Προς το περιεχόμενο

- Max. capacity of system memory: 8GB*


kogi4ever

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα, εχω την μητρικη Asrock G41M-S3 και στην σελιδα αναφερει πως μπορει να παρει ram μεχρι 8gb.Αυτο που δεν διευκρινιζεται ειναι εαν δεχεται μεχρι 8gb το καθε dimm ή και τα 2 μαζι,ως συνολο δηλαδη..

http://www.asrock.com/mb/Intel/G41M-S3/

 

Ρωτησα αλλα δεν ειδα ανταποκριση απο την asrock ξερετε εσεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτό που είπε ο skoulas..  8gb σύνολο, 2x4gb στα 800/1066 η 1333 με oc 

αν έχουν και 16 κελιά ( ds = 8 σε κάθε πλευρά ) ακόμη καλύτερα.. 

 

αν έχεις ήδη 4 σε 1 dimm. ψάξε να βρεις παρόμοια ram (ίδια herz) γιατί δεν θα δουλεύουν η δεν θα την "διαβάζει" την δεύτερη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

αν έχουν και 16 κελιά ( ds = 8 σε κάθε πλευρά ) ακόμη καλύτερα.. 

Όχι ακριβώς. Τις single sided 4GB το G41 έχει συνήθως θέμα και δεν τις αναγνωρίζει καν. Γι΄αυτό προσοχη!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Όταν μία μητρική (οποιαδήποτε) γράφει ότι δέχεται έως 8GB ram, είναι αυτονόητο ότι διαιρούμε το 8 με τον αριθμό των DIMM slots (8:2=4GB ή 8:4=2GB) και ότι ο αριθμός που προκύπτει αναφέρεται σε double sided memory (πάντα). Αν βάλεις single sided θα αναγνωρίσει το μισό.

- Αν δεν το αναγνωρίσει καθόλου, τότε η μνήμη ή η μητρική είναι φτηνιάρικη ή κακή σχεδίαση, άρα καλό είναι να αποφεύγονται τέτοιες αγορές, ή οι μνήμες είναι ειδικά κατασκευασμένες για μητρικές που υποστηρίζουν συγκεκριμένα χαρακτηριστικά.

- Βέβαια στο παρελθόν μερικές φορές, ειδικά σε μητρικές LGA775 με chipset  intel (και μνήμες DDR2), αναγνωρίζονταν η διπλάσια ποσότητα από την αναγραφόμενη και χωρίς να γίνει BIOS update.

 

- «Συμβατές» μνήμες με συγκεκριμένες μητρικές δεν υπάρχουν, είναι καθαρά εμπορικό τρυκ για να προωθούνται κάποιες εταιρίες και να περιθωριοποιούνται άλλες, πιθανόν και ποιοτικά καλύτερες.

Έχω αλλάξει μνήμες σε δεκάδες μητρικές, από πολύ φτηνές (αλλά αξιόπιστης εταιρίας) έως πολύ ακριβές, δεν αντιμετώπισα ποτέ πρόβλημα.

Επεξ/σία από filipN
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης, αν τις βρει σε αγγελία:

https://www.google.gr/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=2&cad=rja&uact=8&ved=0ahUKEwjDuIP_3dLRAhUhBcAKHdavCBMQFgggMAE&url=http%3A%2F%2Fwww.e-shop.gr%2Fkingston-kvr1333d3n9-4g-ddr3-4gb-pc3-10600-1333mhz-value-ram-p-PER.552690&usg=AFQjCNHIdT3NnZMy7MH7t5Gn6KE20N7m4w

Κατά καιρούς βρίσκεις 2x4=8g γύρω στα 40 ευρώ και, συνήθως, είναι low profile...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

- «Συμβατές» μνήμες με συγκεκριμένες μητρικές δεν υπάρχουν, είναι καθαρά εμπορικό τρυκ για να προωθούνται κάποιες εταιρίες και να περιθωριοποιούνται άλλες, πιθανόν και ποιοτικά καλύτερες.

Κι εγώ έτσι πίστευα, μέχρι που βρήκα κάποια μηχανάκια (HP dx σειρά), που ΔΕΝ αναγνωρίζουν κανενός είδος 1GB dimm από όλα όσα δοκίμασα!!! Φυσικά όλα αυτά τα dimms δουλεύουν μια χαρά σε πολλές άλλες μητρικές (HP και μη).

Το αστείο ποιο είναι; Ότι αυτά τα dimms είναι πολλά διαφορετικών ειδών, αλλά ΌΛΑ έχουν βγει από HP xw μηχανάκια, ίδιας ηλικίας, πάλι socket 775, πάλι με "απλές" ram, τα οποία έχουν ταμπελάκι επίσης HP πάνω!

