Προς το περιεχόμενο

Redmi 4 VS Redmi 4 Prime/Pro


SuPerMaNrE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα φίλες και φίλοι,

η τελική απόφαση πάρθηκε.Ή το ένα ή το άλλο κινητό του τίτλου.Το θέμα είναι ποιο.

Τις διαφορές τους, για να μην ψάχνετε, σας τις γράφω παρακάτω.

Εξωτερικά είναι πανομοιότυπα.

(Τα  καλύτερα χαρακτηριστικά είναι του Πριμε)

 

1.RAM. 2 GB vs 3 GB

2.Snapdragon 430 vs Snapdragon 625

4. FHD vs HD

 

Αυτό που με ενδιαφέρει πάρα πολύ είναι η μπαταρία που είναι ίδια και στα 2 τηλέφωνα σε χωριτικότητα.Το θέμα είναι πιο την καταναλώνει πιο γρήγορα.Πιστεύω πως μεγαλύτερη ανάλυση συνεπάγεται περαιτέρω κατανάλωση. Να σημειώσω πως η ραμ δε με ενδιαφέρει και τόσο πολύ.Από τη στιγμή που έχω 2 δε με νοιάζει.Επίσης, να σημειώσω πως βρίσκω τα κινητά με τη χρηματική διαφορά των 25 ευρώ το ένα από το άλλο.Δεν έχω θέμα να τα δώσω , απλά σκέφτομαι για την μπαταρία.

Σε αυτό το άρθρο , όπου έχει και βίντεο για την κριτική που κάνει ο τύπος, αναφέρεται πως η μπαταρία του πριμε είναι απίστευτη και πως αυτός ο τύπος έχει πάθει την πλάκα του.Και αναρωτιέμαι εγώ, αν στο πριμε είναι τόσο καλή, τότε στο απλό θα είναι ό,τι καλύτερο έχει βγει ποτέ.

Άρθρο http://www.gizchina.com/2016/12/06/xiaomi-redmi-4-prime-review/

Σε αυτήν τη σύγκριση που παραθέτω παρακάτω βλέπετε ακριβώς το δίλημμα μου

Σίγουρα είναι γρηγορότερο το πριμε.Για την μπαταρία δείτε λίγο προς το τέλος του βίντεο.Σε μισή ώρα του κανονικού πέφτει 2% και του πριμε πέφτει 3%.Μικρή η διαφορά για μισή ώρα ,αλλά αν το κάνουμε για το 100% βγαίνει ότι του κανονικού θα κρατήσει 1500 λεπτά ενώ του άλλου 1000 λεπτά.Η διαφορά έγκειται στα 500 λεπτά που είναι 500/60 = 8 ώρες περίπου.

Τι λέτε;


***Μετά από αυτά, τι χρώμα λέτε να πάρω; Σε ποιο χρώμα δε θα φαίνεται πολύ το μαύρο πλαίσιο που έχει η οθόνη;Σίγουρα στο μαύρο, αλλά στα άλλα θα είναι καλό; Τι λέτε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 47
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Επομένως, ξεκάθαρα το πριμε, έτσι;

Άρα , νομίζω τα δίνουμε τα 20 ευρώ παραπάνω και το παίρνουμε!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επομένως, ξεκάθαρα το πριμε, έτσι;

 

Άρα , νομίζω τα δίνουμε τα 20 ευρώ παραπάνω και το παίρνουμε!

