Προς το περιεχόμενο

Καταχρηστική επίσχεση εργασίας


Luciferia

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα.

 

Θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση και αν γνωρίζει κάποιος να με βοηθήσει.

 

Εγινε επίσχεση εργασίας σε εταιρεία το Οκτώβριο του '11..έγιναν όλες οι απαραίτητες ενέργειες από τους εργαζόμενους (Επιθεώρηση Εργασίας,Οαεδ κτλ),ο εργοδότης δεν τους κάλεσε ποτέ για εργασία γιατί α)τον πρόλαβαν από το να μπει στον πτωχευτικό κώδικα και β)πήγε την επιχείρηση στην Βουλγαρία και απλήρωτοι κάποιους μήνες εννοείται.

 

Με τα πολλά  και με τα λίγα,πρόσφατα μετά από κάνα χρόνο που περίμεναν την απόφαση του δικαστηρίου,ο δικαστής έβγαλε την επίσχεση καταχρηστική (τι κι αν υπήρχαν αποδείξεις για το αντίθετο,οι γνωριμίες να'ναι καλά) τέλοσπαντων...

 

Τότε,αρχές του '12 πήραν από τον ΟΑΕΔ το επίδομα επίσχεσης εργασίας (12 μήνες Χ επίδομα ανεργίας ουσιαστικά) και πρόσφατα μιας και βγήκε η απόφαση πήγαν 2 από τους πρώην εργαζόμενους να δώσουν την απόφαση για κάτι άλλο που είχαν σε εκκρεμότητα και τους είπε η υπάλληλος εκεί ότι "εφόσον η επίσχεση βγήκε καταχρηστική πρέπει να επιστρέψουν όλο το επίδομα πίσω" και εννοείται πως τρελάθηκαν οι άνθρωποι οι οποίοι έτσι και αλλιώς θα ασκήσουν έφεση επί της απόφασης..

 

Το ερώτημα είναι...όντως ισχύει κάτι τέτοιο?απ'ότι έχω ψάξει στο ίντερνετ δεν αναφέρεται κάπου κάτι τέτοιο ή εγω δεν έχω βρει..

 

Αν γνωρίζει κάποιος παρακαλώ ας με διαφωτίσει

 

Ευχαριστώ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για να πω την αλήθεια δεν ρώτησα,ξέρω ότι σκοπεύουν να αλλάξουν δικηγόρο καθότι θεωρούν ότι εκείνος που είχαν δεν έκανε καθόλου τη δουλειά του...

έχουν και άλλο δικαστήριο στο οποίο ο εκεί δικαστής περιμένει αυτή την απόφαση για να βγάλει εκείνος απόφαση,μπλέξιμο μεγάλο και το δίκιο του εργαζόμενου πουθενά και τώρα βγήκε στη μέση και ο ΟΑΕΔ να λέει τα δικά του!

 

Ισως θέλουν να δούν τι γίνεται πριν ρωτήσουν το δικηγόρο,δεν ξέρω,δεν είμαι εγω η παθούσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ερώτημα είναι...όντως ισχύει κάτι τέτοιο?απ'ότι έχω ψάξει στο ίντερνετ δεν αναφέρεται κάπου κάτι τέτοιο ή εγω δεν έχω βρει..

 

 

Δε θα ήταν παράλογο να μην ίσχυε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας πάνε σε άλλο δικηγόρο μπας και ανατρεψουν την απόφαση στο εφετειο. Το θέμα είναι αν πρέπει να τα επιστρέψουν άμεσα τα λεφτά ή όταν τελεσιδικηση η υπόθεση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε θα ήταν παράλογο να μην ίσχυε?

Παράλογο βρίσκω το γεγονός να έχεις όλα τα αποδεικτικά στοιχεία μπροστά σου και να προσπαθείς να αποδείξεις ότι ΔΕΝ είσαι ελέφαντας γενικότερα αλλά καθότι όσες φορές έχω συναλλαχθεί με τον ΟΑΕΔ έχει συμβεί άλλα να λέει ο ένας και άλλα ο άλλος και άλλα το site τους,δεν νομίζω πως το οτιδήποτε είναι ξεκάθαρο...εδω τους έβαλαν (από τον ΟΑΕΔ) να αυτοαπολυθούν ώστε να μπορέσουν να πάρουν το συγκεκριμένο επίδομα τότε (έχουν όλα τα χαρτιά που αποδεικνύουν όλα αυτά,αλλά ο ΟΑΕΔ τους δεν τα είχε πλέον και τους τα ζητούσε από την αρχή όλα,βγάλε άκρη)

 

Θα τους δώσω το τηλ του Kepea μπας και μπορέσουν να μάθουν κάτι

 

Σε άλλο δικηγόρο θα πάνε έτσι και αλλιώς,γιατί προφανώς μόνο οι "περπατημένοι" και αν δικηγόροι μπορεί να βγάλουν άκρη σε τέτοιες υποθέσεις,που δεν βγαίνει αλλά λέμε τώρα,,,μην ξεχνιόμαστε μιλάμε για εργατικά!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όχι,δεν μιλάς για εργατικά.μιλας για απόδοση δικαιοσύνης.....που;στην Ελλάδα;από ποιους;από αυτούς που αποφασίζουν αύξηση για την πάρτη τους,και αναδρομικά πενταετίας;;;;;;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα πληρώσεις κάποια λεφτά και θα συμβουλευτείς 2-3 διαφορετικούς δικηγόρους που να έχουν γνώση επί του θέματος. Στην συνέχεια θα επιλέξεις αυτόν που σε καλύπτει.

