Προς το περιεχόμενο

Καριερα στα Χρηματοοικονομικα. Αξιζει;


titanforce

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Και το πελατολόγιο που θα το βρει;

 

θα περάσουν χρόνια μέχρι να έχει ένα σοβαρό-σταθερό εισόδημα.

Οταν λεω καριερα, προφανως εννοω να τρεξει. Αμα δωσει καλες τιμες, μια χαρα πελατες θα πιασει.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φυσικά και συνεχίζει να έχει ακόμα δουλειά γιατί δεν είναι μονο οι πολίτες που κάνουν  φορολογική δήλωση είναι και οι εταιρείες που κλείνουν βιβλιάρια  και μάλιστα παίζει και πολύ αφορολόγητο μαύρο εισόδημα αφου η λέξη απόδειξη είναι ξεχασμένη στο επάγγελμα του λογιστή.Για χρηματιστής τουλάχιστον στις ΗΠΑ που ξέρω να σου πω  χρειάζεται άδεια απο την επιτροπή κεφαλαιαγοράς Ηνωμένων Πολιτειών ως διαπιστευμένος χρηματιστής.Απο το 2010 και μετά το regulation του Ομπάμα στον κλάδο της χρηματοοικονομικής επέβαλε αυστηρούς ελέγχους σε hedge funds και επενδυτικές τράπεζες οπότε το παω εκεί και απλά με το πτυχίο μου συμβουλεύω πελάτες δεν ισχύει

Γεια, ευχαριστω για την απαντηση! Το εχω ακουστα αυτο για τη ρυθμιση που εκανε ο Ομπαμα, βεβαια δεν ειναι κατι που θα με απετρεπε απο το να κυνηγησω κατι τετοιο. Ειναι σιγουρα δυσκολο, αλλα ποιος ξερει. Με εξιταρει κατι τετοιο σαν επαγγελμα ( Οχι, δεν εχω δει τον Λυκο της Wall Street :P ), αλλα ειναι 99% σιγουρο οτι θα πρεπει να φυγω για εξωτερικο, σωστα;  Η Λογιστικη απο την αλλη, ειναι ενα επαγγελμα που θα ηθελα να ακολουθησω, αλλα δεν ξερω κατα ποσο θα μπορω να φυγω για εξωτερικο σε περιπτωση που δεν βρισκω κατι εδω περα ή γενικοτερα αν θελω να φυγω. Οι καθηγητες μου λενε οτι δεν ειναι ενα επαγγελμα που ενδεικνυται για μεταναστευση.

Οταν λεω καριερα, προφανως εννοω να τρεξει. Αμα δωσει καλες τιμες, μια χαρα πελατες θα πιασει.

