Προς το περιεχόμενο

Είμαι σε σύγχυση(καριέρα, σπουδές)


nikosvas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γειά σας,

τελείωσα ΑΕΙ Πληροφορικής πριν από χρόνια, κατάφερα αυτά τα χρόνια να δουλέψω με συμβάσεις ορισμένου χρόνου, έκανα κάποιες οικονομίες αλλά τώρα πραγματικά δεν ξέρω τι να κάνω με την ζωή μου. Να κάνω master Ελλάδα και ενδεχομένως διδακτορικές σπουδές? Να πάω κάποιους μήνες εξωτερικό να μείνω με κάνα φίλο μου μπάς και βρώ καμιά δουλειά, να πάω σε χώρα του εξωτερικού που έχω συγγενείς εκεί?

Σας ρωτάω γιατί είμαι πελαγωμένος.

Επίσης είμαι άνθρωπος που δεν είχε ποτέ του έντονη κοινωνική ζωή. Βέβαια το τελευταίο καιρό βγαίνω έξω γιατί καταλαβαίνω ότι δεν είναι φυσιολογικό αυτό το πράγμα.

Θέλω να κάνω ένα reboot στην ζωή μου και δεν ξέρω πώς.

Όπως καταλαβαίνετε είμαι άσχημα ψυχολογικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η Ελλάδα έχει πεθάνει γενικά θέλει σκληρή προσπάθεια για να καταφέρεις κάτι καλό στις μέρες μας, αν σου αρέσει εδώ κάτσε . Αλλά αν όπως λες θες reboot θα σου προτείνω έξω θα είναι όλα καινούργια για εσένα και θα μπορείς σιγά σιγά να φτιάξεις και τον καινούργιο σου καλύτερο εαυτό .

Μια απόφαση είναι όλα !

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σαν αποφοιτος πληροφορικης εισαι σε εξαιρετικα καλη θεση για να βρεις δουλεια, τουλαχιστον εξωτερικο, αλλα και στην Ελλαδα αποτι ακουω δεν ειναι τοσο ασχημα τα πραγματα στον τομεα. Μιλωντας παντα για προγραμματισμο και τα συναφη.

 

Για εξωτερικο, ενα μεταπτυχιακο στην χωρα που θες να πας θα βοηθουσε αλλα δεν ειναι και αναγκαιο.

 

Με τι εχεις ασχοληθει ακριβως?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σαν αποφοιτος πληροφορικης εισαι σε εξαιρετικα καλη θεση για να βρεις δουλεια, τουλαχιστον εξωτερικο, αλλα και στην Ελλαδα αποτι ακουω δεν ειναι τοσο ασχημα τα πραγματα στον τομεα. Μιλωντας παντα για προγραμματισμο και τα συναφη.

 

Για εξωτερικο, ενα μεταπτυχιακο στην χωρα που θες να πας θα βοηθουσε αλλα δεν ειναι και αναγκαιο.

 

Με τι εχεις ασχοληθει ακριβως?

δούλεψα και σαν developer(ελάχιστα) αλλά πιο πολύ σαν sys admin(linux, windows server) και έχω ασχοληθεί με crm/erp συστήματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λες ότι κατάφερες να δουλέψεις. Τι σε παρακεινεί να κάνεις αυτήν την επανεκκίνηση που θες; 

 

Αν είναι επειδή δεν μπορείς να βρεις δουλειά ή επειδή βαρέθηκες την δουλειά που κάνεις τότε μπορείς να πας για ένα επιπλέον τίτλο σπουδών κατι σε λίγο διαφορετικό πεδίο κοντά πάντα στο αρχικό πτυχίο.

 

Αν απλά δεν σου αρέσει η ζωή στην Ελλάδη για πολλούς και διάφορους λόγους ψάξε για δουλειά στο εξωτερικό και αν δεν μπορείς να βρείς πας στην προηγούμενη περίπτωση.

 

Από ότι καταλαβαίνω σπουδές στο εξωτερικό δεν παίζουν λόγω οικονομικών, οπότε για master στην Ελλάδα θα πρέπει να ψάξεις πολύ για να βρεις κάτι που πραγματικά να αξίζει τον κόπο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δούλεψα και σαν developer(ελάχιστα) αλλά πιο πολύ σαν sys admin(linux, windows server) και έχω ασχοληθεί με crm/erp συστήματα.

