Προς το περιεχόμενο

Τρομακτικο (μεταφυσικο) , ονειρο .


panimania

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Να πας εκκλησία γιατι είδες εφιάλτη; Μηπως τι είσαι δαιμονισμένος και σου κάνει ο Παπάς εξορκισμό;

 

Το μεταφυσικό στο όνειρο σου που είναι; το μουδιασμένο δάχτυλο και οι λέξεις που είπες και δεν κολλάνε με το όνειρό σου; Συχνά ένας σωματικός πόνος μεταφέρεται σε όνειρο.

 

Το ότι δεν μπορούσες να ξυπνήσεις ή να αντιδράσεις ή να φωνάξεις ή να τρέξεις είναι κλασικά χαρακτηριστικά εφιάλτη. Ολοι οι εφιάλτες έχουν καποια απο αυτα τα στοιχεία.

είδες ένα σκληρό εφιάλτη απλά.

 

Μια φορά έβλεπα αόρατες οντότητες να προσπαθούν να εισβάλουν στο σώμα μου...ξανα και ξανα αλλα δεν τα κατάφερναν. Ηταν αρκετά τρομαχτικό και το φόντο ήταν το σκοτεινό μου δωμάτιο...spooky.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 52
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Νταξει ρε μεγαλε εναν εφιαλτη ειδες, σε επιασε και υπνικη παραλυση, ξυπνησες και παει περασε, ξεχνα το.

Το προβλημα θα ηταν αν εβλεπες καμια 2μετρη ξανθια να σου κωλοτριβεται και εσυ να εχεις μεινει με την... υπνικη παραλυση στο χερι. Εκει ναι να σε καταλαβω .

  • Like 11
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η υπνική παράλυση συμβαίνει και σε μένα (ευτυχώς όχι πολύ συχνά, γιατί με ταράζει απίστευτα). Λίγο πολύ όπως την περιγραφει ο TS. Ξυπνάω ταραγμένη, πάω να βγω από το δωμάτιο και μια οντότητα (έτσι το νώθω)με τράβαει και δε με αφήνει να ξεφύγω. Επιπλέον μου έχει συμβει λίγες μέρες πριν διαγνωστεί ο μπαμπάς μου με καρκίνο (εντελώς τυχαία , απο μία διαφημιση στο ιντερνετ, και τώρα είναι μια χαρά,ευτυχώς)να βλέπω το όνειρο με τα δόντια που ξεκολλάνε(δεν ήταν όμως η πρώτη φορά, το έχω ξαναδει σε πειρόδους πίεσης), όπως και τον μακαρίτη παππού μου να κλαίει. Κατά βάση το αποδίδω στο πολύ αγχος που από πάντα είχα κι ίσως στην διαίσθηση πως είπαν και πιο πάνω. Νομίζω πως αυτές οι αντιδράσεις είναι σημάδια ότι μας έχει καταβάλει το αγχος οπότε πρέπει να βρούμε τρόπους να το διαχειριστούμε. Αν κάποιος πιστευει ότι η προσευχή θα τον βοηθήσει, γιατί όχι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον δεν έχω καταλάβει καλά τι είναι η υπνική παράλυση. :|

 

Υπνική παράλυση δεν είναι όταν πρακτικά ξυπνάς εσύ αλλά όχι το σώμα σου μιας και όταν κοιμάσαι το μυαλό παραλύει το σώμα ώστε να μην κάνουμε αυτά που βλέπουμε στον ύπνο μας ή έστω για να μην χτυπήσουμε;

Άρα τι λέτε ότι ξυπνάτε ταραγμένοι και όταν πάτε να βγείτε από το δωμάτιο νιώθετε να σας τραβάει κάτι; Εγώ το θεωρώ όνειρο αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον δεν έχω καταλάβει καλά τι είναι η υπνική παράλυση. :|

 

Υπνική παράλυση δεν είναι όταν πρακτικά ξυπνάς εσύ αλλά όχι το σώμα σου μιας και όταν κοιμάσαι το μυαλό παραλύει το σώμα ώστε να μην κάνουμε αυτά που βλέπουμε στον ύπνο μας ή έστω για να μην χτυπήσουμε;

Άρα τι λέτε ότι ξυπνάτε ταραγμένοι και όταν πάτε να βγείτε από το δωμάτιο νιώθετε να σας τραβάει κάτι; Εγώ το θεωρώ όνειρο αυτό

