Προς το περιεχόμενο

Τελικα ξερά ξύλα μπορουμε να βρούμε?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ξερά ξύλα τα...Χριστούγεννα. Οκ

 

Για την ιστορία, κανείς έμπορος δεν μπαίνει στην διαδικασία να αποθηκεύει σε κλειστούς χώρους λόγω κόστους (άλλο το να έχεις ένα οικόπεδο και άλλο στεγασμένο οικόπεδο) και βέβαια οι περισσότεροι έχουν πολύ μικρούς χώρους για να έχουν στεγνά ξύλα μετά τα πρωτοβρόχια.

Μάλιστα τις τελευταίες 1-2 χρονιές τα διάφορα μεγάλα πολυκαταστήματα εργαλείων-σπιτιού που πουλάνε και ξύλα έχουν σχετικές ανακοινώσεις όπου πολύ ευγενικά λένε στην ουσία "τώρα που το θυμήθηκες μην περιμένεις στεγνά ξύλα", προφανώς για να γλυτώσουν τις σχετικές γκρίνιες.

Μόνες λύσεις αυτές που αναφέρθηκαν παραπάνω. Είτε προμήθεια τον προηγούμενο χειμώνα είτε το αργότερο μέχρι τέλος καλοκαιριού (άντε να βάλουμε και τον Σεπτέμβρη μέσα). Μετά.......

 

προσωπικά έχω περσινή δρυ που ανάβει και καίγεται όπως πρέπει ενώ η οξιά που πήρα φέτος (καθυστερημένα είναι η αλήθεια λόγω $$$) δεν την "παλεύει" ακόμα καθόλου καλά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σχετικά με το κόστος... η πώληση γίνεται με το κυβικο μετρο. Δεν σε ενδιαφέρει λοιπον αν εχουν καποια υγρασια πανω τους.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σχετικά με το κόστος... η πώληση γίνεται με το κυβικο μετρο. Δεν σε ενδιαφέρει λοιπον αν εχουν καποια υγρασια πανω τους.

 

Δεν ισχύει παντού αυτό. Ο πατέρας μου π.χ. , όποτε έχει αγοράσει καυσόξυλα για το εξοχικό τιμή τόνου τού αναφέρουν, όχι κυβικού μέτρου. Μιλάω για τρεις τουλάχιστον προμηθευτές στην ανατολική Αττική. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://dasarxeio.com/2012/12/27/agoranomiki-diataxi-kausoxulon/

 

Άμα θες τους το επιβάλεις αν δεν κάνω λάθος...

 

Ενδιαφέρον (και λογικό να ισχύει...) , αλλά δεν ξέρω τι άκρες έχουν και τη γράφουν στα τρυφερά τους τη διάταξη, γι' αυτό και δεν είμαι σίγουρος για το αν καταλαβαίνουν από «επιβολές». Έχω δει και πώς πουλάνε οι συγκεκριμένοι: Ζυγίζουν το φορτηγό που θα σού τα φέρει, προ και μετά φόρτωσης και δίνουν τιμή φορτίου σε τόνους...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά η πώληση των ξυλων πλέον γίνεται με το κυβικο. Απλά οι περισσότεροι στις μαντρες κάνουν την αντιστοιχία και σε όποιον ζητά τόνο του λένε πάρε 2 κυβικά βγαίνει κάτι παραπάνω από τόνο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και σε κυβικό να αγοράζεις :

1. Σε κλεβουν στο ντουκιασμα.

2. Δεν αντιστοιχούν σωστά βάρος και όγκο. Πχ στην ελιά , το κυβικό ζυγίζει 640κιλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και σε κυβικό να αγοράζεις :

1. Σε κλεβουν στο ντουκιασμα.

2. Δεν αντιστοιχούν σωστά βάρος και όγκο. Πχ στην ελιά , το κυβικό ζυγίζει 640κιλά.

υπάρχει (σύμφωνα με το νόμο) κυβικό χύδιν και στοιβιαγμενο. στη πρώτη περίπτωση καταλαβαίνουμε ότι δε πρόκειται για κυβικό ολόκληρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και σε κυβικό να αγοράζεις :

1. Σε κλεβουν στο ντουκιασμα.