 

Απο system administrator δεν ξερω πολλα αλλα βαζοντας στο google system administrator london (η οποιαδηποτε αλλη μεγαλουπολη θα ηθελες να πας, συμπεριλαμβανομενης και της Αθηνας) εμφανιζονται πολλα job specs. Απο εκει και περα πρεπει να αποφασίσεις αν θες να παραμεινεις Ελλαδα η οχι, να φτιαξεις ενα ομορφο βιογραφικο και linkedin και να κανεις αιτησεις. 

 

Επισης το EDX, το Coursera και το udacity προσφερουν απειρα δωρεαν μαθηματα σε διαφορους τομεις της πληροφορικης αμα θες να αποκτησεις καινουργια skills με καποια καθοδηγηση.

 

Το διδακτορικο ειναι κατι το αρκετα διαφορετικο, και θα προτεινα να το κανεις αν εχεις μονο πραγματικο ενδιαφερον για τον τομεα και το αντικειμενο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λες ότι κατάφερες να δουλέψεις. Τι σε παρακεινεί να κάνεις αυτήν την επανεκκίνηση που θες; 

 

Αν είναι επειδή δεν μπορείς να βρεις δουλειά ή επειδή βαρέθηκες την δουλειά που κάνεις τότε μπορείς να πας για ένα επιπλέον τίτλο σπουδών κατι σε λίγο διαφορετικό πεδίο κοντά πάντα στο αρχικό πτυχίο.

 

Αν απλά δεν σου αρέσει η ζωή στην Ελλάδη για πολλούς και διάφορους λόγους ψάξε για δουλειά στο εξωτερικό και αν δεν μπορείς να βρείς πας στην προηγούμενη περίπτωση.

 

Από ότι καταλαβαίνω σπουδές στο εξωτερικό δεν παίζουν λόγω οικονομικών, οπότε για master στην Ελλάδα θα πρέπει να ψάξεις πολύ για να βρεις κάτι που πραγματικά να αξίζει τον κόπο. 

Είναι ότι δεν μπορώ να βρώ δουλειά(μένω σε νησί). Τώρα για μάστερ εξωτερικό 4 χιλιάρικα δεν φτάνουν λογικά. Οπότε λογικά η μόνη επιλογή είναι η εύρεση εργασίας εξωτερικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μένεις σε νησί σημαίνει ότι ψάχνεις να βρεις δουλειά μόνο εκεί; Γιατί αν αυτό συμβαίνει τότε μάλλον forget it. Αν ψάξεις για δουλειά σε εταιρείες γενικά στην Ελλάδα με πτυχίο από ΑΕΙ πληροφορικής και με προυπηρεσία νομίζω ότι θα βρεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Να πάω κάποιους μήνες εξωτερικό να μείνω με κάνα φίλο μου μπάς και βρώ καμιά δουλειά, να πάω σε χώρα του εξωτερικού που έχω συγγενείς εκεί?

 

ΝΑΙ.

 

(αν υπάρχει φίλος πρόθυμος να σε φιλοξενήσει αρκετό καιρό)

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην σκέφτεστε μόνο τα λεφτά όταν προτείνετε το εξωτερικό (τα οποία λεφτά δεν είναι και τόσα πολλά όταν υπολογίσεις κόστος ζωής και φόρους). Το εξωτερικό είναι η έσχατη λύση όταν έχει αποτύχει οποιαδήποτε προσπάθεια έχεις κάνει εδώ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην σκέφτεστε μόνο τα λεφτά όταν προτείνετε το εξωτερικό (τα οποία λεφτά δεν είναι και τόσα πολλά όταν υπολογίσεις κόστος ζωής και φόρους).

 

Δεν άντεχω ... χαλάλι το μπαν

 

 

 

1i9jl8.jpg

 

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν είχα σπουδάσει θα το σκεφτόμουν σοβαρά για εξωτερικό.Βασικά πιθανότατα να ήμουν ήδη εκεί.Ειδικά αν είχα κάποιον που θα ήταν πρόθυμος να με φιλοξενήσει.

