Προς το περιεχόμενο

Απάτη με απειλές -πολύ σημαντικό


savvinio82

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Άλλος ένας λόγος να περιοριστεί το μετρητό... προσωπικά μόνο μεσήλικες και άνω γνωρίζω να έχουν μεγάλα (5ψήφια ποσά) στο σπίτι. Οι υπόλοιποι 840 κάθε 2 βδομάδες (αν και άχρηστο για την πλειοψηφία που βγάζει πολύ λιγότερα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 53
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μια χαρα μπορουνε να τους εντοπισουν. Απλα ζητανε 100€ για την μηνυση. Ετσι παει, αν δεν εχεις γεματη τσεπη η γνωστο επωνυμο, λιγα πραγματα γινοντε.

 

 

Οταν το ειχα κοιταξει, μονο με μυνηση (και 100€) μπορουσανε να αρχισουνε τις διαδικασιες. Δεν υπαρχει καποιος τοπος καταγγελιας των αριθμων και των περιστατικων.

Καποιους που πιασανε πριν λιγους μηνες, ειχανε προσπαθησει να εξαπατησουν γνωστο ηθοποιο η κατι τετοιο.

 

 

Εχω παει κ εγω αστυνομια κ δν κανει τπτ..κανεις μια μηνυση κ δινεις ενα 100αρικο για μια ωραιοτατη τρυπα στο νερο!!

 

Καλό είναι να μην παραπληροφορούμε ή βγάζουμε συμπεράσματα όταν δεν γνωρίζουμε κάτι επακριβώς σε τέτοιες περιπτώσεις!

Παραθέτω τα παραπάνω απλά για σχολιασμό και επειδή τα έχω ακούσει πολλές φορές! 

Το παράβολο όπως σωστά είπε κάποιος αφορά τα κατ' έγκληση αδικήματα, όπως οι απλές σωματικές βλάβες, η εξύβριση, και άλλα συναφή (σχετική η 6/2009 γνωμοδότηση Εισ. Αρείου Πάγου) 

Το αδίκημα που περιγράφεται είναι η απάτη και δεν απαιτείται ΚΑΝΕΝΑ παράβολο, αν κάποιος σας πει το αντίθετο είτε δεν γνωρίζει είτε έχει δόλο και το κάνει (π.χ. αποτροπή μηνύσεως κλπ).

 

Όσον αφορά την συγκεκριμένη περίπτωση απάτης, οι κλήσεις γίνονται από απόκρυψη και επίσης δεν είναι μία η ομάδα που τις κάνει. Δλδ πολλοί απατεώνες δραστηριοποιούνται στην συγκεκριμένη απάτη.

Ακόμη, επειδή το αδίκημα της απάτης τιμωρείται σε τέτοιες περιπτώσεις πλημμεληματικά σύμφωνα με γνωμοδοτήσεις της Αρχής Διασφάλισης του Απορρήτου των Επικοινωνιών (ΑΔΑΕ) απαγορεύεται η άρση του απορρήτου δλδ η γνωστοποίηση στις αρχές τόσο του αριθμού όσο και της ταυτότητας του ιδιοκτήτη. 

 

Η λύση δυστυχώς είναι είτε η παγίδευση και η αυτόφωρη σύλληψη είτε η ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ! 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλό είναι να μην παραπληροφορούμε ή βγάζουμε συμπεράσματα όταν δεν γνωρίζουμε κάτι επακριβώς σε τέτοιες περιπτώσεις!

Πηρανε τηλεφωνο θεια μου στις 3 το πρωι πως σκοτωσε καποιον σε αυτοκινητιστικο ο ξαδελφος μου. Μετα πολλα πηγε την ιδια μερα το πρωι στο αστυνομικο τμημα Καλλιθεας οπου της ειπανε τα παραπανω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πηρανε τηλεφωνο θεια μου στις 3 το πρωι πως σκοτωσε καποιον σε αυτοκινητιστικο ο ξαδελφος μου. Μετα πολλα πηγε την ιδια μερα το πρωι στο αστυνομικο τμημα Καλλιθεας οπου της ειπανε τα παραπανω.

Πιστεύω τα λεγόμενα σου άλλα νομίζω τεκμηρίωσα ακριβώς πότε απαιτείται παραβολο και μπορείς να τα επικαλεστεί ο καθένας! 

Όσον αφορά την περίπτωση είναι άλλο δεν χρησιμεύει σε κάτι η μηνυση διότι δεν πρόκειται να γινει αρση απορρητου και άλλο χρειάζεται να δώσει 100 ευρώ για να την καταθέσει κάποιος.

