Προς το περιεχόμενο

[IP wifi camera] Digoo DG-M1Q 960P @ Banggood @ 14$ (13€) [ΤΕΛΟΣ]


DrNick

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Digoo DG-M1Q 960P 2.8mm Wireless Mini WIFI Night Vision Smart Home Security IP Camera Onvif Monitor

 

Με λιγότερα από 13€ δίνει εικόνα ασύρματα και με νυχτερινή λήψη ;!;!;!

 

Δεν ξέρω πως έπεσε το μάτι μου. 

Δεν την έχει δοκιμάσει κανείς (εκεί).

ΔΕΝ έχει φορτιστή αλλά μόνο καλώδιο (θέλει έναν κινητού DC 5V/1A).

Εν τέλει δεν ξέρω αν είναι προσφορά αλλά την αφήνω εδώ στην κρίση σας...

 

http://www.banggood.com/Digoo-DG-M1Q-960P-2_8mm-Wireless-Mini-WIFI-Night-Vision-Smart-Home-Security-IP-Camera-Onvif-Monitor-p-1123595.html

Επεξ/σία από DrNick
  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 70
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Moderators

Αν σκεφτείτε οτι με 18-20 ευρω παιρνεις (εχουμε πολλες τετοιες προσφορες που τρεχουν σχεδον συνεχεια) μια που εχει και pan + tilt δυνατοτητες, γιατι ειναι να τρελαίνεσαι στα 13 ευρω για μια που δεν τα εχει αυτα και δεν εχει και το τροφοδοτικο που 1-2-3 ευρω αξιζει οπως και να εχει;

 

Τι ειναι το Pan / tilt :

 

 

commercialpantilt.jpg

 

Δεν ξερω ποσο εχει αλλου, δεν την βρηκα λιγο που εψαξα, αλλα η τιμη μου φαινεται νορμαλ και οχι κατι περιεργο.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν σκεφτείτε οτι με 18-20 ευρω παιρνεις (εχουμε πολλες τετοιες προσφορες που τρεχουν σχεδον συνεχεια) μια που εχει και pan + tilt δυνατοτητες, γιατι ειναι να τρελαίνεσαι στα 13 ευρω για μια που δεν τα εχει αυτα και δεν εχει και το τροφοδοτικο που 1-2-3 ευρω αξιζει οπως και να εχει;

 

Τι ειναι το Pan / tilt :

 

 

 

 

Δεν ξερω ποσο εχει αλλου, δεν την βρηκα λιγο που εψαξα, αλλα η τιμη μου φαινεται νορμαλ και οχι κατι περιεργο.

Δεν νομιζω οτι χρειάζεται σε ολους τους χωρους αυτό το future και αποτι καταλαβα η εν λογο καμερα εχει πιο ... wide view.....960p .Επομενως της digoo ειναι πολυ καλύτερη κατα την γνωμη μου για μεγαλους χωρους ασε που δεν καταλβαινει κανεις ποτέ τον κοιτας.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν σκεφτείτε οτι με 18-20 ευρω παιρνεις (εχουμε πολλες τετοιες προσφορες που τρεχουν σχεδον συνεχεια) μια που εχει και pan + tilt δυνατοτητες, γιατι ειναι να τρελαίνεσαι στα 13 ευρω για μια που δεν τα εχει αυτα και δεν εχει και το τροφοδοτικο που 1-2-3 ευρω αξιζει οπως και να εχει;

Προσωπικά έχω 1 ptz Vstarcam για κύρια χρήση και κάνει πολύ καλά τη δουλειά της, για να "προσέχει" μεγάλο χώρο(μαγαζί). Αυτή τη θέλω να "κοιτάει" το σκύλο σε δωμάτιο, όταν λείπω, και για 12€ (με το κουπόνι) μια χαρά βολεύει, και φορτιστές έχω 2-3 Ρεζέρβα στο συρτάρι. Ανάλογα τη χρήση που τη θες, το pan & tilt feature, μπορεί να μην είναι και πολύ απαραίτητο.

P.s:matrixxx έβαλες φωτο μιας foscam για να δούμε τη διαφορά με τη digoo των 12€ :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν σκεφτείτε οτι με 18-20 ευρω παιρνεις (εχουμε πολλες τετοιες προσφορες που τρεχουν σχεδον συνεχεια) μια που εχει και pan + tilt δυνατοτητες, γιατι ειναι να τρελαίνεσαι στα 13 ευρω για μια που δεν τα εχει αυτα και δεν εχει και το τροφοδοτικο που 1-2-3 ευρω αξιζει οπως και να εχει;

 

Τι ειναι το Pan / tilt :

 

Δεν ξερω ποσο εχει αλλου, δεν την βρηκα λιγο που εψαξα, αλλα η τιμη μου φαινεται νορμαλ και οχι κατι περιεργο.

