Προς το περιεχόμενο

Έκδοση ταυτότητας για πρώτη φορά


keylogia

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Super Moderators
9 minutes ago, Dimi00 said:

Γιατί να την αλλάξεις. Τη δικιά μου την εχω απο 14 ετών, ειμαι ενα μικρο λελουδι στη φωτογραφία και στα ταξιδια μου στο εξωτερικό δεν εχω κανένα πρόβλημα μετα απο τοσα χρονια . Ολοι λένε αχου τι γλυκό,και τέτοια. 

Είναι μέχρι να σε κρατήσουν παραπάνω ώρες για έλεγχο (λόγω προσφύγων/μεταναστών με πλαστές ταυτότητες) επειδή είδαν ελληνική ταυτότητα και χάσεις ενδιάμεση πτήση...

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 76
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ακριβως αυτο θελω να αποφυγω. Σε προσφατο ταξιδι ολλανδια, ο αστυνομικος την κοιταξε με φακο αν ειναι πλαστη. Ολοι οι αλλοι περναγαν αερα... Και να φανταστεις την εχω πενα, ουτε εχει ξεφτισει ουτε εχει τσακισει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν δεν θές να έχεις τυχόν πρόβλημα σε ταξίδι στο εξωτερικό βγάλε διαβατήριο.

Για ταυτότητα καλύτερα περίμενε για 2019-2020 ή όποτε όπως οι περισσότεροι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, ThReSh είπε

Είναι μέχρι να σε κρατήσουν παραπάνω ώρες για έλεγχο (λόγω προσφύγων/μεταναστών με πλαστές ταυτότητες) επειδή είδαν ελληνική ταυτότητα και χάσεις ενδιάμεση πτήση...

Παίρνεις μαζί και πιστοποιητικό γέννησης, οικογενειακης κατάστασης, σφραγισμένα απο υπεξ στη γλώσσα που θες , και δεν  εχεις αναγκη τίποτα και κανεναν. Και την άδεια οδηγησης. 

 

Επεξ/σία από Dimi00
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
1 minute ago, Dimi00 said:

Παίρνεις μαζί και πιστοποιητικό γέννησης, οικογενειακης κατάστασης, σφραγισμένα απο υπεξ στη γλώσσα που θες , και δεν  εχεις αναγκη τίποτα και κανεναν. Και την άδεια οδηγησης. 

Τπτ άλλο? :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ThReSh είπε

Τπτ άλλο? :P

Αυτά. Σκέψου όμως οτι θα γλυτώσεις τη βαβούρα, την ώρα που άλλους θα τους εχουν σταματημενους για ώρα στον έλεγχο, εσυ θα τρως σαντουιτσαρα στο  burger king :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 minutes ago, Dimi00 said:

Αυτά. Σκέψου όμως οτι θα γλυτώσεις τη βαβούρα, την ώρα που άλλους θα τους εχουν σταματημενους για ώρα στον έλεγχο, εσυ θα τρως σαντουιτσαρα στο  burger king :lol:

Τπτ δεν θα γλυτώσεις, πάλι θα τα ελέγξουν όλα, ειδικά όταν η photo είναι από τα 14...

Επεξ/σία από ThReSh
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, ThReSh είπε

Τπτ δεν θα γλυτώσεις, πάλι θα τα ελέγξουν όλα, ειδικά όταν η photo είναι από τα 14...

Θα τα ελεξγουν ναι, αλλα τακα τακα. Δε τους νοιάζει τοσο η φωτο,οσο η ταυτοποιηση των στοιχειων. Εμεις οι γυναικες βαφουμε μαλλια, μπογιατιζομαστε σοβατιζομαστε. Και χτες να βγαζαμε φωτο για ταυτοτητα, σήμερα  με το σημερινο μακιγιάζ ειμαστε τελείως διαφορετικές. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 minutes ago, Dimi00 said:

Θα τα ελεξγουν ναι, αλλα τακα τακα

Από που προκύπτει αυτό? Το έχεις δοκιμάσει? Αμφιβάλω...

Δλδ το χαρτομάνι δεν είναι εύκολο ας πουμε να πλαστογραφηθει σε σχέση με την τωρινή μας ταυτότητα? 

Επεξ/σία από ThReSh
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, ThReSh είπε

Από που προκύπτει αυτό? Το έχεις δοκιμάσει? Αμφιβάλω...

Δλδ το χαρτομάνι δεν είναι εύκολο ας πουμε να πλαστογραφηθει σε σχέση με την τωρινή μας ταυτότητα? 

Mε σφραγιδα υπουργειου εξωτερικών? Πολυυυυυ δυσκολα. Με σταματησαν για ελεγχο σε πτήση εσωτερικού στη Γερμανία. Μου ζήτησαν και οι ίδιοι κάποιο αλλο χαρτί που να συμπίπτουν τα στοιχεία με την ταυτοτητα. Τίποτα το τραγικό. Κανανε και σχόλιο, "απαρχαιωμενες ελληνικες ταυτότητες" 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
1 minute ago, Dimi00 said:

Mε σφραγιδα υπουργειου εξωτερικών? Πολυυυυυ δυσκολα.

Τι διαφορά έχει η σφραγίδα υπουργείου εξωτερικών από "τεχνολογικής πλευράς" σε σχέση με την σφραγίδα που βάζουν στην ταυτότητα? 

3 minutes ago, Dimi00 said:

Κανανε και σχόλιο, "απαρχαιωμενες ελληνικες ταυτότητες"

Δικαίως μιας κι οι ταυτότητες που έχουμε είναι ΓΤΠΚ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα κανεις "apostille" τα εγγραφα.Διαφερει. Πιστοποιειται η γνησιότητά τους και αναγνωριζονται παντού. Και ο Γερμανός ακομα που αρέσκεται στο να παιδεύει Έλληνες, δε μπορεί γιατι εισαι νομιμος έχοντας αυτά. 

Αν ανοίξει ποτέ τοπικ για ρατσισμο στο εξωτερικό, εχω πολλά να πω για το τι περασα με Ελληνική ταυτοτητα :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Προσωπικά ελπίζω του χρόνου να αρχίζουν να βγάζουν καινούριες σαν το δίπλωμα οδήγησης (μορφή πιστωτικής) για να ξεμπερδεύουμε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ThReSh είπε

Προσωπικά ελπίζω του χρόνου να αρχίζουν να βγάζουν καινούριες σαν το δίπλωμα οδήγησης (μορφή πιστωτικής) για να ξεμπερδεύουμε...

και με αυτοματη -ηλεκτρονικη- ενημερωση δημοσιων υπηρεσιων (για οσο ακομα ειναι δημοσιες βεβαια :P ) , να αποφευγεις καποιες ουρες εστω ! Ισως με το μητρωο πολιτων που λενε οτι θα ειναι ενεργο απο Δευτερα, να καταστει εφικτο αυτο, ποιος ξερει !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...