Προς το περιεχόμενο

Ψυχίατροι στην Θεσσαλονίκη


GregoryHouse

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η αλήθεια ειναι πως χρειάζεται να ανοίξει ενα portal με γιατρούς και feedback απο αποδεδειγμένα ασθενείς που τους επισκέφτηκαν+ forum πολλές φορές χρειαζόμουν να πάω να δω γιατρό για κάποιο πρόβλημα και δεν ήμουν σίγουρος καν ποια θα ήταν η σωστή ειδικότητα ούτε που θα τον βρω ούτε πόσο θα μου κοστίσει ούτε είχα κάποιο μέσο σύγκρισης (πχ για να ξέρω αν ειναι έμπειρος στο συγκεκριμένο πρόβλημα μου) 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 32
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Η αλήθεια ειναι πως χρειάζεται να ανοίξει ενα portal με γιατρούς και feedback απο αποδεδειγμένα ασθενείς που τους επισκέφτηκαν+ forum πολλές φορές χρειαζόμουν να πάω να δω γιατρό για κάποιο πρόβλημα και δεν ήμουν σίγουρος καν ποια θα ήταν η σωστή ειδικότητα ούτε που θα τον βρω ούτε πόσο θα μου κοστίσει ούτε είχα κάποιο μέσο σύγκρισης (πχ για να ξέρω αν ειναι έμπειρος στο συγκεκριμένο πρόβλημα μου) 

Συμφωνώ, καλή ιδέα είναι αυτή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείτε να μην δίνετε συμβουλές από το ίντερνετ για ΤΟΣΟ ΣΟΒΑΡΑ ΘΕΜΑΤΑ;

Η Πυθία είσαι και ξέρεις τι περνάει ο νεαρός;

Πώς είναι σοβαρό χωρίς να ξέρεις τι έχει;

 

Ξέρουμε τι έχει; μπορεί και τίποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αλήθεια ειναι πως χρειάζεται να ανοίξει ενα portal με γιατρούς και feedback απο αποδεδειγμένα ασθενείς που τους επισκέφτηκαν+ forum πολλές φορές χρειαζόμουν να πάω να δω γιατρό για κάποιο πρόβλημα και δεν ήμουν σίγουρος καν ποια θα ήταν η σωστή ειδικότητα ούτε που θα τον βρω ούτε πόσο θα μου κοστίσει ούτε είχα κάποιο μέσο σύγκρισης (πχ για να ξέρω αν ειναι έμπειρος στο συγκεκριμένο πρόβλημα μου)

 

Γι'αυτόν τον λόγο υπάρχει ο παθολόγος, για να σε παραπέμψει σε πιο ειδικευμένη ειδικότητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πώς είναι σοβαρό χωρίς να ξέρεις τι έχει;

Ξέρουμε τι έχει; μπορεί και τίποτα.

 

Εντάξει κι εσύ άμα βήξεις αίμα πήγαινε σε ψυχολόγο, μπορεί να μην είναι και τίποτα.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξερω πως δεν το λες με κακη προθεση Νικο, αλλα ουτε κι εγω συμφωνω μ' αυτο, με εκφραζει απολυτα η αποψη του louilouiCK οσον αφορα την προτιμηση μου για ψυχιατρο.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξερω πως δεν το λες με κακη προθεση Νικο, αλλα ουτε κι εγω συμφωνω μ' αυτο, με εκφραζει απολυτα η αποψη του louilouiCK οσον αφορα την προτιμηση μου για ψυχιατρο.

 

 

Να πας φιλαράκι, πρόσεξε τα χάπια που δίνουν οι τύποι δεν τα κόβεις τόσο εύκολα,καλη τύχη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αλήθεια ειναι πως χρειάζεται να ανοίξει ενα portal με γιατρούς και feedback απο αποδεδειγμένα ασθενείς που τους επισκέφτηκαν+ forum πολλές φορές χρειαζόμουν να πάω να δω γιατρό για κάποιο πρόβλημα και δεν ήμουν σίγουρος καν ποια θα ήταν η σωστή ειδικότητα ούτε που θα τον βρω ούτε πόσο θα μου κοστίσει ούτε είχα κάποιο μέσο σύγκρισης (πχ για να ξέρω αν ειναι έμπειρος στο συγκεκριμένο πρόβλημα μου) 

https://www.doctoranytime.gr/

 

 αυτό το site έχει κριτικές -προφανώς συνεργαζόμενων- ιατρών. Φαντάζομαι θα υπάρχουν κι άλλα παρόμοια.Καλό θα ήταν όμως να ανοίξει κι ένα forum.

 

on topic ο ψυχίατρος δε δίνει απαραίτητα χάπια και μπορεί να σε παραπέμψει σε ψυχολογο αν θεωρήσει ότι το πρόβλημα σ δεν είναι βαριάς μορφής, όπως κι ένας ψυχολόγος παραπέμπει σε ψυχίατρο αν θεωρεί ότι χρειάζεται.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://www.doctoranytime.gr/

 

 αυτό το site έχει κριτικές -προφανώς συνεργαζόμενων- ιατρών. Φαντάζομαι θα υπάρχουν κι άλλα παρόμοια.Καλό θα ήταν όμως να ανοίξει κι ένα forum.

 

on topic ο ψυχίατρος δε δίνει απαραίτητα χάπια και μπορεί να σε παραπέμψει σε ψυχολογο αν θεωρήσει ότι το πρόβλημα σ δεν είναι βαριάς μορφής, όπως κι ένας ψυχολόγος παραπέμπει σε ψυχίατρο αν θεωρεί ότι χρειάζεται.

