αρκετές φορές.

Όμως ένα πολύ μεγάλο ποσοστό δεν τους καλούν για αντιπροσφορά οπότε απλά έτσι θα το ρισκάρει και ό,τι γίνει.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εάν πάντως αποφασίσεις να παραμείνεις στην cosmote είτε κάνε ανανέωση το ίδιο ακριβώς πακέτο με χρεώση στα 26€/μήνα (24 δέσμευση) είτε πήγαινε σε άλλο πακέτο αν σε βολεύει περισσότερο (πχ. με απεριόριστες κλήσεις και κινητά στα 30 ευρώ το μήνα). Έχεις ξεμείνει σε παλιό πακέτο και πληρώνεις περισσότερα.

https://www.cosmote.gr/fixed/sl/201376/doubleplay/home?lastLayoutId=18

 

Οι τιμές ισχύουν μόνο με ανανέωση online (και όχι μέσω του 13888 ή καταστήματος) ή μέσα από το chat του site.

Εχω την εντυπωση οτι οι τιμες που αναφερεις αφορουν μονο τους νεους συνδρομητες και οχι υφισταμενους.

 

Απο κει και περα, μια χαρα ειναι η πρωην HOL νυν Vodafone.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω την εντυπωση οτι οι τιμες που αναφερεις αφορουν μονο τους νεους συνδρομητες και οχι υφισταμενους.

 

Απο κει και περα, μια χαρα ειναι η πρωην HOL νυν Vodafone.

 

Έτσι το παρουσιάζουν γιατί θέλουν κυρίως να "τσιμπήσουν" πελάτες από φορητότητα αλλά το κάνουν και σε υφιστάμενους πελάτες αν το ζητήσουν. Μόνο μέσω του site όμως.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανένας δεν δίνει δωρεάν φορητότητα εκτός της cosmote για νέες VDSL (και μόνο) συνδέσεις. Οποιος λέει ότι δεν χρεώνει η τάδε εταιρία τη φορητότητα την πάτησε και θα την πληρώσει κανονικά. 

Και το ρούτερ περίπου 30 ευρώ χρέωση γιατί αυτό που έχεις τώρα κατά πάσα πιθανότητα πρέπει να επιστρέψει στον οτε γιατί το έχεις με χρησιδάνειο. 

 

Όποτε άλλαξα εταιρεία,δεν πλήρωσα φορητότητα.Ούτε έφ'απαξ,ούτε με δόσεις.

Οι εταιρείες παρείχαν εξοπλισμό με χρησιδάνειο,και περνούσε στην κυριότητά σου ,με τη λήξη του συμβολαίου.

Αν δεν ανοίξεις και στο κούριερ που θα έρθει να τον παραλάβει,σε περίπτωση πρόωρου τερματισμού,δε θα ασχοληθούν και ιδιαίτερα.Και κάπως έτσι,αποκτούσες και ένα συρτάρι με μόντεμ.

Του χώρου είπες είσαι;

 

Η καλύτερη εταιρεία η vodafone,στο σταθερό τουλάχιστον που μπορώ να έχω άποψη.

Ο ΟΤΕ τους οικιακούς πελάτες,τους έχει καραγραμμένους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πρίν μια εβδομάδα έκανα αίτηση φορητότητας σε εταιρεία που χρησιμοποιεί το δίκτυο της vodafone.

Δεν αναφέρω ποια είναι η εταιρεία, γιατί θα κατηγορηθώ για διαφήμιση...

Η τηλεφωνία είναι voip.

Οι παροχές είναι:

Απεριόριστες αστικές και υπεραστικές κλήσεις

Adsl έως 24mbps

300' προς κινητά

1000' προς ενδοαιτερικά κινητά

Αστική χρέωση σε διεθνείς κλήσεις α' ζώνης

Δωρέαν τέλη φορητότητας

Χρέωση ρούτερ (oxygen) 25€

 

Τελική τιμή με φπα 17,89€/μήνα για συμβόλαιο 12 μηνών.

