Προς το περιεχόμενο

Έκδοση ταυτότητας για πρώτη φορά


keylogia

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 76
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλά ναι, ειδικά στην εφορευτική είδα διάφορα αλλά σε ταξίδι μετά θες διαβατήριο.

Πάντως αν πέσεις σε περίεργο υπάρχει θέμα.

ναι σίγουρα υπάρχει θέμα πέρα από ταξίδια

 

αλλά επειδή τη χρησιμοποιώ καθημερινά σε εφορίες/ικα/οαεε/πανεπιστήμια/δικαστήρια/τράπεζες κοκ δεν έχω συναντήσει θέμα

 

κανείς δε νοιάζεται παρά μόνο στο σημείο που δε διαβάζεται πλέον η ημνια έκδοσης , ούτε καν που φαίνομαι 17 χρόνια μικρότερος 

 

αλλά θα πάω να την αλλάξω να κάνω κάνα ταξιδάκι το πάσχα, αλλιώς μέχρι να σβήσει ο ήλιος το πατσαβούρι θα κρατούσα :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι σίγουρα υπάρχει θέμα πέρα από ταξίδια

 

αλλά επειδή τη χρησιμοποιώ καθημερινά σε εφορίες/ικα/οαεε/πανεπιστήμια/δικαστήρια/τράπεζες κοκ δεν έχω συναντήσει θέμα

 

κανείς δε νοιάζεται παρά μόνο στο σημείο που δε διαβάζεται πλέον η ημνια έκδοσης , ούτε καν που φαίνομαι 17 χρόνια μικρότερος

 

αλλά θα πάω να την αλλάξω να κάνω κάνα ταξιδάκι το πάσχα, αλλιώς μέχρι να σβήσει ο ήλιος το πατσαβούρι θα κρατούσα :lol:

 

Αγγλία που είχα πάει πάντως αν και φρέσκια η ταυτότητα την κοιτούσε λίγη ώρα γιατί είχα πάει ξυρισμένος. :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολλοι λενε πως αλλαζει ο αριθμος, ειτε μας ειπε λοιπον μπουρδες ο αστυνομικος, ειτε ηταν διαφορετικο το καθεστως πριν λιγα χρονια.

 

Έστειλα mail στην αστυνομία [τους ρώτησα να μου δώσουν πληροφορίες για αντικατάσταση μετά από 15ετία] και να τί μου απάντησαν:

 

post-119922-0-17006500-1483952783_thumb.jpg

 

 

....οπότε ο αριθμός της ταυτότητας αλλάζει με την αντικατάστασή της και άρα δεεεεν γλιτώνουμε το τρέξιμο στις διάφορες υπηρεσίες :/

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλλάζει ο αριθμός παιδιά, τελευταία φορά μου έβαλαν 3 69άρια δεν αστειεύομαι, που συντόμως θα πρέπει να τα αποχωριστώ!

 

Για το "τρέξιμο" στις υπηρεσίες δεν χρειάζεται, κανονικά συνεχίζεις με το παλαιό νούμερο και όταν παρουσιαστείς το αλλάζουν. Πχ, στην τράπεζα μου το άλλαξαν μετά από 7 χρόνια που χρειάστηκε να ενεργοποιήσω λογαριασμό, στην εφορία το φρόντισε ο λογιστής όταν έγινε η ετήσια δήλωση, κτλ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο μαρτυρας μπορει να ναι και καποιος φιλος μ ετσι? Δε χρειαζεται να παω με γονεα ολοκληρος βουτυρομπ....εεε μαντραχαλος ετσι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έστειλα mail στην αστυνομία [τους ρώτησα να μου δώσουν πληροφορίες για αντικατάσταση μετά από 15ετία] και να τί μου απάντησαν:

....οπότε ο αριθμός της ταυτότητας αλλάζει με την αντικατάστασή της και άρα δεεεεν γλιτώνουμε το τρέξιμο στις διάφορες υπηρεσίες :/

Σε ευχαριστω για την ενημερωση, θα μιλησω με τον φιλο γιατι μας ειπε μπουρδες ο τυπας στο τμημα.

 

Ο μαρτυρας μπορει να ναι και καποιος φιλος μ ετσι? Δε χρειαζεται να παω με γονεα ολοκληρος βουτυρομπ....εεε μαντραχαλος ετσι?

