Προς το περιεχόμενο

Απάτη απο σελίδα που δεν υπάρχει πια, και πληρωμή μέσω τραπέζης


Sheogorath

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για να ευθυμήσουμε λίγο… Πόσα ήταν τα χρήματα τελικά? Για να δούμε πόσο κοστίζει το ζευγάρι κάλτσες…

213.90  :ph34r:

 

Δεν θα τις φορέσω, για το Χριστουγεννιάτικο δέντρο/κάλτσα Αη Βασίλη πήγαν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 41
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Αγόρασα το Σεπτέμβριο από παρόμοια σελίδα παπούτσια NIKE AIRMAX ΚΑΙ ΜΟΥ ΈΣΤΕΙΛΑΝ ΜΙΚΕ ΑΙΡΜΑΧ :-) 

Ενημέρωσα την Εθνική με της οποίας τη χρεωστική MASTERCARD εγινε η αγορά και μετά 80 μέρες  τα χρήματα επεστράφησαν στο λογαριασμό μου και κράτησα και τα ΜΙΚΕ.....

΄Εστειλα βέβαια στην τράπεζα και φωτογραφίες με το πακέτο και το περιεχόμενό του.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχω ψάξει τι γίνεται στην Ελλάδα αλλά πιστεύω ότι σε visa/mastercard ισχύουν παρόμοια σε όλο τον κόσμο.

 

Στο εξωτερικό λοιπόν μπορείς να πας στην τράπεζα σου και να αμφισβητήσεις οποιαδήποτε συναλλαγή με κάρτα

μέσα σε ένα δίμηνο αναφέροντας το λόγο:

- δεν ήταν όπως στην περιγραφή

- έφτασε σπασμένο

- χάλασε

- μη εξουσιοδοτημένη αγορά κλπ.

και η τράπεζα επικοινωνεί με τον πωλητή για να τον ενημερώσει και να βρεθεί μια λύση.

 

Στην περίπτωση σου είναι ξεκάθαρα απάτη και λογικά θα πάρεις τα χρήματα σου πίσω μέσα σε 90 μέρες.

 

Κρατάω μια επιφύλαξη γιατί είμαστε Ελλάδα και οι νόμοι δεν έχουν και πολύ σημασία.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άρα γιατί τότε εσείς  βρε σύντροφοι και όχι μόνο εδώ Ελλάδα μα και Διεθνώς, προτιμάτε τις αγορές με PayPal και όχι απευθείας με κάρτα? Μιας και είστε απόλυτα σίγουροι ότι η κάθε τράπεζα εδώ και στο εξωτερικό θα δέχεται πάντα την απάτη και ίσως να χρεώνεται εκείνη τα χρήματα που παίρνει ο κάθε ένας απατεώνας για δίκες σας αγορές?

 

Και δεν λέω για την περίπτωση της κλοπής κωδικών ή αριθμού κάρτας… αλλά για κανονική αγορά! Τον λόγο έχει ο νόμος και κυνήγησε τον μέσω Δικαστηρίου – Αστυνομίας.

 

Θα χαιρόμουν να μας πείτε ποιος είναι αυτός ο νόμος που υποχρεώνει την κάθε τράπεζα να σου επιστρέψει χρήματα που έδωσες με την θέληση σου σε κάποιον και αυτός ο κάποιος σε ξεγέλασε!

 

Έχω στον νου μου 2-3 σελίδες ύποπτες για παραγγελίες αλλά αν καλυπτόμαστε και είμαι σίγουρος ότι δεν θα χάσω τα 2300 ευρώ που θα κοστίζουν οι παραγγελίες μου θα το τολμήσω άμεσα να ψωνίσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου δώσατε κουράγιο παιδιά, να 'στε καλά :) Θα δοκιμάσω αύριο, και αν τα πάρω πίσω κερνάω ούζο στην Μυτιλήνη που είμαι, για όποιον είναι κοντά.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άρα γιατί τότε εσείς  βρε σύντροφοι και όχι μόνο εδώ Ελλάδα μα και Διεθνώς, προτιμάτε τις αγορές με PayPal και όχι απευθείας με κάρτα? Μιας και είστε απόλυτα σίγουροι ότι η κάθε τράπεζα εδώ και στο εξωτερικό θα δέχεται πάντα την απάτη και ίσως να χρεώνεται εκείνη τα χρήματα που παίρνει ο κάθε ένας απατεώνας για δίκες σας αγορές?

