Προς το περιεχόμενο

Ενσυρματη συνδεση, εναν οροφο πανω απο το ρουτερ?


andrew11thegamer

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοιπον, ας τα παρω απο την αρχη, ο παροχος μου ειναι η cyta, και το router (μην με ρωτησετε γιατι) χρειαζετε να ειναι στον κατω οροφο. Αρα η συνδεση με το laptop μου, που ειναι στον πανω οροφο, γινετε ασυρματα. Ξερω ομως οτι η ασυρματη συνδεση αναμεσα σε καρτα δικτυου ενος λαπτοπ, και ενος stock router, δεν ειναι οτι καλυτερο.

Οποτε χρειαζομαι την βοηθεια σας, σε τι εξοπλισμο θα πρεπει να αγορασω (πχ. ενα aftermarket router, η μηπως κανενα repeater η extender) Για να γινει ενσυρματη η συνδεση, και συνεπως να βελτιωθει η ταχυτητα. Ο πατερας μου με ειχε ενημερωσει για καποιες μικρες συσκευες, που συνδεονται στο ρευμα και μεταφερουν το ιντερνετ μεσα απο τις καλωδιωσεις του σπιτιου ομως δεν ξερουμε το ονομα του προιοντος αυτου.. Επισης θα ηθελα να σας υπενθυμισω, οτι δεν προτιμω καλυτερη ασυρματη συνδεση, αλλα ενσυρματη..

 

Ευχαριστω που διαθεσατε χρονο για να διαβασετε το προβλημα μου!!! :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενσύρματη σύνδεση είναι αυτή που, από τον ρουτερ φεύγει καλώδιο utp και κουμπωνει στον λάπτοπ σου, όλα αυτά που αναφέρεις repeater, extender, powerline είναι ασύρματα και κανουν ότι ακριβώς κανείς και τώρα που συνδέεσαι με το ρουτερ σου μέσω wifi

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εαν εχετε κοινο πινακα της Δεη στους δυο οροφους δες και τα powerline στα χρηματα που θα διεθετες για ολα τα υπολοιπα θα παρεις ενα καλο ζευγαρι να κανεις τη δουλεια σου ενσυρματα οχι απαραιτητα ασυρματα..και η ταχυτητα εφοσον ειναι καλη αυτη που φτανει στο ρουτερ/montem θα ειναι καλη και στο δισκτυο μεσα απο το κυκλωμα της Δεη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενσύρματη σύνδεση είναι αυτή που, από τον ρουτερ φεύγει καλώδιο utp και κουμπωνει στον λάπτοπ σου, όλα αυτά που αναφέρεις repeater, extender, powerline είναι ασύρματα και κανουν ότι ακριβώς κανείς και τώρα που συνδέεσαι με το ρουτερ σου μέσω wifi

 

ΔΕΝ ισχύει αυτό.

 

θα πάρεις κάτι τέτοιο

http://www.e-shop.gr/tp-link-tl-pa4010kit-av500-nano-powerline-adapter-starter-kit-p-PER.612533

 

το ένα το βάζεις σε μια πρίζα δίπλα στο router και το συνδέεις και το άλλο το βάζεις σε πρίζα δίπλα στον υπολογιστή.

αυτά κάνουν δίκτυο μέσω του χαλκού του ρεύματος και μεταφέρουν τα δεδομένα από εκεί.

οπότε αποκτάς ενσύρματη σύνδεση.

