Προς το περιεχόμενο

Ασφαλιστής : Αφού χάνεται η εξαίρεση, γιατί δε πάω για μπλοκάκι;


JiovanniGeorgeo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σκεφτόμουν, ενώ έχω το Ε.Ε. ασφαλιστικού, και κανονική 8ωρη εργασία σε κάτι γραφεία πολυεθνικών.. Εφόσον τώρα θα καλούμε να πληρώνω για εξαϋλωση και τον ΟΑΕΕ, γιατί αντί να ακυρώσω το ελέυθερο επάγγελμα να μην πάω να τα βρω με τον εργοδότη μου και να κόβω μπλοκάκι παροχής υπηρεσιών εκεί, και το ΙΚΑ μου να μου το δίνει στο χέρι ώστε να καλύπτω τις εισφορές του ΟΑΕΕ που επιβάλουν από το 2017.

 

Για να το καταφέρω αυτό τι χρειάζεται να κάνω; είναι δύσκολο;

 

Επιπλέον, λέει το χαρτί που μου ήρθε πως πρέπει 28 ΙΑΝΟΥΑΡΙΟΥ να πληρώσω ~544€ στον ΟΑΕΕ. Αυτά δηλαδή είναι αυτά που μου αντιστοιχούν ανά δίμηνο βάσει του εισοδήματως μου; δε μπορεί.. ίσως όλου του έτους έπρεπε να είναι. Πόσα βγαίνει και κάθε πότε; ανησυχώ μήπως περάσει μέσα και το άλλο εισόδημα αν ακολουθήσω το παραπάνω σχέδιο και δε ξέρω μετά πόσα θα φτάσει..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για οαεε,το χαμηλοτερο πλεον ειναι στα 150 κοντα,τον μηνα,ακομη και με μηδενικο εισοδημα.δεν ξερω αν με την αλλαγη κλασης(αν υπαρχει ακομη) ανεβει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτι διάβασα στο web Ομως πως θα πληρωνεις μεχρι τελη 2017 κατι κουμουτσες που θα σου στελνουν, λχ ~500€ τωρα που γραφει εμενα, και μετα λεει συμψηφιζονται στο 2018..

 

τραγικο, αλλα πιθανότατο το βλέπω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η "λογικη "τους ειναι να τα παρουν τωρα,με οποιαδηποτε δικαιολογια,και οταν αποδειχθει οτι κακως τα πηραν,ΔΕΝ θα τα επιστρεφουν αλλα θα συμψηφιζονται με μελλοντικες οφειλες.οχι απλα τραγικο.........εγω μεσα σε 10 χρονια ,ειχα φτασει να πληρωνω 920 το διμηνο,βγαζω δεν βγαζω.αντε γεια,ολα μαυρα.........

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτι διάβασα στο web Ομως πως θα πληρωνεις μεχρι τελη 2017 κατι κουμουτσες που θα σου στελνουν, λχ ~500€ τωρα που γραφει εμενα, και μετα λεει συμψηφιζονται στο 2018..

 

Και μετά από 1 χρόνο θα σου πούνε "α, τελικά δε θα συμψηφίζονται". Μην εμπιστεύεσαι το τι λένε ότι θα κάνουν μετά από 1 χρόνο. Άμα χρειαστούν κι άλλα μετρητά τότε (που θα χρειαστούν) θα τα ξεχάσουν όλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οτιδήποτε θα σου πουνε για να μην πληρωσουν .Το κρατος χρωστα δις σε ιδιώτες αναδρομικα.Το όλα μαυρα επίσης είναι σχετικο αν δεν μπορεις ναχεις αδεια εξασκησεως επαγγελματος αν δεν πληρωσεις ασφαστικες εισφορες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επιπλέον, λέει το χαρτί που μου ήρθε πως πρέπει 28 ΙΑΝΟΥΑΡΙΟΥ να πληρώσω ~544€ στον ΟΑΕΕ. Αυτά δηλαδή είναι αυτά που μου αντιστοιχούν ανά δίμηνο βάσει του εισοδήματως μου; δε μπορεί.. ίσως όλου του έτους έπρεπε να είναι. Πόσα βγαίνει και κάθε πότε; ανησυχώ μήπως περάσει μέσα και το άλλο εισόδημα αν ακολουθήσω το παραπάνω σχέδιο και δε ξέρω μετά πόσα θα φτάσει..

 

Από ότι είπαν οι εισφορές για το 2017 θα είναι ίσες με το 26,95% επί του καθαρού φορολογητέου εισοδήματος που είχες το 2015. Μόνο 1500€ τζίρο είχες το 15?

