Προς το περιεχόμενο

Παρελθόν οι 3D τηλεοράσεις, με τις LG και Sony να τερματίζουν την παραγωγή τους


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Και πολύ άργησαν, άντε σιγά σιγά και στις αίθουσες. Το μοναδικό 3D που άξιζε ήταν το AVATAR (2009), έχουν περάσει 8 χρόνια και ακόμη δεν έχει βγει (όχι καλύτερο) κάτι ισάξιο. 3D.

 

Ισχύει. Όταν είδα το πρώτο μου 3D επίσης το Avatar είπα ΟΥΑΟΥ και γαμώ τις φάσεις. Έκτοτε είδα 5-6 ταινίες ακόμα σε 3D, καμμία συγκίνηση. Πήρα και τηλεόραση 3D, είδα 2-3 ταινίες στην αρχή, οκ αυτό. Έκτοτε τίποτα, κυρίως λόγω έλλειψης σωστού περιεχομένου. Ακόμα και το star wars που είδα σε 3D δεν μπορώ να πω ότι ενθουσιάστηκα. Καλύτερα να έδινα τα επιπλέον λεφτά να έβλεπα την Atmos έκδοση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 103
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Και πολύ άργησαν, άντε σιγά σιγά και στις αίθουσες. Το μοναδικό 3D που άξιζε ήταν το AVATAR (2009), έχουν περάσει 8 χρόνια και ακόμη δεν έχει βγει (όχι καλύτερο) κάτι ισάξιο. 3D.

Ε τότε θα ξαναέρθει στο προσκήνιο το 3D με το Link.png Site: Avatar2 :). Ίσως στο Link.png Site: Avatar3 να δίνουν στις αίθουσες VR headsets :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το μονο 3d που μου αρεσε ηταν ενα σοου στη Eurodisney πριν πολλα χρονια οπου βγαινανε απο την οθονη φιδια λιονταρια ποντικια κλπ και ερχονταν καταπανω σου σε συνδυασμο αλλων εφε κινησης και καταβρεγματος ....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω αν κ τα εψαχνα να είναι 3d τβ κ προτζεκτορας τελικα στο μονο που αξιζει καπως ειναι στις παιδικές ταινίες που ειναι καθευαυτού 3d  οποτε παιζουν καλυτερα με το βαθος κτλπ.. σε ταινίες δεν καταλαβαινες πολλα πραγματα μόνο αν ηταν μεσα σε καμια θαλάσσα πισινά .. αντε κ διάστημα.. αλλα ψευτικα πραγματα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλύτερα να έδινα τα επιπλέον λεφτά να έβλεπα την Atmos έκδοση.

Πάντα atmos όταν μιλάμε για village!

Ε τότε θα ξαναέρθει στο προσκήνιο το 3D με το Link.png Site: Avatar2 :). Ίσως στο Link.png Site: Avatar3 να δίνουν στις αίθουσες VR headsets :P

Και οι μισοί θα ουρλιάζουν σαν τρελοί όταν θα νομίζουν πως τα βελάκια έρχονται πάνω τους. Άσε που θα πάθεις αυχενικό να γυρνάς το κεφάλι πάνω, κάτω, δεξιά, αριστερά. Ένα τσίρκο η αίθουσα  :-D

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σαν το θερινο σινεμα με σουβλακια, μπυρες και τσιγαρο δεν εχει! Μετα απο 5-6 μπυρες και 3d βλεπεις την ταινια και atmos την ακους! :P

 

On topic: Μονο στο 3ds ευχαριστηθηκα 3d σε οθονη. Σε VR απο την αλλη ειναι σε αλλο επιπεδο η αισθηση.

  • Like 10
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε γενικες γραμμες οπως τα λετε οι περισσοτεροι ειναι τα πραγματα... Και κουραστικο ειναι πολλες φορες και απηχηση δεν ειχε και υποστηριξη καλη δεν ειχε απο τους ιδιους. 5-6 ταινιες εχω δει 3d αλλα αυτο που ευχαριστηθηκα περισσοτερο, καθαρο, με βαθος και αρκετα ξεκουραστο, ηταν το guardians of the galaxy....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα το θέσω ως εξής:

 

1) πριν 4 χρόνια αγόρασα μια 55άρα LG με 3D δυνατότητες

 

2) από τότε έχω δει σε αυτήν λιγότερες από δέκα 3D ταινίες, αν και κατέβασα πολλές περισσότερες

 

3) η μοναδική που είπα ότι πραγματικά άξιζε τον κόπο και ότι χωρίς το 3D έμοιαζε με άλλη ταινία, ήταν το Gravity

 

4) όλες οι άλλες (Hugo, Hobbit, Train Your Dragon, Nightmare Before Christmas κλπ) ήταν από meh μέχρι σκέτη ζαλάδα

 

Το Avatar δεν μπήκα καν στον κόπο να το δω στην τηλεόραση πρώτον γιατί το είχα προλάβει στο σινεμά και δεύτερο γιατί δεν μου άρεσε σαν ταινία (ή μάλλον σαν σενάριο) ούτως ή άλλως. Το Guardians of the Galaxy δεν το έχω δει ακόμα στερεοσκοπικά, είναι στα υπ' όψην.