 

Και δεν λέω για την περίπτωση της κλοπής κωδικών ή αριθμού κάρτας… αλλά για κανονική αγορά! Τον λόγο έχει ο νόμος και κυνήγησε τον μέσω Δικαστηρίου – Αστυνομίας.

 

Θα χαιρόμουν να μας πείτε ποιος είναι αυτός ο νόμος που υποχρεώνει την κάθε τράπεζα να σου επιστρέψει χρήματα που έδωσες με την θέληση σου σε κάποιον και αυτός ο κάποιος σε ξεγέλασε!

 

Έχω στον νου μου 2-3 σελίδες ύποπτες για παραγγελίες αλλά αν καλυπτόμαστε και είμαι σίγουρος ότι δεν θα χάσω τα 2300 ευρώ που θα κοστίζουν οι παραγγελίες μου θα το τολμήσω άμεσα να ψωνίσω.

Εντελώς πληροφοριακά, λόγος που το pp αύξησε την κάλυψη από τις 45 ημέρες στις 180 ήταν τα απανωτά chargeback των τραπεζών παγκοσμίως, όπου έπαιρνε τις μπάλες μας και δεν μπορούσε να πει και τίποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και το paypal δεν προσφερει ασφαλεια πολλες φορες απλα κανει την παπια ,να αναφερω οτι ως πωλητης εχασα 100 ευρω απο chargeback ,οποτε καλυτερα να μιλας οταν ξερεις ολα τα δεδομενα ,μια χαρα οι τραπεζες κανουν chargeback και σε περιπτωσεις που καποιος εχει αδικο απλα παιζει με το credibility του

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και το paypal δεν προσφερει ασφαλεια πολλες φορες απλα κανει την παπια ,να αναφερω οτι ως πωλητης εχασα 100 ευρω απο chargeback ,οποτε καλυτερα να μιλας οταν ξερεις ολα τα δεδομενα ,μια χαρα οι τραπεζες κανουν chargeback και σε περιπτωσεις που καποιος εχει αδικο απλα παιζει με το credibility του

 

Αυτό το έχεις κάπου γραμμένο? Σε κάποιο επίσημο χαρτί? Σε κάποιον Νόμο? Σε κάποια επίσημη σελίδα? Θα βοηθούσε πολλά άτομα να ανεβάσεις κάτι χειροπιαστό και όχι λόγια στον αέρα…

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γνωριζεις μηπως τον ορο αμφισβητηση συναλλαγης ,αν οχι ψαξε το εχει υποχρεωση η τραπεζα να κανει καποιο ελεγχο ,πχ μια φορα που ειχα αγορασει κατι απο κινα μεσω  satelite internet μπλοκαρε την συναλλαγη ,μια χαρα μπορει να τον βοηθησουν απο τραπεζα...

 

 

