Προς το περιεχόμενο

Η Apple ξεπέρασε τη Samsung το Q4 2016 και τώρα είναι ο #1 κατασκευαστής smartphones


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αυτο που βλεπω εγω ειναι οτι αυτοι που βγαζουν κινητα με 100-200ε συνεχως βελτιωνονται και οι Apple με τη Samsung δουλευουν τον κοσμο πουλωντας μονο μουρη και προβληματικα κινητα των 800-1000ε

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 73
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Λογικό το προσωρινό προσπέρασμα της Apple αλλά η πρόβλεψη μου είναι πως δεν απέχουμε πολύ από την πτώση της Apple στην 3η θέση. Στο Q3 του 17 μάλλον δεν προλαβαίνει η Huawei αλλά ως το 18 το θεωρώ δεδομένο.

Με την υπόθεση ότι Sammy, Apple και Huawei δεν θα κάνουν καμία γκάφα τύπου note 7 αλλά και καμία τρελή υπέρβαση.

 

Από εκεί και πέρα τα κέρδη είναι πράγματικά μετράνε στην όλη υπόθεση κι εκεί η Apple είναι μακράν πρώτη. Προσωπικά τα 17 vs 7 δις της Sammy μου φάνηκαν και μικρή διαφορά, μιας και παλιότερα νομίζω πως η Apple έπαιρνε σχεδόν όλα τα κέρδη της αγοράς.

Αλλά όταν τα ποσοστά πωλήσεων πέφτουν προφανώς θα χάσει και μερίδιο από τα κέρδη η Apple. Παρόλο που ανά κομμάτι θα βγάζει πάντα περισσότερο κέρδος απ άλλους..

 

 

 

^Ο μπαμπάς σας.

αχαχα, κλαίω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας τσακωθουμε και ας πανηγυρισουμε για το ποια εταιρεια αισχροκερδει περισσοτεοο εις βαρος των θυματων καταναλωτων

Ένα point το έχεις...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σαφώς και δε μετράει άμεσα για τον καταναλωτή, αλλά έμεσσα ανεβάζει τη δυνατότητα της εταιρείας να παράγει καλύτερα προϊόντα. Η Samsung πουλάει πολύ και η Apple βγάζει περισσότερα (κατά κανόνα). Το θέμα είναι ότι μια εταιρεία γιγαντώνεται από τα κέρδη και όχι απο τις πωλήσεις. Οι δύο τους αντιπροσωπεύουν διαφορετικές φιλοσοφίες και απευθύνονται σε διαφορετικό πελατειακό κοινό. Η διαφωνία είναι άτοπη κατά τη γνώμη μου. Έχουν τα θετικά και τα αρνητικά τους, ο καταναλωτής θα πρέπει να τα εκτιμήσει και ανάλογα του τί θέλει αυτός, να επιλέξει. Δεν υπάρχει λάθος και σωστή επιλογή, ειδικά από τη στιγμή που αφορά το πορτοφόλι του άλλου και όχι το δικό μας.

Μεντολες...Αν σε ενδιαφερουν οι δυνατοτητες της εταιριας να παραγει καλυτερα θα ασχολιουσαν με τα ποσα δαπαναει σε R&D, οχι με τα ποσα βγαζει. Και εκει θα δεις οτι η Samsung ειναι ετη φωτος μπροστα. Αλλωστε φαινεται και απο το οτι ειναι ηγετιδα και τεχνολογικα πρωτοπορα σε οτι παραγει. Μνημες / ssd / panels, μαντεψε ποιος απτους 2 παραγει τεχνολογια και ποιος απλα πουλαει κινητα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Screen_Shot_2017_02_07_at_22_37_23.png

 

Οι 2 εταιρίες πούλησαν περίπου τα ίδια κινητά αν και η Apple ανακοινώνει πραγματικές πωλήσεις και η Samsung αποστολές. Τέσπα ας δούμε ένα στατιστικό που έχει πραγματική αξία:

 

Μέση τιμή πώλησης των iPhone: $695

Μέση τιμή πώλησης των Shamesung: $182

 

Η Apple έχει το 80% μεριδίου αγοράς των Smartphone άνω των $500. ΑΠΟΛΥΤΗ ΚΥΡΙΑΡΧΙΑ της Apple απέναντι στους ΑΝΥΠΑΡΚΤΟΥΣ android κατασκευαστές για 7ο οικονομικό τρίμηνο. H Huawei που είναι από τις πιο επιτυχημένες εταιρίες σε αποστολές συγκέντρωσε μόλις το 2% των smartphone κερδών. Γελάνε και τα τσιμέντα  :-D  :-D  :-D  :-D  :-D  :-D .... η Apple συγκέντρωσε για μια ακόμη φορά το 92% των Smartphone κερδών. Απλά ντροπή για το υποτιθέμενο οικοσύστημα της Google και των android OEM. 

 

Νέο ρεκόρ μεριδίου αγοράς (60%) και στην Ιαπωνία aka The iPhone Country. Total domination!!!!

 

Παίξε μπαλίτσα μόνος σου "αγορίνα" μου και συνέχισε να τους γλεντάς. :P

 

Screen_Shot_2017_02_07_at_22_39_08.png

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι οπαδισμό επιδεικνύει ο αποπάνω; Ούτε ο Cook δεν θα μιλούσε τόσο παθιασμένα για τα κέρδη της aapl. Το μόνο ελαφρυντικό που του δίνω είναι να έχει ένα αξιόλογο ποσοστό μετοχών.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι οπαδισμό επιδεικνύει ο αποπάνω; Ούτε ο Cook δεν θα μιλούσε τόσο παθιασμένα για τα κέρδη της aapl. Το μόνο ελαφρυντικό που του δίνω είναι να έχει ένα αξιόλογο ποσοστό μετοχών.

