Προς το περιεχόμενο

Δημόσιες Υπηρεσίες που δε θα έπρεπε να υπάρχουν


skiabox

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σταθμός ελέγχου κάπρων. Δεν γνωρίζω αν έχει κλίσει.....

 

Απ ότι διαβάζω εδώ έχει καταργηθεί..

http://www.lifo.gr/now/politics/3002

 

Θα πάμε μπροστά :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο "πρόεδρος" της "δημοκρατίας" (τουλάχιστον υπο την σημερινή του μορφή δεν μιλάω για το άτομο -όχι ότι δεν ειναι για μπάτσες και αυτός- αλλά για τον θεσμό ) 

 

Προτείνω να αντικατασταθεί με μασκότ ή με άγαλμα (σαν αυτό του αγνόστου θεού) την ίδια δουλειά θα κάνει. 

 

Και δεν θα χρειάζεται τα κόμματα να μαλώνουν για το ποιος συμφέρει καλύτερα στην κυβέρνηση (μιας και πάμε προς τον πολυκομματισμό )

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν ξεκινάω και συνεχίστε για να γελάσουμε.

Στη Λάρισα υπάρχει γραφείο τουρισμού και τελωνείο.

 

Καλά ο τουρισμός, αλλά το τελωνείο να υποθέσω έχει ξεμείνει από την εποχή που τα σύνορα της Ελλάδος ήταν μέχρι την Λάρισα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέση, όχι υπηρεσία.

 

Οι τύποι που δουλεύουν στο δημόσιο, στο πρωτόκολλο.

Πας και σε γράφουν σε ένα βιβλίο και σου δίνουν ένα απλό χαρτάκι με ένα νούμερο.

 

Δεν υπάρχει πιο άχρηστη βυσματική θέση που καθιερώθηκε απλά και μόνο για να έχουν μονιμότητα άχρηστα κομματόσκυλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτείνω να αντικατασταθεί με μασκότ ή με άγαλμα (σαν αυτό του αγνόστου θεού) την ίδια δουλειά θα κάνει.

 

Έχω καλύτερη ιδέα, κατάργηση βουλής και μετατροπή σε μουσείο, αντικατάσταση βουλευτών στην αίθουσα του κοινοβουλίου με κέρινα ομοιόματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω καλύτερη ιδέα, κατάργηση βουλής και μετατροπή σε μουσείο, αντικατάσταση βουλευτών στην αίθουσα του κοινοβουλίου με κέρινα ομοιόματα.

Δεν ήταν τέτοιας φύσης το σχόλιο μου (όχι πως δεν συμφωνώ στο ότι η βουλή μας ειναι χάλια) απλά γενικά δηλαδή και για εποχές προ κρίσης ειναι καραγκιοζιλίκη ο θεσμός του μπαμπά της δημοκρατίας... εχμ εννοώ του προέδρου...

 

Πραγματικά δεν ειναι Τ-Ι-Π-Ο-Τ-Α 

 

Για να καταλάβεις όταν λέμε για putin ή για obama κτλ μιλάμε για τους αντίστοιχους προέδρους της δημοκρατίας άλλων χωρών αλλά εκει ο θεσμός έχει νόημα δηλαδή ειναι οι ηγέτες του κράτους και η βουλή ειναι απλά για να κάνει την γραφειοκρατική δουλειά κτλ 

 

 

Σε εμάς ειναι απλά μια φωτογραφία για να βάζουμε στο λήμμα της wikipedia στο "Πρόεδρος της δημοκρατίας"  ειναι ο πιο άοσμος και χειραγωγίσημος για το κάθε κόμμα που βγαίνει πρώτο και θεσμικά δεν έχει σχεδόν καμία δύναμη.

 

Δεν τον εκλέγει καν ο λαός (εμείς δηλαδή) όπως θα έπρεπε αλλά το κόμμα πιο συγκεκριμένα η αρχηγική κλίκα του κόμματος... 

 

Έχει βέβαια τον επίσημο τίτλο "εξοχότατος κύριος πρόεδρος" έτσι πρέπει να τον προσφωνείς... αλλά στην πράξη και ο Μητσοτάκης (ως αρχηγός της αξιωματικής αντιπολίτευσης) έχει μεγαλύτερη επιρροή και δύναμη απο τον "Εξοχότατο" 

 

Η πρώτη κυρία για παράδειγμα δεν ειναι η γυναίκα του τσίπρα!!! ειναι η γυναίκα του Παυλόπουλου τυπικά ​(ειναι ο πρόεδρος της δημοκρατίας αν δεν το ξέρεις που δεν θα σε αδικούσα γιατι δεν του δίνει κανείς σημασία :P )  αλλά ειναι ποτισμένο τόσο στην συνείδηση μας ότι ο "αρχηγός" μας δεν ειναι τίποτα που πολλές φορές (στην αρχή όταν βγήκαν κυβέρνηση) για πρώτη κυρία άκουγα την γυναίκα του Τσίπρα...