Μιας και μέχρι πρόσφατα είχα συσκευή με τον 625, νομίζω ότι είναι ο πιο χαρισματικός επεξεργαστής που έχω δει -και πίστεψέ με, τους έχω δει όλους. Απόδοση και μπαταρία είναι στα καλύτερά τους. Τα 20€ δεν είναι τίποτα θεωρώ, στην εμπειρία χρήσης που θα έχεις. Προχώρα! :)
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η περνεις note 3 pro η τπτ... Κανενα αλλο μοντελο της xiaomi δεν με ενθουσιάζει... Ασε που εχει ασυναγώνιστη υποστήριξη στην ελλαδα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σίγουρα ε;

Δηλαδή, παρά τη μεγαλύτερη ανάλυση έχει πιο καλή διαχείριση μπαταρίας;

Όποιο κι απ τα δυο να πάρεις δε θα έχεις πρόβλημα με τη μπαταρία, μην αγχώνεσαι
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η περνεις note 3 pro η τπτ... Κανενα αλλο μοντελο της xiaomi δεν με ενθουσιάζει... Ασε που εχει ασυναγώνιστη υποστήριξη στην ελλαδα!

Υποστήριξη νομίζω πως έχει το νοτε 3 χωρίς το προ.Αυτό άλλωστε πουλάει και ο κωτσόβολος.Σε κριτικές και σε τεστ που έχουν πραγματοποιηθεί τα 4αρια βγαίνουν καλύτερα ειδικά στο θέμα της μπαταρίας.

Τέλος, το νοτε δε μου κάνει λόγω μεγέθους, οπότε δεν έχει νόημα να το συζητάμε καν.Κατέληξα στα 4αρια μετά από πολύ αναζήτηση.

Όποιο κι απ τα δυο να πάρεις δε θα έχεις πρόβλημα με τη μπαταρία, μην αγχώνεσαι

λες ε;

Παρατηρώ πως για το απλό 4αρι δεν υπάρχουν πολλά reviews και τέτοια , σχεδόν κανένα, ενώ για το πριμε πολλά.

Για την μπαταρία και την απόδοση του 4αριου δεν βρήκα κάτι.

Ιδιαίτερα ενδιαφέρον είναι αυτό που παραθέτει ο φίλος παραπάνω για το σοκετ 430 και το625.Πάλι όμως δεν μπορούμε να κρίνουμε επειδή άλλο το 3ς και άλλο το 4.

Η περνεις note 3 pro η τπτ... Κανενα αλλο μοντελο της xiaomi δεν με ενθουσιάζει... Ασε που εχει ασυναγώνιστη υποστήριξη στην ελλαδα!

παίρνεις*

:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να δώσω και μια ακόμα χρήσιμη πληροφορία. Είμαι πλήρως ευχαριστημένος από το redmi 3 της μητέρας μου. Έχει snap 616 και 2 ραμ

Το λέω μήπως βοηθήσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://www.youtube.com/watch?v=ye7SFQf4mk0

 

εδώ τα λέει όλα.Συνοπτικά:

Με την ίδια χρήση στο απλό έμεινε 30-40% ενώ στο Πριμε έμεινε 20-30% μπαταρία.

Από Ραμ δεν πάσχει κανένα.Μου αρκούν και μένα τα 2 (δοκίμασα το ρεδμι 3 της μητέρας μου και δεν μπορώ να τα ''φάω΄΄ με τίποτα)

Οι εφαρμογές ναι, φορώνουν πιο γρήγορα στον 625 του πριμε έναντι του 430. Από το ρεδμι 3 είμαι ευχαριστημένος με τον 616 που έχει.Και από ότι είδα ο 430 υπερτερεί του 616.Άρα θα είμαι οκ.

Η διαφορά της ανάλυσης δε φαίνεται στην αρχική οθόνη ναι, αλλά φαίνεται λίγο στην κάμερα, όταν βγάζει βίντεο.

 

Αυτά.


Εννοείται παίρνω το μαύρο χρώμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάρε αυτό με τον 625.Ουτως ή άλλως οι μπαταριες τους είναι πολύ μεγάλες.

 

Εχω το note 3 pro που λογικά έχει μεγαλύτερη κατανάλωση λόγο οθόνης/CPU και νιώθω ότι αποδεσμευτικα από το βραχνα της φόρτισης.Συνηθως στο 2 ήμερο το βάζω στην μπριζα, αλλά το σημαντικότερο είναι πως εάν χρειαστει βγάζω μέρα με 20% (συντήρηση mode στο ιντερνέτ βεβαια) άνετα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε μου σε ευχαριστώ!!

