Προς το περιεχόμενο

Θρησκευτικό αίσθημα σήμερα


werewolf_hunter

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Υπάρχει κάποια έρευνα ή κάποια στατιστικά σχετικά με τον πληθυσμό της Ελλάδας, τα ποσοστά της κάθε θρησκείας και πόσοι όχι είναι άθεοι με την αυστηρή έννοια του όρου αλλα ουσιαστικά δεν έχουν επαφή με την εκκλησία; Επίσης, αν θεωρήσουμε ότι ο αριθμός των πιστών μειώνεται, οι τόσες πολλές εκκλησίες (εννοώ και παρεκκλήσια κτλ) δε θα πρέπει κάπως να αξιοποιηθούν;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει κάποια έρευνα ή κάποια στατιστικά σχετικά με τον πληθυσμό της Ελλάδας, τα ποσοστά της κάθε θρησκείας και πόσοι όχι είναι άθεοι με την αυστηρή έννοια του όρου αλλα ουσιαστικά δεν έχουν επαφή με την εκκλησία; Επίσης, αν θεωρήσουμε ότι ο αριθμός των πιστών μειώνεται, οι τόσες πολλές εκκλησίες (εννοώ και παρεκκλήσια κτλ) δε θα πρέπει κάπως να αξιοποιηθούν;

Οι πιστοι μειωνονται αλλα το συστημα προωθει ιδεολογιες, αποψεις και γενικα τροπους σκεψης/αντιληψης οι οποιοι τους συμφερουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο "άθεος" είναι κάτι τελείως άσχετο με τον άθρησκο και κάτι τελείως άσχετο επίσης με εκείνον που δεν θέλει καμία επαφή με την εκκλησία. Το αναφέρω μπας και και γίνει πιθανό να γίνει σοβαρή συζήτηση με βάση το αρχικό ποστ μιας και αναφέρονται γενικότητες που δεν έχω καταλήξει τι θέλουν να πουν.

Επίσης -και άσχετα με το ποστ σου- η λέξη "άθεος" είναι imho τελείως λάθος.
Ο "άθεος" δεν αποδέχεται και δεν αναγνωρίζει σε καμία περίπτωση την ύπαρξη του όποιου θεού (ή φανταστικού φίλου). Με το να λέμε "άθεος" (α-θεος) είναι σαν να την αναγνωρίζουμε (την ύπαρξη) by default και υπάρχει αυτοαναίρεση.

Στο θέμα μας τώρα.
Προσωπικά δεν αποδέχομαι και δεν αναγνωρίζω καμία ύπαρξη φανταστικών φίλων του ανθρώπου. Αυτό όμως είναι δικό μου θέμα και αφορά μόνο εμένα. Το ίδιο ισχύει και για όσους θέλουν να πιστεύουν σε θεούς, ελέφαντες που πετάνε και πράσινα ανθρωπάκια που τραγουδάνε γλυκά τη νύχτα. Εκείνο που με αφορά είναι ότι η εκκλησία θα πρέπει να φορολογείται όπως όλες οι επιχειρήσεις. Αυτό περί αξιοποίησης ακούγεται γελοίο. Αν είναι έτσι να πάμε να δημεύσουμε και το ωδείο της γειτονιάς μου (στατιστικά δεν έχει κόσμο) και να το κάνουμε μπουζούκια-μαγαζί (ή whatever). Ελπίζω να καταλαβαίνεις τι εννοώ..

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο "άθεος" είναι κάτι τελείως άσχετο με τον άθρησκο και κάτι τελείως άσχετο επίσης με εκείνον που δεν θέλει καμία επαφή με την εκκλησία. Το αναφέρω μπας και και γίνει πιθανό να γίνει σοβαρή συζήτηση με βάση το αρχικό ποστ μιας και αναφέρονται γενικότητες που δεν έχω καταλήξει τι θέλουν να πουν.

Επίσης -και άσχετα με το ποστ σου- η λέξη "άθεος" είναι imho τελείως λάθος.

Ο "άθεος" δεν αποδέχεται και δεν αναγνωρίζει σε καμία περίπτωση την ύπαρξη του όποιου θεού (ή φανταστικού φίλου). Με το να λέμε "άθεος" (α-θεος) είναι σαν να την αναγνωρίζουμε (την ύπαρξη) by default και υπάρχει αυτοαναίρεση.

Στο θέμα μας τώρα.

Προσωπικά δεν αποδέχομαι και δεν αναγνωρίζω καμία ύπαρξη φανταστικών φίλων του ανθρώπου. Αυτό όμως είναι δικό μου θέμα και αφορά μόνο εμένα. Το ίδιο ισχύει και για όσους θέλουν να πιστεύουν σε θεούς, ελέφαντες που πετάνε και πράσινα ανθρωπάκια που τραγουδάνε γλυκά τη νύχτα. Εκείνο που με αφορά είναι ότι η εκκλησία θα πρέπει να φορολογείται όπως όλες οι επιχειρήσεις. Αυτό περί αξιοποίησης ακούγεται γελοίο. Αν είναι έτσι να πάμε να δημεύσουμε και το ωδείο της γειτονιάς μου (στατιστικά δεν έχει κόσμο) και να το κάνουμε μπουζούκια-μαγαζί (ή whatever). Ελπίζω να καταλαβαίνεις τι εννοώ..