εχεις να προτηνεις καποιο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Δεν νομιζω οτι χρειάζεται σε ολους τους χωρους αυτό το future και αποτι καταλαβα η εν λογο καμερα εχει πιο ... wide view.....960p .Επομενως της digoo ειναι πολυ καλύτερη κατα την γνωμη μου για μεγαλους χωρους ασε που δεν καταλβαινει κανεις ποτέ τον κοιτας.....

 

Δεν μιλαμε στα τοπικ των προσφορων για την χρηση που κανει ο καθενας, αλλα ως αντικειμενο τεχνολογιας τι κοστος εχει συγκριτικα με μια πιο εξοπλισμενη. Δεν μπορει μια digoo που εχει παραπανω πραγματα να κανει 20 ευρω και μια με τον μισο εξοπλισμο σαν αυτη του θεματος να μην κανει 13. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μιλαμε στα τοπικ των προσφορων για την χρηση που κανει ο καθενας, αλλα ως αντικειμενο τεχνολογιας τι κοστος εχει συγκριτικα με μια πιο εξοπλισμενη. Δεν μπορει μια digoo που εχει παραπανω πραγματα να κανει 20 ευρω και μια με τον μισο εξοπλισμο σαν αυτη του θεματος να μην κανει 13. ;)

 

Μιλάμε για 40% μικρότερο κόστος η μία από την άλλη. Προφανώς και θα κάνει λιγότερα. Το θέμα είναι να ξέρεις τι αγοράζεις βάσει των αναγκών σου. Όταν λοιπόν ο φίλος πάνω θέλει απλά να ελέγχει ένα δωμάτιο που έχει τον σκύλο του, το οποίο καλύπτει πλήρως το angle της digoo, δεν βρίσκω λόγο να πάει σε ptz με σχεδόν διπλάσιο κόστος.

 

Αν λοιπόν αγοράζεις κάτι με βάσει την δική σου οπτική (μόνο και μόνο γιατί είναι προσφορά), η ουσία είναι πως τελικά αγοράζεις κάτι το οποίο φαινομενικά ήταν σε προσφορά, πρακτικά όμως σου είναι άχρηστο. Και το αναφέρω γιατί έχω υποπέσει κι εγώ πολλές φορές σε αυτό το λάθος (και συνεχίζω) και τελικά κατέληξα να έχω ένα σωρό άχρηστα πράγματα μόνο και μόνο γιατί τα βρήκα σε προσφορά.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Δεν ξερω γιατι μπερδευεστε, ουτε σκυλοι ειχαν αναφερθει, ουτε αναγκες, ουτε σκοπος, απαντησα σε αυτο
 
"Πλάκα κάνουν? Τι τιμή είναι αυτή? Τσίμπησα κι εγώ μια να δω τι είναι αυτή η digoo. Thanks ts"
 
Ας το ξαναγραψω λοιπον: Δεν μπορει μια digoo που εχει παραπανω πραγματα να κανει 20 ευρω και μια με τον μισο εξοπλισμο σαν αυτη του θεματος να μην κανει 13
 
Αυτη πχ κανει 17 ευρω και εχει επιπλεον κυκλωματα, μοτερ, πλαστικα κλπ.
 
78f583ff-3364-c6c1-0dcf-14194b2af3e2.jpg
 
Ποσο να πουλησει λοιπον η ιδια εταιρια την απλη του θεματος;
 

 

 

 

 


P.s:matrixxx έβαλες φωτο μιας foscam για να δούμε τη διαφορά με τη digoo των 12€ :P

 

hara75 η φωτο της φοσκαμ πανω μπηκε, οπως εχω γραψει αλλωστε, για οποιον δεν ξερει τι ειναι tilt-pan και να μην γεμισουμε με ερωτησεις-απαντησεις περι αυτου, τυχαια ηταν η φωτο, η πρωτη που ειδα με το google. :) (Οπτικα παντως ιδια εντελως με την φοσκαμ μιας και λες "να δουμε την διαφορα με την digoo tvn 12€" υπαρχει σε 2-3 μαρκες στα 18-20 ευρω.)