 

Το ίδιο πακέτο το έχω στην πεθερά μου από το καλοκαίρι.Το ρούτερ που της έστειλαν είναι oxygen vdsl με ενσωματωμένη μπαταρία.

Επίσης 6 κινητά της οικογένειας τα έχω στην εταιρεία αυτή περίπου 8 χρόνια.

Μπορεί να κάνει αίτηση όποιος θέλει.

Η τιμή δεν αλλάζει ακόμα και αν δεν έχεις κινητό σ'αυτούς ή στην vodafone.

Καλό είναι να γνωρίζουμε και άλλες εναλλακτικές λύσεις...

Επεξ/σία από kob6931
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης κάνοντας αίτηση φορητότητας στη Vodafone έχεις μεγάλη πιθανότητα να σου κάνουν αντιπροσφορά από την Cosmote για να μη φύγεις. Έτσι κατέληξα να πληρώνω 22€ / μήνα για το ίδιο πακέτο με 'σένα (στην Cosmote) συν κάτι εξτρά δωράκια. :P

 

Ισχύει αλλά δεν είναι και σίγουρο. Επειδή κινούμε στον χώρο οι πιθανότητες να σε πάρουν για αντιπρόταση είναι σχετικά μικρές. Είναι ανάλογα τον πελάτη και δεν ξέρω με τι άλλους δείκτες γίνονται αυτά. Αν όμως δεν θέλει πραγματικά να φύγει και κάνει την κίνηση ρισκάροντας το τότε ίσως να φύγει εκεί που δεν θέλει. Ετσι την είχε πατήσει και ο πατέρας μου με την cosmote που έκανε αίτημα στην wind και δεν τον πήρε ποτέ κανείς από την cosmote. Μετά ξεκίνησε ο γολγοθάς με την wind και επιτέλους μπόρεσα και έφυγα και ξαναγυρίσαμε cosmote. Ηταν ένας ολόκληρος χρόνος όμως διαρκών προβλημάτων και ταλαιπωρίας που δεν θέλω να ξαναζήσω. 

Όποτε άλλαξα εταιρεία,δεν πλήρωσα φορητότητα.Ούτε έφ'απαξ,ούτε με δόσεις.

Οι εταιρείες παρείχαν εξοπλισμό με χρησιδάνειο,και περνούσε στην κυριότητά σου ,με τη λήξη του συμβολαίου.

Αν δεν ανοίξεις και στο κούριερ που θα έρθει να τον παραλάβει,σε περίπτωση πρόωρου τερματισμού,δε θα ασχοληθούν και ιδιαίτερα.Και κάπως έτσι,αποκτούσες και ένα συρτάρι με μόντεμ.

Του χώρου είπες είσαι;

 

Η καλύτερη εταιρεία η vodafone,στο σταθερό τουλάχιστον που μπορώ να έχω άποψη.

Ο ΟΤΕ τους οικιακούς πελάτες,τους έχει καραγραμμένους.

 

Δεν ξέρω τι "μπάρμπα" έχεις και τη γλίτωσες αλλά ας πούμε ότι αυτό που σου συνέβη δεν είναι η νόρμα. Εμένα η δική μου άποψη σε θέμα σταθερού είναι ότι η Cyta είναι η καλύτερη ενώ για κινητό και Internet είναι ο οτε. Και ναι, είμαι του χώρου ως ενοικιαζόμενος υπάλληλος από τρίτη εταιρία σε κατάστημα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εγώ μένω Γαλάτσι έχω ΟΤΕ και είμαι πολύ ευχαριστημένος και είμαι και τέσσερα χρόνια πελάτης απλά με δελέασε η Wind (είναι ολόκληρη ιστορία) και αφού έκανα αίτηση φορητότητας στην Wind με πήραν τηλέφωνο από ΟΤΕ και έκαναν αντιπροσφορά 24άρι ADSL(πραγματικό download 11Mbps) απεριόριστα σταθερά με δωρεάν την αναγνώριση κλήσης, 6 ώρες σε κινητά, δωρεάν ρούτερ, και ανανέωση κάθε μήνα σε δύο Whats up που υπάρχουν στην οικογένεια από 200 λεπτά προς όλους, μόνο όμως για τον πρώτο χρόνο του συμβολαίου, επίσης δωροεπιταγή 70 ευρώ από Γερμανό και δωρεάν ο πρώτος μήνας 30,50 ευρώ. Ολα αυτά με 30.50ευρώ το μήνα για δύο χρόνια. Απλά φίλε μου για να το πετύχω αυτό έπρεπε να κάνω αίτηση φορητότητας αλλού να δει ο ΟΤΕ ότι έχω πρόθεση να φύγω για να μου κάνουν αντιπροσφορά. Παλιά πλήρωνα 42 ευρώ το μήνα. Ολα αυτά έγιναν το καλοκαίρι του 2016.Εσύ αποφασίζεις πως θες να το κάνεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστω πολυ παιδες.

