Προς το περιεχόμενο

Απάτη από το 54422


funbreaker

Προτεινόμενες αναρτήσεις

.



Γιατι δεν ειναι απάτη ακριβώς δηλαδή δεν χακάρουν το κινητό σου ή κάτι τέτοιο..

μόνος σου έκανες την βλακεία και έβαλες κάπου τον αριθμό σου και έτσι γράφτηκες στην υπηρεσία τους... δεν χρειάζεται κάτι να ειναι ηθικό για να είναι νόμιμο και το αντίστροφο.

 

 

 

Πουθενά δεν έχω βάλει τον αριθμό μου και ούτε έπιασα να βάλω το Pin που μου έστειλαν δήθεν για να ενεργοποιήσω την υπηρεσία. Για την ακρίβεια το μήνυμα που έλεγε ότι ενεργοποίησα την υπηρεσία ήρθε μαζί με το μήνυμα που μου έδινε το PIN το οποίο έπρεπε να εισάγω στην (και καλά) webpage για να ενεργοποιήσω την υπηρεσία.  Εκτός εάν έβαλα κάπου κατά λάθος τον αριθμό μου και μετά πάλι κατά λάθος έβαλα το PIN μέσα σε 5 δευτερόλεπτα για να ενεργοποιήσω την υπηρεσία  :-) . Βρε λες;

Είναι καθαρή απάτη (δεν σχολιάζω τα περί ηθικού και μη απλά lol) δεν χρειάζεται και πολύ ψάξιμο αρκεί να επισκεφτείς την σελίδα τους Link.png Site: http://www.mygroovyapps.net'>http://www.mygroovyapps.net">http://www.mygroovyapps.net ούτε καν να αφιερώσεις μισό λεπτό στο google.

 

Παραθέτω και τα μηνύματα για να δεις ότι εκτός από την καταχώρηση κινητού απαιτείται και η εισαγωγή ενός PIN το οποίο μόνο ο κάτοχος του κινητού που λαμβάνει το sms μπορεί να δει. Πως έγινε λοιπόν η ενεργοποίηση της υπηρεσίας όταν υποτίθεται μόνο εγώ ξέρω το PIN; 

post-73061-0-47846200-1487170434_thumb.jpg

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 198
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εάν μπεις στο site τους θα δεις ότι η συνδρομή που λένε αντιστοιχεί στο σύνολο των χρεώσεων από τα μηνύματα που στέλνουν μέσα σε ένα μήνα. Για την ακρίβεια λένε ότι μπορεί να στείλουν και λιγότερα αλλά σε καμία περίπτωση το σύνολο δεν θα ξεπερνά τα 24,80Ε.

 

"Χρέωση με κάθε λήψη sms από το 54422 & 54600. 4,14 ευρώ κόστος εγγραφής άπαξ (2SMSx2,08EUR/ληφθέν μήνυμα). Το κόστος της υπηρεσίας είναι €24.80 ανά μήνα και η χρέωση γίνεται με 12 γραπτά μηνύματα από το 54422 ανά μήνα κόστους €2.08 ανά μήνυμα. Ενδέχεται κάποια από τα μηνύματα από το 54422 να αντικατασταθούν με 4 μηνύματα το καθένα από το 54600 (€0,52 / SMS). Σε κάθε περίπτωση το συνολικό κόστος της υπηρεσίας δε θα ξεπερνάει τα 24.80 ευρώ ανά μήνα."

 

Προφανώς και δεν θα καθόμουν ένα μήνα να δω πόσο θα με χρεώσουν ακόμα και για αυτό πήρα αμέσως cosmote και έκανα φραγή στις υπηρεσίες ΥΠΠ.

 

 

Σου παρέθεσα τα μηνύματα που έλαβα ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ στα οποία μου έδωσαν ένα PIN για επιβεβαίωση και ΚΑΤΕΥΘΕΙΑΝ μου λένε ότι ενεργοποίησα την συνδρομή και εάν επιθυμώ να σταματήσω να στείλω STOP (με χρέωση) και εσύ επιμένεις ότι δεν πρόκειται περί απάτης..τι να πω πραγματικά σηκώνω τα χέρια ψηλά. Δηλαδή τι άλλο πρέπει να κάνουν; Και σου ξαναλέω μπες στη σελίδα τους να δεις ότι είναι τόσο προχειροφτιαγμένη που έχουν αφήσει τα κείμενα από τα templates που λένε "This is were we place the text".

