Προς το περιεχόμενο

Android development 101 για πλήρως άσχετο


damoclesword

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έφτασε εκείνη η εποχή στην 30+χρονη ζωή μου που χτυπάω το κεφάλι μου στον τοίχο γιατί διάλεξα θεωρητική κατεύθυνση και σπουδές. Θα επιθυμούσα να το ψάξω προς android development μεριά επειδή μου φαίνεται απείρως δελεαστικό σαν προοπτική να αναπτύξω κάποιες εφαρμογές και να υλοποιήσω ορισμένες ιδέες.

Ωστόσο,λόγω της πλήρους άγνοιας σχετικά με το app development,θα ήθελα να μου προτείνετε από πού να αρχίσω και ποια γλώσσα προγραμματισμού θα ήταν χρήσιμο να μάθω. Πχ java, pytho, c++, c#; Το ανέφερα ότι είμαι άσχετος και ότι διάλεξα θεωρητική,έτσι; :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν ξεκινήσεις με κάποια γλώσσα προγραμματισμού, μήπως θα ήταν καλύτερο να δεις μερικά μαθήματα πληροφορικής (αλγόριθμους, μαθηματικά κλπ.) για να μπεις στον τρόπο σκέψης; 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εφόσον αναφέρεσαι σε καθαρά Android Development πήγαινε σε Java - Android Studio.

Θα σου συνιστούσα να ασχοληθείς πρώτα με Java και μετά να ασχοληθείς σε "Javadroid" 

ώστε να μάθεις να διαχειρίζεσαι κλάσεις(pure Java) και πως να τις συνδέσεις μετά με ένα GUI(Android instructions)

 

Χρειάζεται κάποια προεργασία στα μαθηματικά δηλαδή για να καταλάβω τις έννοιες των γλωσσών προγραμματισμού;

 

Γενικά όχι. Οι γλώσσες δεν έχουν σχέση με τα μαθηματικά  αλλά η χρήση τους σε κάποια προβλήματα μπορεί να χρειάζεται Όπως αν θες να μοντελοποιήσεις κάτι προφανώς θα χρειαστείς μαθηματικά/φυσική.

Π.χ την ταυτόχρονη ομοιόμορφη περιστροφή δύο σφαιρών γύρω από ένα σημείο ή την περιστροφή ενός αντικειμένου που αναπαρίσταται από ένα 3D Μatrix.

 

Αλλά δε νομίζω ότι θα σε απασχολήσει κάτι τέτοιο στη παρούσα φάση.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες. Ενδεχομένως θα πρέπει να ξεσκονίσω τα μαθηματικά μου για παραπέρα διευκόλυνση,ώστε να μη μου φαίνονται κινέζικα όλα. Έχετε υπόψη κανένα βιβλίο που να σε εισάγει στις έννοιες του java;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες. Ενδεχομένως θα πρέπει να ξεσκονίσω τα μαθηματικά μου για παραπέρα διευκόλυνση,ώστε να μη μου φαίνονται κινέζικα όλα. Έχετε υπόψη κανένα βιβλίο που να σε εισάγει στις έννοιες του java;

Μην ξεκινήσεις με μαθηματικά γιατι θα χάσεις το hype. Επέλεξε μια γλώσσα και ένα καλό ανάλογο βιβλίο και μείνε λίγο καιρό 1-3 μήνες στα βασικά χρησιμοποιώντας τις μονο τις τρεις βασικές δομες(δομή ακολουθίας - loops, δομή επιλογής if/else, δομή ακολουθίας - εκχωρήσεις τιμών).

 

Θα φτάσεις σε ενα σημείο που θα βαρεθείς, θα νομίζεις ότι τα ξέρεις όλα, θα βλέπεις ασκήσεις και θα λες έλα μωρε αυτήν την κάνω στο μυαλό μου εύκολη είναι και θα θες να προχωρήσεις και να προσπεράσεις κεφαλαία και θεωρία, μην το κάνεις. Ή καντο, πάρε μια ιδέα για το τι υπάρχει παρακάτω και ξανά γύρισε στα απλά. Διάβασε ξανά ότι εχεις διαβάσει μεχρι τώρα και τοτε συνέχισε.

 

Διάβασε περί OOP, κλάσεις αντικείμενα κτλπ και ξεκινά να δουλεύεις πιο περίπλοκα libraries όπως π.χ. για Android.

 

Στην πορεία σου ότι μαθηματικό χρειαστείς μπορείς να δεις εκείνη την ώρα, το ίδιο ισχύει και για τους αλγόριθμους. Δεν υπάρχει λόγος να ξεκινήσεις να διαβάζεις π.χ. για sorting algorithms όπως quick sort ενώ δεν ξέρεις να κανεις εφαρμογή που δέχεται δεδομένα. Αν ίσως κατι θα ηταν χρήσιμο να διαβάσεις απο πριν θα ητάν για το πως π.χ. Δουλεύει ενα λειτουργικό σύστημα αλλά και πάλι περιττό.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μπορείς να ξεκινήσεις από εδώ. Τα μαθηματικά να μη σε απασχολούν καθόλου (μα καθόλου όμως) σε πρώτη φάση, αν φτάσει η στιγμή που σου χρειάζονται θα το καταλάβεις μόνος σου. Το μόνο που ίσως πρέπει να ξέρεις είναι κάποια πολύ βασικά πράγματα από άλγεβρα Boole αλλά και αυτά θα τα δεις στην πορεία.

