Προς το περιεχόμενο

Απάτη από το 54422


funbreaker

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

Μετά από την χιονοστιβάδα μπαρουφολογίας που διάβασα στις προηγούμενες σελίδες να ενημέρωσω ότι η διαδικασία αν κάποιος εγγραφεί χωρίς την συγκαταθεσή του σε ΥΠΠ είναι να επικοινωνήσει πρώτα απ' όλα με την ΥΠΠ. Αν δεν βρεθεί λύση κάνει έγγραφη καταγγελία στον πάροχο ο οποίος οφείλει να εξετάσει την καταγγελία και να απαντήσει εγγράφως εντός αποκλειστικής προθεσμίας 20 ημερών. Εάν δεν γίνει ούτε αυτό κάνει καταγγελία στην ΑΠΔΠΧ (και όχι στην εεττ) ώστε να διαχειριστεί το αίτημα μαζικά εφόσον υπάρχουν και άλλες καταγγελίες για την ίδια ΥΠΠ. Εάν δεν υπάρξει ούτε με αυτό λύση (για τον χ,ψ λόγο) τότε υπέυθυνα είναι τα αστικά δικαστήρια.

 

  • Η εεττ έχει να κάνει μόνο αν έχεις δώσει συγκατάθεση και υπάρχει παράβαση της νομοθεσίας ηλεκτρονικών επικοινωνιών και του κώδικα δεοντολογίας.
  • Ο συνήγορος του καταναλωτή έχει να κάνει μόνο αν έχεις δώσει συγκατάθεση και αμφισβητείς το ύψος ή πλήθος των χρεώσεων.
  • Αν δεν έχει υπάρξει συγκατάθεση αρμόδια για καταγγελία είναι η ΑΠΔΠΧ.

 

Έχεις δίκιο σε όσα λες αλλα δεν είναι μπαρουφολογίες γιατί την κύρια ευθύνη και το λες και ο ίδιος ότι η ΕΕΤΤ έχει την εύθυνη για τον έλεγχο για πιθανή παράβαση της νομοθεσίας ηλεκτρονικών επικοινωνιών και του κώδικα δεοντολογίας άρα πρώτα εκεί πρέπει να απευθυνθείς και μετά στην ΑΠΔΠΧ για να ερευνηθεί σε βάθος το πως βρήκε η κάθε ΥΠΠ τον αριθμός σου και σε έγγραψε συνδρομητή και σε χρεώνει με την λήψη και μόνο των sms τώρα ο πάροχος έχει την ευθύνη να μπλοκάρει τέτοια πράγματα όταν είναι από 5αψηφια νούμερα όταν όμως αντί για αριθμός εμφανίζεται όνομα ως αποστολέας και το sms έχει σταλθεί από υπηρεσία μαζικής αποστολής μηνυμάτων τότε τι γίνεται;

Πάρε ως παράδειγμα αυτό που έχω γράψει εδώ:

http://www.insomnia.gr/topic/600813-%CE%B1%CE%BD%CF%8E%CE%BD%CF%85%CE%BC%CE%B1-sms/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 198
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δέχτηκα μηνύματα προχθές απ αυτόν τον αριθμό ως ενημέρωση για κάτι παιχνίδια. Έλεγε μάλιστα πως η συνδρομή μου είναι 28,κάτι ευρώ τον μήνα και για διαγραφή να επικοινωνήσω με το 2155002935 ή να στείλω STOP σε ένα άλλο 5ψήφιο.

Πήρα σήμερα τηλέφωνο για να τους κράξω αλλά είναι Σάββατο και δεν απαντάνε.

Ταυτόχρονα δέχτηκα μήνυμα από την vodafone ότι χρεώνομαι γι αυτά τα μηνύματα και να στείλω STOP στον ίδιο 5ψήφιο.

 

Το ζήτημα είναι πως με χρέωσαν ήδη και επίσης με χρέωσαν και άλλα 3 ευρώ για το STOP.

Προφανώς δεν γράφτηκα σε καμία υπηρεσία.

 

Θέλω τα λεφτα μου πίσω.

Τί μπορώ να κάνω?

 

Εγώ πήρα τηλ τον πάροχο μου, τους είπα τι έγινε και μου επέστρεψαν τα χρήματα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις μου ήρθε και εμένα μήνυμα. Γράφει και καλά ότι με βρήκε μία στο τσατ και μλκιες.Έχει έρθει παρόμοιο μήυμα στης μάνας μου.

Εγώ δεν έχω δώσει πουθενά το νούμερό μου,η δε μάνα μου δεν έχει καν επαφή με ίντερνετ κλπ.

