Προς το περιεχόμενο

Μπορώ να ταξιδέψω με ληγμένο διαβατήριο;


Cristina

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εσύ τι λόγο έχεις και της τη λες;

 

Και επίσης που ξέρεις τι γράφουν τα έγγραφα της;

 

Γιατί αν διάβαζες τι έγραψε θα το ήξερες κι εσύ.

Είναι έναν χρόνο στη χώρα και δεν μπορεί να ταξιδέψει με αυτήν, άρα ΔΕΝ είναι ταυτότητα, και ήδη είπα πως οι σουηδοί μπορεί να το ονομάζουν αλλιώς, πχ ταυτοποίηση φορολογικής κατοικίας, κτλ

 

Αν βέβαια από την άλλη η μόνη πείρα που έχεις είναι η Ελλάδα και οι απαρχαιωμέμες της ταυτότητες, τότε λογικό να έχεις πλήρη άγνοια.

 

Ειρήνη υμίν.

 

Τη λύση την είπαν καναδυο από πάνω - μπορεί η κοπέλα να επιστρέψει Ελλάδα με ληγμένο διαβατήριο. Οβερ εντ αουτ.

 

@zianna Το τηλέφωνο έκτακτης ανάγκης είναι όντως για έκτατη ανάγκη και όχι γιατί έληξε το διαβατήριο κάποιου.

Και παρεμπιπτόντως δυσκολεύομαι πολύ να καταλάβω πως γίνεται "ξαφνικά" να βρεθείς με ληγμένο διαβατήριο και χωρίς νέα ταυτότητα.

Δεν είναι έκτακτη ανάγκη να μην μπορείς να ταξιδέψεις;

Εκτός βέβαια και αν του πεις ότι ταξιδεύεις σε έναν χρόνο ή σε μήνες...

 

Επίσης, αν πράγματι δεν σηκώνουν τα τηλέφωνα στην πρεσβεία (πολύ αμφιβάλλω εκτός κι αν τηλεφωνεί ώρες εκτός γραφείου) γι'αυτό υπάρχει και το τηλ έκτακτης ανάγκης.

Αλλά φυσικά αν τους παίρνεις 7 το απόγευμα ή Σαββατοκύριακα ή μέρες γιορτών και είναι κλειστοί, φυσικό να μην σηκώνουν τα τηλέφωνα και φυσικά δεν είναι γι'αυτήν την χρήση το τηλ έκτακτης ανάγκης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 54
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Έκτακτη ανάγκη είναι να μην μπορείς να ταξιδέψεις γιατί σου έκλεψαν την τσάντα με το διαβατήριο και την ταυτότητα και όχι γιατί λόγω ανευθυνότητας βρέθηκες με ληγμένο διαβατήριο και με παλαιού τύπου ταυτότητα ή τελος πάντων από μαλακία χωρίς έγγραφα.

 

Παρεμπιπτόντως είχα εμπειρία σχετικά πρόσφατα με το συγκεκριμένο τηλέφωνο (στη Γερμανία όμως, όχι στη Σουηδία που είναι η Κριστίνα) και ο άνθρωπος που σήκωσε το τηλέφωνο μου είπε ακριβώς αυτό. Το πρόβλημά μου ήταν ότι ήμουν στη μία άκρη της Γερμανίας και ΌΛΑ μου τα χαρτιά ήταν στην άλλη άκρη της Γερμανίας και ξαφνικά έπρεπε να κατέβω Ελλάδα σε μερικές ώρες. Έκτακτη ανάγκη αλλά σε πιο συναισθηματική φάση ξερωγω. Καμία κατανόηση - ιδίως αν έχεις κάνει το παραμικρό λάθος. Και έχουν χορτάσει σίγουρα ανεύθυνους που νομίζουν ότι ταξιδεύουν με το κτελ για το χωριό τους.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έκτακτη ανάγκη είναι να μην μπορείς να ταξιδέψεις γιατί σου έκλεψαν την τσάντα με το διαβατήριο και την ταυτότητα και όχι γιατί λόγω ανευθυνότητας βρέθηκες με ληγμένο διαβατήριο και με παλαιού τύπου ταυτότητα.

