Προς το περιεχόμενο

Απάτη απο σελίδα που δεν υπάρχει πια, και πληρωμή μέσω τραπέζης


Sheogorath

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Συνήθως την δηλώνεις ως μη εξουσιοδοτημένη αγορά και τελειώνει εκεί το θέμα, περνάει την διαδικασία έγκρισης και σου επιστρέφουν τα χρήματα. Βέβαια ο φίλος αναφέρει ότι έχουν περάσει και πολλές ημέρες, σίγουρα αυτό δεν συνεισφέρει κάπου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 41
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Τις ειρωνείες φίλε μου εκεί που σε παίρνει… γιατί για την «ταμπακιέρα» πάλι δεν λες τίποτα ουσιαστικό!

Ο φίλος σήμερα ή αύριο που θα πάει σε συγκεκριμένη Ελληνική Τράπεζα, ποιον χειροπιαστό νόμο θα έχει για να απαιτήσει επιστροφή των χρημάτων του?

Ποιος είναι αυτός ο Νόμος εγχώριος ή της ΕΕ?

Σε ποια επίσημη σελίδα τον έχεις διαβάσει να τον κατεβάσω και εγώ?

Τώρα με το τι σου απάντησε εσένα το PayPal και το κάθε PayPal είναι λόγια στον αέρα και ο φίλος δεν θα βρει το δίκιο του!

 

Και για να μην παρεξηγηθώ είμαι υπέρ να υπάρχει κάλυψη και σε χρεωστικές κάρτες για αγορές που κάναμε με την θέληση μας… αλλά το να προσπαθούμε να αιτιολογήσουμε κάτι χωρίς κάτι χειροπιαστό (Νόμος - ΦΕΚ - σύμβαση κάρτας) είναι άλλα λόγια να αγαπιόμαστε.

τι να σου πω το λενε ολοι αλλα κανεις οτι τα ξερεις ολα καλως βρε εχεις δικαιο μην χαλιεσε....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορειτε να σταματησετε τον ανουσιο και εκτος θεματος καυγαδακι; Μου φανηκε περιεργο εκεινο το chargeback του φιλου, καλως η κακως δεν ξερω οποτε δεν ειπα τιποτα. Εδω ομως ο διαπληκτισμος ειναι παντελως ασχετος με το θεμα μας.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι περιεργο φανηκε? Αρπαχτη της blackfriday ηταν και η σελιδα εκλεισε μετα απο λιγες μερες. Πηγα τραπεζα και μου ειπαν εφοσων εκλεισε η σελιδα λογικα θα τα παρω πισω, συμβαινει συχνα. Συμπληρωσα κατι εγραφα και περιμενω να προχωρησει.

 

Η πλακα ειναι σε ερωτηση μου "που την βρηκες ρε μανα την σελιδα", μου ειπε σε διαφημιστικο μπανερ στο φβ. Ποσο πιο ξεκαθαρη απατη δηλαδη :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορειτε να σταματησετε τον ανουσιο και εκτος θεματος καυγαδακι; Μου φανηκε περιεργο εκεινο το chargeback του φιλου, καλως η κακως δεν ξερω οποτε δεν ειπα τιποτα. Εδω ομως ο διαπληκτισμος ειναι παντελως ασχετος με το θεμα μας.

προφανως και εχασα 118 ευρω στη τοτε συναλλαγη γιατι το paypal ειχε το θρασος να με χρεωσει και για τα εξοδα του για την ενασχοληση με την τοτε υποθεση ,(παρεπιμπτοντως  η microsoft μου χε δωσει σε διαλογο τα δεδομενα οτι τα κλειδια που πωληθηκαν  ειχαν ενεργοποιηθει στην αγγλια οπου και ειχα πουλησει τα keys και το paypal λογω του chargeback και με τα στοιχεια υπερ μου του εδωσε τα χρηματα πισω) τωρα σε απατη απο την περιπτωση του πωλητη ημουν  σιγουρος οτι θα καλυπταν τον τοπικ σταρτερ απο την τραπεζα παρα τις ειρωνιες του παντογνωστη....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένα άρθρο που εξηγεί την προστασία που έχει κάποιος όταν αγοράζει με πιστωτική ή χρεωστική κάρτα.

 

https://www.moneyadviceservice.org.uk/en/articles/how-youre-protected-when-you-pay-by-card

 

Το άρθρο αφορά Αγγλία αλλά πιστεύω ότι οι visa/mastercard ακολουθούν την ίδια πολιτική για όλο τον κόσμο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η πλακα ειναι σε ερωτηση μου "που την βρηκες ρε μανα την σελιδα", μου ειπε σε διαφημιστικο μπανερ στο φβ. Ποσο πιο ξεκαθαρη απατη δηλαδη :P

 

Bάλε επειγόντως adblock στον υπολογιστή τους :P

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Bάλε επειγόντως adblock στον υπολογιστή τους :P

 

Καλησπέρα!

 

Είχε αλλά οι διαφημίσεις στο φβ δεν "χτυπάνε".  :-(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γνωριζεις μηπως τον ορο αμφισβητηση συναλλαγης ,αν οχι ψαξε το εχει υποχρεωση η τραπεζα να κανει καποιο ελεγχο ,πχ μια φορα που ειχα αγορασει κατι απο κινα μεσω  satelite internet μπλοκαρε την συναλλαγη ,μια χαρα μπορει να τον βοηθησουν απο τραπεζα...

 

Σε δικη μου αντιστοιχη περιπτωση, τον ορο "αμφισβητηση συναλλαγης" σχεδον δεν τον γνωριζε ουτε η προισταμενη στην τραπεζα  :blink: !!!!!!! Πρεπει να εκανε 5-6 τηλεφωνα στα κεντρικα  μεχρι να βρει πως γινεται.   

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Λοιπόν, ένα update.

 

Προχθές με ενημέρωσαν ότι θα μπούν τα χρήματα μέσα στον μήνα.

Η διαφήμηση του ίδιου "μαγαζιού" ξαναέπαιξε πάλι στο ΦΒ. Προσοχή λοιπόν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...