 

Δεν θα μου λείψει το 3D. Έτσι όπως το σκέφτομαι τώρα, μακάρι να είχα δώσει τα ίδια λεφτά για καλύτερο μοντέλο χωρίς αυτή την δυνατότητα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ναι το 3D τους "πείραξε" και το αφαίρεσαν... Το "smart" που έχει μετατρέψει τις τηλεοράσεις σε "ρουφιάνους" δεν πρόκειται να το αφαιρέσουν ποτέ. Εκεί τους συμφέρει...

(πηγή: https://www.cnet.com/how-to/samsung-smart-tv-spying/ )

Με την ίδια λογική τους: πόσοι αγοράζουν τηλεοράσεις "smart" για να εκμεταλευτούν τα χαρακτηριστικά τους; Και όταν λέω τα χαρακτηριστικά τους εννοώ πχ πρόσβαση στο internet, πόσοι τις αγοράζουν για να μπαίνουν από την τηλεόραση στο internet; Για όλα τα χαρακτηριστικά τον "smart" τηλεοράσεων υπάρχουν τουλάχιστον άλλοι 2-3 τρόποι να πετύχεις το ίδιο αποτέλεσμα, αλλά όλοι τους έχουν 1 μειονέκτημα: η "μαμά" Google δε μπορεί να δει ποια προγράμματα παρακολουθείς εσύ και η οικογένειά σου. Αυτό τους λείπει από το προφίλ που σου έχουν ήδη φτιάξει... Άρα το "smart" είναι πολύ χρήσιμο...

Άλλη ερώτηση: ποιος χρησιμοποιεί 32" με UHD; Να πεις στις 55" το καταλαβαίνω, αλλά στις 32" δεν έχει κάποιο πρακτικό νόημα. Πόσοι αγόρασαν 32" UHD από τότε που βγήκαν; Δε βλέπω να τις καταργούν...

Κάποιος μας δουλεύει εδώ... Απλά πάνε να μειώσουν το κόστος κατασκευής για να "χωρέσουν" στο κόστος κατασκευής το "smart" (soc, RAM κτλ) και να σου πουλάνε και "marketing" ότι είναι καλό η τηλεόρασή σου να είναι "Smart"...

Τελικά τα "έξυπνα" προϊόντα φαίνεται ότι απευθύνονται σε "χαζούς" πελάτες. Κάτι σαν συμπλήρωμα ευφυΐας, έτσι, για την ισορροπία του σύμπαντος... :-D :-D :-D

Επεξ/σία από Jophiel
  • Like 10
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3d σιγά-σιγά έπρεπε να φύγει σύμφωνο με την απόφαση της sony έχουν να εστιάσουν σε άλλες ποιό καλύτερες τεχνολογίες εξάλλου τι είναι το 3d μια εικόνα 2d τραβηγμένη άσε που άμα έχεις μυωπία σε πονάνε τα μάτια σου ας εστιάσουν στην 4k και hdr για εμένα και το vr βλακία είναι και σε λίγα χρόνια πάλη το ίδιο θα συζητάμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά τώρα μην γελιόμαστε. Το passive 3d της lg δεν είχε σπουδαίο κόστος. Ένα polarized φιλτρο μπροστά από το μονιτορ ήταν...

Ο λόγος που κόβεται είναι καθαρά μαρκετινγκ...

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά τώρα μην γελιόμαστε. Το passive 3d της lg δεν είχε σπουδαίο κόστος. Ένα polarized φιλτρο μπροστά από το μονιτορ ήταν...

Ο λόγος που κόβεται είναι καθαρά μαρκετινγκ...

και το κόστος σε τόσα εκατομμύρια κομμάτια δεν είναι αμελητέο... Προσωπικά προτιμώ το active 3D, τρώει μπαταρίες, αλλά το αποτέλεσμα είναι πάρα πολύ καλύτερο του passive και ποτέ δεν με πείραξε στα μάτια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...