Προς το περιεχόμενο

Η Apple ξεπέρασε τη Samsung το Q4 2016 και τώρα είναι ο #1 κατασκευαστής smartphones


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η επιτυχία της Apple βρίσκεται στο οικοσύστημα της και στην υποστήριξη της.

 

Ειδικά το τελευταίο (επειδή είμαι κάτοικος εξωτερικού) πιστεύω ότι έχει μεγάλη σημασία.

Ο κόσμος στην Ελλάδα τείνει να το αγνοεί και είναι απόλυτα λογικό αφού δεν υπάρχει εκεί.

 

Τα Apple Stores παίζουν πολύ μεγάλο ρόλο και είναι μέρος της συνολικής εμπειρίας χρήσης. Σου δίνουν την σιγουριά ότι αν κάτι δεν πάει καλά, με μία επίσκεψη έχεις άμεση εξυπηρέτηση από προσωπικό που είναι εκπαιδευμένο να ξέρει τα πάντα για το προϊόν σου, να κάτσει να σε ακούσει και να σε βοηθήσει.

 

Έχω αρκετή προσωπική εμπειρία πάνω στο θέμα και όσες φορές χρειάστηκε να επισκεφτώ ένα Apple Store είχα άψογη, γρήγορη και επαγγελματική αντιμετώπιση. Και αυτό παντού όχι μόνο σε συγκεκριμένα Stores...

 

Ως χρήστης Android από την άλλη, συνήθως πάντα ήμουν (και είμαι ακόμα) στο έλεος του "θα το στείλουμε στον κατασκευαστή και μετά από 20 μέρες βλέπουμε". Μου έτυχε (πάλι) πρόσφατα μάλιστα με το Pixel μου.

Όχι ότι δεν γινόταν η δουλειά μου στο τέλος, αλλά η όλη διαδικασία είναι κουραστική και αγχωτική.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 73
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ξεπέρασε την Samsung στο Q4 του 2016 ενώ συνολικά για όλο το 2016 είναι πίσω, παρόλο το φιάσκο με το Note 7

 

Τώρα ας πω και εγώ την άποψη μου για Android vs OS και Samsung vs Apple 

 

Ποιότητα κατασκευής: Η ποιότητα κατασκευής των Galaxy είναι τεράστια και τα υλικά καλύτερα. Εκεί που υστερεί η Samsung είναι στο ότι features που σχετίζονται με την κατασκευή, δεν λειτουργούν πάντα απροβλημάτιστα (πχ fingerprint sensor) ενώ στο iPhone λειτουργούν πάντα 

 

OS: Ναι το iOS είναι ένα smooth και γρήγορο λειτουργικό, το οποίο τρέχει μόνο σε μια συσκευή και το οποίο είναι κλειδωμένο όσο δεν πάει. Συγγνώμη αλλά από τη στιγμή που δεν δίνει configurability είναι αστείο να συγκρίνεται με αυτό που προσπαθεί να πετύχει το android. Όσον αφορά την ασφάλεια, ο μύθος πως το iOS είναι fully secured και το Android τρύπιο νομίζω πως πλέον έχουμε 2017 και έχει πάψει να ισχύει (γιατί όντως ίσχυε)

 

Features: έχουμε 2017, γιατί κάποιος να δώσει τόσα πολλά χρήματα για πάρει ένα κινητό το οποίο:

Δεν έχει fast charging

Έχει αστείες οθόνες

Δεν υποστηρίζει VR (συγγνώμη αλλά για τόσα χρήματα οι απαιτήσεις είναι να κάνει τα πάντα)

Δεν έχει multiwindow

 

Στα συν του IPhone είναι το ότι το Apple Pay υιοθετήθηκε άμεσα σε πολλά μέρη του κόσμου.

 

Προφανώς και η Samsung αντέγραψε στην αρχή την Apple.

Η Samsung όμως έχει προσπεράσει εδώ και χρόνια

 

Η Apple είναι μια τεράστια εταιρεία με ποιοτικά προιόντα όπως τα Mac. Πρωτοπόρησε και διαμόρφωσε την αγορά στα smartphones. Η αλήθεια είναι όμως πως έχει ξεπεραστεί από τον ανταγωνισμό σε σχέση με το συνολικό πακέτο που προσφέρουν τα κινητά της

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το 4ο τρίμηνο την προσπέρασε.....

