Προς το περιεχόμενο

Nas server


TAKISTRIGONIS

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θα βάλει z270 για nas δεν νομίζω να τον πειράζει και τόσο το ρεύμα. Εγώ πάντως θα έβαζα και εναν 7700k να είναι άνετο και όταν πάμε στην 8k εποχή :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να βαλω freenas η windows τι με συμφερει καλυτερα? Θελω να βλεπω παντου απο ολες τις συσκευες τενειες κ μουσικη. Kodi plex καπως πρεπει να το στεισω οσο καλυτερα γινετε κ ευκολα. Με freenas πρωτη φορα θασχοληθω

 

Το Freenas δεν είναι για σένα και τις ανάγκες σου, θα μπλέξεις τα μπούτια σου και δεν θα κάνεις εύκολα την δουλειά που θες, η καλύτερη λύση είναι Windows 10 Pro με Hyper-V και στήσιμο του Plex/Emby σε Virtual Machine με Windows 7.

 

Έχεις σκεφτεί τι θα κάνεις με την προστασία των αρχείων σου; Σκέψου σοβαρά να αγοράσεις ενα πλήρες πρόγραμμα disk pooling και data protection όπως το Stablebit Drivepool η το Unraid.

 

https://stablebit.com/DrivePool

 

https://lime-technology.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το Freenas δεν είναι για σένα και τις ανάγκες σου, θα μπλέξεις τα μπούτια σου και δεν θα κάνεις εύκολα την δουλειά που θες, η καλύτερη λύση είναι Windows 10 Pro με Hyper-V και στήσιμο του Plex/Emby σε Virtual Machine με Windows 7.

 

Έχεις σκεφτεί τι θα κάνεις με την προστασία των αρχείων σου; Σκέψου σοβαρά να αγοράσεις ενα πλήρες πρόγραμμα disk pooling και data protection όπως το Stablebit Drivepool η το Unraid.

 

https://stablebit.com/DrivePool

 

https://lime-technology.com/

Εγώ το έχω κάνει με το Storage Spaces των Windows 10. Το προτίμησα από το hardware RAID που έχει η μητρική, γιατί σε περίπτωση που καεί (η μητρική), πρέπει να βρεις ίδιο chipset για να ανακτήσεις τα δεδομένα, με ο,τι άγχος αυτό συνεπάγεται μέχρι να το πετύχεις.

ΟΚ ξέρω ότι χάνω λίγο (αρκετά σε write) σε επιδόσεις σε σχέση με το hardware RAID, αλλά έτσι κι αλλιώς περιορίζομαι από το 1000ρι LAN σε μεταφορές. :)

, transimission για torrent , rsync για backup , adblock για όλες τις συσκευές του δικτύου κλπ...

Αυτό με ενδιαφέρει πολύ αν μπορεί να γίνει Windowsιακά. :)

Επεξ/σία από GeorgeMan
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι ειστε ολοι τοσο αντιθετοι με αυτο που κανει? Και εγω pc εχω για server αφου μπορω και στα π@π@ρια μου το ρευμα.

Στά τέτοια σου φαντάζομαι εννοείς για το οικονομικό κομμάτι.δηλαδη προτιμάς να πηγαίνεις με ένα τζιπ 2000 κυβικά βενζίνη στήν πόλη γιατι αυτό έχεις και μπορείς αλλά δεν περνάει από τό μυαλό σου ότι αν πάρεις ένα νέο λιγότερο ρυπογόνο αμάξι θα το αποσβέσεις και θα γλυτώνεις λεφτά από ένα σημείο και πέρα που μπορείς να τα βάλεις σε άλλες ανάγκες;

Εκτός αν βγάζεις 3.000 την μέρα τότε παω πάσο.βαλε και ssd raid

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σαφως και εχω ssd raid.......... εννοειται. Αυτο δεν εχει να κανει με τα φραγκα. Θα του ερθει 100 ευρω το χρονο παραπανω το ρευμα και κατι εγινε δλδ.  Αφου θελει και δεν αντιδρα μην εχετε προβλημα οι αλλοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σαφως και εχω ssd raid.......... εννοειται. Αυτο δεν εχει να κανει με τα φραγκα. Θα του ερθει 100 ευρω το χρονο παραπανω το ρευμα και κατι εγινε δλδ.  Αφου θελει και δεν αντιδρα μην εχετε προβλημα οι αλλοι.

 

το ssd raid δεν έχει να κάνει με τα φράγκα όντως. είναι μια στάνταρ διαμόρφωση σε οικιακά NAS που χρειάζεται στον καθένα. :whistle:

 

Για κάποιο λόγο ο άνθρωπος άνοιξε ένα τόπικ και ρωτάει.