Πήγα σήμερα στο μαγαζί και δοκίμασα το απλό που το είχε διαθέσιμο.Δοκίμασα σελίδες που μπαίνω συνήθως και μου φάνηκε υπεργρήγορο.

Οπότε θα πάω σε αυτό.Δεν υπάρχει λόγος τελικά για καλύτερο cpu και ανάλυση..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ολοι σου γραφουν να παρεις το prime και εσυ επιμενεις για το απλο. Αφου το εχεις προαποφασισει γιατι ζητας την γνωμη τους...επισης,γραφεις οτι δοκιμασες το απλο και σου φανηκε υπεργρηγορο αλλα στην δοκιμη που εκανες ισως δεν εμειναν ανοιχτες τοσες εφαρμογες οσες ενδεχομενως να μενουν στην κανονική χρηση στο background. Επισης το θεμα της καμερας το εχεις δει;20ε ειναι η διαφορα και το 1gb κανει διαφορα γιατι το ιδιο το λειτουργικο μπορει να απαιτει πχ 1gb ram αρα αλλα να εχεις διαθεσιμα 1gb και αλλο 2gb....

Αλλα και παλι ισως τζαμπα στα γραφω :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όχι όχι δεν είναι ακριβώς όπως τα λες.

Χθες έβγαλα την τελική απόφαση αφού το δοκίμασα.Η μπαταρία μετράει πιο πολύ για εμένα παρά η ραμ.Στο ρεδμι 3 , το οποίο λογικά έχει χειρότερη διαχείριση ραμ ( με 2 gb) άνοιξα viber,fb,,mail,gmail,calculator,browser,youtube,insta και πάλι δεν κολούσε και έμεναν 500 ελεύθερα.Στο δικό μου δε θα ανοίγω ούτε τα μισά από αυτά ταυτόχρονα.Δεν είμαι απαιτητικός χρήστης και το 25άρι παραπάνω το σκέφτομαι αν θα το δώσω γιατί τα χρήματα δεν είναι δικά μου (μαθητής ακόμα).

Η βοήθεια που ζήτησα αποσκοπούσε στο να καταλάβω φυσικά τα πλεονεκτήματα και τα μειονεκτήματα του ενός και του άλλου.ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ότι το ένα έχει 3 ραμ που βοηθάει στο ταυτόχρονο άνοιγμα περισσότερων εφαρμογών.Επίσης κατάλαβα ότι είναι πιο γρήγορο με τον 625 , αλλά και πάλι δε μου χρειάζεται αφού δοκίμασα( ΧΘΕΣ) όσες εφαρμογές θα άνοιγα εγώ .

Συνεπώς, η βοηθειά σας ήταν υπερπολύτιμη και με βοήθησε να καταλάβω γιατί προτιμάται το πριμε έναντι του άλλου.Αφού λοιπόν τα πλεονεκτήματά του δεν μου χρησιμεύουν ιδιαίτερα - τα οποία πλεονεκτήματα εσείς μου τα είπατε- δε θα επιλέξω το πριμε.Ρώτησα με προσωπικά μηνύματα στο miui hellas άτομο που είχε το 4αρι το απλό και μου είπε για την τεράστια διάρκειά της.Το πριμε ναι , έχει και αυτό καλή μπαταρία (πολύ καλή) αλλά λίγο υποδεέστερης διάρκειας συγκριτικά με του άλλου.

ΑΡΑ, χωρίς αυτό το θέμα , φίλε φυσικέ, δε θα μπορούσα να επιλέξω ανάμεσα σε αυτά τα 2 κινητά.Οι πληροφορίες των μελών - και οι δικές σου παραπάνω- μου ήταν εξαιρετικά χρήσιμες.


** το είδα το θέμα της κάμερας στη δοκιμή.Μου είναι αρκετή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...