Πιθανόν να είναι όνειρο μέχρι κάποιο σημείο. Μετά όμως ίσως πέφτουν σε υπνική παράλυση όταν  πχ ξυπνούν από τον εφιάλτη αλλά δεν κινείται το σώμα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το εχω πάθει  κιεγω .ενιωθα μια παρουσια στο δωμάτιο που κοιμομουνα. χωρις μορφη. μια κακη παρουσια. ηρθε απο πανω μου.με ακουμπησε και δεν μπορουσα να αναπνευσω ουτε να κουνηθω. τη συγκεκριμενη μερα,βλαστήμαγα τα θεια ολη μερα. επισης μενα συγγενη μου που το συζηταγαμε και ειχε την ιδια εμπειρία ,βλαστημαγε και αυτος.ξερω οτι ακουγεται καπως,και καλα μη βλαστηματε γιατι θα ερθει η μορα ,αλλα απλα λεω πως γιναν τα πραγματα. μπορεί να ήταν και σύμπτωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το εχω πάθει  κιεγω .ενιωθα μια παρουσια στο δωμάτιο που κοιμομουνα. χωρις μορφη. μια κακη παρουσια. ηρθε απο πανω μου.με ακουμπησε και δεν μπορουσα να αναπνευσω ουτε να κουνηθω

Καλή φάση, φάντασμα γκόμενα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γιατι δε πας με το σεφερλη στο δελφηναριο;εχεις ταλεντο.

Εσύ έτοιμος να γράψεις το επόμενο Insidious.

 

Στις μπούρδες που γράφετε περιμένετε και σοβαρές απαντήσεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εσύ έτοιμος να γράψεις το επόμενο Insidious.

 

Στις μπούρδες που γράφετε περιμένετε και σοβαρές απαντήσεις.

απο σενα συγκεκριμενα σοβαρη απαντηση δεν περιμενουν ουτε οι φιλοι σου,ειμαι σιγουρος.

δεν εδωσα καν καποια εξηγηση σε αυτο που εγραψα,απλα εγραψα καποιο γεγονος που εζησα,και το οποιο το δεχεται και η επιστημη.

το πως θα το εξηγησει ο καθενας,ειναι δικο του θεμα.δεν μπορεις να λες για καποιον οτι λεει μπουρδες,επειδη εσυ σκέφτεσαι αλιως.

ουτε να αναγκασεις καποιον να δεχτει την αποψη σου ως σωστη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον δεν έχω καταλάβει καλά τι είναι η υπνική παράλυση. :|

 

Υπνική παράλυση δεν είναι όταν πρακτικά ξυπνάς εσύ αλλά όχι το σώμα σου μιας και όταν κοιμάσαι το μυαλό παραλύει το σώμα ώστε να μην κάνουμε αυτά που βλέπουμε στον ύπνο μας ή έστω για να μην χτυπήσουμε;

Άρα τι λέτε ότι ξυπνάτε ταραγμένοι και όταν πάτε να βγείτε από το δωμάτιο νιώθετε να σας τραβάει κάτι; Εγώ το θεωρώ όνειρο αυτό.

Mάλλον ένας συνδυασμός των δύο.Το πιο πιθανό είναι, έτσι όπως το καταλαβαίνω εγώ, πως μόλις το σώμα μπαίνει σ αυτήν την κατάσταση, το καταλαβαίνω και απο το φόβο/ άγχος το βλέπω σαν αυτού του είδους τον εφιάλτη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 η ΜΟΝΑΔΙΚΗ και πραγματικη εξηγηση φιλε...βιωσες μια αστρικη προβολη,, αν ασχοληθεις με κβαντομηχανικη ολα τα ερωτηματα σου θα λυθουν..ψαξου στο ιντερνετ, εδω μπηκες? εδω ειναι για κανα ps4 και για κανα iphone και καμια 4k tv.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

 η ΜΟΝΑΔΙΚΗ και πραγματικη εξηγηση φιλε...βιωσες μια αστρικη προβολη,, αν ασχοληθεις με κβαντομηχανικη ολα τα ερωτηματα σου θα λυθουν..ψαξου στο ιντερνετ, εδω μπηκες? εδω ειναι για κανα ps4 και για κανα iphone και καμια 4k tv.....

 

Αυτό που με τρομάζει είναι το γεγονός πως μπορεί και να τα εννοείς... :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...