Προς το περιεχόμενο

Nas server


TAKISTRIGONIS

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θελω να φτιαξω ενα nas server δικτυακο αποθυκευτικο χωρο. Εχω μια asus z170 i pro gaming με 6500 k 2χ8 16g ram 3200. Και περιμενω μια asrock z270 m itx/ac. Χρειαζωμαι εναν επεξεργαστη αλλα τι να παρω ποιον? Ποια μητρικη πρεπει να κανω nas server? Μνημη θα βαλω την μια 8αρα προς το παρων. Εχω κολλησει, να βαλω τον 6500 στην z270 κ στην z170 ενα pentium?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με αυτή http://www.e-shop.gr/mitriki-asrock-d1800m-retail-p-PER.528776 και 2 γιγα ραμ τρέχει openmediavault με 3χ2ΤΒ και 1χ1ΤΒ και κατανάλωση 50 βατ, το hardware που βάζεις είναι υπερβολή για NAS

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τα κλασικα streaming τενειες παιχνιδια download ισως και οτιδηποτε χρειαστει ακομα. Εδω ετοιμα nas με 4 θεσης δισκων εχουν 400+ε οποτε με αυτα ειμαι καλυτερα πιο φτηνα με περισσοτερες επιλογες

Επεξ/σία από TAKISTRIGONIS
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα εχω ενα 4 tb μονος του για τενειες ,2tb για παιχνιδια, 1tb για download και ενα 640gb για λειτουργικο η οτι αλλο του προσθεσω. Αυτους τους δισκους τους εχω ηδη. Σιγουρα θα εχει καταναλωση αλλα εχω ενα μικρο 250αρι αν φτασει αλλιως βλεπω ποσο πιο μεγαλο θα χρειαστει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θελω να φτιαξω ενα nas server δικτυακο αποθυκευτικο χωρο. Εχω μια asus z170 i pro gaming με 6500 k 2χ8 16g ram 3200. Και περιμενω μια asrock z270 m itx/ac. Χρειαζωμαι εναν επεξεργαστη αλλα τι να παρω ποιον? Ποια μητρικη πρεπει να κανω nas server? Μνημη θα βαλω την μια 8αρα προς το παρων. Εχω κολλησει, να βαλω τον 6500 στην z270 κ στην z170 ενα pentium?

 

Γιατι δεν αγοραζες ενα ετοιμο Microserver της HP με υποστηριξη ECC μνημης και ετοιμο να στησεις ενα υψηλης αποδοσης και αξιοπιστιας NAS και πας και μπλεκεις με desktop hardware? Τελος παντων, μπορεις να στησεις ανετα ενα pc file server με λιγο κοπο, το θεμα ειναι τι προστασια θες στα δεδομενα σου και εαν σε ενδιαφερει.

 

https://www.skroutz.gr/s/10762816/HP-ProLiant-MicroServer-Gen8-G1610T-4GB-No-OS.html

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι δεν αγοραζες ενα ετοιμο Microserver της HP με υποστηριξη ECC μνημης και ετοιμο να στησεις ενα υψηλης αποδοσης και αξιοπιστιας NAS και πας και μπλεκεις με desktop hardware? Τελος παντων, μπορεις να στησεις ανετα ενα pc file server με λιγο κοπο, το θεμα ειναι τι προστασια θες στα δεδομενα σου και εαν σε ενδιαφερει.

 

https://www.skroutz.gr/s/10762816/HP-ProLiant-MicroServer-Gen8-G1610T-4GB-No-OS.html

 

Αυτο ακριβως, επισης δεν βλεπω να ενδιαφερει καθολου τον ts το θεμα backup/raid. Οποτε δεν βλεπω τον λογο να μην βαλει ολους τους δισκους στο main pc του με την μια και να δωσει απλα προσβαση σε τυχον media players ή αλλα pc.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλε ειναι σκοτωμα αυτα που βαζεις για απλο nas.