Για όλο το 2016 είναι πίσω. Πως προκύπτει ότι είναι ο νο1 στον κόσμο σε πωλήσεις γενικότερα είναι για γέλια.... 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα στο forum.Βασικά τα 2 λειτουργικά(ios κ android) είναι τελείως διαφορετικά κ δεν μπορούν να συγκριθούν.....Βασικά γιατί όπως είπαν κ πιο πάνω η Apple έχει 1 κινητό-ασχέτως μεγέθου(SE κ Plus),ενω τo Android πρέπει να ''μπεί'' σε εμμ... 100δες συσκευές...Άντε κάθε εταιρία να φτιάχνει drivers για κάθε επεξεργαστή,οθόνη κλπ κ να τα δένει κ αρμονικά,χωρίς πρόβλημα....Είναι περίπου όπως κ στα pc με τα mac.Βγαίνουν 10 μοντέλα mac k book,ενω οι επιλογές σε laptop k desktop(εννοούμε σε windows,linux,κλπ) είναι απλά άπειρες οι επιλογές.Όποιος έχει προσπαθήσει να βάλει hackintosh σε pc ή laptop καταλαβαίνει τι εννοώ.....Είναι αυτό ακριβώς π ειπώθηκε κ πιο πάνω απο άλλους συμφορίτες ''ο καθε ένας παίρνει συσκευή,ανάλογα με την δουλειά π το χρειάζεται''.Κάποιος π δεν έχει ξαναπιάσει iphone,η αλήθεια είναι οτι μόλις πάει να το συνδέσει σε pc,θα ψιλοσκαλώσει....Μεχρι να συνηθίσει στα .m4a k .M4r(τα ringtones της Apple) δλδ,μετά εντάξει,πάει νεράκι.Τεσπα,ο κάθε ένας πρέπει να παίρνει αυτό π θέλει κ να μην ακούει κανέναν,ασε π όλοι πλέον έχουμε 5-6 ακόμα συσκευές κάπου στο σπίτι,έτσι?.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το 4ο τρίμηνο την προσπέρασε.....

Για όλο το 2016 είναι πίσω. Πως προκύπτει ότι είναι ο νο1 στον κόσμο σε πωλήσεις γενικότερα είναι για γέλια.... 

 

Η πλάκα είναι ότι στο GSMArena (που είναι η πηγή της συγκεκριμένης είδησης) αναφέρει στον τίτλο ότι πρόκειται για το Q4 αλλά εδώ ο μεταφραστής είπε να πάρει πρωτοβουλία και να το κάνει λίγο πιο "πιπεράτο". Για γέλια (ή για κλάματα). :D

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι απλά τραγικό μερικοί φορουμάδες που προσπαθούν να δικαιολογήσουν τα αδικαιολόγητα....κάνουν προσθαφαιρέσεις για να βγάλουν την Samsung πάλι πάνω από την Apple λες και αυτή είναι η ουσία. Για ηλίθιους μας περνάτε μερικοί? Σε 10χρονα απευθύνεστε? Έχετε δει τι μέση τιμή πώλησης έχει η Apple (694.57$)και τι η Samsung (180$) και πόσες συσκευές πουλά η κάθε εταιρία? Έχετε δει που η Samsung συνεχώς πετσοκόβει τις τιμές για να πουλά τεμάχια και να μπορεί να κρατιέται σε αποστολές πάνω από τους Κινέζους? Μετά ξεχνάτε ότι η Apple αναφέρει πραγματικές πωλήσεις και είναι ο μόνος κατασκευαστής που το κάνει όταν οι άλλοι μιλάνε για αποστολές. Είναι τρομακτικό αυτό που κατάφερε η Apple ΜΟΝΟ ΜΕ premium τιμολογιακά συσκευές και δεν έχει καμία σημασία αν είνε είτε λίγο πάνω είναι είτε λίγο κάτω από την Samsung. Εσείς που πετάτε έτσι αριθμούς προσέξατε ότι το θετικό πρόσημο τριμήνου της Samsung που πουλά από πλυντήρια μέχρι μπαταριες αυτοκινήτου δεν προήλθε από το mobile τμήμα αλλά από το τμήμα semiconductor? Έτσι όπως το πάτε μερικοί σε λίγο θα μας λέτε για Samsung&Sony&HTC&LG&Κινέζους Vs Apple για να βγείτε και απο πάνω. Πραγματικά λυπηθείτε μας θα μας βγουν τα μάτια έξω με αυτά που διαβάζουμε. Αεί τραβάτε στα myphone/techblog να μετρήσετε κάνα bezel.

