Προς το περιεχόμενο

Έκδοση ταυτότητας για πρώτη φορά


keylogia

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα, 

 

είμαι μόνιμος κάτοικος Κύπρου και μέχρι τώρα χρησιμοποιούσα το ελληνικό μου διαβατήριο όμως θα πρέπει να βγάλω και ελληνική ταυτότητα μέχρι τον Μάϊο. Διάβασα κάπου ότι τις νέες ταυτότητες θα αρχίσουν να τις δίνουν απο την άνοιξη ή το καλοκαίρι. Θέλω να μάθω αν βγάλω τώρα την παλιά ταυτότητα και μετά ξαναβγάλω την νέα ο αριθμός θα είναι ο ίδιος η θα αλλάξει;

 

Επίσης πιά είναι η διαδικασία και πόσες μέρες θα μου πάρει για να ξέρω να κλείσω εισιτήρια. 

 

Ευχαριστώ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 76
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Απο το καλοκαιρι λενε για νεες ταυτοτητες. Πηγε φθινοπωρο, χειμωνας και.... τιποτα.

Εμενα εχει κλεισει 15ετια και ειναι σε αθλια κατασταση που δεν τολμαω να την δειξω ουτε σε σ/μ για να παρω αλκοολ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο το καλοκαιρι λενε για νεες ταυτοτητες. Πηγε φθινοπωρο, χειμωνας και.... τιποτα.

Εμενα εχει κλεισει 15ετια και ειναι σε αθλια κατασταση που δεν τολμαω να την δειξω ουτε σε σ/μ για να παρω αλκοολ.

 

Στη 15ετια πρέπει να βγάλεις καινούρια.

Ειδικά αν είναι και τόσο άθλια όσο λες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο το καλοκαιρι λενε για νεες ταυτοτητες. Πηγε φθινοπωρο, χειμωνας και.... τιποτα.

Εμενα εχει κλεισει 15ετια και ειναι σε αθλια κατασταση που δεν τολμαω να την δειξω ουτε σε σ/μ για να παρω αλκοολ.

Σου ζητάνε ταυτότητα για να πάρεις αλκοόλ εκεί;
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σου ζητάνε ταυτότητα για να πάρεις αλκοόλ εκεί;

Ναι

Στη 15ετια πρέπει να βγάλεις καινούρια.

Ειδικά αν είναι και τόσο άθλια όσο λες.

Το Νοεμβριο εκλεισε 15ετια. Αααααν ειχαν βγει οι καινουργιες θα αλλαζα, αλλά τωρα δεν αξιζει να βγαλω ιδιου τυπου και να τρεχω σε εφοριες, τραπεζες κλπ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι

Το Νοεμβριο εκλεισε 15ετια. Αααααν ειχαν βγει οι καινουργιες θα αλλαζα, αλλά τωρα δεν αξιζει να βγαλω ιδιου τυπου και να τρεχω σε εφοριες, τραπεζες κλπ

Οταν κανεις αλλαγη ταυτοτητας, τα στοιχεια παραμενουν ιδια. Δηλαδη ο κωδικος της ταυτοτητας σου δεν αλλαζει. Οταν βγαζει καποιος νεα ταυτοτητα η σε περιτπωση που χαθει, τοτε αλλαζουν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν κανεις αλλαγη ταυτοτητας, τα στοιχεια παραμενουν ιδια. Δηλαδη ο κωδικος της ταυτοτητας σου δεν αλλαζει. Οταν βγαζει καποιος νεα ταυτοτητα η σε περιτπωση που χαθει, τοτε αλλαζουν.

Η αλλαγή στην δική μου πάντως είχε αποτέλεσμα διαφορετικά στοιχεία/ΑΤ.

Δεν ξέρω εάν άλλαξε τίποτα από το 2012 που το είχα κάμει βέβαια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι

Το Νοεμβριο εκλεισε 15ετια. Αααααν ειχαν βγει οι καινουργιες θα αλλαζα, αλλά τωρα δεν αξιζει να βγαλω ιδιου τυπου και να τρεχω σε εφοριες, τραπεζες κλπ

Απλά να έχεις στο νου σου ότι τουλάχιστον στην Ελλάδα μπορούν να αρνηθούν να τη δεχθούν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αλλαγή στην δική μου πάντως είχε αποτέλεσμα διαφορετικά στοιχεία/ΑΤ.

Δεν ξέρω εάν άλλαξε τίποτα από το 2012 που το είχα κάμει βέβαια.

Καλα η ημερομηνια εκδοσης πχ προφανως αλλαζει, οπως και ο διοικητης που την υπογραφει κτλ. Ο αριθμος ομως παραμενει ο ιδιος.

Εσυ την αλλαξες επειτα το περας της 15ετιας η μετα απο απωλεια της προηγουμενης σου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν κανεις αλλαγη ταυτοτητας, τα στοιχεια παραμενουν ιδια. Δηλαδη ο κωδικος της ταυτοτητας σου δεν αλλαζει. Οταν βγαζει καποιος νεα ταυτοτητα η σε περιτπωση που χαθει, τοτε αλλαζουν.

Στην ταυτότητα αναγράφεται και το αστυνομικό τμήμα στο οποίο βγήκε, εγώ είχα βγάλει ταυτότητα σε αστυνομικό τμήμα το οποίο τώρα δεν υπάρχει (έκλεισε λόγω περικοπών ίσως), σε αυτή την περίπτωση τι γίνεται;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην ταυτότητα αναγράφεται και το αστυνομικό τμήμα στο οποίο βγήκε, εγώ είχα βγάλει ταυτότητα σε αστυνομικό τμήμα το οποίο τώρα δεν υπάρχει (έκλεισε λόγω περικοπών ίσως), σε αυτή την περίπτωση τι γίνεται;

Ναι εχεις δικιο, επρεπε να τονισω τα στοιχεια του αριθμου της ταυτοτητας πως παραμενουν ιδια. Αυτα κοιτανε και ενδιαφερουν αλλωστε τις υπηρεσιες.

Δεν υπαρχει κανενα προβλημα που εκλεισε το τμημα, πας απλα εκει που υπαγεσαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα η ημερομηνια εκδοσης πχ προφανως αλλαζει, οπως και ο διοικητης που την υπογραφει κτλ. Ο αριθμος ομως παραμενει ο ιδιος.

Εσυ την αλλαξες επειτα το περας της 15ετιας η μετα απο απωλεια της προηγουμενης σου;

Αν ο αριθμός μενει ιδιος τοτε γιατι πρεπει να πας εφορια τραπεζες τηλεφωνικο παροχο να κανεις ανανεωση? Μηπως αλλαζει και ο αριθμός?? :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...