 

Λένε πως στο εξωτερικό παθαίνεις κατάθλιψη απο τον καιρό.Στην Ελλάδα το παθαίνεις λόγω οικονομικών και σάπιας νοοτροπίας.Πως να είμαστε καλά ψυχολογικά όταν πριν την «κρίση» βγάζαμε σχεδόν τα διπλάσια χρήματα και με καλύτερα ωράρια και συνθήκες;Είμαστε 30+ και δεν μπορούμε να κάνουμε οικογένεια.Αν κάνουμε θα υποφέρουμε.Ρωτήστε παντρεμένους.

 

Στην Ελλάδα τα πάντα πάνε απο το κακό στο χειρότερο,οχι μόνο ο τομέας της εργασίας.Το πτυχίο εδώ είναι άχρηστο,εκτός αν έχεις καλή/ές γνωριμίες η πολύ τύχη.

 

Τι να τον κάνεις τον ήλιο αν δεν έχεις σε αυτόν μοίρα;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aν δεν εχεις υποχρεωσεις εδω (γυναικα,παιδια) , θα σου προτεινα να φυγεις για εξωτερικο. Δοκιμαζεις και  βλεπεις αν σου αρεσει ,αλλιως γυρνας πισω.

Ακομα καλυτερα θα ηταν να κανεις μεταπτυχιακο στο εξωτερικο, (πχ Στην Αγγλια , απο οτι μου εχουν πει, παιρνεις δανειο, και καποιο ποσοστο το πληρωνει το κρατος, αλλα δεν τον γνωριζω καλα αυτο ισως καποιο εδω να σπουδαζει και να βοηθησει).

Παντως ο κλαδος σου εχει πολυ ζητηση, μην πτοεισαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εάν έχεις συγγενείς σε χώρα, οι οποίοι μπορούν και θέλουν να σε φιλοξενήσουν, πάνε και δες.

Είναι μια εξαιρετική εμπειρία με "δίχτυ" ασφαλείας για την κακιά στιγμή.

 

Για μεταπτυχιακό τώρα, σε χώρες της Σκανδιναβίας(Δανία), όπως έγραψα και σε άλλα θέματα, είναι εύκολο να πάρεις επίδομα όταν δουλεύεις part-time.

Δεδομένο ότι είσαι σε πεδίο υψηλής ζήτησης, έχεις και κάποια εμπειρία θα έλεγα ότι είναι πολύ ρεαλιστικό σενάριο να έρθεις στα μέρη μας και να βρεις, μέσω πανεπιστημίου, δουλειά μερικής απασχόλησης που να καλύπτει τα πάντα(με το επίδομα).Βάλε και το δικαίωμα να μένεις σε κοιτώνες(που είναι περίπου στα 1/3-2/3 της τιμής των νορμάλ σπιτιών),έτσι θα βγαίνεις άνετα. 

Βέβαια, να λέμε και τα κατά, είναι δύσκολα τα μεταπτυχιακά εδώ. Θέλει γερό διάβασμα και πολύ ασχολία, έτσι με το να δουλεύεις, θα σου μένει λίγος χρόνος για τα πάρτι-προσωπική ζωή.Μετά είναι και το θέμα, ότι εάν δεν έχεις εμπειρία στο εξωτερικό, στην αρχή θα σου φανεί κάπως. Με τους συγγενείς θα έχεις πολύ πιο ομαλή μετάβαση στην νέα πραγματικότητα.

 

Όσον αφορά την Ελλάδα, προσωπικά θα έλεγα ότι πρέπει να έχεις ιδιαίτερο λόγο να μείνεις ως νέος απόφοιτος/εργαζόμενος. Δυστυχώς δεν βλέπω, με την οπτική πάντα του "ξένου" των 5-7 ετών έξω, να βελτιώνεται η κατάσταση σε ρεαλιστικό διάστημα. 

 

Καλή τύχη σε ότι αποφασίσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δες Τσεχια/Σλοβακια για τον τομεα σου υπαρχουν πολλες δουλειες σε μεγαλες εταιρειες, αξιζει για το βιογραφικο σου και για εμπειρια σαν αρχη τουλαχιστον...Αρκει να ξερεις καλουτσικα αγγλικα, οχι τπτ ιδιαιτερο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...