Προς το περιεχόμενο

Cosmote vdsl 50mbps-ποια ειναι η πραγματικη ταχυτητα κατεβασματος?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλήσπερα σε ολους. Πριν απο λιογες ημερες εβαλα απο ΟΤΕ-κοσμοτε το vdsl 50mbps.

 

O τεχνικος μου εδειξε στην ρεκλετα της πολυκατοικιας οτι δινει 50 ακριβως ακι εγω μεσα στο σπιτι εχω 46.

 

Ολα καλα,θεωρω λογικο μιας και το σπιτι ειναι του 1990 να υπαρχει καποια απωλεια.

 

Αυτο που με απασχολει ειναι η ταχυτητα κατεβασματος και μεσω browser και torrent.

 

Με 46mbps η αλλιως 46/8(MBps)=5,75MBps.

 

Οποτε η μεγιστη ΘΕΩΡΙΤΙΚΗ ταχυτητα κατεβασματος ειναι 5,75. Για διαφορους παραγοντες που ολοι λιγο πολυ γνωριζουμε η ταχυτητα αυτη ειναι μη επιτευξιμη.

 

ποια θεωρειτε εσεις οτι θα επρεπε να ηταν η ταχυτητα? π.χ 5MB/s? 

 

 browser+torrent μου δινουν max 4.2ΜΒ/s.

 

χρησημοποιω το asus ac68u modem/router ενα ακσιολογο μηχανημα σιγουρα κλασεις ανωτερο απο το speedport i2 που μου εδωσαν. Σε συνεργασια με την τεχνικο της asus (ανταλλαγη email) σετταρα ολες τις ρυθμισεις για την καλυτερη δυνατη αποδοση του router.

 

εχω απενεργοποιησει απο τα windows το QOS οπου δεσμευει bandwitch για διαφορους λογους.

 

εχω σετταρει επισης μεσω της motherboard (gigabyte gaming 7 z170x ) στο killer network το chrome+torrent να ειναι highest priority. 

 

Για οσους γνωριζουν επισης εχω τρεξει το command netsh interface tcp set heuristics disabled το οποιο βελτιωσε σημαντικα την ταχυτητα φορτωσης περιεχομενου σε ιστοσελιδες αλλα οχι το download speed.

 

ποια ειναι η γνωμη σας?? 4,2ΜΒ/s ειναι καλα για  46mbps?  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 51
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

στην πραξη θα παρεις περιπου 100 με 105 kilobytes στο megabit.

επισης για να πετυχεις τα 50 πανω στο σπιτι ειναι απλο.θα πρεπει να κανεις αυτο.

https://www.cyta.com.cy/mp/informational/support/files/wiring-guide-for-broadband_GR.pdf

απαγορευονται τα bridge taps δια ροπαλου δυστυχως στην vdsl γιατι χανεις αρκετα .οσο πιο πολλα και πιο μεγαλα σε μηκος τοσο περισσοτερο απωλεια.αν καποιος δεν χασει σε ταχυτητα λογω μεγαλων margin θα χασει σε margin.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα το δωσω με ενα απλο παραδειγμα  μεταφορικα

εχεις ενα δρομο που ενωνει το α σημειο με το β.   α σημειο ειναι το αστικο κεντρο β σημειο ειναι το adsl/vdsl splitter.

απο το α σημειο στο β δεν πρεπει να υπαρχει κανενα στενακι (κανενα παραλληλο καλωδιο). αν υπαρχει καποιο στενο(καλωδιο) τοτε το αμαξι μπαινει στο στενο βγαινει απο το στενο και συνεχιζει (το σημα κανει αντανακλαση σε εκεινο το σημειο) με αποτελεσμα Να δημιουργειται αυτο

http://img.tfd.com/cde/BRIDTAP.GIF

 

θα πρεπει δηλαδη απο το αστικο κεντρο μεχρι και το σπλιττερ σου να μην υπαρχει κανενα παραλληλο(διακλαδωση).

απο το αστικο κεντρο μεχρι και τον κατανεμητη της πολυκατοικιας σου δεν υπαρχει.μεσα στο σπιτι ομως τα περισσοτερα πριζακια ειναι παραλληλα .οποτε εκει πρεπει καποιος να βαλει πχ το ρουτερ στην κεντρικη πριζα και τα υπολοιπα πριζακια σαν καλωδιωση να μην ενωνονται με το καλωδιο στο κεντρικο πριζακι αλλα να ειναι σε διπλο πριζακι και να πηγαινουν στο Phone του splitter.

 

αναλογως τι καλωδια εχει καποιος στο σπιτι και ποσα ζευγαρια η υλοποιηση μπορει να ειναι πιο ευκολη ή πιο δυσκολη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα, σύμφωνα με τα λεγόμενα του σου δηλαδή αν παίρνω 100kb/mb η μέγιστη ταχύτητα download μου είναι 4,6MB/s?

 

Επίσης κάτι άλλο θα ήθελες μάλλον να μου δείξεις και ανέβασες τραγούδι :) δες το LINK του YouTube που ανέβασες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν ειναι Link του utube.

http://img.tfd.com/cde/BRIDTAP.GIF

 

αυτο εβαλα.