Οι πιστωτικές κάρτες εχουν προστασία στις αγορές εκ του νομου και σε αυτές ισχύει η αμφισβήτηση συναλλαγης. Εισαι σιγουρος οτι ισχύει και στις χρεωστικές?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η περιπτωση των παπουτσιων Mike ηταν απολυτα ξεκαθαρη, με μια φωτογραφια των μαιμου παπουτσιων (σε κατασταση καινουργιου) πιστοποιει την απατεωνια. Γιατι εχεις να δειξεις την μαιμου.
Εδω ομως στειλαν ενα ζευγαρι καλτσες, τι θα βγαλεις φωτογραφιες; Εαν ειχαν στειλει μαιμου παπουτσια τα πραγματα θα ηταν ευκολα για τον φιλο και ασχημα για τον απατεωνα.
Μακαρι να κανω λαθος και να βρεις τα χρηματα των γονιων σου. Σε καθε περιπτωση προσπαθησε να μην τους φωναξεις, για καλο το καναν. Καταλαβαινω την απογοητευση σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό το έχεις κάπου γραμμένο? Σε κάποιο επίσημο χαρτί? Σε κάποιον Νόμο? Σε κάποια επίσημη σελίδα? Θα βοηθούσε πολλά άτομα να ανεβάσεις κάτι χειροπιαστό και όχι λόγια στον αέρα…

μικρε θεε λαβε μια ωραια συντομη κατασταση του τι επαθα μεσω paypal διοτι ο αλλος εκανε chargeback απο τραπεζα καλυτερα να μην μιλας αμα δεν σε περνει....

 

Dear CHRISOVALANTIS PAPAPAVLOU,

One of your buyers opened a case for this transaction. This means that the buyer has asked their financial institution to reverse the money for this transaction.

We want to help you, and are disputing this case with your buyer's financial institution.

Here are the case details:

    Buyer's name: ++++++

    Buyer's email: ++++++

    Buyer's transaction ID: +++++++++++

    Your transaction ID: 24K05514CT0100014

    Transaction date: 4 October 2016

    Transaction amount: 50,00 EUR

    Disputed amount: 45,34 GBP

The disputed amount has now been debited from your PayPal account because of the following reason(s):

    Intangible items are not covered under Seller Protection.

In addition, you have been debited a 16,00 EUR chargeback fee.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η περιπτωση των παπουτσιων Mike ηταν απολυτα ξεκαθαρη, με μια φωτογραφια των μαιμου παπουτσιων (σε κατασταση καινουργιου) πιστοποιει την απατεωνια. Γιατι εχεις να δειξεις την μαιμου.

Εδω ομως στειλαν ενα ζευγαρι καλτσες, τι θα βγαλεις φωτογραφιες; Εαν ειχαν στειλει μαιμου παπουτσια τα πραγματα θα ηταν ευκολα για τον φιλο και ασχημα για τον απατεωνα.

Μακαρι να κανω λαθος και να βρεις τα χρηματα των γονιων σου. Σε καθε περιπτωση προσπαθησε να μην τους φωναξεις, για καλο το καναν. Καταλαβαινω την απογοητευση σου.

To ότι στείλανε το ένα απο τα 6 πράγματα (και το φθηνότερο κίολας) δεν είναι αρκετό?

 

Ο μόνος λόγος που φώναζα είναι που δεν μου το είπανε εξαρχής όταν ήταν νωρίς και το έμαθα μόνος μου τώρα. "Γιατί θα φώναζα αν μου το λέγανε", τώρα τι θα κάνω, να μην τους γκαζώσω, ειλικρινά :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άρα γιατί τότε εσείς  βρε σύντροφοι και όχι μόνο εδώ Ελλάδα μα και Διεθνώς, προτιμάτε τις αγορές με PayPal και όχι απευθείας με κάρτα? Μιας και είστε απόλυτα σίγουροι ότι η κάθε τράπεζα εδώ και στο εξωτερικό θα δέχεται πάντα την απάτη και ίσως να χρεώνεται εκείνη τα χρήματα που παίρνει ο κάθε ένας απατεώνας για δίκες σας αγορές?

 

Και δεν λέω για την περίπτωση της κλοπής κωδικών ή αριθμού κάρτας… αλλά για κανονική αγορά! Τον λόγο έχει ο νόμος και κυνήγησε τον μέσω Δικαστηρίου – Αστυνομίας.

 

Θα χαιρόμουν να μας πείτε ποιος είναι αυτός ο νόμος που υποχρεώνει την κάθε τράπεζα να σου επιστρέψει χρήματα που έδωσες με την θέληση σου σε κάποιον και αυτός ο κάποιος σε ξεγέλασε!

