Προς το περιεχόμενο

Απάτη από το 54422


funbreaker

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δέχτηκα μηνύματα προχθές απ αυτόν τον αριθμό ως ενημέρωση για κάτι παιχνίδια. Έλεγε μάλιστα πως η συνδρομή μου είναι 28,κάτι ευρώ τον μήνα και για διαγραφή να επικοινωνήσω με το 2155002935 ή να στείλω STOP σε ένα άλλο 5ψήφιο.

Πήρα σήμερα τηλέφωνο για να τους κράξω αλλά είναι Σάββατο και δεν απαντάνε.

Ταυτόχρονα δέχτηκα μήνυμα από την vodafone ότι χρεώνομαι γι αυτά τα μηνύματα και να στείλω STOP στον ίδιο 5ψήφιο.

 

Το ζήτημα είναι πως με χρέωσαν ήδη και επίσης με χρέωσαν και άλλα 3 ευρώ για το STOP.

Προφανώς δεν γράφτηκα σε καμία υπηρεσία.

 

Θέλω τα λεφτα μου πίσω.

Τί μπορώ να κάνω?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 198
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

yep γνωστη απατη, δηλωσες καπου τον αριθμο σου στο net και σε γραψανε σε συνδρομη, το κακο ειναι οτι δεν γλιτωνεις, το STOP αμα δεν το στειλεις οντως θεωρεισαι συνδρομητης και οντως ρουφανε λεφτα. Συνεπως προσεχε που δηλωνεις τον αριθμο σου, μονο σε verified.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Σε τι μπουρδέλο ζούμε; 3 χρόνια και η απάτη συνεχίζεται...

 

yep γνωστη απατη, δηλωσες καπου τον αριθμο σου στο net και σε γραψανε σε συνδρομη, το κακο ειναι οτι δεν γλιτωνεις, το STOP αμα δεν το στειλεις οντως θεωρεισαι συνδρομητης και οντως ρουφανε λεφτα. Συνεπως προσεχε που δηλωνεις τον αριθμο σου, μονο σε verified.

 

Δεν δήλωσα τον αριθμό μου πουθενά και είμαι σίγουρος.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

yep γνωστη απατη, δηλωσες καπου τον αριθμο σου στο net και σε γραψανε σε συνδρομη, το κακο ειναι οτι δεν γλιτωνεις, το STOP αμα δεν το στειλεις οντως θεωρεισαι συνδρομητης και οντως ρουφανε λεφτα. Συνεπως προσεχε που δηλωνεις τον αριθμο σου, μονο σε verified.

ΠΡΟΣΟΧΗ! ΣΕ ΜΕΡΙΚΕΣ ΕΤΑΙΡΙΕΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟ ΝΑ ΔΩΣΕΙΣ ΤΟΝ ΑΡΙΘΜΟ ΣΟΥ, ΝΑ ΚΑΤΑΧΩΡΗΣΕΙΣ PIN ΠΟΥ ΘΑ ΣΟΥ ΣΤΕΙΛΟΥΝ Ή ΝΑ ΣΤΕΙΛΕΙΣ ΚΑΠΟΙΟ ΜΗΝΥΜΑ. Αρκεί να πατήσεις απλά αποδοχή!

 

Την πάτησα έτσι με την εταιρεία buongiorno. 

Για να μπαίρνω στο ίντερνετ έχω στικάκι για 4g/3g. Την καρτούλα την είχα βάλει σε ένα μηχανηματάκι που μοιράζει wifi.

Είχε συνδεθεί ένας φίλος μου που δεν γνωρίζει Ελληνικά και δεν έχει και εμπειρία με τέτοιες απάτες, Μπήκε σε site της buongiorno (cellybean . gr - Αν θέλετε να μπείτε μπαίνετε με δική σας ευθύνη), πάτησε αφού δεν γνώριζε αποδοχή και χωρίς να ζητήσουν αριθμό τηλεφώνου ή οτιδήποτε με έκαναν συνδρομητή!!

 

Σε επικοινωνία μου με την κοσμοτέ ο υπάλληλος μου είπε οτι η συγκεκριμένη εταιρία έχει την δυνατότητα να σε κάνει συνδρομητή απλά πατώντας αποδοχή, δίχως να τους δώσεις άλλο στοιχείο (Αρκεί προφανώς να έχεις συνδεθεί με 3g-4g σύνδεση) Και μάλιστα μου είπε πως σε αυτόυς δεν ισχύει η φραγή μηνυμάτων πως/από 5ψήφιους. Πρέπει να κάνεις αππεγγραφή στέλνοντας μήνυμα STOP.

Το τελευταίο δεν ξέρω αν ισχύει 100% γιατί η wind μου είπε πως μια χαρά λειτουργεί η φραγή και σε αυτή την εταιρία! Μπορεί να είναι θέμα τηλεπικοινωνιακού πάροχου.

 

Μεγάλη προσοχή λοιπόν σε ποιον δίνεται να μπει στο ίντερνετ με την mobile σύνδεση σας... Όχι σε παιδιά και σε αγνώστους γιατί μπορεί να σε χρεώσουν χωρίς καν νε ξέρουν τον αριθμό σου ή χωρίς να καταλαβαίνουν τι κάνουν.

 

Και πάντα εκτός απο το μήνυμα με την εντολή στοπ να καλείται και την εταιρία σας για να κάνετε φραγή σε 5ψήφιους για μεγαλύτερη σιγουριά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν απαντάς σε εμένα δεν είπα αυτό.

Θα πρέπει να μπεις στο ίντερνετ απο κινητό, πατάς αποδοχή και γίνεσαι συνδρομητής και χρεώνεται ο αριθμός κινητού απ το οποιο μπήκες στο ίντερνετ!

 

Αυτό φυσικά είναι πιο επικίνδυνο απ το να πρέπει να στείλεις μήνυμα ή να καταχωρήσεις pin που σου στέλνουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πήρα τηλ στην εξυπηρέτηση της Vodafone και τους έκραξα. Είπα πως δεν έκανα καμία εγγραφή και επέμενε πως έκανα. Ζήτησα να μου το αποδείξει και απαίτησα να μου επιστραφούν τα χρήματα μου. Μου είπε πως δεν υπάρχει τετοια δυνατότητα. Τότε ζήτησα να με συνδέσει με τον προϊστάμενο.3 λεπτά μετά επέστρεψε και μου πίστωσε τα χρήματα.

  • Like 15
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...