Ναι με φιλο πηγα και εγω. Κανενα προβλημα η ζητημα, φυσικα πρεπει να εχει πανω του ταυτοτητα η διαβατηριο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτησω επειδη θελει κ ο φίλος να αλλαξει (αυτουνου ληγει κιολας νομίζω σε κατι μηνες) μπορουμε να ανανεωσουμε και οι δυο ? Εννοω να βγαλω πρωτα εγω καινουρια και μετα να βγάλει κ εκεινος? ( την ιδια μερα μην τρέχουμε 2 φορες?)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

Λογω μεταφορας προς τα εξω, θελω βα αλλαξω την ταυτοτητα μου (εχω φωτογραφια πριν 14 χρονια). Πηρα τηλεφωνο στην αστυνομια της περιοχης μου και μου ειπε δεν μπορω να αλλαξω γιατι δεν εχει περασει η 15τια ακομα (το νοεμβρη θα μπορω).  Απο οτι διαβασα μπορω να αλλαξω ταυτοτηα λογω φθορας, αν και την εχω πενα.Αν την τσαλακωσω λιγο παιζει να με αφησουν να την αλλαξω? Και σε περιπτωση αλλαγης λογω φθορας αλλαζει ο αριθμος ταυτοτητας?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, jakegate7 είπε

Λογω μεταφορας προς τα εξω, θελω βα αλλαξω την ταυτοτητα μου (εχω φωτογραφια πριν 14 χρονια). Πηρα τηλεφωνο στην αστυνομια της περιοχης μου και μου ειπε δεν μπορω να αλλαξω γιατι δεν εχει περασει η 15τια ακομα (το νοεμβρη θα μπορω).  Απο οτι διαβασα μπορω να αλλαξω ταυτοτηα λογω φθορας, αν και την εχω πενα.Αν την τσαλακωσω λιγο παιζει να με αφησουν να την αλλαξω? Και σε περιπτωση αλλαγης λογω φθορας αλλαζει ο αριθμος ταυτοτητας?

αν την τσαλακώσεις λίγο δε ξέρω αλλά κοψτην λίγο με ένα ψαλίδι!θα στην αλλάξουν σίγουρα:P.Αλλάζει, ναί

14 λεπτά πριν, andreapaog328 είπε

σε περιπτωση αλλαγής παίρνεις την καινούρια επι τόπου?

Ναί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 hours ago, bapel said:

αν την τσαλακώσεις λίγο δε ξέρω αλλά κοψτην λίγο με ένα ψαλίδι!θα στην αλλάξουν σίγουρα:P.Αλλάζει, ναί

Ναί

Μαλακια αυτο. Θα περιμενα να αλλαξει ο αριθμος ταυτοτητας μονο σε απωλεια. Οχι και σε φθορα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα δελτια ειναι προτυπωμενα δεν αναγραφεται ο αριθμος εκεινη τη στιγμη. Οποτε μια αλλαγη για οποιοδηποτε λογο σημαινει και αλλαγη αριθμου το οποιο συνεπαγεται και αγωνας δρομου να ενημερωσεις τραπεζες, εφορια κτλπ για την αλλαγη αυτη.

Αν θες τοσο πολυ να την αλλαξεις πηγαινε με εναν μαρτυρα και δηλωσε απωλεια ή βαλτην στο πλυντηριο για να φθαρει αρκετα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με βλέπω να περιμένω να έρθει η νεα ταυτοτητα, με την ελπίδα οτι δεν θα συναντήσω πρόβλημα με την παλιά μου.

βρίσκω άρθρα από το 13-14 που γράφουν οτι τώρα ξεκινά η έκδοση νέων ταυτοτήτων.

ενα πρόσφατο που βρήκα , κάνει αναφορά για το 2019

http://policenews.eu/archives/10631

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, jakegate7 είπε

Λογω μεταφορας προς τα εξω, θελω βα αλλαξω την ταυτοτητα μου (εχω φωτογραφια πριν 14 χρονια). Πηρα τηλεφωνο στην αστυνομια της περιοχης μου και μου ειπε δεν μπορω να αλλαξω γιατι δεν εχει περασει η 15τια ακομα (το νοεμβρη θα μπορω).  Απο οτι διαβασα μπορω να αλλαξω ταυτοτηα λογω φθορας, αν και την εχω πενα.Αν την τσαλακωσω λιγο παιζει να με αφησουν να την αλλαξω? Και σε περιπτωση αλλαγης λογω φθορας αλλαζει ο αριθμος ταυτοτητας?

Γιατί να την αλλάξεις. Τη δικιά μου την εχω απο 14 ετών, ειμαι ενα μικρο λελουδι στη φωτογραφία και στα ταξιδια μου στο εξωτερικό δεν εχω κανένα πρόβλημα μετα απο τοσα χρονια . Ολοι λένε αχου τι γλυκό,και τέτοια. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...