 

Έχω στον νου μου 2-3 σελίδες ύποπτες για παραγγελίες αλλά αν καλυπτόμαστε και είμαι σίγουρος ότι δεν θα χάσω τα 2300 ευρώ που θα κοστίζουν οι παραγγελίες μου θα το τολμήσω άμεσα να ψωνίσω.

Ο κυριότερος λόγος είναι για να μην δίνεις τον αριθμό της κάρτας σου σε κάθε σαιτ.

Αν έκανες κάτι τέτοιο η πιθανότητα να στον κλέψουν μεγαλώνει πολύ και αν ανοίξεις πολλά chargebacks

μαζεμένα χάνεις σε χρηματοπιστωτική αξιοπιστία και μπαίνεις στη μαύρη λίστα των τραπεζών

με αντίκτυπο να έχεις πρόβλημα με όλες τις κάρτες-δάνεια από όλες τις τράπεζας,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μικρε θεε λαβε μια ωραια συντομη κατασταση του τι επαθα μεσω paypal διοτι ο αλλος εκανε chargeback απο τραπεζα καλυτερα να μην μιλας αμα δεν σε περνει....

 

Dear CHRISOVALANTIS PAPAPAVLOU,

One of your buyers opened a case for this transaction. This means that the buyer has asked their financial institution to reverse the money for this transaction.

We want to help you, and are disputing this case with your buyer's financial institution.

Here are the case details:

    Buyer's name: ++++++

    Buyer's email: ++++++

    Buyer's transaction ID: +++++++++++

    Your transaction ID: 24K05514CT0100014

    Transaction date: 4 October 2016

    Transaction amount: 50,00 EUR

    Disputed amount: 45,34 GBP

The disputed amount has now been debited from your PayPal account because of the following reason(s):

    Intangible items are not covered under Seller Protection.

In addition, you have been debited a 16,00 EUR chargeback fee.

 

Τις ειρωνείες φίλε μου εκεί που σε παίρνει… γιατί για την «ταμπακιέρα» πάλι δεν λες τίποτα ουσιαστικό!

Ο φίλος σήμερα ή αύριο που θα πάει σε συγκεκριμένη Ελληνική Τράπεζα, ποιον χειροπιαστό νόμο θα έχει για να απαιτήσει επιστροφή των χρημάτων του?

Ποιος είναι αυτός ο Νόμος εγχώριος ή της ΕΕ?

Σε ποια επίσημη σελίδα τον έχεις διαβάσει να τον κατεβάσω και εγώ?

Τώρα με το τι σου απάντησε εσένα το PayPal και το κάθε PayPal είναι λόγια στον αέρα και ο φίλος δεν θα βρει το δίκιο του!

 

Διότι έρχεσαι και πετάς μια απάντηση του PayPal.. Αλλά δεν μας λες  

1.Ποιος ήταν ο αγοραστής?

2.Με ποια τράπεζα συνεργάζονταν και σε ποια χώρα ήταν αυτή η τράπεζα?

3.Τι είδους κάρτα είχε και τι είδους σύμβαση είχε η κάρτα του με την τράπεζα?

4.Η τράπεζα κάτω από ποιους Νόμους λειτούργει? Του συγκεκριμένου κράτους? Της ΕΕ αν είναι στην ΕΕ?

Όταν καταφέρεις να μαζέψεις τα κομμάτια του παζλ έλα να ξανά ειρωνευτείς.

 

Και για να μην παρεξηγηθώ είμαι υπέρ να υπάρχει κάλυψη και σε χρεωστικές κάρτες για αγορές που κάναμε με την θέληση μας… αλλά το να προσπαθούμε να αιτιολογήσουμε κάτι χωρίς κάτι χειροπιαστό (Νόμος - ΦΕΚ - σύμβαση κάρτας) είναι άλλα λόγια να αγαπιόμαστε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...