Δεν θα διαφωνήσω για την ανευθυνότητα, αλλά από την στιγμή που σου έληξε και πχ ταξιδεύεις Δευτέρα πρωί και σήμερα είναι Σάββατο μπορείς να τους πάρεις τηλ, είναι έκτακτη ανάγκη.

Δεν είναι ανοιχτά, αλλά επείγεσαι πριν ανοίξουν, αυτό σημαίνει έκτακτη ανάγκη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σόρυ αλλά όχι. Μου συνέβη ακριβώς πριν δυο εβδομάδες. Δεν είναι αυτό που εννοούν αυτοί όταν λένε έκτακτη ανάγκη. Άδικο, το ξέρω, αλλά δυστυχώς έτσι είναι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σόρυ αλλά όχι. Μου συνέβη ακριβώς πριν δυο εβδομάδες. Δεν είναι αυτό που εννοούν αυτοί όταν λένε έκτακτη ανάγκη. Άδικο, το ξέρω, αλλά δυστυχώς έτσι είναι.

Μην κάθομαι να εξηγώ αλλά μου έχει συμβεί κι εμένα κάτι που δεν το λες έκτακτο, αλλά με εξυπηρέτησαν.

 

Ίσως εξαρτάται και στα κέφια, όρεξη και χρόνο του υπαλλήλου να σε εξυπηρετήσει και ήμουν τυχερή ποιος ξέρει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί αν διάβαζες τι έγραψε θα το ήξερες κι εσύ.

Είναι έναν χρόνο στη χώρα και δεν μπορεί να ταξιδέψει με αυτήν, άρα ΔΕΝ είναι ταυτότητα, και ήδη είπα πως οι σουηδοί μπορεί να το ονομάζουν αλλιώς, πχ ταυτοποίηση φορολογικής κατοικίας, κτλ

 

Αν βέβαια από την άλλη η μόνη πείρα που έχεις είναι η Ελλάδα και οι απαρχαιωμέμες της ταυτότητες, τότε λογικό να έχεις πλήρη άγνοια.

 

Δεν είναι έκτακτη ανάγκη να μην μπορείς να ταξιδέψεις;

Εκτός βέβαια και αν του πεις ότι ταξιδεύεις σε έναν χρόνο ή σε μήνες...

 

Επίσης, αν πράγματι δεν σηκώνουν τα τηλέφωνα στην πρεσβεία (πολύ αμφιβάλλω εκτός κι αν τηλεφωνεί ώρες εκτός γραφείου) γι'αυτό υπάρχει και το τηλ έκτακτης ανάγκης.

Αλλά φυσικά αν τους παίρνεις 7 το απόγευμα ή Σαββατοκύριακα ή μέρες γιορτών και είναι κλειστοί, φυσικό να μην σηκώνουν τα τηλέφωνα και φυσικά δεν είναι γι'αυτήν την χρήση το τηλ έκτακτης ανάγκης.

 

Στο χουριό μ' δεν είχα ποτές διαβατήριο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο χουριό μ' δεν είχα ποτές διαβατήριο.

Για ταυτότητα μιλάμε.

 

Αν είχες βγει έστω και μια φορά στο εξωτερικό ως κάτοικος όχι για διακοπές, θα γνώριζες ότι nationality ID card παίρνεις ΜΟΝΟ όταν έχεις την ιθαγένεια/υπηκοότητα της χώρας. Η κάρτα που σου δίνουν ως κάτοικος της χώρας ΔΕΝ είναι ταυτότητα ιθαγένειας/υπηκοότητας, αλλά πιστοποιεί την κατοικία σου και σου δίνει security/tax number.

 

Ταξίδι στο εξωτερικό μπορείς να κάνεις ΜΟΝΟ με διαβατήριο ή ταυτότητα ιθαγένειας/υπηκοότητας, ΟΧΙ ΜΕ ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ ΚΑΤΟΙΚΙΑΣ.

Στην Ελλάδα αν δίνουν τέτοια χαρτιά σε μη έλληνες (κάτι θα δίνουν δεν ξέρω, άδεια παραμονής από όσο γνωρίζω από αλβανούς) δεν μοιάζουν με τις ταυτότητες τις ελληνικές.