Ενταξει, παρολο που ειμαι μαθητης Λυκειου μπορω πραγματικα να δω στο προσωπο της καθηγητριας που μου κανει Λογιστικες Εφαρμογες τι εστι το να εισαι λογιστης. Πραγματικα, οι λογιστες παντα μου φαινονταν αγχωδεις ανθρωποι.  Οποτε το τρεξιμο ειναι ταυτοσημο, μαλλον, με τη λογιστικη. Για ορκωτος λογιστης/ ελεγκτης, τι παιζει εδω στην Ελλαδα; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η λογιστικη οντως αφου οπως θα γνωριζεις εδω παιζουμε με ΕΛΣ ενω εξω με Διεθνη Λογιστικα Προτυπα. To auditing κομματι ειναι καλό ακομα εξω εαν καταφερεις και μπεις big 4. Με ΤΕΙ ομως χωρις μαστερ σε σοβαρο τμημα εξω, αδυνατον. Εντος τωρα πας ορκωτός , τρελο διαβασμα γλυφεις για τα επομενα 6-7 χρονια καποιον μεσα στο συλλογο εκει που ειναι γραμμενοι και μετα απο εκει εχει ακομα αρκετα χρηματα. Τωρα χρηματοοικονομικη. Τεραστιος κλαδος, αλλα πχ front office investement banking, hedge funds, private equity κλπ τα ξεχνας εκτος εαν βγαλεις lse/lbs/oxbridge/imperial/warwick. Κατα τα αλλα, πας μαστερ και αναλυτης πχ smal bracket εταιριες που τα χρηματα ειναι 60.000 τον χρονο για αγγλια εαν εισαι καλος. Αυτα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα, ευχαριστω για την απαντηση. Οποτε, αν θελω να ασχοληθω με λογιστικη εξω σιγουρα παω για μαστερ, σωστα; Για ελεγκτικη θα ηθελα να το κοιταξω μελλοντικα. Οταν λες 6-7 χρονια, εννοεις μετα το περας των σπουδων, ετσι; Οτι συζητησεις εχω κανει για το θεμα του Ορκωτου Λογιστη κτλ, παντα σε γλυψιμο και βυσμα καταληγουν περιεργως :P .  Δεν ξερω γιατι, αλλα η Χρηματοοικονομικη με ελκυει πραγματικα πολυ για καποιο λογο. Στην Ελλαδα υπαρχει πλεον τιποτα; Επισης, οποιος ξερει, summer internships για προπτυχιακους παιζουν καθολου; Στο εξωτερικο σιγουρα, το εχω κοιταξει, βεβαια δεν ξερω κατα ποσο θα επαιρναν καποιον απο ενα ΤΕΙ ενω εχουν τοσα πανεπιστημια, πχ στη Βρετανια. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχει σημασία αν είναι ΤΕΙ η συνθήκη της μπολόνια  τα αναγνωρίζει ως ισόβαθμα με πανεπιστήμια του εξωτερικού.Για να μπορέσεις να δουλέψεις σε τέτοιου είδους δουλειές θέλει να κοιτάξεις μεταπτυχιακά τύπου  χρηματοοικονομική διαχείρισης και ανάλυσης κτλ δεν είναι εύκολος ο δρόμος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιστευεις οτι εχει καποιος πιθανοτητες να κανει internship ενω φοιτα στην Ελλαδα; Εννοωντας, θα ειναι ευκολο να επιλεχθει; Ή τουλαχιστον, θα εχει τις ιδιες πιθανοτητες με πανεπιστημια του εξωτερικου; Ψαχνοντας, μου φανηκε πολυ ωραια η ιδεα του καλοκαιρινου internship και δυστυχως δεν εχουμε υιοθετησει κατι τετοιο και στην Ελλαδα. 


καλα, το οτι δεν ειναι ευκολος ο δρομος το εχω καταλαβει :unsure: ποιο carreer path ειναι ευκολο στις μερες μας αλλωστε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα οτι δεν εχει σχεση το ΤΕΙ μην το λες. Θεωρητικα και το πανεπιστημιο Αιγαιου ειναι ισοτιμο με την Οξφορδη. Ειναι όμως πράγματι? Χωρις βεβαια να μειωνω τα ΤΕΙ μιας και πιστευω οτι σε θεμα πρακτικων γνωσεων ειναι καλυτεροι απο τα ΑΕΙ.

Για πρακτικη έυκολο ειναι και τον θεσμο τον εχουμε- και δε σε τραπεζες. Απ οσο ξερω τα ΤΕΙ προσφερουν εξαμηνη πρακτικη. Η εθνικη πχ βαζει αβερτα κοσμο για πρακτικη και αρκετα ευκολα ειναι με την Πειραιως. Στην τελικα πχ σε λογιστικο πας στον κυρ Γιαννη διπλα καθι του λες για δωρεαν γιατι με χρηματα αδυνατον σχεδον.