Κάθε φορά που πάνε να φορολογήσουν την εκκλησία συμβαίνει θαύμα και δεν προχωράει το θέμα.

Εγώ που δεν πιστεύω πουθενά, είμαι σε φάση να πιστεύω με κάτι τέτοια που συμβαίνουν.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάθε φορά που πάνε να φορολογήσουν την εκκλησία συμβαίνει θαύμα και δεν προχωράει το θέμα.

Εγώ που δεν πιστεύω πουθενά, είμαι σε φάση να πιστεύω με κάτι τέτοια που συμβαίνουν.

 

Συμβαίνει γιατί δεν έχει κανείς τα @@ να αναλάβει και το κόστος.

Και αν πάει από κάποιους να γίνει κάτι θα βγούνε οι γνωστοί-άγνωστοι ταλιμπάν και θα λένε τα δικά τους.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλα πως γινεται το 2017 να υπαρχουν ανθρωποι που πιστευουν σε οποιαδηποτε θρησκεια, παραδειγμα οι χριστιανοι, πιστεουν σε μια ιστορια που εχει γραφτει σε παλια εβραικα βιβλια, που δεν τα εχουν δει ποτε οι ιδιοι ωστε να υπαρχει μια αποδειξη οτι οντως τα εχει γραψει καποιος καποτε, επισης ας υποθεσουμε οτι βλεπει τα βιβλια απο κοντα, πως γινεται καποιος εξυπνος ανθρωπος να πιστεψει οτι ολα αυτα τοσα χρονια δεν αλλαχτηκαν απο μεσα προτασεις, λεξεις και τα σχετικα ωστε να αλλοιωθει το πρωταρχικο νοημα? σε αντιθεση με την αρχαια ελληνικη θρησκεια που υπαρχουν απειρες αποδειξεις οτι ΟΝΤΩΣ υπηρχαν ολα αυτα, σε αρχαιες τοιχογραφιες, σε αμφορεις, αγαλματα που βρεθηκαν και αλλα πολλα, ενω η θρησκεια του χριστου, ας υποθεσουμε οτι οντως υπηρχε, και τα βιβλια ειναι αθικτα, δεν εχει αναφερει μεσα τιποτα μα τιποτα απο ολα αυτα που γινονται σημερα σε εκκλησιες και τα σχετικα....οποτε με λιγα λογια οποιος πιστευει σε κατι που δεν το εχει δει, δεν υπαρχει καν αποδειξη οτι υπηρχε, απλα απο γενια σε γενια πρεπει να το πιστευει επειδη ετσι ειναι το σωστο.....ΗΜΑΡΤΟΝ...επισης πηγαινουν και προσκυνανε εικονες τις οποιες τις ζωγραφισαν ατομα που δεν ειχαν δει ποτε απο κοντα τους τοτε ανρθωπους απλα φανταστηκαν μονοι τους πως θα ηταν....ο αλλος λεει ειδα στον υπνο μου τον χριστο και λεει ηταν οπως στην εικονα......ο αλλος σε αλλη θρησκεια λεει ειδα τον βουδα, επειδη ετσι του τον μαθαν και εκεινου...με λιγα λογια ενας πραγματικα εξυπνος γελαει με ολες τις θρησκειες, ενας πραγματικα εξυπνος χρειαζεται αποδειξεις για να πιστει και οχι θεωριες...

 

θεος για εμενα ειναι ο δημιουργος, δηλαδη μια οντοτητα η οποια καταφερε με εναν τροπο να δημιουργησει ολοκληρο το συμπαν, αλλα δεν πιστευω οτι το εκανε μονος του, δηλαδη πιστευω οτι ολο το συμπαν υπαρχει μεσα μας οπως και εμεις σε αυτο, δηλαδη ολα ειναι τεραστιες λαμψεις φωτος που οταν πας μεσα τους, δηλαδη κανεις ζουμ βλεπεις την πραγματικη υποσταση τους, οπως δηλαδη το ματι μας αντιλαμβανετε τους αστερες σαν μικρες φωτεινες μπαλιτσες στον ουρανο, αν ομως ειχαμε την ικανοτητα να παμε εκει θα βλεπαμε την επιφανεια τους και μετα το εσωτερικο τους και παει λεγοντας....ναι ξερω θα με κραξετε...αλλα λιγο να σκεφτοσασταν μερικοι...λιγο παραπανω...ισως κατανουσατε νεα πραγματα περα απο αυτα που ξερατε εως τωρα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...με λιγα λογια ενας πραγματικα εξυπνος γελαει με ολες τις θρησκειες, ενας πραγματικα εξυπνος χρειαζεται αποδειξεις για να πιστει και οχι θεωριες...

