Προς το περιεχόμενο

Το Project NEON θα φέρει ομαλά animations στα Windows 10


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αν και πολλοί ισχυρίζονται ότι τα animations ξοδεύουν πόρους και είναι άχρηστα, όταν έχουν δημιουργηθεί σωστά και με το απαραίτητο γούστο μπορούν να κάνουν οποιαδήποτε επιφάνεια εργασίας περισσότερο ενδιαφέρουσα, και το κυριότερο, φυσική και ζωντανή.

Αυτή είναι η αρχή πίσω από το Project NEON της Microsoft, που αποτελεί μία μικρή νότα ανανέωσης της σχεδιαστικής γλώσσας των Windows 10, που φέρνει κάτι από την αισθητική και τα animations του Windows 7 Aero ώστε η σχεδίαση των Windows 10 να “δείχνει περισσότερο”. Η ιδέα πίσω από την χρήση animations στην επιφάνεια χρήστη βασίζεται στην παρατήρηση ότι η άμεση εναλλαγή από την μία κατάσταση ή την μία εργασία στην άλλη δεν είναι ομαλή και επομένως είναι δυσάρεστη.

 

Όπως λοιπόν σχεδόν τίποτα στον πραγματικό κόσμο δεν εμφανίζεται ξαφνικά από το πουθενά ή τηλεμεταφέρεται στην στιγμή σε κάποιο άλλο μέρος, τα animations προσφέρουν μία τόσο οπτικά όσο και διανοητικά ομαλή μετάβαση από το ένα σημείο στο άλλο.

 

Το Project NEON όμως δεν αφορά μόνο στα animations. Ένα μεγάλο μέρος του φαίνεται να αποτελεί ο σχεδιασμός Acrylic, κάτι που πρακτικά σημαίνει “θόλωμα σε οτιδήποτε βρίσκεται στο παρασκήνιο” σε κάποια sidebar ή στο κύριο παράθυρο. Ενδεχομένως το συγκεκριμένο χαρακτηριστικό έχει στόχο να κάνει οποιοδήποτε παράθυρο ή app βρίσκεται από κάτω περισσότερο αναγνωρίσιμο χωρίς να κάνει την εφαρμογή ή το παράθυρο που βρίσκεται στο προσκήνιο να μην φαίνεται καλά ή να είναι δυσανάγνωστο.

 

To Project NEON επίσης μοιάζει να αποτελεί τη βάση για μία ενοποιημένη σχεδιαστική γλώσσα σε PCs, στην κονσόλα Xbox και στο Hololens. Ακόμα δεν υπάρχει πληροφόρηση για το πότε θα διατεθεί το Project NEON. Τμήματα του πάντως έχουν διανεμηθεί σε τωρινές Insider Preview εκδόσεις των Windows 10, οπότε το πιθανότερο είναι να το δούμε στο Creators Update τον ερχόμενο Απρίλιο.

 

Δημοσιευμένη Εικόνα

 

Link.png Site: SlashGear

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιστεύω ότι το project neon θα ειναι μια απαρχή απο διάφορες ευκολίες σε animation, πρακτικές και οπτικές , που αν ειναι επιτυχημένες σίγουρα θα ενσωματωθούν στα μελλοντικά updates των windows

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα ήθελα κάποιος να μου αναλύσει ποιο θεωρεί πιο corporate ready OS και γιατι , αλλοιώς ας σταματήσουν τα σχόλια εδώ .

Αυτό εξαρτάται από τις ανάγκες τις εκάστοτε εταιρίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι χρήστης Windows, κάνω την δουλεία μου και με το παραπάνω και έχοντας δουλέψει και τις δύο πλατφόρμες νομίζω ότι τα Windows από ευχρηστία κερδίζουν (προσωπική άποψη).

Το μεγαλύτερο πρόβλημα που έχουν τα Windows στο design είναι ότι δεν υπάρχει uniformity. Τα μισά είναι έτσι τα άλλα μισά γιουβέτσι.

 

Ένα άλλο μεγάλο θέμα με τα Windows 10 είναι τα θολά fonts στις παλιές εφαρμογές όταν χρησιμοποιείς font scaling μεγαλύτερο του 100%.

Δεν γίνεται να μην φτιάχνουν αυτά τα βασικά πράγματα...

Ας κοιτάξουν να το πιάσουν από την αρχή γιατί όλα τ'άλλα είναι πασαλείμματα...

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιας και ο admin αποφάσισε να σβήσει όλα τα off topic σβήνω και εγώ ενα απο τα δικά μου που έμεινε διότι ειναι πια άσχετο . Ο λόγος που έκανα αυτή την ερώτηση που βλέπεται και πιο κάτω ειναι γιατι αγανάκτησα με κάποιους που θέλουν να επιβάλουν την γνώμη τους .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα ήθελα κάποιος να μου αναλύσει ποιο θεωρεί πιο φιλικά σε εταιρικές ανάγκες Λειτουργικό και γιατι , αλλοιώς ας σταματήσουν τα σχόλια εδώ .

 

 

 

 

Επίσης να ζητήσω ταπεινά συγνώμη αν κάποια παιδιά ειναι κάτω των 16 και δεν έχουν εντρυφήσει σε κάποιες ξενόφερτες εκφράσεις , καθώς και αν κάποιοι κομπλεξαρωνται όταν δεν έχουν τι να πουν .

Ανέλυσε σε παρακαλώ τις εταιρικές ανάγκες και τι εννοείς φιλικό. Νομίζω μπερδεύεις το φιλικό με το εμπορικό...
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανέλυσε σε παρακαλώ τις εταιρικές ανάγκες και τι εννοείς φιλικό. Νομίζω μπερδεύεις το φιλικό με το εμπορικό...

Αν δεν πιάνεις την ερώτηση άστο .

 

 

Έλα παιδιά κανένας άλλος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το UI (μιας και σε αυτό αναφέρεται η είδηση) των Windows μου αρέσει και το μόνο που έχω αλλάξει είναι ο explorer, χρησιμοποιώ πλέον Directory Opus. Φυσικά έχω χρησιμοποιήσει και Mac αλλά τα animations μου φαίνονται υπερβολικά.

Αθέατε μη με σκοτώσεις πλζ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα τελευταια σοβαρα windows ηταν τα 2000. Μετα με τα xp εγινε ντισκοτεκ η φαση. Ακομα δουλευω τα 2000 και δεν προκειται να τα αλλαξω ποτε.

 

Απο ιους δεν εχω το παραμικρο προβλημα. Οι κορες μου με απασχολουν μονο γιατι μπαινουν οπου να ναι στην εφηβεια. Μην ζητησουν κανενα δαιμονισμενο android η iphone για να χουν κανα snapchat και απαρνηθουν τα καλη του 3310.

 

Οποτε κρατηστε τα ρουφιανο XP σας που καρφωνουν ολα τα προσωπικα σας δεδομενα στην Microsoft..

 

Σουρεαλιστικο topic..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...