Προς το περιεχόμενο

Χορήγηση επιδόματος γάμου στον ιδιωτικό τομέα


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η γυναίκα μου εργάζεται σε σχετικά μεγάλη εταιρία και αρνούνται να της χορηγήσουν το επίδομα εδώ και καιρό με την δικαιολογία πως είναι προαιρετική, εκ μέρους του εργοδότη, η χορήγηση. Όσο κι αν έψαξα, πουθενά δεν βρήκα τέτοια διάταξη και το συμπερασμα που έβγαλα είναι πως αν ο εργοδότης ανήκει στα σωματεία που έχουν έχουν υπογράψει την Σ.Σ.Ε. ή η πρόσληψη έγινε με βάση την Σ.Σ.Ε. κι ότι απορρέει από εκεί, είναι υποχρεωτικό μέχρι την 31.12.2016, ενώ για τις ατομικές συμβάσεις ισχύει ότι ορίζουν αυτές.

 

Ισχύει κάτι διαφορετικό; Κάποιος/α που να γνωρίζει κάτι παραπάνω;

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 50
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Χωρίς να είμαι απόλυτα σίγουρος, νομίζω οτι επίδομα δικαιούσαι όταν κάνεις παιδί.

Παλαιότερα έπαιρνες και ως απλά έγγαμος (άνευ τέκνου) αλλά με τα μνημόνια πρέπει να καταργήθηκε αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω εχει 8 χρονια που δεν παιρνω επιδομα ουτε για παιδια ουτε για γαμο :)

και ειμαι σε τεραστιο ομιλο, φιλος τραπεζικος παιρνει επιδομα γαμου και του πληρωνουν παιδικο σταθμο για τα παιδια!


ουτε η γυναικα μου παιρνει επιδομα γαμου τιποτα.


δε ξερω κανεναν που να παιρνει επιδομα γαμου. ειναι προαιρετικο οπως αναφερθηκε ηδη

οχι μονο αυτο , εχει καταργηθει μας ειπαν εμας απο την δουλεια, 150 ατομα πανελλαδικα εχουμε δεν μπορει να κλεβει ολους,μιλαμε για τεραστια εταιρια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ούτε και εγώ λαμβάνω επίδομα γάμου. Μου είπαν ότι ήδη το συγκεκριμένο επίδομα περιλαμβάνεται στις αποδοχές που λάμβανα και όντας ελεύθερος(!?).

 

Επίδομα τέκνου θα μπει όταν έρθει το παιδί.

 

Επίσης σε μεγάλο όμιλο..... ενοικιαζόμενος βέβαια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ούτε και εγώ λαμβάνω επίδομα γάμου. Μου είπαν ότι ήδη το συγκεκριμένο επίδομα περιλαμβάνεται στις αποδοχές που λάμβανα και όντας ελεύθερος(!?).

 

Επίδομα τέκνου θα μπει όταν έρθει το παιδί.

 

Επίσης σε μεγάλο όμιλο..... ενοικιαζόμενος βέβαια.

ε αφου θα παρει επιδομα παιδιου εισαι τυχερος , εγω τιπτοα δεν πηρα και ουτε προκειται..χανω στο μπαμ δηλαδη 100+ 100 το επιδομα 200

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει καταργηθεί στον ιδιωτικό τομέα, εκτός αν έχει συμφωνηθεί με κάποια επιχειρησιακή ή ατομική σύμβαση.

και παλι δυσκολα..σε μεγαλες εταιριες φιλοι μου κανεις δεν παιρνει ουτε γαμου ουτε παιδιων..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...