Αυτην την εβδομαδα θα κινηθω...Το μυαλο λεει να μεινω, η καρδια να φυγω :P

 

Περασα και απο εναν ΟΤΕ στην Βεικου..68€ μου εβγαλε το πακετο με τα απεριοριστα αστικα υπεραστικα και μιση ωρα κινητο...Και καμια προβλεψη για vdsl στην περιοχη μου...

Απο την αλλη πριν τα χριστουγεννα που με ειχε παρει η Βονταφον μου ειχε κανει την εν λογω προσφορα..

 

- Παρτε με αυριο παρακαλω να σας απαντησω γιατι θελω να το σκεφτω λιγο τους ειπα,.....

 

Δεν ξαναφανηκαν...

 

Εκανα και ενα call back στον Οτε με τιτλο <ληξη συμβολαιου-προσφορα ανανεωσης> τιποτα και αυτοι 3 μερες...

 

Τι να πω..ολοι με γραφουν :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Περασα και απο εναν ΟΤΕ στην Βεικου..68€ μου εβγαλε το πακετο με τα απεριοριστα αστικα υπεραστικα και μιση ωρα κινητο...

 

To ίδιο πακέτο μπορείς πάντως να το πάρεις και 61 ευρώ περίπου (το δίμηνο) μέσα από το site.

 

Εκανα και ενα call back στον Οτε με τιτλο <ληξη συμβολαιου-προσφορα ανανεωσης> τιποτα και αυτοι 3 μερες...

 

Τι να πω..ολοι με γραφουν :P

 

Είναι επειδή είναι μέρες πρωτοχρονιάς και αδειών και υπάρχει λιγότερο προσωπικό.

Εάν όχι μέχρι τότε, μετά τις 4 του μήνα θα έχεις ανταπόκριση.

 

Επεξ/σία από l337
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To ίδιο πακέτο μπορείς πάντως να το πάρεις και 61 ευρώ περίπου (το δίμηνο) μέσα από το site.

 

 

Το ίδιο πακέτο (με adsl) το έχω στο πατρικό μου με 24,90€/μήνα με δέσμευση 2 ετών
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ίδιο πακέτο (με adsl) το έχω στο πατρικό μου με 24,90€/μήνα με δέσμευση 2 ετών

 

Το οποίο αφορά προσφορά από το retention (ή άλλων τμημάτων) μέσω συγκεκριμένων campaigns με κλήσεις outboundενίοτε κατόπιν φορητότητας) οπότε είσαι off-topic στο αρχικό ποστ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το οποίο αφορά προσφορά από το retention (ή άλλων τμημάτων) μέσω συγκεκριμένων campaigns με κλήσεις outboundενίοτε κατόπιν φορητότητας) οπότε είσαι off-topic στο αρχικό ποστ.

 

Ήμουν ήδη ΟΤΕ όπως και ο ts
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ήμουν ήδη ΟΤΕ όπως και ο ts

 

Σωστά όμως ανέφερα παραπάνω έγινε από υπηρεσία (δεν έχει σημασία να αναφέρω ποια) που κάνει outbound κλήσεις και έχουν άλλο σκοπό (βλ. campaigns) από το front office. Δεν είπα ότι λες ψέμματα. είπα ότι είναι διαφορετική περίπτωση από του ASFE.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...