 

post-73061-0-27637600-1487171916_thumb.png

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι απλά δεν μου φαίνεται να σε χρέωσαν ΤΙΠΟΤΑ (εκτός απο το μήνυμα STOP που έστειλες)

Απλά σε ψάρωσαν για να φοβηθείς ότι γράφτηκες χωρίς να έχεις γραφτεί για τους λόγους που ο ίδιος ήδη ανέφερες (δεν έστειλες ποτέ το pin κτλ)

 

είδες όμως το δεύτερο μήνυμα που ειναι παραπλανητικό πχ ας πούμε δεν σου λέει μεν ότι γράφτηκες αλλά σου λέει το κόστος και τον τρόπο για να ξεγραφτείς οπότε θέλει να σου βάλει ψύλλους στα αυτιά :P με λίγα λόγια η όλη "απατεωνιά" εδώ ειναι να σε κάνει να νομίζεις ότι γράφτηκες χωρίς όμως να σε έχουν γράψει ή χρεώσει κάτι με την ελπίδα να φοβηθείς και να στείλεις μήνυμα STOP και να σε χρεώσουν όταν το κάνεις αυτό.

Τώρα που το είδα αυτό θυμήθηκα και εγώ είχα πάρει ακριβώς 2 τέτοια μηνύματα πριν μερικά χρόνια αλλά δεν θυμάμαι αν ήταν η ίδια εταιρία ή άλλη απλά ποτέ δεν ασχολήθηκα και ποτέ δεν χρεώθηκα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διάβασε εάν θέλεις τα προηγούμενα μου μηνύματα και την συνομιλία που είχα με την τηλεφωνήτρια της cosmote για το ένα με χρεώσαν και εάν έστειλα ή εάν έπρεπε να στείλω STOP γιατί είναι κουραστικό να γράφω τα ίδια και τα ίδια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν παίζει να σε χρέωσαν λάθος νόμιζες πχ νόμιζες ότι είχες περισσότερα στην κάρτα χωρίς να είχες μόνος τρόπος να σε χρεώσουν είναι να στείλεις εσύ κάποιο μήνυμα σε αυτούς.

Αν το κάνανε αυτό θα ήταν όντως παράνομοι και θα ήταν όντως μέσα καιρό τώρα και άλλοι βλέπω τα ίδια σου είπαν ότι δεν τους χρέωσαν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν παίζει να σε χρέωσαν λάθος νόμιζες πχ νόμιζες ότι είχες περισσότερα στην κάρτα χωρίς να είχες μόνος τρόπος να σε χρεώσουν είναι να στείλεις εσύ κάποιο μήνυμα σε αυτούς.

 

Αν το κάνανε αυτό θα ήταν όντως παράνομοι και θα ήταν όντως μέσα καιρό τώρα και άλλοι βλέπω τα ίδια σου είπαν ότι δεν τους χρέωσαν.

 

 

 Έλεος! Χρεώνουν τα μηνύματα που σου στέλνουν! Το ίδιο μου είπε και η τηλεφωνήτρια της cosmote και για αυτό μου είπε κι αυτή να κάνω φραγή. Το λέει και η εταιρία στη σελίδα τους. Σου έκανα copy-paste ακριβώς το κείμενο! Τσάμπα τα γράφω; 

 

"Χρέωση με κάθε λήψη sms από το 54422 & 54600. 4,14 ευρώ κόστος εγγραφής άπαξ (2SMSx2,08EUR/ληφθέν μήνυμα). Το κόστος της υπηρεσίας είναι €24.80 ανά μήνα και η χρέωση γίνεται με 12 γραπτά μηνύματα από το 54422 ανά μήνα κόστους €2.08 ανά μήνυμα. Ενδέχεται κάποια από τα μηνύματα από το 54422 να αντικατασταθούν με 4 μηνύματα το καθένα από το 54600 (€0,52 / SMS). Σε κάθε περίπτωση το συνολικό κόστος της υπηρεσίας δε θα ξεπερνάει τα 24.80 ευρώ ανά μήνα."

 

΄Οσοι αγνόησαν τα μηνύματα τους χρεώθηκαν κανονικά. Όσοι κατάλαβαν τι παίζει όπως εγώ κάναμε κατευθείαν φραγή 5ψήφιων αλλιώς θα χρεωνόμασταν. Να καθόμουν να περιμένω να μου στείλουν πρώτα 2-3 μηνύματα των 2 ευρώ το καθένα όπως σε άλλους και μετά να πάρω την cosmote και να τσακώνομαι;

 

Τόσες σελίδες έχουν γραφτεί σε αυτό το θέμα και το καταλαβαίνω ότι κάποιος μπορεί να βαριέται να τις διαβάσει αλλά τουλάχιστον να μην μπαίνει να γράφει ότι δεν πρόκειται περί απατεώνων και να προσέχουμε που δίνουμε το κινητό μας λες και ξέρει καλύτερα από εμάς τι έχουμε κάνει όταν δεν έχει μπει καν στον κόπο να μπει στη σελίδα της δήθεν εταιρίας...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει τρόπος να γραφτώ στη συνδρομή οικειοθελώς; ( ͡° ͜ʖ ͡°)