 

Το χαρτί που σου ήρθε δεν γράφει ποιο διάστημα αφορούν τα 544?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάθαμε τι προβλέπεται με όσους έχουν διπλή δραστηριότητα; Πχ εγώ έχω 2 μπλοκάκια, 1 του μηχανικού και 1 του μεσίτη. Μέχρι σήμερα είχα απαλλαγή από ΤΕΒΕ, πλήρωνα μόνο ΤΣΜΕΔΕ. Τώρα θα πληρώνω το 27% στο σύνολο των καθαρών εσόδων των 2 δραστηριοτήτων ή θα μου έρχονται δυο διαφορετικά ειδοποιητήρια (δε με συμφέρει ιδιαίτερα αυτό το 2ο, γιατί η μία δραστηριότητα είναι ουσιαστικά ανενεργή και θα πρέπει να πληρώνω το μίνιμουμ 150άρι);

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το χαρτί που σου ήρθε δεν γράφει ποιο διάστημα αφορούν τα 544?

 

Τίποτα πέρα από την "εμπροθεσμη", κάπου πολύ χαμηλότερα στο διακεκομμένο χαρτάκι γράφει "ΕΤΟΣ - ΔΙΜΗΝΟ" -> 2016/6..

 

ισως εννοει το 2016, επειδη ΜΟΛΙΣ περασα την εξαίρεση και δεν εχει προλαβει να το περασει στο συστημα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τίποτα πέρα από την "εμπροθεσμη", κάπου πολύ χαμηλότερα στο διακεκομμένο χαρτάκι γράφει "ΕΤΟΣ - ΔΙΜΗΝΟ" -> 2016/6..

 

ισως εννοει το 2016, επειδη ΜΟΛΙΣ περασα την εξαίρεση και δεν εχει προλαβει να το περασει στο συστημα..

Άρα αφορά το τελευταίο (6ο) δίμηνο του 16 μάλλον. Αλλά αν έχεις πάρει εξαίρεση απλά αγνοείς το χαρτί, δεν το πληρώνεις.

 

Τι παιζει οταν εχεις ικα και παραλληλα εισαι σε οε;

Μέχρι τέλος του 16 μπορούσες να πάρεις απαλλαγή κανονικά. Τώρα το 2017 δεν ξέρω αν αλλάξανε τα πράγματα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Gary_Kokkin, Θεός.

 

 

 

Συνεπώς, για τον καθορισμό του μηνιαίου εισοδήματος επί του οποίου θα υπολογιστούν οι ασφαλιστικές εισφορές λαμβάνεται το εισόδημα από την άσκηση της επαγγελματικής δραστηριότητας για την οποία προκύπτει υποχρέωση ασφάλισης στον ΕΦΚΑ, κατά το προηγούμενο φορολογικό έτος, όπως το εισόδημα αυτό καθορίζεται με τις διατάξεις του Κώδικα Φορολογίας Εισοδήματος, αναγόμενο σε 12μηνη βάση. Ειδικά για τα μέλη των προσωπικών εταιρειών ως ετήσιο εισόδημα που αποτελεί τη βάση υπολογισμού των ασφαλιστικών εισφορών είναι εκείνο που προκύπτει από το γινόμενο του πολλαπλασιασμού των συνολικών κερδών της εταιρείας επί του ποσοστού συμμετοχής εκάστου μέλους σε αυτήν.

 

αρα αν ΒΓΩ από την ιδιοτική πλευρά μου και πάω με μπλοκάκι που σκέφτηκα, σαν "παροχή υπερεσιών", ούτως ώστε να μου δίνουν το ΙΚΑ στο χέρι.. δεν είναι έξυπνο. Και το βρήκα λαμπρή ιδέα.. αν και το εισόδημα που θα δικαιολογούσα σαν Ε.Ε. θα ξεπεταγόταν ιδιαίτερα μετά.. ιδιαίτερα με τα νέα παρακάτω, τελικά μέτρα :

 

 

Παράδειγμα

1 Ελεύθερος επαγγελματίας ο οποίος υπάγεται στην ασφάλιση του ΕΦΚΑ σύμφωνα με τις καταστατικές διατάξεις του ΟΑΕΕ, όπως αυτές ίσχυαν κατά την έναρξη ισχύος του ν.4387/2016, έχει μηνιαίο εισόδημα με βάση το καθαρό φορολογητέο αποτέλεσμα του προηγούμενου φορολογικού έτους μικρότερο του ποσού των €7.032,96 (€586,08 x 12).

Συνεπώς ο εν λόγω ασφαλισμένος καταβάλλει μηνιαία εισφορά κλάδου σύνταξης, ύψους €117,22 (€586,08 x 20%). Εφόσον το εισόδημά του υπερβεί το ποσό των 7.032,96 ευρώ θα καταβάλλει εισφορά επί του πραγματικού εισοδήματος, όπως καθορίζεται ανωτέρω.

 

117.22€ είναι το νέο εξτρά ανελαστικό νούμερο μου φιλαράκια. ανοιγω αγκαλες

κάντε σέαρ και σαμπσκράιμ τα δικά σας <3

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Ρε παιδιά είναι αναγκαστικό να πλερώνεις και το ποσοστό υγείας/ασθένειας για τον ΟΑΕΕ αν πληρώνεις υγεία ΚΑΙ άλλου δημοσίου ταμείου ή απλά δε θες γιατί έχεις ιδιοτική;

 

Θα πάει ~160€; δε το γλυτώνεις..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...