 

Κανένας πραγματικά έξυπνος δεν γελάει με το οτιδήποτε.

Απλά το δέχεται ή το απορρίπτει.

 

θεος για εμενα ειναι ο δημιουργος, δηλαδη μια οντοτητα η οποια καταφερε με εναν τροπο να δημιουργησει ολοκληρο το συμπαν, αλλα δεν πιστευω οτι το εκανε μονος του, δηλαδη πιστευω οτι ολο το συμπαν υπαρχει μεσα μας οπως και εμεις σε αυτο, δηλαδη ολα ειναι τεραστιες λαμψεις φωτος που οταν πας μεσα τους, δηλαδη κανεις ζουμ βλεπεις την πραγματικη υποσταση τους, οπως δηλαδη το ματι μας αντιλαμβανετε τους αστερες σαν μικρες φωτεινες μπαλιτσες στον ουρανο, αν ομως ειχαμε την ικανοτητα να παμε εκει θα βλεπαμε την επιφανεια τους και μετα το εσωτερικο τους και παει λεγοντας....ναι ξερω θα με κραξετε...αλλα λιγο να σκεφτοσασταν μερικοι...λιγο παραπανω...ισως κατανουσατε νεα πραγματα περα απο αυτα που ξερατε εως τωρα....

 

Εδώ τώρα είτε το τερμάτισες είτε κάπου σε έχασα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανένας πραγματικά έξυπνος δεν γελάει με το οτιδήποτε.

 

 

γιατι να μην γελασει? απο την στιγμη που ειναι αστειο, σαν ανεκδοτο ακουγεται στα αυτια μου το οτι καποιος πιστευει σε κατι φανταστικο και τον παρακαλαει κιολας να τον σωσει απο καταστασεις της ζωης του, ας αρχισουν να πιστεουν στον εαυτο τους εφοσον ζουν μαζι του απο την πρωτη μερα, ετσι πετυχαινεις με πιστη σε εσενα πανω απο ολα,,,τωρα αν καποιος τον βοηθαει να θελει και εξωτερικη βοηθεια οκ ας το κανει αλλα πρεπει να γνωριζει οτι στην ουσια παλι απο τον εαυτο του ζηταει βοηθεια γιατι δεν υπαρχει καποιος εκει εξω ετσι οπως τον φανταζεται που θα τον βοηθησει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γιατι να μην γελασει? απο την στιγμη που ειναι αστειο, σαν ανεκδοτο ακουγεται στα αυτια μου το οτι καποιος πιστευει σε κατι φανταστικο και τον παρακαλαει κιολας να τον σωσει απο καταστασεις της ζωης του, ας αρχισουν να πιστεουν στον εαυτο τους εφοσον ζουν μαζι του απο την πρωτη μερα, ετσι πετυχαινεις με πιστη σε εσενα πανω απο ολα,,,τωρα αν καποιος τον βοηθαει να θελει και εξωτερικη βοηθεια οκ ας το κανει αλλα πρεπει να γνωριζει οτι στην ουσια παλι απο τον εαυτο του ζηταει βοηθεια γιατι δεν υπαρχει καποιος εκει εξω ετσι οπως τον φανταζεται που θα τον βοηθησει...

 

Συμφωνώ μαζί σου στα παραπάνω. Επίσης και εμένα μου φαίνεται γελοίο. Γελούσα κάπως μικρότερος, τώρα συνηθίζω απλά να αδιαφορώ στα των άλλων και να επικεντρώνομαι στο να γελάω με τα δικά μου λάθη.

Δεν θα σου πω ψέματα βέβαια.. καμια φορά (αν και το αποφεύγω) γελάω και εγώ με τα λάθη ("λάθη", κατα την άποψη μου πάντα) άλλων ανθρώπων. Λογικό από την άλλη βέβαια γιατί δεν είμαι πραγματικά έξυπνος άνθρωπος :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει κάποια έρευνα ή κάποια στατιστικά σχετικά με τον πληθυσμό της Ελλάδας, τα ποσοστά της κάθε θρησκείας και πόσοι όχι είναι άθεοι με την αυστηρή έννοια του όρου αλλα ουσιαστικά δεν έχουν επαφή με την εκκλησία; Επίσης, αν θεωρήσουμε ότι ο αριθμός των πιστών μειώνεται, οι τόσες πολλές εκκλησίες (εννοώ και παρεκκλήσια κτλ) δε θα πρέπει κάπως να αξιοποιηθούν;

Γιατι η εκκλησιαστικη περιουσια ειναι ιδιωτικη περιουσια και το κρατος δεν μπορει να την αγγιξει.Βεβαια το παραδοξο ειναι οτι δεν φορολογειται ενω ειναι ιδιωτικη περιουσια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι η εκκλησιαστικη περιουσια ειναι ιδιωτικη περιουσια και το κρατος δεν μπορει να την αγγιξει.Βεβαια το παραδοξο ειναι οτι δεν φορολογειται ενω ειναι ιδιωτικη περιουσια.

 

Αυτό ακριβώς.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...