Προς το περιεχόμενο

Τρομακτικο (μεταφυσικο) , ονειρο .


panimania

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 52
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Οι εξωγήινοι είναι παραφυσικό φαινόμενο; 

 

Άστο πίστευε ότι ήταν μήνυμα από θέο πήγαινε στην εκκλησία και άκου τους μαλάκες με τις BMW και πέρνα το στο ντουκου.

Ο καθενας εχει την γνωμη του , εγω πιστευω πως δεν υπαρχουν εξωγηινοι αλλως μπορει ναι .Αλλως μπορει αυτα που λεω να ειναι μαλακιες και αλλως οχι , εχουμε δημοκρατια ακομα προς το παρων , μπορει να μην την εφαρμοζουν καποιοι πολιτικοι κυριως , τουλαχιστον να την εφαρμοζουμε μεταξυ μας , η χωρα που γεννησε την δημοκρατια δεν μπορει να την αγνοει . Και οταν δεν μαθενεις απο την ιστορια σου επιβαλλετε να την ξαναζησεις .

Δεν ειπα οτι θα παω στην εκκλησια εχω να παω χρονια αλλωστε αμα καποιος θελει να προσευχηθει και να τον ακουσει ο θεος μπορει να το κανει και απο το σπιτι του , πολοι λιγοι εχουν μεινει σωστοι χριστιανοι , και γενικα η θρησκεια με τα χρονια που περνουν μπενει σε δευτερη μοιρα (ειδικα στην ελλαδα που εχει φαει μεγαλη πιεση απο εξω ωστε να υποβαθμιστει).

Οντως οι παπαδες σημερα εχουν γινει για κλαματα καθως δεν κατανοουν πως το κανουν σαν λειτουργημα ενα εργο , οτι αφοσοιωνουν την ζωη τους στον θεο , αλλα το κανουν για το χρημα .

Αλλα μην τους βαζουμε ολους στο ιδιο τσουβαλι , υπαρχουν και σωστοι εγω τουλαχιστον εχω συναντηση εναν .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Μην είσαστε ακραίοι! Δεν γίνεται να πείσουμε κάποιον που πιστεύει σε κάτι, πως δεν υπάρχει τίποτα μεταφυσικό και το ανάποδο προφανώς. Δεν θα αλλάξετε τη γνώμη κάποιου με μερικές γραμμές "επαναστατικού" κειμένου ένα forum, ούτε και με προσβολές!

 

:)

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο καθενας εχει την γνωμη του , εγω πιστευω πως δεν υπαρχουν εξωγηινοι αλλως μπορει ναι .Αλλως μπορει αυτα που λεω να ειναι μαλακιες και αλλως οχι , εχουμε δημοκρατια ακομα προς το παρων , μπορει να μην την εφαρμοζουν καποιοι πολιτικοι κυριως , τουλαχιστον να την εφαρμοζουμε μεταξυ μας , η χωρα που γεννησε την δημοκρατια δεν μπορει να την αγνοει . Και οταν δεν μαθενεις απο την ιστορια σου επιβαλλετε να την ξαναζησεις .

Δεν ειπα οτι θα παω στην εκκλησια εχω να παω χρονια αλλωστε αμα καποιος θελει να προσευχηθει και να τον ακουσει ο θεος μπορει να το κανει και απο το σπιτι του , πολοι λιγοι εχουν μεινει σωστοι χριστιανοι , και γενικα η θρησκεια με τα χρονια που περνουν μπενει σε δευτερη μοιρα (ειδικα στην ελλαδα που εχει φαει μεγαλη πιεση απο εξω ωστε να υποβαθμιστει).

Οντως οι παπαδες σημερα εχουν γινει για κλαματα καθως δεν κατανοουν πως το κανουν σαν λειτουργημα ενα εργο , οτι αφοσοιωνουν την ζωη τους στον θεο , αλλα το κανουν για το χρημα .

Αλλα μην τους βαζουμε ολους στο ιδιο τσουβαλι , υπαρχουν και σωστοι εγω τουλαχιστον εχω συναντηση εναν .

Γιαυτό όμως μπορείς να το ξεκαθαρίζεις ότι πρόκειται για την δική σου άποψη και να μην το δηλώνεις σαν γεγονός.