Αν επιλέξει να κάνει ΝΑS για αυτή την απλή χρήση με Ζ170 και 16gb ram είναι λάθος και ας έχει τα υλικά. καλύτερα να τα πουλήσει και να πάρει κάτι που είναι ιδανικό για αυτή την δουλειά από θέμα κατανάλωσης καθώς και διαστάσεων.

 

εκτιμώ ότι ο κάθε φυσιολογικός άνθρωπος θα ήθελε να εξοικονομεί 100€ τον χρόνο με απλό τρόπο και να τα δίνει στο παιδί του , στην γυναίκα του , σε έναν άστεγο κτλ. 

 

εντάξει εγώ μάλλον δεν είμαι large και έχω επιλέξει να κάνω το NAS μου με 5 watt κατανάλωση. σίγουρα αυτό που καίει 150 watt θα είναι το ιδανικό NAS για την δύσκολη χρήση να σερβίρει αρχεία (fileserver).....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ουτε με large εχει να κανει φιλε. Αυτα εχει αυτα θα βαλει επειδη τον βολευουν, επειδη τα εχει ή επειδη για χ λογους δε θελει να μπει σε αλλη διαδικασια. Προσπαθησε να το δεις εξω απο τα δικα σου δεδομενα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχοντας δουλέψει με xpenology για 6 μήνες σε ένα πολύ μικρότερο μηχάνημα από αυτό που περιγράφεται παραπάνω για NAS, τελικά αποφάσισα να πάω σε synology:

Θετικά:

Πιο απλό σε παραμετροποίηση

Πιο ήσυχο

Μικρότερη κατανάλωση (για μία συσκευή που δουλεύει 24/7 έχει τεράστια σημασία το idle consumption)

Μικρότερος όγκος

Υποστήρικη από την Synology

Mobile εφαρμογές για τα περισσότερα (το να μπορώ να κάνω remotely διάφορες εργασίες με πολύ απλό interface)

Αξιοπιστία

Δυνατότητα μεταφοράς όπως είναι σε άλλο synology

 

Αρνητικά

Πιο αργό από λύση στημένη σε pc (όχι οτι έχει και κάποια ιδιαίτερη σημασία εκτός αν θέλουμε να στήσουμε ολόκληρο οργανισμό πάνω)

Το πληρώνεις "μπροστά"

Δεν μπορείς να χρησιμοποιήσεις κομμάτια που ήδη έχεις

 

 

Θα συμφωνήσω με τους υπόλοιπους οτι δεν είναι η καλύτερη λύση το pc για τέτοιες δουλειές και όχι μόνο για λόγους ρεύματος αλλά και αξιοπιστίας (τα NAS είναι σχεδιασμένα να δουλεύουν 24/7 ... τα pc όχι... ούτε server είναι, ούτε workstations) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα συμφωνήσω με τους υπόλοιπους οτι δεν είναι η καλύτερη λύση το pc για τέτοιες δουλειές και όχι μόνο για λόγους ρεύματος αλλά και αξιοπιστίας (τα NAS είναι σχεδιασμένα να δουλεύουν 24/7 ... τα pc όχι... ούτε server είναι, ούτε workstations) 

 

Διαφωνω και με εσενα και με τους υπολοιπους, ενα Microserver της HP ειναι πληρες PC, server class με υποστηριξη ECC μνημης, πολυ ανωτερο και ποιο αξιοπιστο απο τα φθηνα μοντελα της Synology. Μπορει καποιος να στησει οτι γουσταρει επανω απο θεμα λειτουργικου συστηματος και δυνατοτητων σε πολυ ποιο ισχυρο hardware. To custom DIY pc σε ρολο File Server ειναι επισης πολυ ευελικτο αρκει αυτος που το στηνει να ξερει τι κανει. Τα Synology, αξιολογα προιοντα, εξυπηρετουν ενα κομματι της αγορας, προφανως μια συγκεκριμενη μεριδα home και soho χρηστων, δεν ειναι ουτε η πανακεια ουτε η λυση για ολα τα προβληματα και σεναρια οσον αφορα το Storage/Backup.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαφωνω και με εσενα και με τους υπολοιπους, ενα Microserver της HP ......

 

.............τα NAS είναι σχεδιασμένα να δουλεύουν 24/7 ... τα pc όχι... ούτε server είναι, ούτε workstations 

 

Όπως βλέπεις ανέφερα τους servers όπου ανήκει και ο HP. 

Προσωπικά δεν τον επέλεξα αποκλειστικά και μόνο για λόγους ευκολίας (μην τον στήνω) καθώς το ήθελα για πολύ συγκεκριμένα πράγματα (file-server, media server) και επίσης ... γιατ την διαφορά κατανάλωσης. Κατά τα άλλα... είναι και πιο δυνατό μηχάνημα (όπως ανέφερες) και επεκτάσιμο (ram-4 sata)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...