Προς το περιεχόμενο

Οι νέες QLED TVs της Samsung παραμένουν Quantum Dot αλλά είναι καλύτερες από ποτέ


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1)οταν θα βγαλει 4Κ τηλεοραση η LG με πιστοποιηση απο την digital europe να μου το πειτε.

2)και για οσους λενε για το τελειο μαυρο που βγαζουν οι oled  να μας πουν και για το κατουρημενο λευκο που εχουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 34
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

1)οταν θα βγαλει 4Κ τηλεοραση η LG με πιστοποιηση απο την digital europe να μου το πειτε.

2)και για οσους λενε για το τελειο μαυρο που βγαζουν οι oled να μας πουν και για το κατουρημενο λευκο που εχουν

Θα σε απογοητεύσω άλλα η lg δεν έχει rgb subpixels αλλα white subpixels με φίλτρο μπροστά. Και μάλιστα έχει και 4o white subpixel που δεν έχει φίλτρο μπροστά για ακομη καλυτερο και πιο φωτεινο ασπρο. Οποτε το κατουρημενο λευκο κρατα το για τις amoled της Samsung.

Αυτήν ήταν και η απλή πατέντα της lg. Αντι να προσπαθεί να φτιάξει rgb oleds, με το blue ειδικά να έχει πολύ μικρή διάρκεια ζωής, έβαλε 4 white oleds με τα τρία να εχουν rgb φίλτρο μπροστά. Τόσο απλό και αυτονόητο αλλα κανεις δεν το σκέφθηκε και δεν το παντεταρισε.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μμμμ εχεις δει ποτε oled τηλεοραση?

ή το λες ετσι?γιατι εγω ειχα και οταν εβαλα το βιντεο απο την σαντορινη εβγαλε αλλο χρωμα.

και δευτερο δεν μου ειπες για το 4Κ ? γιατι δεν ειχε iso απο την digital europe?

http://www.displayspecifications.com/en/model/153f51d']

συγνωμη αλλα τα σκουπιδια απο την κορεα δεν τα βαζω σπιτι μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα είμαι ο μόνος που δεν βρίσκω σοβαρό λόγο να αναβαθμίσω το Samsung Led σειρά 6 που έχω εδώ και 4 χρόνια???

Ισχυει αν τη χρησιμοποιεις μονο για digea και κατεβασμενες ταινιες.

Βλεπω οτι η φωτεινοτητα των qled φτανει σε παρα πολυ υψηλα επιπεδα, μακραν ανωτερα των oled, μενει να δουμε τι θα γινεται με το μαυρο/αντιθεση, το local dimming, και τον τυπο φωτισμου του πανελ ακομα...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μμμμ εχεις δει ποτε oled τηλεοραση?

ή το λες ετσι?γιατι εγω ειχα και οταν εβαλα το βιντεο απο την σαντορινη εβγαλε αλλο χρωμα.

και δευτερο δεν μου ειπες για το 4Κ ? γιατι δεν ειχε iso απο την digital europe?

http://www.displayspecifications.com/en/model/153f51d']

συγνωμη αλλα τα σκουπιδια απο την κορεα δεν τα βαζω σπιτι μου.

 

Είχες oled; Πότε και τι μάρκα; Με rgb oleds ή με white;

Τώρα για το iso, το παίρνεις αν το ζητήσεις. Το ζήτησε και τελικά δεν πέρασε;

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό το Q πάει με το φωτισμό χωρίς αυτόν δεν νομίζω να μπορέσει να χτυπήσει κατάστηθα τη LG με το O στο μαύρο και εγώ θέλω αυτήν με το O πως να το γράψω αλλιώτικα για να μη πέσει μαύρο.

 

Μαγιές μας όποτε κι αν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν δει κάποιος εικόνα από κοντά είναι πολύ δύσκολο να έχει άποψη για το ποια τεχνολογία είναι καλύτερη. Μπορεί οι QLED να έχουν οπίσθιο φωτισμό αλλά από την άλλη μιλάμε για φωτεινότητα 2000 nits!