 

Παράδειγμα,

 

Γνώμη μου είναι ότι ο Χριστός ήταν ηθοποιός και ο χριστιανισμός όπως και όλες οι θρησκείες είναι απλά ένα εργαλείο για εύκολη διαχείριση της μάζας.

 

Αλλά δεν βγαίνω να το δηλώνω σαν γεγονός.

 

Όπως και να έχει εγώ σταματάω εδώ γιατί θα κλειδώσει το θέμα και δεν το θέλω.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί που το δήλωσε ως γεγονός;

Νομίζω είναι αυτονόητο, ότι εκφέρουμε τη προσωπική μας γνώμη όταν είμαστε σε ένα δημόσιο φόρουμ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί που το δήλωσε ως γεγονός;

Νομίζω είναι αυτονόητο, ότι εκφέρουμε τη προσωπική μας γνώμη όταν είμαστε σε ένα δημόσιο φόρουμ.

Ενοειτε πως δεν πιστευω σε εξωγιηνους , φαντασματα κτλ . Που εχουν δημιουργησει καποιοι εχωντας κερδος απο αυτο με διαφορες ταινιες ειδησεις κτλ.

 

Εμένα αυτό σαν δήλωση μου κάνει. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίτα τα όνειρα είναι ένας περίεργος κόσμος που δεν μπορούμε να απορρίψουμε οτι κάποιες φορές έχουν μεταφυσική διάσταση. Εγώ ποτέ δεν ασχολήθηκα με τα όνειρα και τους εφιάλτες τους εξηγουσα ως αποτέλεσμα κακής πέψης, ότι έπεσα να κοιμηθώ χωρίς να χωνέψω και όλα αυτά που λέει η επιστήμη. Μέχρι που ονειρεύτηκα ότι άνοιξα το στόμα μου και όλα τα δόντια μου έπεσαν στην παλάμη. Τρόμαξα τόσο πολύ που κοίταξα on line ονειροκρίτες για πρώτη φορά και όλοι συναινουσαν ότι θα εχω απώλεια αγαπημένου προσώπου. Πράγματι δύο εβδομάδες μετά έχασα εντελώς ξαφνικά τον πατέρα μου. Είναι ένα μυστήριο. Από τότε δίνω περισσότερη σημασία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα ίδια περιστατικά περίπου με του TS ξεκίνησαν όταν ήμουν γύρω στα 18.

 

Οταν κάποια στιγμή το ανέφερα στον κολλητό μου, την επόμενη μέρα παίρνει η μάνα του στο τηλέφωνο τη δική μου για να της πεί πως είτε μου έχουν κάνει μάγια, είτε ο σατανάς έχει στείλει τη "γριά" να μου πάρει την ψυχή στον ύπνο μου και πολλά άλλα παρανοϊκά. Της είπε να με πείσει οπωσδήποτε να πάω στην εκκλησία να εξομολογηθώ, να δω πνευματικό, να νηστέψουμε οικογενειακώς και αλλα πολλά

Η μητέρα μου -που δεν της είχα πει κάτι- ανυσήχησε μεν αλλά δεν ψάρωσε και με συμβούλεψε να προσέξω τη διατροφή μου  τον ύπνο, τσιγάρα, καφέδες κτλ.

Η αδελφή μου με μεγάλο ενδιαφέρον άρχισε να προσπαθεί να μου τα φτιάξει με μια από τις φίλες της, φοβήθηκε οτι με είχε πειράξει η αγαμία (για να μη μου πει η μ@@@κια). 

 

Οταν μετά από λιγο καιρό τους είπα για να τους καθυσηχάσω οτι το πρόβλημα λύθηκε,

η οικογένεια του φίλου μου που προσευχόταν καθημερινά για μένα ευχαρίστησε το Θεό που τους άκουσε,

η μητέρα μου ικανοποιήθηκε που ακολούθησα τη συμβουλή της,

η αδελφή μου βεβαιώθηκε οτί ήμουν καλά τώρα που έβγαινα πλέον με μια κοπέλα και ας μην ήταν κάποια φίλη της.

 

Η αλήθεια πάντως είναι ότι συνεχίζεται μέχρι και τώρα -όλο και πιο σπάνια-, απλά τώρα η υπνική παράλυση δεν με πανικοβάλει και προσπαθώ να ξανακοιμηθώ για να πετύχω το λεγόμενο "lucid dreaming" που το έχω καταφέρει μόνο 4-5 φορές.

