Προς το περιεχόμενο

Χάλασαν οι μνήμες, τι επιλογές έχω?


policymaker

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους και καλή χρονιά!

 

Σε ένα πρόσφατο 1v1 με τον υπολογιστή μου για να του αλλάξω ένα fan, από ότι φαίνεται χάλασα (?) δύο από τις 4 μνήμες μου. Ο λόγος είναι πως γενικά όταν κουνούσα το PC, όταν το μετακινούσα, το αναβάθμιζα κτλ, οι μνήμες έχαναν επαφή (με τη πραγματικότητα) και ήθελαν επανατοποθέτηση/αλλαγή slots για να δουλέψουν, αλλιώς μου πετούσαν 3 beeps. 

 

Να σημειώσω πως πάντα τα περνούσα διπλές βόλτες από memtest και ποτέ δεν έχω δει BSOD στο PC, οπότε και θεωρούσα πάντα πως δεν έχω πρόβλημα.

 

Μετά από πολύ ώρα δοκιμών, συνειδητοποίησα πως κατά πάσα πιθανότητα χάλασαν τα 2 (ddr3). Επειδή δεν υπάρχει εγγύηση, ωστόσο σαν kingston hyper x ξέρω πως έχουν εφόρου ζωής, αξίζει να τα πουλήσω σε μία (πολύ χαμηλή) τιμή προκειμένου όποιος έχει όρεξη να ασχοληθεί να τα στείλει έξω για αλλαγή?

 

Σημειώστε πως εγώ τουλάχιστον εξωτερικά δε διακρίνω κάτι στα dimms, οπότε δε ξέρω και αν τα καλύπτει η εγγύηση της kingston. Σας ευχαριστώ για τις συμβουλές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν έχεις απόδειξη αγοράς τις πας στο κατάστημα ή μέσω της εταιρίας (kingston) 

Για νέες αν είσαι σίγουρος 100% οτι φταίνε οι μνήμες πρέπει να ψάξεις βάσει της μητρικής σου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα και χρόνια πολλά,

Σίγουρα δεν κουνήθηκαν τα πινάκια στο σόκετ με τα πέρα δώθε? Αν έγινε αυτό, οι μνήμες είναι μια χαρά.

 

Τι σύστημα έχεις καταρχήν?

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας,

 

Δεν υπάρχει απόδειξη. μπορώ να τις πάω σε κάποιο αντιπρόσωπο εδώ?

 

Τα σοκετς πρέπει να είναι καλά επειδή δοκίμασα πάνω τους τα άλλα δύο dimms σε πάρα πολλούς συνδυασμούς, και λειτουργούν μια χαρά. Τα δυο προβληματικά dimms, όπου και να τα βάλω, είτε μου βγάζουν 3-4 beeps και reboot, είτε άμεσο beepless reboot. 

 

Μάλιστα αγχώθηκα γιατί είδα κάτι σημαδάκια σε ένα σλοτάκι, αλλά παίζει πάνω του καλό dimm και δεν υπάρχει πρόβλημα, συνεπώς έχω αποκλείσει πρόβλημα στα sockets. Γενικά οποιαδήποτε "κακουχία" έγινε, ήταν κάθετη ως προς τα dimms, όχι αριστερά δεξιά μέσα στα σοκετς (ώστε να σπάσει κάτι). 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού παίζουν άλλες, είναι οι μνήμες.

 

 

Είσαι τυχερός στην ατυχία...

Μνήμες αλλάζεις, ενώ υποδοχές (slots), μάλλον όχι...

 

Ναι όπως τα λέτε είναι, απλά γνωρίζετε τον αντιπρόσωπο της Kingston, και αν έχω ελπίδα να προχωρήσω χωρίς εγγύηση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...