Και τα δύο νούμερα what's up.Eν τω μεταξύ στο δικό της έχουμε παρατηρήσει τελευταία ότι η κάρτα φεύγει σχεδόν κατευθείαν.Αλλά που τσέκαρα τα μηνύματα δεν έχει έρθει ποτέ αυτό που γράφετε μερικοί για διακοπή συνδρομής κτλ.

Κάποια πουστιά κάνουν οι εταιρίες και δίνουν τα νούμερα μου φαίνεται.

Αντί να πηγαίνω να αλλάζω κάρτες και νούμερα,μπορώ να κάνω κάτι άλλο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο δικό μου είχα δει και μου είχε έρθει μήνυμα πριν ένα μήνα περίπου από το 54422 όπως λέει ο τίτλος.

Τώρα που έγραψα το παραπάνω,αυτό που μου ήρθε είναι από το 54122.

ΓΜΤΜΛΚΠΤΣΔΡΝ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς την πάτησα κι εγώ και ακόμα δεν έχω βρει άκρη.
Έλαβα 2 SMS από 2 πενταψήφια. Στο ένα έλεγε μάλιστα να βάλω σε κάποιο SITE κάποιο PIN για επιβεβαίωση.
Τα άνοιξα όλα μαζί μετά από ώρες χωρίς να έχω φυσικά κάνει καμία εγγραφή ή επιβεβαίωση.
Αποτέλεσμα: Μου έφαγαν όλη την κάρτα.

Τα SMS: 
54666: 
1) 06/01/17,20.44: "ΔΩΡΕΑΝ SMS: ΒΑΛΕ ΤΟ PIN 03593 ΣΤΟ WEBPAGE ΚΑΙ ΕΠΙΒΕΒΑΙΩΣΕ ΤΗ ΣΥΝΔΡΟΜΗ DRAGONFLYM. 24.80ΕΥΡΩ/ΜΗΝΑ. TELEBOX",
2) 06/01/17,20.46: "DRAGONFLY, ΣΥΝΔΡΟΜΗ: 24.80ΕΥΡΩ/ΜΗΝΑ,TELEBOX ΒΘ:2155002935.ΔΙΑΓΡΑΦΗ:ΣΤΕΙΛΕ STOP DRAGON ΣΤΟ 54422"
54422: 
1) 06/01/17,20.46: 
"ΤΑ ΠΑΙΧΝΙΔΙΑ ΣΑΣ HTTP://WAPIMO.COM/?P=TOKENS;U=306947827772;C=WV709;AFF=FREEK",
2) 06/01/17, 20.46: "ΤΑ ΠΑΙΧΝΙΔΙΑ ΣΑΣ HTTP://WAPIMO.COM?P=TOKENS;U=306947827772;C=WV709;AFF=FREEK".

Στη WIND δε ξέρουν τίποτα, νίπτουν τας χείρας τους και λένε ότι μου έβαλαν φραγή σε όλα τα 5αψήφια και το έχουν στείλει στην TELEBOX για έρευνα. Για πίστωση ούτε λόγος ακόμη.

Σήμερα έστειλα καταγγελίες σε ΕΕΤΤ, Γενική Γραμματεία Καταναλωτή και Συνήγορο του Καταναλωτή.

Ελπίζω να πάρω τα χρήματα μου πίσω και να τελειώσει επιτέλους αυτή η απάτη και η κλεψιά, αν και δε το βλέπω, αφού και οι εταιρίες είναι μέσα στο κόλπο, και οι αρμόδιες αρχές (βλέπε ΕΕΤΤ) για κάποιο "περίεργο" λόγο δεν το τελειώνουν στη ρίζα του τόσα χρόνια επιβάλλοντας το νόμο και εισπράττοντας τελεσίδικα τα υψηλά πρόστιμα που προβλέπονται και κλείνοντας όλες τις εταιρίες-απάτη προς όφελος των πολιτών και του λαού.