 

 

Έλα ντε...Στο site δεν υπάρχει κάπου να εισάγεις το κινητό σου και το PIN που θα στείλουν μετά..μυστήρια πράγματα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με τρόμαξαν αυτά που λέτε για μηνύματα και χρεώσεις. Εγώ είμαι με wind και κάτι το οποίο συμβαίνει το τελευταίο έτος και δεν ξέρω τι να κάνω είναι το εξής, μπορεί να με πάρει κάποιος τηλέφωνο την ώρα που το έχω κλειστό και μετά μόλις το ανοίξω έρχεται μήνυμα από τον πάροχο οτι ο τάδε αριθμός σας κάλεσε εκείνη την ώρα.... κάτω ακριβώς από το μήνυμα αυτό σου έχει σπαμάρισμα να καλέσω ένα 5ψήφιο νούμερο για ταξίδια διασκέδαση και άλλες μαλακίες, το spam msg έρχεται δηλαδή ενσωματωμένο μαζί με το μήνυμα και δεν υπάρχει τρόπος να το σταματήσω..... εννοείται δεν έχω καλέσει σε κανένα νούμερο και ούτε πρόκειται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν παίζει να σε χρέωσαν λάθος νόμιζες πχ νόμιζες ότι είχες περισσότερα στην κάρτα χωρίς να είχες μόνος τρόπος να σε χρεώσουν είναι να στείλεις εσύ κάποιο μήνυμα σε αυτούς.

 

Αν το κάνανε αυτό θα ήταν όντως παράνομοι και θα ήταν όντως μέσα καιρό τώρα και άλλοι βλέπω τα ίδια σου είπαν ότι δεν τους χρέωσαν.

 

α) Λάθος κάνεις, χρεώνεσαι για τα μηνύματα που λάμβάνεις και είναι συνδρομητική υπηρεσία μιας και το ποσό που ανέφερες παραπάνω αφορά τις συνολικές χρεώσεις όλων των μηνυμάτων που θα δεχτείς σε 4 εβδομάδες και για κάθε 4 εβδομάδες έως ότου σταματήσεις την υπηρεσία.

β) Όλοι οι πάροχοι συνεργάζονται με ΥΠΠ. Κάποιοι το έχουν προχωρήσει και παραπέρα, δεν έχει σημασία το ποιος πάροχος με ποια ΥΠΠ αλλά ενδεικτικά πχ να σου πω η cosmote με την buogiorno από τις 14/07/2016.

γ) Αρκετοί πάροχοι ΥΠΠ χρεώνουν χωρίς την συγκατάθεση του χρήστη (εννοείται παράνομα). Και αυτό γίνεται γιατί εδώ και 7 χρόνια υπάρχει η πλήρης ανοχή της εεττ.

δ) Εδώ η απόφαση της εεττ, το 2010 (και όχι τώρα)  όπου φαίνεται ότι ξέρει καλά τι συμβαίνει αλλά πετάει χαρταετό. 79 καταγγελίες με αρ. πρωτοκόλλου ότι έχει γίνει εγγραφή χωρίς συγκατάθεση χρήστη και δεν ανοίγει ρουθούνι. υπάρχουν και άλλες αντίστοιχες αποφάσεις αλλά δεν τις έχω πρόχειρες αυτή τη στιγμή

 

Η μόνη λύση είναι όσοι έχουν πρόβλημα να κάνουν καταγγελία την εεττ

(και όχι στην εεττ)

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

.

 

 

 

Γιατι δεν ειναι απάτη ακριβώς δηλαδή δεν χακάρουν το κινητό σου ή κάτι τέτοιο..

 

μόνος σου έκανες την βλακεία και έβαλες κάπου τον αριθμό σου και έτσι γράφτηκες στην υπηρεσία τους... δεν χρειάζεται κάτι να ειναι ηθικό για να είναι νόμιμο και το αντίστροφο.

 

Ή μπήκες για να τρολλάρεις ή δεν έχεις διαβάσει τίποτα από τα παραπάνω και είπες να απαντήσεις για να περάσει η ώρα.

Δεν υπάρχει λόγος να κάνω quote και τα υπόλοιπα μηνύματά σου, είναι περιττό.

 

Έτσι για να έχεις λίγο το story στο μυαλό σου, συμβαίνει το εξής:

 

Εγώ, το λαμόγιο, δημιουργώ μία εταιρία και σε συνεργασία με τους παρόχους (άλλα λαμόγια), εγγράφονται στην υπηρεσία μου οι ανυποψίαστοι χρήστες, για να τους λέω τον καιρό, να τους στέλνω ανέκδοτα κλπ.