 Τωρα που ρωτας εαν εχει κατι με χρηματοοικονομικα για Ελλαδα. Ειναι πολυ γενικη ερωτηση. Σε ποιον τομεα αναφερεσαι? Hedge funds πχ δεν εχει. Αναλυτες σε τραπεζα παιζουν που και που. Συμβουλος εαν θες γινεσαι και εαν ανοιγεις γραφειο ( αλλο ζητημα η πελατεια)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαλησπερα! Οταν λεω για πρακτικη, εννοω παραλληλα με τις προπτυχιακες σπουδες- πχ τα καλοκαιρια. Hedge funds ημουν σιγουρος οτι δεν υπαρχουν. Θα με ενδιεφερε να δουλεψω ως αναλυτης ή ως συμβουλος. Πιστευεις οτι υπαρχουν ευκαιριες ή λογικα θα παω φουλ για λογιστικη αμα τελειωσω με πτυχιο Λογιστικης και Χρηματοοικονομικης;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Λογιστικη να μαθεις τους νομους της Ελλαδας και να πας εξω να τους πεις τι? τους νομους τις Ελλαδας? που το ασφαλιστικο αλλαζει καθε μερα? το φορολογικο με καθε νεο μνημονιο? αυτοι εχουν σταθερους νομους και συστηματα δεν ειναι οπως εδω!
αν θες να ασχολειθεις με την Λογιστικη καθαρα να πας κατευθειαν εξω δεν εχει νοημα να μεινεις εδω......τωρα για το τρεξιμο δεν ισχυει σχεδον καθολου πλεον καθως τα παντα γινονται απο το pc σου, δεν σαλιωνει κανεις ενσημα πλεον ουτε περιμενεις με τις ωρες τις ουρες στις εφοριες που πανε να κλεισουν πλεον.
Για ελεκτικη σημαινει πως πρεπει να εισαι και πολυ καλος και να εχεις και διαθεση να διαβασεις ακομα περισσοτερα χρονια....
συν οτι οι νομοι αλλαζουν συνεχεια αρα πρεπει να μενεις ενημερωμενος για ολα....

Απο λεφτα σε ενα γραφειο θα πρεπει να βρεις πελατεια, ποιος θα θελει να ερθει σε εναν νεο στο επαγγελμα ή να αλλαξει τον λογιστη του?
Οταν ξεκινησα εγω την σχολη ολοι ελεγαν πως τα οικονομικα ειναι τελεια και θα εχεις παντα δουλεια κτλ...το οποιο ισχυει αν καταφερεις να χωθεις καπου η δουλεια σου δεν προκειται να τελειωσει ποτε οσο η δουλεια του πελατη σου ειναι ανοιχτη....στην Ελλαδα ομως μαλλον εχει κλεισει ηδη.
Οσο για την πρακτικη θυμαμαι επειδη εγω ηθελα να μου δινουν ολο το ποσο δηλ και τα 660 ευρω που δικαιουμουν τοτε (ναι καποτε αυτο ηταν το 80% του βασικου) εκανα μισο χρονο να βρω πρακτικη-κυριολεκτικα εχασα ενα 6μηνο!!
Το να τελειωσεις ενα ΤΕΙ λογιστικης δεν σημαινει πως εισαι και λογιστης, σε καμια περιπτωση καθως πρωτα απο ολα σε μαθαινουν πραγματα που ισχυαν 2 χρονια πισω και φυσικα μεχρι να αποφοιτησεις θα εχουν περασει αλλα 2 χρονια....!!
Εγω με κανονικο οχταωρο παιρνω βασικο μισθο αφου δεν ειχα καμια ιδιαιτερη γνωση μετα την αποφοιτηση και χωρις εμπειρια αν ανοιξεις μια χρση ευκαιρεια θα δεις δεν σε θελει κανεις σε αυτο το επαγγελμα
Αλλοι φιλοι μου δουλευουν 10-12 ωρες την ημερα και σαββατα και δεν προλαβαινουν και παιρνουν 800 ευρω.... τυχη του καθενος υποθετω

Σε μια μεγαλη εταιρεια με λογιστηριο μεσα η δουλεια ειναι πιο τυποποιημενη κατα βαση και χωρις ιδιαιτερη ποικιλια αλλα θεωρω τα πραγματα ειναι καλυτερα (ανα περιπτωση παντα) απο ενα γραφειο που εχεις διαφορα αγχη

 

Δοιηκηση επιχ. ακομα χειροτερη την θεωρω...μια γενικοτητα ειναι και στο τελος καταληγεις να κανεις τον γραμματεα, δες και παλι στην χρυση ευκαιρεια πχ τι ζητανε σε αυτο το κομματι μπορει να κανω και λαθος αλλα δεν θυμαμαι να εβλεπα πολλες αγγελιες!