 

Το Insomnia, μου θυμίζει τη δική μου parasomnia εξού και το nick

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίδες, δεν χρειάζεται να το κοροϊδεύετε το παιδί. Ο καθένας έχει δικαίωμα να πιστεύει όπου θέλει όπως και το δικαίωμα να μην πιστεύει. Άλλο όμως αυτό και άλλο το χλευάζω κάποιον επειδή πιστεύει αυτό. Το να χλευάζεις κάποιον ή τα πιστεύω κάποιου είναι δείγμα έλλειψης αγωγής και παιδείας. Επίσης, το θέμα της θρησκείας και της πίστεως δεν λύνεται σε ένα τοπικ γιατί υπάρχουν πολλά πράγματα να ειπωθούν, που θα απαιτούσαν σελίδες, συνεπώς θα ήταν καλό να επικεντρωθούμε στο πρόβλημα που μας είπε. Δεν αντιλαμβάνομαι γιατί θα πρέπει να μπαίνει κάποιος στη διαδικασία να πει προκλητικά ότι ο Χριστός ήταν ηθοποιός (είναι flame σχόλιο, αρέσει δεν αρέσει και εκτός αυτού και αναπόδεικτο) επειδή του είπε ο άλλος ότι πιστεύει στο Χριστό και να μην τον προσπεράσει απλά. Όταν σχολιάζεις έτσι κάτι με τόσο επιθετικό ύφος, η πρόθεση είναι να προκαλέσεις και τίποτε άλλο.

 

Πέρα από αυτά, είχα ζήσει και γω ένα τέτοιο φαινόμενο. Ξύπνησα στον ύπνο μου αισθανόμενος μια ξένη παρουσία στο δωμάτιο και αμέσως μετά ένιωσα σαν κάτι μεγάλο να πατάει πάνω μου, πρώτα στα πόδια μου και μετά στην πλάτη μου (ήμουν μπρούμυτα). Φυσικά πιστεύω ότι ήταν το ιατρικό φαινόμενο που περιγράφηκε αλλά όποιος δεν το έχει ζήσει, να ξέρετε ότι είναι πολύ τρομακτικό και σοκαριστικό όταν σου συμβαίνει για πρώτη φορά. Είναι σαν να το ζεις πραγματικά και όχι σαν παραίσθηση.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Κοίτα τα όνειρα είναι ένας περίεργος κόσμος που δεν μπορούμε να απορρίψουμε οτι κάποιες φορές έχουν μεταφυσική διάσταση. Εγώ ποτέ δεν ασχολήθηκα με τα όνειρα και τους εφιάλτες τους εξηγουσα ως αποτέλεσμα κακής πέψης, ότι έπεσα να κοιμηθώ χωρίς να χωνέψω και όλα αυτά που λέει η επιστήμη. Μέχρι που ονειρεύτηκα ότι άνοιξα το στόμα μου και όλα τα δόντια μου έπεσαν στην παλάμη. Τρόμαξα τόσο πολύ που κοίταξα on line ονειροκρίτες για πρώτη φορά και όλοι συναινουσαν ότι θα εχω απώλεια αγαπημένου προσώπου. Πράγματι δύο εβδομάδες μετά έχασα εντελώς ξαφνικά τον πατέρα μου. Είναι ένα μυστήριο. Από τότε δίνω περισσότερη σημασία.

Βασικά αυτή την ερμηνεία έδιναν και οι παλιοί στο χωριό μου σε αυτό το όνειρο. Και συμπτωματικα? είχα δει κατι αντίστοιχο 1-2 βράδια πριν με καλεσουν ενα πρωί στο τηλεφωνο για να μου πουν τη διάγνωση που έγινε στον πατερα μου πηγαίνοντας για μια απλη ενόχληση στο γιατρό. Απο εκεινη τη μερα έμεινε στο νοσοκομείο και πέθανε περίπου 4 εβδομάδες μετά...