 

Θα μου πεις αυτό σε πείραξε; θα σου πω πως ειναι τόσο άκυρη και άχρηστη θέση που δεν δίνει κανένας σημασία στο πρωτόκολλο ούτε και στα δευτερεύοντα ζητήματα πχ όταν σε ενα κρατικό κανάλι αναφέρεται το λάθος άτομο ως πρώτη κυρία πάει να πει δεν τιρείται το πρωτόκολλο ούτε για το "φαίνεσθαι". Φαντάσου δηλαδή τι συμβαίνει για τα πιο ουσιαστικά ζητήματα.

Ο τύπος που δίνει τα νερά στους βουλευτές όταν μιλάνε

όχι εμένα αυτό μου έκανε θετική εντύπωση όταν το πρωτοέμαθα έχουμε μια ελάχιστη οργάνωση έστω σε αυτό το επίπεδο... :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σταθμός ελέγχου κάπρων. Δεν γνωρίζω αν έχει κλίσει.....

 

κάπρων ή κόπρων ;

 

Δυστυχως στο δημοσιο έχουν μαζευτει αρκετοι τεμπέληδες οι οποιοι εκμεταλεύονται την μονιμοτητα

για να λουφάρουν ξέρουν οτι κανεις δεν θα τους διώξει ευκολα και αν πρέπει δεν θα ασχοληθει για να μη γινει κακος.

 

Εχω ακουσει απιστευτα πραγματα αλλα το θεμα ειναι οτι οσες φορές (και το έχω προετοιμασμένο κιολας) πάω στο δημοσιο και αντιμετωπισω αγενή ή συμπεριφορά του στυλ δεν θελουμε να σε βοηθησουμε τους κομπλαρω απευθειας. Εγω σε πληρώνω φιλε δεν θα μου βγάλεις και γλώσσα. Αυτα κομμένα. Φέρε μου τον προϊσταμενο σου και αν δεν νιώθει ουτε και αυτος θα φάς αναφορά. Αντε γιατι πολυ τους έχουμε χαϊδεψει και αυτους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ήταν τέτοιας φύσης το σχόλιο μου (όχι πως δεν συμφωνώ στο ότι η βουλή μας ειναι χάλια) απλά γενικά δηλαδή και για εποχές προ κρίσης ειναι καραγκιοζιλίκη ο θεσμός του μπαμπά της δημοκρατίας... εχμ εννοώ του προέδρου...

Πραγματικά δεν ειναι Τ-Ι-Π-Ο-Τ-Α 

Για να καταλάβεις όταν λέμε για putin ή για obama κτλ μιλάμε για τους αντίστοιχους προέδρους της δημοκρατίας άλλων χωρών αλλά εκει ο θεσμός έχει νόημα δηλαδή ειναι οι ηγέτες του κράτους και η βουλή ειναι απλά για να κάνει την γραφειοκρατική δουλειά κτλ 

 

 

Σε εμάς ειναι απλά μια φωτογραφία για να βάζουμε στο λήμμα της wikipedia στο "Πρόεδρος της δημοκρατίας"  ειναι ο πιο άοσμος και χειραγωγίσημος για το κάθε κόμμα που βγαίνει πρώτο και θεσμικά δεν έχει σχεδόν καμία δύναμη.

 

Δεν τον εκλέγει καν ο λαός (εμείς δηλαδή) όπως θα έπρεπε αλλά το κόμμα πιο συγκεκριμένα η αρχηγική κλίκα του κόμματος... 

 

Έχει βέβαια τον επίσημο τίτλο "εξοχότατος κύριος πρόεδρος" έτσι πρέπει να τον προσφωνείς... αλλά στην πράξη και ο Μητσοτάκης (ως αρχηγός της αξιωματικής αντιπολίτευσης) έχει μεγαλύτερη επιρροή και δύναμη απο τον "Εξοχότατο" 

 

Η πρώτη κυρία για παράδειγμα δεν ειναι η γυναίκα του τσίπρα!!! ειναι η γυναίκα του Παυλόπουλου τυπικά ​(ειναι ο πρόεδρος της δημοκρατίας αν δεν το ξέρεις που δεν θα σε αδικούσα γιατι δεν του δίνει κανείς σημασία :P )  αλλά ειναι ποτισμένο τόσο στην συνείδηση μας ότι ο "αρχηγός" μας δεν ειναι τίποτα που πολλές φορές (στην αρχή όταν βγήκαν κυβέρνηση) για πρώτη κυρία άκουγα την γυναίκα του Τσίπρα...

 

Θα μου πεις αυτό σε πείραξε; θα σου πω πως ειναι τόσο άκυρη και άχρηστη θέση που δεν δίνει κανένας σημασία στο πρωτόκολλο ούτε και στα δευτερεύοντα ζητήματα πχ όταν σε ενα κρατικό κανάλι αναφέρεται το λάθος άτομο ως πρώτη κυρία πάει να πει δεν τιρείται το πρωτόκολλο ούτε για το "φαίνεσθαι". Φαντάσου δηλαδή τι συμβαίνει για τα πιο ουσιαστικά ζητήματα.