 

PS. Θα συμφωνήσω με αυτό που είπε ο NickSym. Μπορείς σε πρώτη φάση να ξεκινήσεις να γράφεις σκέτη Java για να μπεις λίγο στο κλίμα. Όχι να αρχίσεις να εμβαθύνεις κλπ, αλλά σα μια πρώτη επαφή για να μη σου έρθει πολύ μαζί με το android.

Επεξ/σία από Kercyn
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Kercyn, είχα κάνει αίτηση για κάτι υποτροφίες από udacity πριν λίγο καιρό και με δέχθηκαν. Περιμένω τα πρώτα tutorials. Ευχαριστώ πάρα πολύ για τις πληροφορίες :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Kercyn, είχα κάνει αίτηση για κάτι υποτροφίες από udacity πριν λίγο καιρό και με δέχθηκαν. Περιμένω τα πρώτα tutorials. Ευχαριστώ πάρα πολύ για τις πληροφορίες :)

 

για ποιο course? To Basics?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για ποιο course? To Basics?

Ναι, που δεν προαπαιτούσε καμία γνώση πάνω στο android ή σε γλώσσα προγραμματισμού γενικότερα. Τώρα, το πόσο basic θα είναι... θα δείξει! Έχεις κάνει κάποιο από τα courses τους;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, που δεν προαπαιτούσε καμία γνώση πάνω στο android ή σε γλώσσα προγραμματισμού γενικότερα. Τώρα, το πόσο basic θα είναι... θα δείξει! Έχεις κάνει κάποιο από τα courses τους;

 

οχι αλλα τα κοιτουσα τις προαλλες για αυτο ηξερα για το Basics. Δεν θελει καμια γνωση προγραμματισμου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οχι αλλα τα κοιτουσα τις προαλλες για αυτο ηξερα για το Basics. Δεν θελει καμια γνωση προγραμματισμου?

Όχι και στο λέω με σχετική σιγουριά. Για να λάβω μέρος έπρεπε να συμπληρώσω ένα ερωτηματολόγιο που είχαν και εκεί δηλωνες γνώσεις προγραμματισμού, android και μερικών άλλων. Το συγκεκριμένο course μάλιστα τόνιζε ότι είναι για αρχάριους ή ακόμα και για άτομα που δεν είχαν την παραμικρή ιδέα. Βέβαια ακόμα δεν το έχω αρχίσει για να σου πω με σιγουριά ακόμα. Αλλά περιμένω. Μόλις αρχίσει θα ενημερώσω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, ένα εξαιρετικό βιβλίο είναι το "Learning Java by Building Android Games" το οποίο είναι για εντελώς αρχάριους και σε Java αλλά και σε android studio. Επιπλέον σου δίνει διαρκώς μια αίσθηση προόδου μέσω μικρών επιτευγμάτων Εγώ ξεκίνησα με αυτό και είναι πολύ εύκολο στο διάβασμα(το διάβασα στα αγγλικά). Αν θέλεις στείλε μου ένα π.μ. να σου πω περισσότερα! B) 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν μερικους μηνες γραφτηκα σε μια ιδιωτικη σχολη για Android Programming,η ερωτηση μου πριν γραφτω ηταν τι επιπεδο πρεπει να εχει καποιος σε Java για να παρακολουθησει τα μαθηματα καθως το δικο μου επιπεδο δεν ειναι ψηλο και η απαντηση ηταν "και να μην ξερεις καθολου Java δεν πειραζει".

1ο μαθημα θεωρια και παρουσιαση του Android studio.

2ο μαθημα κωδικας,πεσε και παιρνε,πολυμορφισμους,interfaces,abstract κλασεις,overriding.KeyListeners κτλ κτλ κτλ.. + την XML

Πλακωθηκα 2 μηνες να μελεταω Java ολη μερα για να μπορω να καταλαβω τι εκανε,και οσο μελετουσα αυτοι προσθεταν,SQLite,Animations και παλι.

Τελος παντων τωρα εχω φτασει σ ενα επιπεδο που τουλαχιστον μπορω να παρακολουθησω και ταυτοχρονα να μελετω συνεχως Java.

Θα το παρατουσα αλλα μ αρεσε πολυ και ειπα να κανω μια προσπαθεια μπας και,και ενταξει πιστευω οτι θα τα καταφερω αλλα με πολλες εργατοωρες.

Tαπεινη μου γνωμη ειναι οτι με 0 γνωσεις σε Java δεν μπαινει καποιος εκει,πρωτα μαθαινεις την γλωσσα και μετα,αλλιως ειναι αδυνατο να παρακολουθησεις,θα χανεις τον χρονο σου να ανατρεχεις συνεχεια πισω να ψαχνεις τι ειναι το ενα και τι ειναι το αλλο οπως εγω.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...