Στο εξωτερικό και τα δύο μοιάζουν με πιστωτική κάρτα αλλά αν δεις ταυτότητα ξένου θα δεις ότι διαφέρει από την "ταυτότητα" που έχει δώσει σ'εσένα το ίδιο κράτος. Η δική σου πιστοποιεί την κατοικία σου και τον αριθμό που σου έχουν δώσει και με αυτήν δεν μπορείς να ταξιδέψεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Για ταυτότητα μιλάμε.

 

Αν είχες βγει έστω και μια φορά στο εξωτερικό ως κάτοικος όχι για διακοπές, θα γνώριζες ότι nationality ID card παίρνεις ΜΟΝΟ όταν έχεις την ιθαγένεια/υπηκοότητα της χώρας. Η κάρτα που σου δίνουν ως κάτοικος της χώρας ΔΕΝ είναι ταυτότητα ιθαγένειας/υπηκοότητας, αλλά πιστοποιεί την κατοικία σου και σου δίνει security/tax number.

 

 

Εσθονια που βρισκομαι για σπουδες εχω κανονικα Εσθονικη ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ. Αν θες μπορω να στην δειξω :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για ταυτότητα μιλάμε.

 

Αν είχες βγει έστω και μια φορά στο εξωτερικό ως κάτοικος όχι για διακοπές, θα γνώριζες ότι nationality ID card παίρνεις ΜΟΝΟ όταν έχεις την ιθαγένεια/υπηκοότητα της χώρας. Η κάρτα που σου δίνουν ως κάτοικος της χώρας ΔΕΝ είναι ταυτότητα ιθαγένειας/υπηκοότητας, αλλά πιστοποιεί την κατοικία σου και σου δίνει security/tax number.

 

Ταξίδι στο εξωτερικό μπορείς να κάνεις ΜΟΝΟ με διαβατήριο ή ταυτότητα ιθαγένειας/υπηκοότητας, ΟΧΙ ΜΕ ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ ΚΑΤΟΙΚΙΑΣ.

Στην Ελλάδα αν δίνουν τέτοια χαρτιά σε μη έλληνες (κάτι θα δίνουν δεν ξέρω, άδεια παραμονής από όσο γνωρίζω από αλβανούς) δεν μοιάζουν με τις ταυτότητες τις ελληνικές.

Στο εξωτερικό και τα δύο μοιάζουν με πιστωτική κάρτα αλλά αν δεις ταυτότητα ξένου θα δεις ότι διαφέρει από την "ταυτότητα" που έχει δώσει σ'εσένα το ίδιο κράτος. Η δική σου πιστοποιεί την κατοικία σου και τον αριθμό που σου έχουν δώσει και με αυτήν δεν μπορείς να ταξιδέψεις.

 

Σε παρακαλώ, μην το συνεχίζεις γιατί γίνεσαι ρεζίλι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε παρακαλώ, μην το συνεχίζεις γιατί γίνεσαι ρεζίλι.

 

Πας καλά;

 

Είπαμε, ταυτότητα παίρνεις μόνο αν είσαι υπήκοος της χώρας.

Αυτό που έχει ο/η TS ΔΕΝ είναι ταυτότητα, βρήκα και πως λέγεται στα ελληνικά

 

http://www.astynomia.gr/index.php?option=ozo_content&perform=view&id=1086&Itemid=133...

 

Συνέχισε να αυτοξεφτιλίζεσαι...

Εσθονια που βρισκομαι για σπουδες εχω κανονικα Εσθονικη ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ. Αν θες μπορω να στην δειξω :)

Μην την δείξεις σ'εμένα, πάνε σε έναν Εσθονό αύριο και ζήτα τη δική του.

 

Μετά σύγκρινέ την με τη δική σου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Πας καλά;

 

Είπαμε, ταυτότητα παίρνεις μόνο αν είσαι υπήκοος της χώρας.

Αυτό που έχει ο/η TS ΔΕΝ είναι ταυτότητα, βρήκα και πως λέγεται στα ελληνικά

 

http://www.astynomia.gr/index.php?option=ozo_content&perform=view&id=1086&Itemid=133...

 

Συνέχισε να αυτοξεφτιλίζεσαι...