 

Ενω το καταγραφω σαν περίεργο γεγονός, δεν μπορώ να του δώσω συγκεκριμένες ερμηνείες πόσο μάλλον θρησκευτικές κλπ. Αν το τραβήξω πολύ ώστε να το φτάσω κάπου, ίσως να θεωρώ πως έχει να κάνει με αυτό που λεμε διαισθηση και δεδομένου πως γνώριζα απο μικρος την ερμηνεία αυτού του ονείρου, ο εγκέφαλός μου δημιούργησε κάτι αντίστοιχο...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ίσως να θεωρώ πως έχει να κάνει με αυτό που λεμε διαισθηση και δεδομένου πως γνώριζα απο μικρος την ερμηνεία αυτού του ονείρου, ο εγκέφαλός μου δημιούργησε κάτι αντίστοιχο...

Και πάλι αυτού του είδους η διαίσθηση έχει μεταφυσικό χαρακτήρα. Δεν είναι σαν την διαίσθηση ότι ο τάδε συνάδελφος θα προσπαθήσει να μου βάλει τρικλοποδιά. Εκτός και αν έχεις γενικά φοβία με την επίσκεψη στο ιατρό και βάζεις πάντα το χειρότερο στο μυαλό οπότε απλά έτυχε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Και πάλι αυτού του είδους η διαίσθηση έχει μεταφυσικό χαρακτήρα. Δεν είναι σαν την διαίσθηση ότι ο τάδε συνάδελφος θα προσπαθήσει να μου βάλει τρικλοποδιά. Εκτός και αν έχεις γενικά φοβία με την επίσκεψη στο ιατρό και βάζεις πάντα το χειρότερο στο μυαλό οπότε απλά έτυχε

Δεν γνώριζα για την επίσκεψη στο γιατρό. Δεν ειμασταν καν κοντα μιας και μένω Αθήνα.

 

Το μεταφυσικό έχει διαφορες ερμηνείες. Κι εγώ στο "έτυχε" καταλήγω αλλά δεν παύει να ειναι περίεργο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το επαθα και εγω αυτα πριν πολλα χρονια και το θυμαμαι ακομη,, ηθελα να φωναξω αλλα δεν μπορουσα να βγαλω ψιθυρο και ολο το σωμα παραλυτο και κατι να με τραβαει σηκωνει τα ποδια απο το κρεβατι.. υπαρχει μια ιστορια για αυτο που μ εχει πει η γιαγια μ, αρκετοι συγγενεις φιλοι το εχουν παθει, δεν στην λεω την ιστορια μη τρομαξεις πιο πολυ χδ,,, 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το επαθα και εγω αυτα πριν πολλα χρονια και το θυμαμαι ακομη,, ηθελα να φωναξω αλλα δεν μπορουσα να βγαλω ψιθυρο και ολο το σωμα παραλυτο και κατι να με τραβαει σηκωνει τα ποδια απο το κρεβατι.. υπαρχει μια ιστορια για αυτο που μ εχει πει η γιαγια μ, αρκετοι συγγενεις φιλοι το εχουν παθει, δεν στην λεω την ιστορια μη τρομαξεις πιο πολυ χδ,,,

Πεστην σε παρακαλω , δεν θα φοβηθω περισσοτερο , μηπως ξες ομως τον λογο που το ειδα το συγκεκριμενο ονειρο ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω παρόμοια εμπειρία 2 φορές και νομίζω είναι ότι χειρότερο έχω περάσει.

Σημειωτέον ότι δεν  έχω κανένα σχετικό κόλλημα ή προκατάληψη (έτσι νομίζω τουλάχιστον).

Το φαινόμενο ήταν η αίσθηση ότι υπήρχε ισχυρή παρουσία (κακή) στο χώρο, νομίζω ψηλά στον πλαϊνό τοίχο . Απόλυτη αδυναμία να κινηθώ και να φωνάξω. Θυμάμαι ότι σκεφτόμουν "μακάρι να ήταν όνειρο".. Είχα την απόλυτη βεβαιότητα ότι δεν ήταν όνειρο.

 

Έψαξα και βρήκα επιστημονική εξήγηση σχετική με τα στάδια του ύπνου. Υπνική παράλυση...

Βρήκα επίσης ότι πρόκειται για φαινόμενο που αναφέρεται στη λαϊκή παράδοση με δεκάδες εναλλακτικές ονομασίες, συνήθως ως  Μόρα.

 

Διάβασε τα επιστημονικά άρθρα που σου έγραψαν οι συμφορουμίτες και μην ανησυχείς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...