Σε τελική ανάλυση ο αστυνομικός είναι υποχρεωμένος να πάρει τη μηνυση, αλλιώς διαπράττει Κατάχρηση εξουσίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το αδίκημα που περιγράφεται είναι η απάτη και δεν απαιτείται ΚΑΝΕΝΑ παράβολο, αν κάποιος σας πει το αντίθετο είτε δεν γνωρίζει είτε έχει δόλο και το κάνει (π.χ. αποτροπή μηνύσεως κλπ).

 

 

Επειδή οντως καλο είναι να μην παραπληροφορούμε, μάθε κ συ οτι υπάρχει και η απάτη ευτελούς αξίας και εαν η απάτη είναι ευτελούς αξίας τότε απαιτείται παραβολαρα αλλιώς η έγκληση θεωρείται άκυρη στο δικαστήριο, ο χρόνος που έχεις στην διάθεση σου να πλερω το παράβολο ειναι εντός τριών ημερών από την καταβολή της μήνυσης!

τώρα το ποιος θα κρίνει το αν ειναι ευτελούς αξιας η απάτη η όχι ειναι αποκλειστικά και μόνο ο εισαγγελέας που θα πάρει την δικογραφία στα χέρια του απο την αστυνομία!

  Επίσης εννοείται οτι ο αστυνομικός ειναι υποχρεωμένος να πάρει την οποιαδήποτε μήνυση του οποιουδήποτε , το αν θα ασκηθεί δίωξη η οχι ειναι κ πάλι υπόθεση εισαγγελέα ο οποίος ειναι κ ο μοναδικός που μπορεί να σε στείλει σε δίκη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε τελική ανάλυση ο αστυνομικός είναι υποχρεωμένος να πάρει τη μηνυση, αλλιώς διαπράττει Κατάχρηση εξουσίας.

Κοιταξε, στο συγκεκριμενο αστυνομικο τμημα τα πραγματα ειναι λιγο.. τριτοκοσμικα και αυτα που γραφουμε ειναι εξαιρετικα συνηθισμένα. Θα επρεπε να παει σε αλλο αστυνομικο τμημα φανταζομαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή οντως καλο είναι να μην παραπληροφορούμε, μάθε κ συ οτι υπάρχει και η απάτη ευτελούς αξίας και εαν η απάτη είναι ευτελούς αξίας τότε απαιτείται παραβολαρα αλλιώς η έγκληση θεωρείται άκυρη στο δικαστήριο, ο χρόνος που έχεις στην διάθεση σου να πλερω το παράβολο ειναι εντός τριών ημερών από την καταβολή της μήνυσης!

τώρα το ποιος θα κρίνει το αν ειναι ευτελούς αξιας η απάτη η όχι ειναι αποκλειστικά και μόνο ο εισαγγελέας που θα πάρει την δικογραφία στα χέρια του απο την αστυνομία!

  Επίσης εννοείται οτι ο αστυνομικός ειναι υποχρεωμένος να πάρει την οποιαδήποτε μήνυση του οποιουδήποτε , το αν θα ασκηθεί δίωξη η οχι ειναι κ πάλι υπόθεση εισαγγελέα ο οποίος ειναι κ ο μοναδικός που μπορεί να σε στείλει σε δίκη.

Χαίρομαι που επισημαίνεις κάτι που δεν είναι γνωστό και καλά κάνεις συζητάς για να μην αφήνουμε κενά!

 

Θα σου απαντήσω σχετικά πως η Νομολογία και ειδικότερα η 837/2010 Απόφαση Αρείου Πάγου μας γνωρίζει πως το ποσό της ευτελούς πράξης ορίζεται ως το ημερομίσθιο του ανειδίκευτου εργάτη.

Δηλαδή την σήμερον ημέρα ειναι λιγότερο απο 20 ευρω...

 

Ειδικότερα, ορθά και αιτιολογημένα απορρίφθηκε ο προβληθείς αυτοτελής ισχυρισμός του αναιρεσείοντος ότι το αντικείμενο της κλοπής (συνολικού ποσού 80 ευρώ) είναι ευτελούς αξίας, δεχθέντος του Δικαστηρίου ότι το ως άνω χρηματικό ποσό δεν συνιστά ποσό ευτελούς αξίας αφού υπερβαίνει κατά πολύ το ημερομίσθιο του ανειδίκευτου εργάτη.

 

Επομένως, στην περίπτωση μας νομίζω πως δεν έχει κανένα νόημα η προσκόμιση παραβόλου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επομένως, στην περίπτωση μας νομίζω πως δεν έχει κανένα νόημα η προσκόμιση παραβόλου.

Το γνωρίζω και πάρα πολύ καλά

απλά επειδή στο πρώτο σου μήνυμα αναφέρεις οτι η απάτη σε καμιά περίπτωση δεν απαιτεί παράβολο γι αυτό και το διευκρίνισα  !

κατά τα α,  όλα οκ ..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...