μην περιμένεις μεγάλες ταχύτητες πάντως. λένε 500mbps αλλά ισχύουν για κοντινές πρίζες κλπ. εγώ σε διαφορετικούς πίνακες , 2 ορόφους διαφορά έπιανα 50 mbps υπεραρκετό και για vdsl.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα powerline δεν θα είναι μεν ασυρματα αλλα χρησιμοποιούν κωδικοποίηση για την μεταφορά του σήματος over ac, και κάποιες φορές μπορεί να αποδειχτούν χειρότερα και από το wifi, βέβαια αυτό το διαπιστώσεις αφού τα εχεις αγοράσει, πέραν αυτού ο τς μίλησε για ενσύρματο και ενσύρματο είναι μόνο αυτό που ανέφερα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστω πολυ ολους για τις απαντησεις σας. Μαλλον θα καταληξω στα powerlines. Ευχαριστω και παλι!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η καλύτερη λύση είναι πέτα ένα καλώδιο από το χ σημείο στο χ ιδικά άμα το σπίτι είναι διόροφο από τη σκάλα το μοντάρεις κάπως η ακό και εξωτερικά ένα μικρό καλώδιο σε ένα σωληνάκι δεν θα πειράξει κανέναν.Powerline είχα σε τριφασικό πίνακα μετά από κανά χρόνο μου σπάσανε τα νεύρα γιατί αρχήσανε τα θέματα άνοιξα παράθυρο και τα σούταρα, ασύρματα όσο να δώσεις από το χ σημείο και μετά να το λαμβάνεις εσύ θα έχεις κοληματάκια γιατί απλά θα μπουκώνει με παρα πολές διεργασιες.Για εμένα πιο καλή λύση τραβας από το ρουτερ ενα καλωδιο στο χ σημειο το κουμπώνεςι πάνω στο ρεπετερ και το εκπεμπεις μετα ασυρματα ετσί ειναι ολα τελεια και ωραια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα powerline δεν θα είναι μεν ασυρματα αλλα χρησιμοποιούν κωδικοποίηση για την μεταφορά του σήματος over ac, και κάποιες φορές μπορεί να αποδειχτούν χειρότερα και από το wifi, βέβαια αυτό το διαπιστώσεις αφού τα εχεις αγοράσει, πέραν αυτού ο τς μίλησε για ενσύρματο και ενσύρματο είναι μόνο αυτό που ανέφερα

 

το Powerline είναι ενσύρματο μέσο δικτύου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με δυο λύσεις θα βρεις την υγειά σου

 

Α. Ρίχνεις καλώδιο αναμεσα σε router και χώρο που εχεις τον υπολογιστή σου. Βάζεις και μια πριζουλα ethernet (εκεί που ειναι το laptop) και εχεις τη μέγιστη παρεχόμενη ταχύτητα. 

 

Β. Αν οι οροφοι ειναι στο ίδιο ρολόι δεη αγοράζεις ένα ζευγάρι powerlines και το δίκτυο έρχεται ενσύρματα επάνω. Ενδεικτικά http://www.e-shop.gr/tp-link-tl-pa4010kit-av500-nano-powerline-adapter-starter-kit-p-PER.612533

 

Υποπεριπτωση του Β ειναι να αγοράσεις το παρακάτω 

http://www.e-shop.gr/tp-link-tl-wpa4220kit-300mbps-av500-wifi-powerline-extender-starter-kit-p-PER.612575

οπου το "μεγαλο" ειναι ΚΑΙ wifi, δηλαδή πέρα απο την ενσύρματη σύνδεση, μπορείς να συδεεσαι ασύρματα πάνω του, πχ αν θες το laptop σε αλλο χώρο και δεν μπορείς να τραβάς καλώδιο. Π.χ. το καλοκαίρι έβαζα το μεγάλο κοντά στο παράθυρο και καθόμουν έξω σε σημεία που το original router ειχε κακο σήμα. 

 

Repeater (ή extender) ΜΗΝ πάρεις, εκτός αν δεν μπορεί να περάσει καλώδιο και ΔΕΝ εχεις κοινό ρολόι δεη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εφόσον έχεις την ίδια φάση η λύση είναι να καταφύγεις σε powerline και συγκεκριμένα σε devolo μεριά. Εγώ τα χρησιμοποιώ στο σπίτι και δουλεύουν απροβλημάτιστα. Ρίξε μια ματιά Link.png Site: εδώ .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...