μην εισαι τοσο σιγουρη...για να σε ξεφορτωθουν δινουν χαπια και σου λεει " δεν μαμιεται "

Φυσικα δεν ειμαι Γιατρος για να του πω τι θα κανει,ας δοκιμασει να παει , ειπαμε στην τουμπα εχει μια ψυχιατρο καλη για ΙΚΑ.

Εξωτερικους δεν ξερω γιατι η μανα μου εκει παει χροια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να πας φιλαράκι, πρόσεξε τα χάπια που δίνουν οι τύποι δεν τα κόβεις τόσο εύκολα,καλη τύχη.

Δεν εχεις κι αδικο. Δυστυχως συζητουσα με ψυχιατρο γνωστο μου και οντως ειχε μια επιφυλακτικοτητα με τα χαπια που μολις ειχε δωσει σε πελατισα του. Μου εδωσε να καταλαβω οτι κανουν μεν δουλεια στην αρχη αλλα ειναι εθιστικα, τα 2 τη μερα γινονται 4, τα 4 γινονται 6 κ.ο.κ. Προσοχη δεν το προτεινει αυτο ο ψυχιατρος αλλα το κανουν οι ασθενεις μονοι τους. Μου εδωσε να καταλαβω οτι ειναι για καταστολη σε μη αναστεψιμες περιπτωσεις. Θα προτεινα κι εγω να αρχισει πρωτα με καποιον καλο ψυχολογο. Οπου θα μπορεσει να κανει δουλεια ψυχολογος, ειναι κριμα να καταφυγεις σε φαρμακα. Μην τους υποτιματε, ενας καλος ψυχολογος μπορει να κανει δουλεια και νομιζω ειναι ο μονος που μπορει να κρινει και να σε παραπεμψει σε ψυχιατρο.
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν εχεις κι αδικο. Δυστυχως συζητουσα με ψυχιατρο γνωστο μου και οντως ειχε μια επιφυλακτικοτητα με τα χαπια που μολις ειχε δωσει σε πελατισα του. Μου εδωσε να καταλαβω οτι κανουν μεν δουλεια στην αρχη αλλα ειναι εθιστικα, τα 2 τη μερα γινονται 4, τα 4 γινονται 6 κ.ο.κ. Προσοχη δεν το προτεινει αυτο ο ψυχιατρος αλλα το κανουν οι ασθενεις μονοι τους. Μου εδωσε να καταλαβω οτι ειναι για καταστολη σε μη αναστεψιμες περιπτωσεις. Θα προτεινα κι εγω να αρχισει πρωτα με καποιον καλο ψυχολογο. Οπου θα μπορεσει να κανει δουλεια ψυχολογος, ειναι κριμα να καταφυγεις σε φαρμακα. Μην τους υποτιματε, ενας καλος ψυχολογος μπορει να κανει δουλεια και νομιζω ειναι ο μονος που μπορει να κρινει και να σε παραπεμψει σε ψυχιατρο.

Ή δε κατάλαβες καλά ή ο,τι να ναι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μην εισαι τοσο σιγουρη...για να σε ξεφορτωθουν δινουν χαπια και σου λεει " δεν μαμιεται "

Φυσικα δεν ειμαι Γιατρος για να του πω τι θα κανει,ας δοκιμασει να παει , ειπαμε στην τουμπα εχει μια ψυχιατρο καλη για ΙΚΑ.

Εξωτερικους δεν ξερω γιατι η μανα μου εκει παει χροια.

Δεν σε ξεφορτώνονται..με τα χάπια σε έχουν πελάτη για πάντα ....
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν σε ξεφορτώνονται..με τα χάπια σε έχουν πελάτη για πάντα ....

Σωστό σωστό... Αυτό ακριβώς σκεφτόμουν... Αλλά αν το έγραφα θα είχαμε ιστορίες από τους συνδικαλιστές εδώ μέσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον. Επειδη το θεμα ειναι αρκετα λεπτο και μπορει να λεει ο καθενας οτι αποψη εχει σχηματισει με βαση καθαρα προσωπικες εμπειριες, θα προτεινα στον ts να μην βασιστει σε οτι διαβασει σε ενα φορουμ. Ας παει σε εναν ειδικο, ειτε ψυχολογο ειτε ψυχιατρο κι ας αναφερει εκει τα οποια θεματα του. Αν ο ειδικος ειναι σωστος και ευσυνειδητος, θα κανει την καταλληλη διαγνωση κ θα προτεινει την αναλογη αντιμετωπιση.

Επειδη δεν αναφερεις ουτε τα συμπτωματα σου (και καλα κανεις αφου ειναι εντελως προσωπικο ζητημα) , δεν μπορει και δεν πρεπει κανενας να σε επηρρεασει στο πως να τα αντιμετωπισεις. Αν τωρα το οικονομικο ειναι το πρωτευον ζητημα σου, τοτε απευθυνσου στα τακτικα ραντεβου των δημοσιων νοσοκομειων, εχοντας υποψη την αρκετη αναμονη που συνηθως εχουν. Υπαρχουν και τα δημοσια Κεντρα Ψυχικης Υγειας, αναλογα την περιοχη που μενεις, επισης με καποια αναμονη. Αν νιωθεις ομως οτι τα θεματα σου επειγουν, κανονισε ενα ραντεβου αμεσα με καποιον ιδιωτη ειδικο ψυχιατρο, τον οποιο μπορεις να ρωτησεις απο πριν ποσο χρεωνει την επισκεψη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτω από το παλιό 424 υπάρχει κέντρο ψυχικής υγείας, όλα δωρεάν, επίσης στην αντιγονιδων υπάρχει το ίδιο. Ας πάει σε ένα από τα 2.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...