 

Μην την δείξεις σ'εμένα, πάνε σε έναν Εσθονό αύριο και ζήτα τη δική του.

 

Μετά σύγκρινέ την με τη δική σου

Είναι ίδια, επιβεβαιωμενο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι ίδια, επιβεβαιωμενο

Σοβαρά τώρα; Είναι ίδια;

Δηλαδή πάνω λέει εθνικότητα Εσθονός;

 

Αν έχεις την ιθαγένεια της Εσθονίας, είναι ίδια.

Αν δεν την έχεις, πως διάολο είναι ίδια αφού δεν γράφει πάνω ότι είσαι Εσθονός;

 

Σου φαίνεται ίδια γιατί είναι παρόμοια, αλλά ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ

Και για να τελειώνουμε με τις βλακείες, δίνω τις βέλγικες

 

Λοιπόν αυτή είναι η βέλγικη ταυτότητα που έχουν ΜΟΝΟ ΟΙ ΒΕΛΓΟΙ ΥΠΗΚΟΟΙ

 

Photo-eID-NL.jpg

 

Nationality belge λέει πάνω.

 

Αυτή είναι η ταυτότητα που παίρνεις τα πρώτα πέντε χρόνια στην χώρα

E1%20KAART%20VK%20NL.jpg

 

Και μόλις λήξει η πενταετία σου δίνουν αυτήν

9EsyX7T.jpg

 

Στη δεύτερη και τρίτη φωτό ΔΕΝ ΛΕΕΙ nationalité belge και ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΤΑΞΙΔΕΨΕΙΣ ΜΕ ΑΥΤΗΝ.

Η 2η και 3η φωτο ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ, όπως το εννοούμε στην Ελλάδα, αστυνομική ταυτότητα. Είναι πιστοποίηση κατοικίας και αριθμού φορολογικού μητρώου για μη βέλγους υπηκόους, κάτοικους όμως στο Βέλγιο.

 

Μοιάζουν, και ελνας έλληνας υπαλλληλος στο αεροδρόμιο θα την περνούσε για ταυτότητα, κι εγώ γνωρίζω άτομα που έχουν ταξιδέψει από Ελλάδα με αυτήν γιατί ο υπάλληλος δεν πρόσεξε. Ο βέλγος όμως γνωρίζει και θα φας πόρτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Έχω Εσθονίκη ταυτότητα όχι Εσθονίκη υπηκοότητα. Δεν είναι το ίδιο πράγμα τουλάχιστον για τους Εσθονους. Οι ταυτότητες είναι ολοιδιες με τη διαφορά ότι προφανώς εμένα γράφει Grc αντί για Est και λήγει σε 5 χρόνια χωρίς αυτό να την κάνει λιγότερο ταυτότητα από την ίδια του Εσθονου.

 

Και επειδή κοντεύω 2 χρόνια έδω άσε να έχω μια καλύτερη άποψη για το αν είναι η όχι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω Εσθονίκη ταυτότητα όχι Εσθονίκη υπηκοότητα. Δεν είναι το ίδιο πράγμα τουλάχιστον για τους Εσθονους. Οι ταυτότητες είναι ολοιδιες με τη διαφορά ότι προφανώς εμένα γράφει Grc αντί για Est και λήγει σε 5 χρόνια χωρίς αυτό να την κάνει λιγότερο ταυτότητα από την ίδια του Εσθονου.

Και επειδή κοντεύω 2 χρόνια έδω άσε να έχω μια καλύτερη άποψη για το αν είναι η όχι.

Ε αυτό που έχεις όπως κι αν το ονομάζουν οι Εσθονοί ή το μεταφράζουμε στα ελληνικά, ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΤΑΞΙΔΕΨΕΙΣ ΜΕ ΑΥΤΟ.

 

Αυτό που στα ελληνικά εννοούμε ταυτότητα και μπορούμε να ταξιδέψουμε με αυτήν με αυτό που εσύ έχεις είναι διαφορετικό.

 

Την επόμενη φορά που θα βρεθείς σε εσθονικό αεροδρόμιο ρώτα.

Μόνο με nationality id card, ελληνικά αστυνομική ταυτότητα, μπορείς να ταξιδέψεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...