Προς το περιεχόμενο

Ο ιδρυτής της Namco και «πατέρας του Pac-Man» απεβίωσε σε ηλικία 91 ετών


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 36
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εγώ δεν έχω βγει ακόμα.... Κάπου στο 99 ένας φίλος μου έδωσε δυο κασέτες (1.44) με mame,

Εγώ περνάω καμμιά βόλτα από φίλο που έχει βάλει PC με MAME σε original καμπίνα με κουμπιά και μοχλούς. Αρρώστια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειχα την εντυπωση οτι πατερας ενος παιχνιδιου ειναι αυτος που το σχεδιασε, οχι αυτος που το πουλαει.

 

regardless, RIP. η παλια γενια της χρυσης εποχης του gaming μας αφηνει σιγα σιγα πισω.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

pacman, bubble bobble, wonder boy, και το άλλο το τελευταίο με τον ντελιβερα και την βέσπα.

Κάποια με ξύλο και το ποδόσφαιρο για πολλούς στο επιτραπέζιο τραπέζι.. να πέφτουν τα στοιχήματα.

Το κάψιμο βέβαια ηταν το bubbleee!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 χρόνια gamer πέρασαν από μπροστά μου στην ανάγνωση της είδησης. Η βιομηχανία έχει χρόνια τώρα χάσει την μαγεία της και την ίδια της την υπόσταση εφόσον ανέλαβαν μάνατζερ και λογιστές. Αυτή η απώλεια απλώς φτωχοποιει περισσότερο τον κόσμο του gaming. R.I.P.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1.205.000 και κάτι ψιλά το σκορ μου κάπου αρχές '80 με το "σύστημα" (ίδιες κινήσεις του pac man στους διαδρόμους) φυσικά για τις περισσότερες πίστες. Ακόμη έχω απορία από που προήλθε το "σύστημα", ποιος το δημιούργησε και πως έγινε γνωστό στους περισσότερους από μας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θυμάμαι ότι το pacman ήταν το arcade που είχαν μια ιδιαίτερη προτίμηση οι γκόμενες. 

Δεν ξέρω για ποιο λόγο αλλά τότε πίσω στις αρχές του 80 κολαγαν σαν τρελές με το game όχι και για οποιοδήποτε άλλο δεν ήταν εθιστικό αλλά θέλω να το καταθέσω αυτό σαν ιστορική πληροφορία έτσι όπως την είδα :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θυμάμαι ότι το pacman ήταν το arcade που είχαν μια ιδιαίτερη προτίμηση οι γκόμενες. 

Δεν ξέρω για ποιο λόγο αλλά τότε πίσω στις αρχές του 80 κολαγαν σαν τρελές με το game όχι και για οποιοδήποτε άλλο δεν ήταν εθιστικό αλλά θέλω να το καταθέσω αυτό σαν ιστορική πληροφορία έτσι όπως την είδα :D

 

επειδη ηταν απο τα μερη οπου συχναζαν τα αγορια, οποτε μπορουσαν να κανουν τα κονε μαζι τους εκει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπράβο στον μακαρίτη για το επιχειρηματικό του πνεύμα και όραμα αλλά +1 στο ότι "πατέρας" κάποιου πράγματος δεν είναι αυτός που το πουλάει.

 

On a side note, τι καταπληκτική κατασκευή αυτό το οπισθοπροβολικό F-1 που φαίνεται στο άρθρο!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...