Προς το περιεχόμενο

Οδοντίατρος, μπρρρρ


theoritikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πρόκειται να επισκεφτώ οδοντίατρο για να μου φτιάξει ένα παλιό σφράγισμα που έφυγε .

Το πρόβλημα είναι πως έχω φοβία, και με το που κάτσω στην καρέκλα με πιάνει τρόμος.

Την τελευταία φορά που πήγα, ο γιατρός έκανε εξαιρετική δουλειά αλλά ήταν αρκετά νευρικός. Δεν βοηθούσε καθόλου να με χαλαρώσει, καθώς ήταν μεγάλος σε ηλικία. Χρειάστηκε να τον επισκεφτώ αρκετές φορές (για αποκατάσταση σπασμένου δοντιού), και κάθε φορά τσακωνόμασταν. 

Ευτυχώς αυτή τη φορά δεν θα πάω σε αυτόν,καθώς βγήκε στην σύνταξη.

 

Ο καινούριος που θα επισκεφτώ , μου τονίστηκε πως είναι συνεργάσιμος σε λιγότερο χαλαρούς ασθενείς.

Παρόλα αυτά τι θα μπορούσα να κάνω για να νιώσω πιο χαλαρά; 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και μου φαίνεται αδιανόητο κάποιος μεγαλύτερος των 10 ετών να φοβάται τον οδοντίατρο, εγώ έχω τρελή υψοφοβία βέβαια -που μπορεί να μην έχεις εσύ-  οπότε στην προκειμένη θα πάω πάσο.

Κανα ηρεμιστικό δοκίμασε να πάρεις, κάτι άλλο δεν έχω να προτείνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γυναίκα ή άντρας είσαι, αν είσαι άντρας φαντάρος έχεις πάει?

 

Πες του να σου κάνει ολική νάρκωση :)

παιζει ολικη ναρκωση σε οδοντιατρο στην Ελλαδα (α λα usa) , η το γραφεις για πλακα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Εγώ το έλυσα ως εξής (και δεν θέλω γέλια): πάω σε παιδοδοντίατρο (που είναι και φίλη) με ειδίκευση σε παιδάκια που αντιμετωπίζουν διάφορες δυσκολίες. Οπότε όσο είμαι ξάπλα στην καρέκλα, βλέπω τις ζωγραφιές από τα άλλα παιδάκια που είναι πάνω από την καρέκλα και Μπομπ Σφουγγαράκη στην οθόνη που είναι απο πάνω μου...  :P

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω π πηγα σε εναν καμια 30-35 χρονων εκανα 2 σφραγισματα χωρις ναρκωση στο δοντι ή μυοχαλαρωτικα κλπ. Ειχε και μια τηλεοραση και ειδα το hangover. Στο μυαλο ειναι ολα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Εγω π πηγα σε εναν καμια 30-35 χρονων εκανα 2 σφραγισματα χωρις ναρκωση στο δοντι ή μυοχαλαρωτικα κλπ. Ειχε και μια τηλεοραση και ειδα το hangover. Στο μυαλο ειναι ολα.

 

Και ο πόνος στο μυαλό δημιουργείται! :P

 

Αν και πλεον κατάλαβα πως σπάνια θα σε πονέσει ένας νέος οδοντίατρος μιας και έχουν αλλάξει οι τεχνικές, οι ουσίες κλπ. Παλιά που πήγαινα μικρός στην επαρχία σε οδοντίατρο συγγενή, είχα αποκτήσει ψυχολογικά τραύματα από τον πόνο που ένιωθα στις επισκέψεις... 

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βάζουν ενα τζελ αναισθητικό στο ούλο κ μετά απο λίγα λεπτά κάνουν ένεση η οποία πονάει ελάχιστα. Ε μετά είσαι κομπλέ για τις εργασιες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πες του να σου κάνει ολική νάρκωση :)

 

Τι ολική μωρέ; Αφενός η ολική δεν είναι μία στάνταρ ένεση που την καθίζεις και τέλος. Είναι μανίκι σαν πράξη. Αφετέρου, ακόμα και αν για κάποιο -μυστήριο λόγο- είχε αναισθησιολόγο δίπλα του ο οδοντίατρος, πιστεύεις ότι θα επέλεγε να κάνει ολική νάρκωση σε ασθενή για ένα σφράγισμα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγώ δυστυχώς το ίδιο πρόβλημα έχώ...