 

Υ.Γ: Σε 2 περιπτώσεις παραπάνω διάβασα ότι μόλις καλέσατε τον πάροχο (στη μια περίπτωση τη VODAFONE, στην άλλη δεν αναφέρεται), σας πίστωσε ΑΜΕΣΩΣ!!! Στην περίπτωση της WIND προφανώς δεν έχουν τέτοια "ευαισθησία" και το παλεύουν μέχρι τέλους....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με ποιο δικαίωμα οι εταιρείες επιτρέπουν να χρεωνόμαστε για μηνύματα που μας στέλνουν άλλοι;;;

Γιατί βγάζουν λεφτάκια και σφυρίζουν κλέφτικα ότι δεν είναι δική τους αρμοδιότητα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Μόλις έλαβα κι εγώ δύο μήνυματα. Το ένα έδινε ένα Pin για να το βάλω στο webpage του mygroovyapps ( Link.png Site: http://www.mygroovyapps.net/?change_lang=1&lang=GR  δεν υπάρχει πουθενά η επιλογή να βάλεις στοιχεία και δείτε πόσο πρόχειρη είναι που λέει μέχρι και "insert text here") για να ενεργοποιήσω την υπηρεσία και αμέσως μετά ένα μήνυμα ότι ενεργοποίησα την υπηρεσία και εάν θέλω να σταματήσω να στείλω STOP κτλ.. Εννοείται δεν έστειλα τίποτα και αφού googlara και είδα ότι χρεώνομαι πήρα τηλ. cosmote για φραγή 5ψήφιων νούμερων. Η τηλεφωνήτρια στην αρχή μου είπε ότι είναι η υπηρεσία μιας εταιρίας για διανομή ψηφιακού περιεχομένου και να στείλω STOP αλλά την σταμάτησα και της είπα ότι είναι μία καθαρή απάτη κρίνοντας από το site και αφιερώνοντας 2 λεπτά στο google. Τότε μου είπε ότι όντως συνεχεία γίνονται παράπονα και η καλύτερη λύση είναι η φραγή γιατί και stop να στείλω (με χρέωση) θα συνεχίσουν με δήθεν άλλες υπηρεσίες. Όσο για το που μπορεί να βρήκαν τον αριθμό μου όταν αναρωτήθηκα; Μου είπε ότι βάζουν αριθμούς τελείως τυχαία και να μην ανησυχώ πέρα από τον αριθμό δεν έχουν άλλα στοιχεία.

Περιττό να πω ότι δεν δίνω ΠΟΥΘΕΝΑ τον αριθμό μου! Ούτε σε διαγωνισμούς, ούτε σε test iq γιατί σιχαίνομαι το spam και 10 χρόνια δεν έχω λάβει ούτε ένα sms spam.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις έλαβα κι εγώ δύο μήνυματα. Το ένα έδινε ένα Pin για να το βάλω στο webpage του mygroovyapps ( Link.png Site: http://www.mygroovyapps.net/?change_lang=1&lang=GR">http://www.mygroovyapps.net/?change_lang=1&lang=GR  δεν υπάρχει πουθενά η επιλογή να βάλεις στοιχεία και δείτε πόσο πρόχειρη είναι που λέει μέχρι και "insert text here") για να ενεργοποιήσω την υπηρεσία και αμέσως μετά ένα μήνυμα ότι ενεργοποίησα την υπηρεσία και εάν θέλω να σταματήσω να στείλω STOP κτλ.. Εννοείται δεν έστειλα τίποτα και αφού googlara και είδα ότι χρεώνομαι πήρα τηλ. cosmote για φραγή 5ψήφιων νούμερων. Η τηλεφωνήτρια στην αρχή μου είπε ότι είναι η υπηρεσία μιας εταιρίας για διανομή ψηφιακού περιεχομένου και να στείλω STOP αλλά την σταμάτησα και της είπα ότι είναι μία καθαρή απάτη κρίνοντας από το site και αφιερώνοντας 2 λεπτά στο google. Τότε μου είπε ότι όντως συνεχεία γίνονται παράπονα και η καλύτερη λύση είναι η φραγή γιατί και stop να στείλω (με χρέωση) θα συνεχίσουν με δήθεν άλλες υπηρεσίες. Όσο για το που μπορεί να βρήκαν τον αριθμό μου όταν αναρωτήθηκα; Μου είπε ότι βάζουν αριθμούς τελείως τυχαία και να μην ανησυχώ πέρα από τον αριθμό δεν έχουν άλλα στοιχεία.

Περιττό να πω ότι δεν δίνω ΠΟΥΘΕΝΑ τον αριθμό μου! Ούτε σε διαγωνισμούς, ούτε σε test iq γιατί σιχαίνομαι το spam και 10 χρόνια δεν έχω λάβει ούτε ένα sms spam.

Να ζητήσεις τα λεφτά σου πίσω.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμενα παλι βαλανε της μανας μου, ουτε καν smartphone δεν εχει, μεγαλη γυναικα. Καναμε φραγη αλλα απο οτι ειδα δεν εφαγαν τιποτα.

 

Η πλακα ειναι μας "δωσανε πιν" 13:29, στις 13:31 μας καλοσορισαν στην υπηρεσια.