το καλυτερο που εχεις να κανεις γενικα ειναι να φυγεις αμεσως εξω....αλλα και αυτο παλουκι ειναι γιατι και εξω θα εισαι μονος

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λογιστικη να μαθεις τους νομους της Ελλαδας και να πας εξω να τους πεις τι? τους νομους τις Ελλαδας? που το ασφαλιστικο αλλαζει καθε μερα? το φορολογικο με καθε νεο μνημονιο? αυτοι εχουν σταθερους νομους και συστηματα δεν ειναι οπως εδω!

αν θες να ασχολειθεις με την Λογιστικη καθαρα να πας κατευθειαν εξω δεν εχει νοημα να μεινεις εδω......τωρα για το τρεξιμο δεν ισχυει σχεδον καθολου πλεον καθως τα παντα γινονται απο το pc σου, δεν σαλιωνει κανεις ενσημα πλεον ουτε περιμενεις με τις ωρες τις ουρες στις εφοριες που πανε να κλεισουν πλεον.

Για ελεκτικη σημαινει πως πρεπει να εισαι και πολυ καλος και να εχεις και διαθεση να διαβασεις ακομα περισσοτερα χρονια....

συν οτι οι νομοι αλλαζουν συνεχεια αρα πρεπει να μενεις ενημερωμενος για ολα....

Απο λεφτα σε ενα γραφειο θα πρεπει να βρεις πελατεια, ποιος θα θελει να ερθει σε εναν νεο στο επαγγελμα ή να αλλαξει τον λογιστη του?

Οταν ξεκινησα εγω την σχολη ολοι ελεγαν πως τα οικονομικα ειναι τελεια και θα εχεις παντα δουλεια κτλ...το οποιο ισχυει αν καταφερεις να χωθεις καπου η δουλεια σου δεν προκειται να τελειωσει ποτε οσο η δουλεια του πελατη σου ειναι ανοιχτη....στην Ελλαδα ομως μαλλον εχει κλεισει ηδη.

Οσο για την πρακτικη θυμαμαι επειδη εγω ηθελα να μου δινουν ολο το ποσο δηλ και τα 660 ευρω που δικαιουμουν τοτε (ναι καποτε αυτο ηταν το 80% του βασικου) εκανα μισο χρονο να βρω πρακτικη-κυριολεκτικα εχασα ενα 6μηνο!!

Το να τελειωσεις ενα ΤΕΙ λογιστικης δεν σημαινει πως εισαι και λογιστης, σε καμια περιπτωση καθως πρωτα απο ολα σε μαθαινουν πραγματα που ισχυαν 2 χρονια πισω και φυσικα μεχρι να αποφοιτησεις θα εχουν περασει αλλα 2 χρονια....!!

Εγω με κανονικο οχταωρο παιρνω βασικο μισθο αφου δεν ειχα καμια ιδιαιτερη γνωση μετα την αποφοιτηση και χωρις εμπειρια αν ανοιξεις μια χρση ευκαιρεια θα δεις δεν σε θελει κανεις σε αυτο το επαγγελμα

Αλλοι φιλοι μου δουλευουν 10-12 ωρες την ημερα και σαββατα και δεν προλαβαινουν και παιρνουν 800 ευρω.... τυχη του καθενος υποθετω

Σε μια μεγαλη εταιρεια με λογιστηριο μεσα η δουλεια ειναι πιο τυποποιημενη κατα βαση και χωρις ιδιαιτερη ποικιλια αλλα θεωρω τα πραγματα ειναι καλυτερα (ανα περιπτωση παντα) απο ενα γραφειο που εχεις διαφορα αγχη

 

Δοιηκηση επιχ. ακομα χειροτερη την θεωρω...μια γενικοτητα ειναι και στο τελος καταληγεις να κανεις τον γραμματεα, δες και παλι στην χρυση ευκαιρεια πχ τι ζητανε σε αυτο το κομματι μπορει να κανω και λαθος αλλα δεν θυμαμαι να εβλεπα πολλες αγγελιες!