 

εγω εχω φτιαξει ενα που τρεχει με synology λογισμικο που πιστευω ειναι απο τα καλυτερα.

 

Link.png Site:

 

μια μητρικη asrock c70m1 4gb μνημη ddr3

 

 

την gigabit την τερματιζει χωρις να εχω raid.  τα βρισκει λιγο σκουρα μονο σε plex και πολυ μεγαλης αναλυσης ταινιες.

 

εχω κανει stream ταινιες 1080 σε 3 συσκευες ταυτοχρονα με 80 % cpu.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο ακριβως, επισης δεν βλεπω να ενδιαφερει καθολου τον ts το θεμα backup/raid. Οποτε δεν βλεπω τον λογο να μην βαλει ολους τους δισκους στο main pc του με την μια και να δωσει απλα προσβαση σε τυχον media players ή αλλα pc.

 

ένας λόγος θα ήταν οικονομικός μακροπρόθεσμα. άλλο να τρέχουν μητρικές , μνήμες , επεξεργαστές κλπ και άλλο ένα Ολοκληρωμένο που αναλαμβάνει τα πάντα. Πρέπει να σκεφτόμαστε green στις καθημερινές μας εφαρμογές. 

το σύστημα που θέλει να φτιάξει ο TS καίει γύρω στα 150 watt την ώρα , δηλαδή 3.6 κιλοβατώρες την μέρα δηλαδή 22€ τον μήνα!

 

αντιθέτως ένα απλό Dlink dns 320l + 3tb σκληρό δίσκο κοστίζει 180€ και καίει 20 watt όταν λειτουργεί και 7 watt όταν πάει σε Stby.

δηλαδή στην περίπτωση που κάνει Stream 24/7 τότε καίει 3€ τον μήνα!

 

άρα σε 1 χρόνο έχεις γλυτώσει 228€. δηλαδή έχεις κέρδος 50€ λόγω ρεύματος και σου έχει μείνει και ένας καινούργιο nas στο χέρι.

 

ένας ακόμα λόγος είναι ο χώρος. το ίδιο είναι να έχεις ένα atx κουτί και το ίδιο ένα κουτάκι 10χ10χ5? οποιαδήποτε γυναίκα-σύζυγός μπορείς να το επιβεβαιώσει!!χαχαχα

 

εγώ που είμαι ακόμα πιο ψυχοπαθής με το θέμα ρεύματος έχω κάνει το Nas μου πάνω στο router μου καίει 5 watt και τρέχει dlna server , transimission για torrent , rsync για backup , adblock για όλες τις συσκευές του δικτύου κλπ...

 

 

την gigabit την τερματιζει χωρις να εχω raid.  τα βρισκει λιγο σκουρα μονο σε plex και πολυ μεγαλης αναλυσης ταινιες.

 

εχω κανει stream ταινιες 1080 σε 3 συσκευες ταυτοχρονα με 80 % cpu.

 

σε τι φυσιολογική περίπτωση μπορείτε να γίνεται stream σε τρεις συσκευές σε ένα σπίτι; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Να βαλω freenas η windows τι με συμφερει καλυτερα? Θελω να βλεπω παντου απο ολες τις συσκευες τενειες κ μουσικη. Kodi plex καπως πρεπει να το στεισω οσο καλυτερα γινετε κ ευκολα. Με freenas πρωτη φορα θασχοληθω

Επεξ/σία από TAKISTRIGONIS
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να βαλω freenas η windows τι με συμφερει καλυτερα? Θελω να βλεπω παντου απο ολες τις συσκευες τενειες κ μουσικη. Kodi plex καπως πρεπει να το στεισω οσο καλυτερα γινετε κ ευκολα. Με freenas πρωτη φορα θασχοληθω

Διαβάζεις καθόλου τι γράφουμε; Θα είσαι 180€ τον χρόνο μέσα λόγω ρεύματος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...