Το ακόμα πιο αστείο; Ότι τα dx φοράγανε ήδη 1GB dimms, και ότι κάτι 2GB dimms χρονολογίας 2016 που δοκίμασα, δουλέψανε μια χαρά  :lol:  :lol:

 

Go figure...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εγώ έτσι πίστευα, μέχρι που βρήκα κάποια μηχανάκια (HP dx σειρά), που ΔΕΝ αναγνωρίζουν κανενός είδος 1GB dimm από όλα όσα δοκίμασα!!! Φυσικά όλα αυτά τα dimms δουλεύουν μια χαρά σε πολλές άλλες μητρικές (HP και μη).

Το αστείο ποιο είναι; Ότι αυτά τα dimms είναι πολλά διαφορετικών ειδών, αλλά ΌΛΑ έχουν βγει από HP xw μηχανάκια, ίδιας ηλικίας, πάλι socket 775, πάλι με "απλές" ram, τα οποία έχουν ταμπελάκι επίσης HP πάνω!

Το ακόμα πιο αστείο; Ότι τα dx φοράγανε ήδη 1GB dimms, και ότι κάτι 2GB dimms χρονολογίας 2016 που δοκίμασα, δουλέψανε μια χαρά  :lol:  :lol:

 

Go figure...

 

Δεν αμφιβάλλω.

Μιλάμε βέβαια για εταιρία με «παράδοση» σε προβληματικά ή ιδιόρρυθμα μηχανήματα, που αποτελεί εξαίρεση.

Το μόνο που τους ενδιαφέρει είναι το πόσο περισσότερο στιβαρό και γερό φαίνεται ή είναι το εξωτερικό περίβλημα

από τα παρόμοια μηχανήματα του συναγωνισμού.

 

Έχει βγάλει scanner που δεν χαλάνε αν πέσουν κάτω (πολλές φορές),

αλλά αχρηστεύονται αν δώσεις λάθος εντολή μέσω του software!

Σε προειδοποιεί μάλιστα, ότι μπορεί να επέλθει βλάβη, αλλά σου επιτρέπει να την δώσεις και την εκτελεί!

 

Επίσης αρκετές GPU (πχ 8500GT), που βγαίνουν από συγκεκριμένα μηχανήματα HP,

δεν λειτουργούν με τις περισσότερες από τις άλλες μητρικές.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε μου καθε φορα τα ιδια γραφεται αλλα οι ram μου εστειλες ειναι 1600 και η δικη μου υποστηριζει με το ζορι 1333... Τελος παντων

Ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε μου καθε φορα τα ιδια γραφεται αλλα οι ram μου εστειλες ειναι 1600 και η δικη μου υποστηριζει με το ζορι 1333... Τελος παντων

Ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας !

Μας τι λες και από πάνω? Με λίγο ψάξιμο προτού ανοίξεις νέο θέμα θα είχες δει και άλλα πολλά θέματα που έχουν ανοιχτεί με G41 μητρικές. Και αφού δεν το κατάλαβες στο ξανά γράφω.

 

Συμβατές μνήμες που έχουν βάλει μέλη για G41 μητρικές. Με βάση αυτό λοιπόν ψάξου αν θα έχεις πρόβλημα με μνήμες στα 1600.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Στο site της asrock αναφερει πως οι ραμ με 4gb οι οποιες θα εχουν 16 cells θα δουλεουβ καλυτερα. Σκφετομαι να αγορασω αυτο το σετακι. Ξερετε ποσα cells εχει αυτη??? Πως θα ξέρω ή μπορω να δω?

http://www.gskill.com/en/product/f3-10666cl7d-8gbxh

 

 

**In order to maximize the system memory, please install 4GB memory module with 16 cells or 2GB memory modules with at least 8 cells.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιλάς κάποια άλλη γλώσσα πέραν των ελληνικών,γιατί αυτά που σου έγραψαν παραπάνω,δεν φάνηκε να τα αντιλαμβάνεσαι.

Επίσης διαφαίνεται και μια έλλειψη βασικών γνώσεων περί hw,η οποία όμως δεν συνοδεύεται και από έλλειψη γνώμης.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιλάς κάποια άλλη γλώσσα πέραν των ελληνικών,γιατί αυτά που σου έγραψαν παραπάνω,δεν φάνηκε να τα αντιλαμβάνεσαι.

Επίσης διαφαίνεται και μια έλλειψη βασικών γνώσεων περί hw,η οποία όμως δεν συνοδεύεται και από έλλειψη γνώμης.

Εκτος απο την ειρωνια σου μηπως θα μπορουσες να απαντησεις στην απλη ερωτηση μου που ειναι πως θα καταλαβω ποσα cells εχει μια ram η οποια καλυβεται απο ψυκτρα??? Και προφανως εχω κενο γνωσης γι αυτο τον λογο ρωταω και δεν το παιχω εξυπνακιας. Ελληνικο φορουμ τι να περιμενει κανεις
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...