 

Μη ρωτάτε τέτοια πράγματα εδώ μέσα, γιατί ελάχιστοι γνωρίζουν πραγματικά τι ισχύει και οι περισσότεροι λένε άρες μάρες κουκουνάρες. Μόνο σήμερα σε 3 τοπικ έχω δει ήδη να μεταφέρονται ξεκάθαρα λανθασμένες πληροφορίες και μάλιστα με δογματικό τρόπο. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σαφώς και έχεις δίκιο...απλά πιο πολύ έθεσα το ερώτημα μήπως και είχε συμβεί σε κάποιον παρόμοια κατάσταση,αλλά σε τέτοια θέματα η κάθε περίπτωση είναι διαφορετική από την άλλη!

 

αναφέρθηκα στα εργατικά συγκεκριμένα μιας και εκεί στο 99% δεν δικαιώνεται ο εργαζόμενος ποτέ και όχι τώρα αλλά από πάντα,απλά τώρα έχουν γίνει ακόμη χειρότερα...τα στοιχεία ήταν εκεί,οι αποδείξεις όλες ήταν εκεί αλλά παρ'όλα αυτά το δικαστήριο έβγαλε καταχρηστική την επίσχεση μιας και το κακόμοιρο το αφεντικό περνούσε δύσκολα (είχε ήδη σηκώσει το εργοστάσιο Βουλγαρία και αυτό μέσα στα αποδεικτικά ήταν) τέλοσπαντων..απλά είναι κρίμα γιατί κάποιοι δούλευαν εκεί μέσα 20+ χρόνια και ξαφνικά έμειναν στο δρόμο  :mad:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η υποθεση ειναι χαμενη,προφανως και πρεπει να επιστραφει το επιδομα επισχεσης ,εφοσον κριθηκε παρανομη η επισχεση στην ουσια.

Τι δεν καταλαβενετε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πρόβλημα με τα δικαστήρια είναι πως ενώ λες ΟΚ 1+1 = 2, το δικαστήριο σου λέει κάτι 3, τα παίρνεις και πας στο καλό.

Στα δικαστήρια δεν επικρατεί η κοινή λογική.

 

Μακάρι να βρουν το δίκιο τους, αλλ, χλωμό το κόβω.

Λαμόγια υπάρχουν πολλά και συνεχίζουν να υπάρχουν παρά την κρίση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φυσικα και πρεπει να το επιστρεψουν.Ειχε τυχει κατι αντιστοιχο και εκει που δουλευα εγω και καποιοι πιεσαν τον εργοδοτη οτι αν δεν δωσει λεφτα αλλιως θα προβουν σε κατασχεσεις.Τους τα εδωσε αυτοι εκαναν επισχεση και φυσικα βγηκε καταχρηστικη.Απο περιεργεια ποσο καιρο οι εργαζονενοι ηταν απληρωτοι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

α)πάνω από 6μηνο ήταν απλήρωτοι

β)15 άτομα όλοι κι όλοι

γ)την ίδια μέρα που δεν τους άφησε να μπούν για δουλειά πήγαν επιθεώρηση και έγιναν όλα τα υπόλοιπα,δεν τους κάλεσε ποτέ.

δ)η επωνυμία της εταιρείας μεταφέρθηκε στην Βουλγαρία και στο ίδιο κτίριο οι ίδιοι άνθρωποι άνοιξαν την ίδια εταιρεία με άλλο όνομα,καλό ε?

και τέλος τις προάλλες πήραν από τον ΟΑΕΔ στην εταιρεία και αυτός που το σήκωσε τους είπε ότι κάνουν λάθος και πως είναι σπίτι εκεί,ψέμα...

Δεν έκαναν έτσι απλά μια επίσχεση οι άνθρωποι,όλοι τους δούλευαν χρόνια εκεί μέσα,αλλά ο εργοδότης στο τέλος (απ'ότι έμαθαν κατόπιν) σκύλιασε γιατί τον εμπόδισαν να μπει στον νόμο 99 (πτωχευτικός) λόγω της επίσχεσης και όπως καταλαβαίνετε γι'αυτό συνεχίζετε τόσο άκυρα,είναι που δεν έχει λεφτά το αφεντικό ας γελάσω  :wacko:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τοτε παιχτηκε γνωριμια γτ με ολα αυτα η επισχεση δεν παιζει να βγει καταχρηστικη.Σωστα εκαναν εφεση και αν δεν ξαναπαιχτει κατι τοτε θα δικαιωθουν 100%.

Και γω ετσι εκανα αλλα επειδη ο εργοδοτης μαλλον δεν μπορουσε να μ την βγαλει καταχρηστικη για το διαστημα π ημουν σε επισχεση δεν μ κολλησε ενσημα π δικαιουμουν.Ευτυχως βρηκα δουλεια και απλα τωρα κυνηγαω εκεινο το τετραμηνο π δεν κολληθηκαν.Ολοι τους σχεδον απατεωνες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...