 

όχι εμένα αυτό μου έκανε θετική εντύπωση όταν το πρωτοέμαθα έχουμε μια ελάχιστη οργάνωση έστω σε αυτό το επίπεδο... :P

Την διαφορά ανάμεσα στην προεδρευόμενη και την προεδρική δημοκρατία την γνωρίζεις;

Μάλλον όχι.

 

Και μια που μίλησες για αμερική, ο δικός μας ο πρόεδρος της δημοκρατίας περισσότερες εξουσίες έχει από τις 0 (μηδέν) εξουσίες που έχει ο αντιπρόεδρος των ΗΠΑ. Που η μόνη του δουλειά είναι να επιβλέπει συνεδριάσεις και να περιμένει μήπως τα κακαρώσει/παραιτηθεί ο πρόεδρος ή τον φάνε λάχανο να πάρει τη θέση του. Κανονικό κοράκι, πεθαμενατζής, ο θάνατός σου (ουσιαστικός ή πολιτικός) η δική μου άνοδος και άσπρη μέρα!

Θα μου πεις αυτός ψηφίζεται ταυτόχρονα με τον πρόεδρο, ενώ τον δικό μας μας τον σερβίρουν θέλουμε δεν θέλουμε...

Αμ δεν! Σε περίπτωση παραίτησης/θανάτου/τον φάγαν λάχανο του αντιπροέδρου, ο πρόεδρος των ΗΠΑ διαλέγει μόνος του τον επόμενο αντιπρόεδρο, δεν ψηφίζει ο λαός. Και αν τύχει να τα κακαρώσει/παραιτηθεί/φαγωθεί σαν λάχανο και ο πρόεδρος αργότερα, η χώρα θα βρεθεί με έναν αντιπρόεδρο να εκτελεί χρέη και να γίνεται και ο ίδιος πρόεδρος χωρίς να έχει ψηφιστεί ποτέ από τον λαό.

 

Πούτιν, σοβαρά πιστεύεις ότι υπάρχει δημοκρατία εκεί;

 

Μην μιλήσουμε τώρα για Αγγλίες, Βέλγια, Ολλανδίες, Σουηδίες κτλ που έχουν βασιλευόμενες δημοκρατίες...

Τουλάχιστον ο δικός μας πρόεδρος ανά πενταετία (; ) ξαναεκλέγεται και έχει δικαίωμα μόνο σε δύο θητείες, δεν είναι ισόβιος παρεούλα με τα σόγια του όπως έχουν κάποιους αλλού...

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι ειδαμε και εδω που έχουμε την "δημοκρατια" των συνδικαλιστών και κάνει ο καθενας οτι γουστάρει ... γεμισανε τοσα χρονια τον δημοσιο τομέα με τεμπέληδες για ψηφοθιρικούς λογους και τωρα πάς σε μια υπηρεσια να κάνεις μια δουλειά και σου κάνουν και τους δυσκολους .... αυτοι που υπο άλλες συνθηκες ειτε δεν θα ειχαν δουλειά ειτε θα έπαιρναν τα μισά.

 

Κάνουν και τους δυσκολους δηλαδη. Δεν τους αρέσει που έχουν μια δουλεια και τρωνε ενα κομμάτι ψωμί. Έχουν και υφάκι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι ειδαμε και εδω που έχουμε την "δημοκρατια" των συνδικαλιστών και κάνει ο καθενας οτι γουστάρει ... γεμισανε τοσα χρονια τον δημοσιο τομέα με τεμπέληδες για ψηφοθιρικούς λογους και τωρα πάς σε μια υπηρεσια να κάνεις μια δουλειά και σου κάνουν και τους δυσκολους .... αυτοι που υπο άλλες συνθηκες ειτε δεν θα ειχαν δουλειά ειτε θα έπαιρναν τα μισά.

 

Κάνουν και τους δυσκολους δηλαδη. Δεν τους αρέσει που έχουν μια δουλεια και τρωνε ενα κομμάτι ψωμί. Έχουν και υφάκι.

Σε ποιον απαντάς;

Μόνος σου τα σκέφτεσαι μόνος σου αποκρίνεσαι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ποιον απαντάς;

Μόνος σου τα σκέφτεσαι μόνος σου αποκρίνεσαι;

 

Έλα δεν γουστάρω ειρωνιες.

Καταλαβες καλά την απαντηση μου.

 

Ο δημοσιος τομέας ειναι μεγάλο θέμα για τους λογους που ανέφερα. Δεν μπορει εσυ σαν πολίτης

να πληρώνεις και να σου κάνουν τους δυσκολους. Οποτε μια χαρα σε τάξη με την δημοκρατια τους έχουν μπει

σε Αμερικές και Ρωσιες. Μακαρι να ειμασταν ετσι. Γιατι στην Αμερικη δεν αστειευονται έκανες μαλακια έφυγες ... εισαι καλος? μενεις και ανταμοιβεσαι .... για αυτο πάνε μπροστα οι άνθρωποι. Δεν κακομαθαινουν τον κάθε τεμπέλαρο.

 

Στην Ελλάδα ολοι ξέρουμε τα δικαιωματα μας αλλα οχι και ολες τις υποχρεώσεις μας.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...