 

Οριστε λοιπον  αυτη που κανει 17 ευρω μονιμα με το "ιδιο" σχεδιαγραμματακι:
 
post-83099-0-81447800-1486123141_thumb.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ τον ts.. την τσίμπησα την καμερούλα του τίτλου.

Έχουν δίκιο τα παιδιά που λένε ότι όταν η αντίστοιχη με ptz κτλ κάνει 17 ευρώ τότε το 13 ακούγεται νορμαλ.. ήμουν αρκετά σε δίλημμα ανάμεσα στις 2 (ήθελα μια για δεύτερη κάμερα) με το ptz να μην με καίει ιδιαίτερα αλλά ούτε τα 4 ευρώ να είναι κάτι σημαντικό για να μην έχεις ένα καλό feature να υπάρχει.... τσίμπησα όμως αυτή του τίτλου τελικά γιατί τελικά το ότι δεν έχει βάση, "πλαστικά" κτλ ίσως να είναι θετικό αφού μπορεί να μπει παντού, να κρυφτεί, να χρησιμοποιηθεί για πειραματισμό, να ενσωματωθεί σε άλλες συσκευές κτλ..

Προφανώς όμως κάποιος που ψάχνει για βασική κάμερα καλύτερα να πάει σε ένα μοντέλο με λίγα παραπάνω features για ελάχιστα ευρώ παραπάνω.

 

Υ.Γ. Για να είμαστε και δίκαιοι επειδή τις κοίταξα μόλις λίγο καλύτερα, πέρα απ όλα τα άλλα στα οποία είναι χειρότερη αφού δεν έχει ptz πχ, έχει καλύτερο φακό στην ουσία αφού μιλάμε για 1/3 σένσορα (σε σχέση με το 1/4) και 2,8mm φακό που έχει τα υπέρ και τα κατά του αλλά σαν security μάλλον υπέρ έχει (πιο μακρινά τα αντικείμενα αλλά πολύ περισσότερο wide) + την θεωρητικά μεγαλύτερη ανάλυση και τα 10 IR σε σχέση με τα 6 της πιο ακριβής... όπως βλέπει κάποιος πέρα απ το ptz στα υπόλοιπα η "φτηνή" είναι μάλλον καλύτερη... στα αρνητικά θα βάλω ότι φυσικά θα είναι πιο δύσκολο να την ρυθμίσεις να "δείχνει" προς τα εκεί που θες και το ptz που λείπει..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Το 1/3 θεωρητικα ειναι θετικο, αλλα βλεποντας το δειγμα πραγματικης εικονας (real picture γραφουν) δεν βλεπω καλυτερη εικονα απο τις αλλες, αλλα χειροτερη δυστυχως με ελαφρως περισσοτερο θορυβο που δεν δειχνει μεγαλυτερο αισθητηρα.

 

Επισης το 960p (περα απο οτι δεν προκυπτει απο το δειγμα που εχουν) σε συνδιασμο με το 1.3MP που δινει στα χαρακτηριστικα στην σελιδα τους, δεν κολλαει πολυ καλα: Αν σκεφτουμε οτι τις 720p τις εχουν ως 1MPix, σημαινει οτι αυτη ή ειναι 960p με 4/3 λογο πλευρων ή οτι ειναι το pixel της 16:9 για να βγαλει 16:9 εικονα. Οταν το 1MP δινει 1280 χ 720, τοτε αυτη (που δεν γραφουν το νουμερακι στον πινακα) θα πρεπει να ειναι 1280χ960 για να ταιριαξει το 1.3MP. Δεν πλησιαζει με τιποτα το fullHD ασχετα που αυτο σε κανει να πιστευεις οταν λενε 960p, αφου το fullHD ειναι 2MP+.

 

Επισης στον πινακα δεν αναφερει τιποτα για email και αλλες λειτουργιες που εχουν οι αλλες. Μπορει βεβαια απλα να μην τις εχουν γραψει, οταν παραλαβουμε θα το μαθουμε μονο δυστυχως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν περιγράφεται καν ο τρόπος σύνδεσης με το δίκτυο, η cloud υπηρεσία, εφαρμογές στα κινητά κλπ. Όντως στην τύχη πάμε ή στα τυφλά, αλλά λες "ούτε 13€ δεν είναι ας τη δοκιμάσω". Αρκεί να τη χρειάζεσαι... :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...