 

το καλυτερο που εχεις να κανεις γενικα ειναι να φυγεις αμεσως εξω....αλλα και αυτο παλουκι ειναι γιατι και εξω θα εισαι μονος

Καλησπερα! Σε ευχαριστώ για την απαντηση του. Θα περιμένω τα αποτελέσματα των πανελληνίων και επειτα θα δω τι θα κανω. Εχω ηδη 2 προτασεις απο αγγλια ( Η μια για χρηματοοικονομικα στο uea και η αλλη για Business management στο york) αλλα περιμενω πρωτα τα αποτελέσματα για να εχω ολες τις επιλογες διαθεσιμες.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στην Αγγλια που ειναι η αδερφη μου τωρα ειναι αλλιως το οτι εχεις ενταχθει στο συστημα τους και μονο ειναι αρκετο υπαρχουν προγραμματα για να ακολουθησεις μετα την σχολη και οτι εχεις πτυχιο απο εκει και αρα εχεις την δικη τους νοοτροπια βοηθαει ιδιαιτερα και θα βρεις δουλεια οχι αναγκαστικα αμεσως στην δουλεια σου αλλα θα βρεις γιατι εκει το πτυχιο σημαινει πως εχεις τις ικανοτητες που θελουν ανεπτυγμενες αυτοι!
εκει να κανεις διοικηση και business managment εννοειται αν και προσωπικα προτιμω την λογιστικη καθαρα απο θεμα γουστου!
Πληρωνεται χωρις προυπηρεσια παραπανω απο διπλασια απο μενα αλλα η ζωη δεν ειναι ωραια, φαι τρωει κακο φαι σε σχεση με της Ελλαδας, πρεπει να μαγειρεψει,σιδερωσει, πλυνει μονη της ο καιρος χθες χιονιζε οταν εδω ειχε 25 πχ κτλ....και το εξω αν δεν εισαι ικανος δεν ειναι καθολου ευκολο εκτος αν εισαι τοσο ευκαταστατος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στην Αγγλια που ειναι η αδερφη μου τωρα ειναι αλλιως το οτι εχεις ενταχθει στο συστημα τους και μονο ειναι αρκετο υπαρχουν προγραμματα για να ακολουθησεις μετα την σχολη και οτι εχεις πτυχιο απο εκει και αρα εχεις την δικη τους νοοτροπια βοηθαει ιδιαιτερα και θα βρεις δουλεια οχι αναγκαστικα αμεσως στην δουλεια σου αλλα θα βρεις γιατι εκει το πτυχιο σημαινει πως εχεις τις ικανοτητες που θελουν ανεπτυγμενες αυτοι!

εκει να κανεις διοικηση και business managment εννοειται αν και προσωπικα προτιμω την λογιστικη καθαρα απο θεμα γουστου!

Πληρωνεται χωρις προυπηρεσια παραπανω απο διπλασια απο μενα αλλα η ζωη δεν ειναι ωραια, φαι τρωει κακο φαι σε σχεση με της Ελλαδας, πρεπει να μαγειρεψει,σιδερωσει, πλυνει μονη της ο καιρος χθες χιονιζε οταν εδω ειχε 25 πχ κτλ....και το εξω αν δεν εισαι ικανος δεν ειναι καθολου ευκολο εκτος αν εισαι τοσο ευκαταστατος

Δεν ειμαι ευκαταστατος, γι αυτο ειναι δυσκολη η αποφαση να φυγω. Το να φυγω συνεπάγεται με παραλληλη part time δουλεια για να τα βγαλω περα, βεβαια απο οτι λενε στο uea συστηνουν μεχρι 20 ωρες ανα εβδομαδα, που ειναι υπεραρκετες για να καλυψω τα εξοδα μου. Σκεφτομαι παντως πολυ σοβαρα να επιλεξω χρηματοοικονομικα αν και εφοσον φυγω για εκει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κοιτα καμια φορα η τυχη παιζει μεγαλο ρολο....επισης και οι φιλοι γνωστοι και συγγενεις στην Ελλαδα εισαι...θα μου ηταν δυσκολο προσωπικα να φυγω η αδερφη μου τελειωσε ψυχολογια και 1000% δεν υπηρχε περιπτωση να βρει δουλεια εδω....ως λογιστης ομως ολο και κατι μπορει να γινει....δεν θελω να ειμαι τερμα αρνητικος δηλ...εσυ ξερεις καλυτερα για τον εαυτο σου!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λογιστικη να μαθεις τους νομους της Ελλαδας και να πας εξω να τους πεις τι? τους νομους τις Ελλαδας? που το ασφαλιστικο αλλαζει καθε μερα? το φορολογικο με καθε νεο μνημονιο? αυτοι εχουν σταθερους νομους και συστηματα δεν ειναι οπως εδω!