 

Ουτε πιν βαλαμε ουτε τιποτα. Πως κανω καταγγελεια?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ζητήσεις τα λεφτά σου πίσω.

 

 

Θα περιμένω να δω πόσα μηνύματα θα λάβω μέχρι να ενεργοποιηθεί η φραγή και ακόμα και μικρό να είναι το ποσό θα τα ζητήσω πίσω έτσι για το γ@μώτο. Το θέμα είναι ότι από αυτά που μου είπε η τηλεφωνήτρια μια χαρά ξέρουν οι πάροχοι τι παίζει και θα μπορούσαν να κάνουν μία φραγή σε αυτά τα νούμερα ύστερα από τόσες καταγγελίες αλλά είναι προφανές ότι κάνουν τα στραβά μάτια. 

Εμενα παλι βαλανε της μανας μου, ουτε καν smartphone δεν εχει, μεγαλη γυναικα. Καναμε φραγη αλλα απο οτι ειδα δεν εφαγαν τιποτα.

 

Η πλακα ειναι μας "δωσανε πιν" 13:29, στις 13:31 μας καλοσορισαν στην υπηρεσια.

 

Ουτε πιν βαλαμε ουτε τιποτα. Πως κανω καταγγελεια?

 

Νομίζω εδώ κάνεις καταγγελία Link.png Site: http://www.apps.eett.gr/complaints/Complaint.seam

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσο για το που μπορεί να βρήκαν τον αριθμό μου όταν αναρωτήθηκα; Μου είπε ότι βάζουν αριθμούς τελείως τυχαία και να μην ανησυχώ πέρα από τον αριθμό δεν έχουν άλλα στοιχεία.

Περιττό να πω ότι δεν δίνω ΠΟΥΘΕΝΑ τον αριθμό μου! Ούτε σε διαγωνισμούς, ούτε σε test iq γιατί σιχαίνομαι το spam και 10 χρόνια δεν έχω λάβει ούτε ένα sms spam.

1.Στέλνουν σε τυχαία νουμερα

2.Κάποιος αλλος εβαλε το νουμερο σου (μπορει και τυχαία)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμενα παλι βαλανε της μανας μου, ουτε καν smartphone δεν εχει, μεγαλη γυναικα. Καναμε φραγη αλλα απο οτι ειδα δεν εφαγαν τιποτα.

 

Η πλακα ειναι μας "δωσανε πιν" 13:29, στις 13:31 μας καλοσορισαν στην υπηρεσια.

 

Ουτε πιν βαλαμε ουτε τιποτα. Πως κανω καταγγελεια?

Το ίδιο ακριβώς συνέβη και σε εμένα.

Σε 2' τα είχαν κάνει όλα.

Και SMS και PIN και όλα.

 

Λαμόγια με συνεργάτες τις εταιρίες κινητής...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα περιμένω να δω πόσα μηνύματα θα λάβω μέχρι να ενεργοποιηθεί η φραγή και ακόμα και μικρό να είναι το ποσό θα τα ζητήσω πίσω έτσι για το γ@μώτο. Το θέμα είναι ότι από αυτά που μου είπε η τηλεφωνήτρια μια χαρά ξέρουν οι πάροχοι τι παίζει και θα μπορούσαν να κάνουν μία φραγή σε αυτά τα νούμερα ύστερα από τόσες καταγγελίες αλλά είναι προφανές ότι κάνουν τα στραβά μάτια.

 

 

Νομίζω εδώ κάνεις καταγγελία [link='http://www.apps.eett.gr/complaints/Complaint.seam]http://www.apps.eett.gr/complaints/Complaint.seam']http://www.apps.eett.gr/complaints/Complaint.seam

.

 

 

Το ίδιο ακριβώς συνέβη και σε εμένα.

Σε 2' τα είχαν κάνει όλα.

Και SMS και PIN και όλα.

 

Λαμόγια με συνεργάτες τις εταιρίες κινητής...

Σε τι μπουρδέλο ζούμε; 3 χρόνια και η απάτη συνεχίζεται...

 

 

Δεν δήλωσα τον αριθμό μου πουθενά και είμαι σίγουρος.

Γιατι δεν ειναι απάτη ακριβώς δηλαδή δεν χακάρουν το κινητό σου ή κάτι τέτοιο..

 

μόνος σου έκανες την βλακεία και έβαλες κάπου τον αριθμό σου και έτσι γράφτηκες στην υπηρεσία τους... δεν χρειάζεται κάτι να ειναι ηθικό για να είναι νόμιμο και το αντίστροφο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...