Επίσης όσοι έχουν ασχοληθεί με την γραφιστική ξέρουν πως οι Amoled έχουν σοβαρό πρόβλημα στους τόνους του γκρίζου, που είναι και το απόλυτο κριτήριο κατ εμέ για το πόσο σωστά αποδίδει τα χρώματα μια οθόνη. Έχουν βελτιωθεί πολύ στην τελευταία γενιά τους αλλά θέλουν ακόμα πολύ για να πιάσουν τις LED backlight. Και προσωπικά προτιμώ να έχω σωστά όλα τα υπόλοιπα χρώματα παρά το μαύρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ισχυει αν τη χρησιμοποιεις μονο για digea και κατεβασμενες ταινιες.

Επειδή δεν το ξέρω, εσύ παράδειγμα τι βλέπεις με την super oled 4k ?? Της φωτογραφίες που έχεις τραβήξει με το κινητό σου??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή δεν το ξέρω, εσύ παράδειγμα τι βλέπεις με την super oled 4k ?? Της φωτογραφίες που έχεις τραβήξει με το κινητό σου??

Ανατρεξε στο κομματι του φορουμ με τις τηλεορασεις οπου εχουν αναλυθει πληρως ολα αυτα και θα μαθεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανατρεξε στο κομματι του φορουμ με τις τηλεορασεις οπου εχουν αναλυθει πληρως ολα αυτα και θα μαθεις.

μηπως λέει εκεί τη κριση κανει και ο καθενας?η μηπως εισαι πισω απο το καναπε μου και βλεπεις τη χρηση κανω εγω με την τηλεοραση μου??

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι ο μόνος που θεωρεί ότι η τηλεόραση είναι απλά ένα έπιπλο;

Είμαι χρόνια gamer και power user σε pc.

Βλέπω Τηλεόραση.Έχω cosmote TV για μπαλίτσα και discovery και ένα ps3 slim που έχω να το ανοίξω 3 χρόνια.

 

Πολύ ωραίες οι TV, έχει ένας φίλος μια LG oled smart αλλά πραγματικά δεν έκοψα φλέβα. Δεν με ενδιαφέρει η έννοια της smart tv γιατί πολύ απλά μπορώ να έχω ένα Raspberry pi 3 ή ένα android box που να μου κάνει την δουλειά.

 

Είχε αγοράσει ο πατέρας μου μια ΚΟΡΥΦΑΙΑ για το 2007 LG 32ρα 1080i με φωτειζόμενο logo και ένα κάρο θύρες 1500€. Είχε δώσει και άλλα τόσα για 5.1 sony home theater και DVD με σκληρό δίσκο.

Γενικα στο σπιτι μόνο LG tv έχουμε.

 

Μια φορά στο τόσο που θα δω μια ταινία θα πάω σινεμά και σπάνια θα δω ταινία στην ΤV. Συνήθως κατεβάζω και βλέπω.

 

Δεν ξέρω αλλά θεωρώ ότι καλύτερα να δώσεις ενα 1000ρικο για GTX 1080 και ένα 4Κ monitor παρά για TV.

 

Αν κάποιου του τρέχουν τα λεφτά και δεν ξέρει τι να τα κάνει ή δε θέλει να τα κάνει κάτι άλλο μαγκιά του. Άλλά θεωρώ ότι είναι πολλά λεφτά και πάλι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι ο μόνος που θεωρεί ότι η τηλεόραση είναι απλά ένα έπιπλο;

Είμαι χρόνια gamer και power user σε pc.

Βλέπω Τηλεόραση.Έχω cosmote TV για μπαλίτσα και discovery και ένα ps3 slim που έχω να το ανοίξω 3 χρόνια.

 

Πολύ ωραίες οι TV, έχει ένας φίλος μια LG oled smart αλλά πραγματικά δεν έκοψα φλέβα. Δεν με ενδιαφέρει η έννοια της smart tv γιατί πολύ απλά μπορώ να έχω ένα Raspberry pi 3 ή ένα android box που να μου κάνει την δουλειά.