Και φυσικά με ένα κόστος 24€ το μήνα.

 

Από αυτά έχει να λαβαίνει, το κράτος από ΦΠΑ και φόρους, ο πάροχος, και εγώ.

 

Τώρα... ποιος θα γραφτεί σε μια άχρηστη υπηρεσία ; ΚΑΝΕΙΣ.

Οπότε τι κάνουμε ;

Παίρνουμε είτε μία λίστα με τυχαίους αριθμούς, είτε μία λίστα από eshop, διαγωνισμούς κλπ (υπάρχουν τέτοιες προς πώληση) και τους χρεώνουμε κανονικά.

 

Αν και η διαδικασία λέει πως ο χρήστης πρέπει να πει το ΟΚ και να πληκτρολογήσει PIN, δεν μας ενδιαφέρει, πολλοί θα το δουν, ελάχιστοι θα το καταλάβουν.

 

Ξεκινάμε, στέλνουμε χρεώσιμα SMS, ειδικά αν είναι καρτοκινητό, απλά κλαίς τα €€€ σου και τέλος.

Σπάνια ασχολούνται αυτοί με τα καρτοκινητά.

Αν είναι συμβόλαιο, θα το πάρεις χαμπάρι ένα μήνα μετά, αν τρέξεις λίγο μπορεί να πάρεις τα λεφτά σου πίσω.

Όμως, επειδή ωχ αδερφέ που να τρέχω τώρα, κάνω φραγή και αδιαφορώ για τα 5,04€ + ΦΠΑ που με χρέωσαν, μια και θα είναι η τελευταία τους.

 

Αν μαζευτούν πολλές καταγγελίες, η ΕΕΤΤ επιβάλει πρόστιμα (δεν ξέρω αν έχουν πληρωθεί ποτέ) αλλά τα κέρδη πάντα είναι μεγαλύτερα από τα πρόστιμα, οπότε βγαίνω κερδισμένος.

 

Αν συνεχίσω κι άλλο θα εκνευριστώ, οπότε σταματάω εδώ.

  • Like 12
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω παντως ειχα happy ending με αυτες τις εταιριες,με χρεωσαν 4ευρωπουλα πριν μερικους μηνες με τετοια μηνυματα,εστειλα το κλασσικο e-mail οτι θα κανω καταγγελια κτλπ και εντος 48ωρων μου εστειλαν καρτα ανανεωσης 10ευρω, με το bonus οτι εβαλα φραγη στα 5ψηφια, να ειναι καλα τα παιδια.

 

Υ.Γ.μαγκια ολων αυτων των εταιριων που βρισκουν χωρα και τα κανουνε να λεμε την αληθεια 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω παντως ειχα happy ending με αυτες τις εταιριες,με χρεωσαν 4ευρωπουλα πριν μερικους μηνες με τετοια μηνυματα,εστειλα το κλασσικο e-mail οτι θα κανω καταγγελια κτλπ και εντος 48ωρων μου εστειλαν καρτα ανανεωσης 10ευρω, με το bonus οτι εβαλα φραγη στα 5ψηφια, να ειναι καλα τα παιδια.

 

Υ.Γ.μαγκια ολων αυτων των εταιριων που βρισκουν χωρα και τα κανουνε να λεμε την αληθεια 

Σαν να λέμε μαγκιά του βιαστή που δεν ντρέπεται τον ξένο άνθρωπο.

 

Ε όχι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

.

 

 

 

Γιατι δεν ειναι απάτη ακριβώς δηλαδή δεν χακάρουν το κινητό σου ή κάτι τέτοιο..

 

μόνος σου έκανες την βλακεία και έβαλες κάπου τον αριθμό σου και έτσι γράφτηκες στην υπηρεσία τους... δεν χρειάζεται κάτι να ειναι ηθικό για να είναι νόμιμο και το αντίστροφο.

Άντε πάλι...

Κάνε τον κόπο και διάβασε λίγες σελίδες πιο πίσω γιατί ξανασυζητήθηκε και καταλήξαμε πως δεν ισχύει αυτό που λες.

Δεν παίζει να σε χρέωσαν λάθος νόμιζες πχ νόμιζες ότι είχες περισσότερα στην κάρτα χωρίς να είχες μόνος τρόπος να σε χρεώσουν είναι να στείλεις εσύ κάποιο μήνυμα σε αυτούς.

 

Αν το κάνανε αυτό θα ήταν όντως παράνομοι και θα ήταν όντως μέσα καιρό τώρα και άλλοι βλέπω τα ίδια σου είπαν ότι δεν τους χρέωσαν.

Just eleos

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...