 

Kαθαρά κέρδη τριμήνου:

Αpple 17,89δις Vs Samsung 7,93δις (κάποιοι κλαρινογαμπροι σε άλλα site έγραψαν 9,22 που είναι σε Won.... ούτε αυτό δεν είναι ικανοί να κάνουν convert)

 

Samsung's chip business posted record earnings in Q4 2016

 

Και στην τελική αγαπητοί μου χρήστες με μνήμη χρυσόψαρου διαβάστε παρακάτω την ουσία....προσφατες ειδήσεις αλλά κλασικά το κάνετε αβαβα:

http://www.insomnia.gr/topic/627330-στα-ύψη-εκτοξεύτηκαν-οι-πωλήσεις-του-νέου-macbook-pro-σε-π/page-15#entry55283771

http://www.insomnia.gr/topic/626501-κυρίαρχο-το-android-και-στο-88-των-συσκευών-της-παγκόσμι/page-4#entry55242626

http://www.insomnia.gr/topic/626501-κυρίαρχο-το-android-και-στο-88-των-συσκευών-της-παγκόσμι/page-14#entry55245805

 

Apple is destroying Samsung where it really matters

 

According to data from Counterpoint’s Monthly Market Pulse, Apple has significantly increased its lead over Samsung in the premium smartphone market ($400+) since the launch of the iPhone 7. Over the summer, Apple was selling just over 50% of the global premium smartphones, and Samsung was selling just under 25%. By December 2016, those numbers had grown to 70% and 17%, respectively.

 

Screen_Shot_2017_02_04_at_23_18_04.png

 

Τα λέμε το επόμενο τρίμηνο που θα πέσει πάλι κλάμα... μέχρι τότε επιστρέψτε στις ουσιώδες ασχολίες σας για τα bezel,τις μπαταρίες και την ram των επόμενων εκρηκτικών android ναυαρχίδων.... εκεί είναι το πραγματικό innovation :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Τα λέμε το επόμενο τρίμηνο που θα πέσει πάλι κλάμα... μέχρι τότε επιστρέψτε στις ουσιώδες ασχολίες σας για τα bezel,τις μπαταρίες και την ram των επόμενων εκρηκτικών android ναυαρχίδων.... εκεί είναι το πραγματικό innovation :P

E ναι, γιατι προφανως τα ποσα δις βγαζει η sammy και η apple και ποιος βγαζει περισσοτερα ειναι πιο ουσιωδες...οτι ναναι δικε μου. Μονο με θαυμα βαζεις μυαλο εσυ

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

E ναι, γιατι προφανως τα ποσα δις βγαζει η sammy και η apple και ποιος βγαζει περισσοτερα ειναι πιο ουσιωδες...οτι ναναι δικε μου. Μονο με θαυμα βαζεις μυαλο εσυ

Σαφώς και δε μετράει άμεσα για τον καταναλωτή, αλλά έμεσσα ανεβάζει τη δυνατότητα της εταιρείας να παράγει καλύτερα προϊόντα. Η Samsung πουλάει πολύ και η Apple βγάζει περισσότερα (κατά κανόνα). Το θέμα είναι ότι μια εταιρεία γιγαντώνεται από τα κέρδη και όχι απο τις πωλήσεις. Οι δύο τους αντιπροσωπεύουν διαφορετικές φιλοσοφίες και απευθύνονται σε διαφορετικό πελατειακό κοινό. Η διαφωνία είναι άτοπη κατά τη γνώμη μου. Έχουν τα θετικά και τα αρνητικά τους, ο καταναλωτής θα πρέπει να τα εκτιμήσει και ανάλογα του τί θέλει αυτός, να επιλέξει. Δεν υπάρχει λάθος και σωστή επιλογή, ειδικά από τη στιγμή που αφορά το πορτοφόλι του άλλου και όχι το δικό μας. Επεξ/σία από Jophiel
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...