 

Είχε αγοράσει ο πατέρας μου μια ΚΟΡΥΦΑΙΑ για το 2007 LG 32ρα 1080i με φωτειζόμενο logo και ένα κάρο θύρες 1500€. Είχε δώσει και άλλα τόσα για 5.1 sony home theater και DVD με σκληρό δίσκο.

Γενικα στο σπιτι μόνο LG tv έχουμε.

 

Μια φορά στο τόσο που θα δω μια ταινία θα πάω σινεμά και σπάνια θα δω ταινία στην ΤV. Συνήθως κατεβάζω και βλέπω.

 

Δεν ξέρω αλλά θεωρώ ότι καλύτερα να δώσεις ενα 1000ρικο για GTX 1080 και ένα 4Κ monitor παρά για TV.

 

Αν κάποιου του τρέχουν τα λεφτά και δεν ξέρει τι να τα κάνει ή δε θέλει να τα κάνει κάτι άλλο μαγκιά του. Άλλά θεωρώ ότι είναι πολλά λεφτά και πάλι.

Η τηλεόραση χρήσιμη είναι για οικογένειες και παρέες, ή και για όσους θέλουν να δουν μια ταινία σε μεγάλη οθόνη, αλλά θα συμφωνήσω ότι τόσα πολλά λεφτά μόνο για αυτούς που τους περισσεύουν. Αλλιώς μια 1080p 50άρα ips ή mva είναι μια χαρά και δε χρειάζεται να σκάσεις πολλά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν δει κάποιος εικόνα από κοντά είναι πολύ δύσκολο να έχει άποψη για το ποια τεχνολογία είναι καλύτερη. Μπορεί οι QLED να έχουν οπίσθιο φωτισμό αλλά από την άλλη μιλάμε για φωτεινότητα 2000 nits!

Επίσης όσοι έχουν ασχοληθεί με την γραφιστική ξέρουν πως οι Amoled έχουν σοβαρό πρόβλημα στους τόνους του γκρίζου, που είναι και το απόλυτο κριτήριο κατ εμέ για το πόσο σωστά αποδίδει τα χρώματα μια οθόνη. Έχουν βελτιωθεί πολύ στην τελευταία γενιά τους αλλά θέλουν ακόμα πολύ για να πιάσουν τις LED backlight. Και προσωπικά προτιμώ να έχω σωστά όλα τα υπόλοιπα χρώματα παρά το μαύρο.

 

Το HDR standard είναι στα 10,000 nits.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτο που μπαινουν μερικοι εδω για να μας πουν ποσο αχρηστες ειναι οι νεες tv επειδη δεν τις χρησιμοποιουν ή επειδη πηραν προπερσυ δεν μπορω να το καταλαβω.

Μπορειτε να αφησετε να γραψει κανεις που τον ενδιαφερει η αγορα?

Εγω πχ τραβαω 4Κ με κινητο, με go pro, κανω καταδυσεις, downhill με ποδηλατο, και γενικα εχω αρκετα ενδιαφεροντα. Ακομα και τις φωτο απο το κινητο ομως τις προβαλω στην TV. 

ΤΟ να παρω μια καλη λοιπον με ενδιαφερει. Επειδη εχω μια samsung 5ετιας full HD σκεφτομαι αν αξιζει να επενδυσω τωρα μιας και ειχα καταληξει στην B6v της LG ή να περιμενω λιγακι μιας και βλεπω οτι 1ον τωρα μπαινουν και αλλοι στο χορό των oled συν οτι αρχιζουν και βγαζουν φλιδες TV κατι που πλεον θα ομορφαινει πολυ το χωρο και επειδη η TV ειναι επιπλο, θεωρω οτι αξιζει να παρεις κατι ομορφο και σχεδιαστικα, οχι μονο σαν τηλεροαση

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...