2. Δεν αντιστοιχούν σωστά βάρος και όγκο. Πχ στην ελιά , το κυβικό ζυγίζει 640κιλά.

Φεύγεις εσύ με το αυτοκίνητό σου από τη μάντρα και από πίσω ακολουθεί το φορτηγό. Μέχρι να βγει από την πύλη, ο εργάτης έχει σκαρφαλώσει στην καρότσα και έχει πετάξει μερικά κούτσουρα έξω. Για τέτοια καραγκιοζιλίκια μιλάμε. Φυσικά, και αυτά που αρχικά φορτώθηκαν δεν ήταν ποτέ 1 κυβικό (πχ).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φεύγεις εσύ με το αυτοκίνητό σου από τη μάντρα και από πίσω ακολουθεί το φορτηγό. Μέχρι να βγει από την πύλη, ο εργάτης έχει σκαρφαλώσει στην καρότσα και έχει πετάξει μερικά κούτσουρα έξω. Για τέτοια καραγκιοζιλίκια μιλάμε. Φυσικά, και αυτά που αρχικά φορτώθηκαν δεν ήταν ποτέ 1 κυβικό (πχ).

 

Τόσο γύφτοι πια; Και μετά μας φταίνε τα μνημόνια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά δεν θυμόμουν σωστά.

1 κυβικό ελιάς ζυγίζει 580 κιλά ( με 20% νερό )

Όταν αγόραζα ξύλα, είχα μαζί μου τα εξής :

 

1. Εκτυπωμένο αυτό www.cres.gr/kape/pdf/download/Firewood_handbook.pdf

2. Φορητό μετρητή υγρασίας

 

Αποτέλεσμα : τσακώθηκα με όλους τους έμπορες.

Γιατί?

Διότι βρήκα ως κατώτερη τιμή, τα 100€ το μ3 οξυά/δρυ και 120€ την ελιά!!!

Αν βάλει κανείς τις τιμές του πίνακα 2.2.1 της σελ 5 του οδηγού , θα διαπιστώσουμε ότι μιλάμε για 220€ τον τόνο οξυά/δρυ και 206€ τον τόνο ελιά (όπου αγοράζεις κ 200κιλά στον τόνο νερό αν είσαι και τυχερός και θα σε κλέψουν κιόλας).

 

Από τότε μόνο μπρικετες ή τώρα τελευταία, πετρέλαιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και γενικά δεν μου αρέσει να στηρίζω τους "μεγάλους", τα τελευταία 3-4 χρόνια παίρνω ξύλα από Praktiker και Leroy, έχοντας αηδιάσει από τις προσεγγίσεις των "μικρότερων" και τις κλεψιές.

Μάλιστα με την έλευση του "κυβικού" πάλι το προσπάθησα με τους μικρούς αλλά κι εκεί είδα άλλου τύπου μαγκιές σε σχέση με παλιότερα (πχ να πηγαίνω σε μαντρά στη Βάρη και να ζητάω 1,5-2 κυβικά σε παλέτα κι ενώ είχε μόστρα παλέτες να μου λέει "αυτές τις φορτώνουμε όταν στέλνουμε στα νησιά. Για εδώ θα σου παραδώσω μεν κυβικό αλλά χύμα στην καρότσα" ;) ).

Πηγαίνοντας στα πολυκαταστήματα που ανέφερα, αν και η παράδοση μπορεί ν' αργήσει καμιά βδομάδα (και τώρα την χρεώνουν ενώ παλιά δεν) το τελικό αποτέλεσμα ως προς την ποσότητα είναι άψογο. Παλέτες όμορφα ντανιασμένες, χωρίς κενά, ακόμα και στην μεσαία στρώση που δεν φαίνεται όταν παραλαμβάνεις παρά μόνο όταν την αδειάζεις.

Μόνα μείον το ότι δεν μπορείς να πάρεις λίγα παρά μόνο παλέτες και το ότι η παράδοση είναι "επί του πεζοδρομίου" και άρα πέφτει κουβάλημα (προσωπικά δεν με νοιάζει αφού πάντα τα κουβαλάω και τα ντανιάζω μόνος μου, αλλά το αναφέρω γιατί ίσως κάποιος να μην θέλει ή να μην μπορεί)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...