ναι πανω κατω κοντα εκει θα εισαι στα 4,6 .δεν μιλαω για torrent Που ανοιγεις πολλα connections οποτε εκει ειναι διαφορετικα.επισης μιλαμε για ταχυτητα με ethernet παντα και χωρις να γινεται seeding.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι στο παραπανω ποστ λεω :) οπως και να εχει να κλεισω το seed στο τορρεντ? Κατεβαζω παρα πολλα αρχεια μαγαλου ογκου. 40gb+ 

καποιες φορες υπαρχει και η επιλογη τορρεντ. και η αναμονη ειναι πολυ μεγαλη. Γιαυτο θελω την καλυτερη δυνατη download speed αν απορεις γιατι δεν ειμαι ευχαριστημενος με 4,2MB/s

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μαλλον για το παραπανω απο αυτο λινκ σου λεει.

ποστ με Νο #2

Οκ το εφτιαξα.δεν πηρε το copy paste.

Ναι στο παραπανω ποστ λεω :) οπως και να εχει να κλεισω το seed στο τορρεντ? Κατεβαζω παρα πολλα αρχεια μαγαλου ογκου. 40gb+ 

καποιες φορες υπαρχει και η επιλογη τορρεντ. και η αναμονη ειναι πολυ μεγαλη. Γιαυτο θελω την καλυτερη δυνατη download speed αν απορεις γιατι δεν ειμαι ευχαριστημενος με 4,2MB/s

σε torrents αλλαζουν ολα.αν seedareis και ειδικα στο max θα σου μειωσει ταχυτητα.

επισης επειδη ανοιγεις πολλαπλα connections χανεις και bandwidth εκει.για να κερδισεις στο συγχρονισμο δες το link πιο πανω και λογικα θα κλειδωσεις στα 50 απο τα 46 οποτε θα κερδισεις αλλα 400kilobytes.

εφτιαξα το Link.

α.να κοιτας που και που Firmware για το asus.

επισης  λογικα πρεπει να συγχρονιζεις στα 46 τωρα?

για βαλε τα stats>για να ξερουμε αν πραγματι συγχρονιζεις λιγοτερο απο τα 50.καλο ειναι να ειναι σωστη η καλωδιωση για να εχεις τα λιγοτερα errors και καλυτερα Margins

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Η normal μέγιστη ταχύτητα για συγχρονισμό 49999Kbps είναι τα 5.5-5.8ΜΒ/sec, ενσύρματα με το router ασφαλώς, όχι μέσω WiFi...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η normal μέγιστη ταχύτητα για συγχρονισμό 49999Kbps είναι τα 5.5-5.8ΜΒ/sec, ενσύρματα με το router ασφαλώς, όχι μέσω WiFi...

εχει 46 mbit μεσα στο σπιτι λογικα λογω bridge taps οποτε ειναι ηδη 4 Mbit κατω απο τον συγχρονισμο που μπορει να παρει.θα πρεπει να κερδισει πρωτα αυτα.σε τορρεντ βεβαια εχει και αλλους περιορισμους.κατα τα αλλα ας μετρησει 100 με 105 kilobytes/mbit περιπου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα και καλες γιορτες,καλα χριστουγεννα σε ολους. Δυστηχως χθες δεν βρηκα χρονο να απαντησω στο νημα. 

 

Λοιπον ας τα παρουμε αποτην αρχη,κεντρικη πριζα στο σπιτι δεν εχω ιδεα ποια ειναι. Το πιο πιθανον να ειναι αυτη που εχω τωρα το μοντεμ μιας και ειναι η κοντινοτερη στον κατανεμητη της πολυκατοικιας και ειναι ακριβως διπλα στο pc.

 

επισης φυσικα μιλαμε παντα για ethernet στην θεση 1 του μοντεμ και οχι wifi. επισης το μοντεμ παιρνει πολυ συχνα official αναβαθμισεις και πηρε την ιδια μερα που ενεργοποιηθηκε η γραμμη (την Τριτη). 

 

επισυναπτω φωτογραφιες με συχρονισμο και speedtest. Αν θελετε μπορω να επισυναψω και τις ρυθμισεις που εχω εφαρμοσει.

 

 

Υ.Γ αλλαξες το λινκ στο 2ο ποστ αλλα παλι τραγουδι μου ανοιγει,παρακαλω επισυναψε εκ νεου το λινκ σε νεο ποστ.

post-252152-0-19610500-1482588860_thumb.png

post-252152-0-24810900-1482588862_thumb.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Κανονικό το speedtest για 50αρα...

 

Ο συγχρονισμός σου είναι 49999, με μέγιστο θεωρητικό 135000κάτι, δεν χρειάζεται να κάνεις κάτι, όλα είναι ok όπως πρέπει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστά. Εχω απορία να δω απλώς ποιος είναι ο τρόπος για να πιασω 50 σύμφωνα με αυτό που θέλει να μου δείξει ο poulinos στο δεύτερο ποστ.

 

Έχω κατεβάσει το "Internet download manager" το οποιο είχε και δωρεάν δοκιμή και φαίνεται να δουλεύει τέλεια καθώς σήμερα όλη μέρα σε ότι κατέβασα έπιασε ταχύτητες 5,5-5,8MB/s κάτι το οποίο θεωρώ μεγάλη βελτίωση καθώς μέγιστο σε Chrome είχα δει έως 4,4MB/s.

Χρησημοποιω το free Trial αλλά από ότι φαίνεται θα το αγοράσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...