Ευτυχώς έχει καταλάβει ο οδοντίατρος μου τον φόβο μου και πλέον δουλεύει χαλαρά πάνω μου.

 

Τι ακριβώς φοβάσαι; Αν φοβάσαι τον πόνο ζήτα του να σου κάνει αναισθησία στο σημείο,εμένα μου κάνει μια ενεσούλα και μετά χαλαρώνω και πραγματικά δεν έχω κανένα θέμα 

 

Το μεγάλο πρόβλημα το είχα παλιότερα επειδή φοβάμαι και τις ενέσεις (Είχα άσχημες εμπειρίες με παιδιάτρους και οδοντίατρους) και πλέον ούτε σε ταινία δεν μπορώ να δω σύριγγα..! Ευτυχώς κατάλαβα πως μπρος στην ταλαιπωρία ο ελάχιστος πόνος ή μάλλον το τσίμπημα των 10 δευτερολέπτων δεν είναι τίποτα οπότε πλέον του κάθομαι να μου την κάνει αδιαμαρτύρητα :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Τι ολική μωρέ; Αφενός η ολική δεν είναι μία στάνταρ ένεση που την καθίζεις και τέλος.

 

Ποια ένεση, με σφυρί γίνεται.

 

looney-tunes-tweety-hammer-4004441.jpg

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κακη φοβια αυτη γιατι θα ερθεις πολλες φορες αντιμετωπος μαζι της στη ζωη σου. Με τοπικη αναισθησια που εννοειται οτι θα σου κανει δεν εχεις να φοβηθεις απολυτως τιποτα, ουτε πριν, ουτε κατα τη διαρκεια ουτε και μετα το σφραγισμα. Μιλαμε για την πιο κλασσικη ρουτινα οδοντιατρου. Εσυ απο την πλευρα σου δεν χρειαζεται να κανεις τιποτε περισσοτερο απο το να κρατας ανοιχτο το στομα σου και να ελαφρυνεις την τσεπη σου κατα 50 ευρω.

Αν και ξερω οτι δεν βοηθησα, κλεινω λεγοντας πως ολα στο μυαλο ειναι. Ειναι καθαρα προσωπικο σου θεμα να ξεπερασεις αυτην την φοβια αν εισαι ανω των 10 ετων. Κι εγω ειχα θεματακι με τα υψη τα αεροπλανα κλπ, στις πρωτες πτησεις μου ετρωγα φρικες, πλεον βαλε με σε αεροπλανο και παρε μου την ψυχη. Κανοντας συχνες πτησεις, απλα αρχισε να γινεται ρουτινα το ολο θεμα, ενω παραλληλα βρηκα και τους τροπους μου για να παραμενω χαλαρος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν τους μπορώ καθόλου τους οδοντιάτρους και είμαι άνω των 10 χρονών :P Φιλε theoritike αν ξέρεις λίγο τη διαδικασία ίσως είναι πιο εύκολο. Βάζει αρχικά τοπικά ένα αναισθητικό σπρέι για να μην καταλάβεις την ένεση. Μετα απο 3 λεπτά κάνει την ένεση την οποία αντιλαμβάνεσαι ελάχιστα. Όπως δηλαδη καταλαβαίνεις μια οδοντογλυφίδα πάνω στο ούλο. Μετά από εκεί και πέρα πόνος δεν υπάρχει ωστε να σε ανησυχεί γιατί επενεργεί η αναισθητική ουσία της ένεσης. Το μόνο άσχημο από εκεί και πέρα που πιστεύω σε κανέναν δεν αρέσει είναι το οτι μπαίνουν διαφορα μη συμπαθητικά αντικείμενα στο στόμα σου :P το "φτύστε παρακαλώ", ο ηλίθιος ήχος του τροχού. Γενικά η όλη αίσθηση δεν είναι ευχάριστη ρε παιδί μου. Αλλα πόνος δεν υπάρχει μετά την ένεση. Ελπίζω να βοήθησα. Απεχθάνομαι κι εγω τους οδοντιατρους και έχω κάνει και απονεύρωση για να φανταστείς. Οπότε για σένα ένα απλό σφράγισμα δεν είναι τίποτα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανενας δεν παει ευχαριστα στον οδοντιατρο. Αν πεσεις σε ηλιθιο σου δημιουργουνται φοβιες,αν πας σε αστερι τα ξεπερνας ολα..δεν λεω οτι τραγουδας το τσιγκολελετα αλλα πας ανετα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...