αν θες να ασχολειθεις με την Λογιστικη καθαρα να πας κατευθειαν εξω δεν εχει νοημα να μεινεις εδω......τωρα για το τρεξιμο δεν ισχυει σχεδον καθολου πλεον καθως τα παντα γινονται απο το pc σου, δεν σαλιωνει κανεις ενσημα πλεον ουτε περιμενεις με τις ωρες τις ουρες στις εφοριες που πανε να κλεισουν πλεον.

Για ελεκτικη σημαινει πως πρεπει να εισαι και πολυ καλος και να εχεις και διαθεση να διαβασεις ακομα περισσοτερα χρονια....

συν οτι οι νομοι αλλαζουν συνεχεια αρα πρεπει να μενεις ενημερωμενος για ολα....

Απο λεφτα σε ενα γραφειο θα πρεπει να βρεις πελατεια, ποιος θα θελει να ερθει σε εναν νεο στο επαγγελμα ή να αλλαξει τον λογιστη του?

Οταν ξεκινησα εγω την σχολη ολοι ελεγαν πως τα οικονομικα ειναι τελεια και θα εχεις παντα δουλεια κτλ...το οποιο ισχυει αν καταφερεις να χωθεις καπου η δουλεια σου δεν προκειται να τελειωσει ποτε οσο η δουλεια του πελατη σου ειναι ανοιχτη....στην Ελλαδα ομως μαλλον εχει κλεισει ηδη.

Οσο για την πρακτικη θυμαμαι επειδη εγω ηθελα να μου δινουν ολο το ποσο δηλ και τα 660 ευρω που δικαιουμουν τοτε (ναι καποτε αυτο ηταν το 80% του βασικου) εκανα μισο χρονο να βρω πρακτικη-κυριολεκτικα εχασα ενα 6μηνο!!

Το να τελειωσεις ενα ΤΕΙ λογιστικης δεν σημαινει πως εισαι και λογιστης, σε καμια περιπτωση καθως πρωτα απο ολα σε μαθαινουν πραγματα που ισχυαν 2 χρονια πισω και φυσικα μεχρι να αποφοιτησεις θα εχουν περασει αλλα 2 χρονια....!!

Εγω με κανονικο οχταωρο παιρνω βασικο μισθο αφου δεν ειχα καμια ιδιαιτερη γνωση μετα την αποφοιτηση και χωρις εμπειρια αν ανοιξεις μια χρση ευκαιρεια θα δεις δεν σε θελει κανεις σε αυτο το επαγγελμα

Αλλοι φιλοι μου δουλευουν 10-12 ωρες την ημερα και σαββατα και δεν προλαβαινουν και παιρνουν 800 ευρω.... τυχη του καθενος υποθετω

Σε μια μεγαλη εταιρεια με λογιστηριο μεσα η δουλεια ειναι πιο τυποποιημενη κατα βαση και χωρις ιδιαιτερη ποικιλια αλλα θεωρω τα πραγματα ειναι καλυτερα (ανα περιπτωση παντα) απο ενα γραφειο που εχεις διαφορα αγχη

 

Δοιηκηση επιχ. ακομα χειροτερη την θεωρω...μια γενικοτητα ειναι και στο τελος καταληγεις να κανεις τον γραμματεα, δες και παλι στην χρυση ευκαιρεια πχ τι ζητανε σε αυτο το κομματι μπορει να κανω και λαθος αλλα δεν θυμαμαι να εβλεπα πολλες αγγελιες!

 

το καλυτερο που εχεις να κανεις γενικα ειναι να φυγεις αμεσως εξω....αλλα και αυτο παλουκι ειναι γιατι και εξω θα εισαι μονος

 

 

H  ελληνική φορολογική νομοθεσία για χρόνια μιμούταν την φορολογική νομοθεσία της Γαλλίας αν δείς το ΕΓΛΣ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...