Θα σέβεσαι!

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι οπαδισμό επιδεικνύει ο αποπάνω; Ούτε ο Cook δεν θα μιλούσε τόσο παθιασμένα για τα κέρδη της aapl. Το μόνο ελαφρυντικό που του δίνω είναι να έχει ένα αξιόλογο ποσοστό μετοχών.

Ο Jobs είναι δεν τον πήρες χαμπάρι τόσο καιρό?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

#DOOMED

 

Άλλη μια εταιρία που δίνει την Apple να ηγείται και σε μερίδιο αγοράς (παρόλο που πουλά μόνο premium smartphone) αν και δεν έχει καμία σημασία μπροστά στο μονοπώλιο που απολαμβάνει στο μερίδιο εσόδων.

 

Screen_Shot_2017_02_16_at_09_32_20.png

 

Και η μετοχή της τελευταίες ημέρες είναι up,up and away...

 

As Apple stock hits all-time high, world’s richest investor thinks it’s going even higher

 

Top 5 U.S. publicly-traded companies, based on market value:
1. Apple (AAPL) – $710.96B
2. Alphabet (GOOG) – $572.07B
3. Microsoft (MSFT) – $498.66B
4. Berkshire Hathaway (BRK-A) – $413.45B
3. Amazon.com (AMZN) – $402.11B
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάμε τώρα να δούμε και την άλλη όψη της ίδιας έρευνας που παραθέτεις:

 

Ολόκληρο το 2016 η Samsung πούλησε 306.446 συσκευές ενώ η Apple 216.064 με market share 20.5% και 14.4% αντίστοιχα.

 

jEcGztY.jpg

 

Πέρα από το κέρδος που μπορεί να έχεις από τις μετοχές της aapl, θα σου συνιστούσα να μην δίνεις σημασία στα παραπάνω νούμερα και να μην τα μεταφράζεις όπως εσύ θες μιας και ακόμα περιμένεις το επόμενο iPhone να έχει μια μεγαλύτερη με λιγότερο τραγικά bezels αξιόλογη οθόνη (OLED) και αξιόλογη μπαταρία στο ίδιο σώμα. 

 

Όταν το iPhone γίνει ανταγωνιστικό, εδώ θα είμαστε να πανηγυρίζουμε μαζί την άνοδο της aapl στην 1η θέση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάμε τώρα να δούμε και την άλλη όψη της ίδιας έρευνας που παραθέτεις:

 

Ολόκληρο το 2016 η Samsung πούλησε 306.446 συσκευές ενώ η Apple 216.064 με market share 20.5% και 14.4% αντίστοιχα.

 

jEcGztY.jpg

 

Πέρα από το κέρδος που μπορεί να έχεις από τις μετοχές της aapl, θα σου συνιστούσα να μην δίνεις σημασία στα παραπάνω νούμερα και να μην τα μεταφράζεις όπως εσύ θες μιας και ακόμα περιμένεις το επόμενο iPhone να έχει μια μεγαλύτερη με λιγότερο τραγικά bezels αξιόλογη οθόνη (OLED) και αξιόλογη μπαταρία στο ίδιο σώμα.

 

Όταν το iPhone γίνει ανταγωνιστικό, εδώ θα είμαστε να πανηγυρίζουμε μαζί την άνοδο της aapl στην 1η θέση.

Έτσι ακριβώς. Εγώ θαυμάζω τη Samsung και τη Huawei xiaomi που ανάμεσα σε τόσο ανταγωνισμό κρατιουνται τόσο υψηλά. Η Apple είναι η μόνη που έχει το ios και πέφτει συνέχεια από 18 πήγε 14 και θα πέσει και άλλο. Τα κέρδη λίγο μας ενδιαφέρουν εκτός αν κάποιος έχει μετοχές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έτσι ακριβώς. Εγώ θαυμάζω τη Samsung και τη Huawei xiaomi που ανάμεσα σε τόσο ανταγωνισμό κρατιουνται τόσο υψηλά. Η Apple είναι η μόνη που έχει το ios και πέφτει συνέχεια από 18 πήγε 14 και θα πέσει και άλλο. Τα κέρδη λίγο μας ενδιαφέρουν εκτός αν κάποιος έχει μετοχές.

 

Απόλυτα σεβαστό να έχει ο οποιοσδήποτε μετοχές της οποιασδήποτε εταιρίας και να προμοτάρει τα συμφέροντά του ή να προπαγανδίζει τους αντίπαλους. Βέβαια προσωπικά εδώ έχω μια ένσταση μιας και βρισκόμαστε σε τεχνολογικό forum και όχι οικονομικό. Θεωρώ ότι οι σχολιασμοί των πωλήσεων θα πρέπει να γίνονται πάντα αναφορικά με τις τεχνολογικά τεχνικές αναλύσεις.

 

Ως καταναλωτής, μου είναι σχεδόν αδιάφορο αν ανέβηκε η μετοχή της x εταιρίας όταν δεν είναι ικανή να μου προσφέρει αυτά που ζητώ στα χρήματα που είμαι διατεθειμένος να της δώσω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Ενημέρωση προς τους μετόχους :P

 

Η Apple σημείωσε 540% περισσότερα  mobile έσοδα (smartphone/laptop/tablet etc) από την Samsung όλο το 16.

 

Screen_Shot_2017_03_09_at_09_05_21.png

 

The Korea Herald estimated that of the $53.7 billion in operating profits generated by the entire global smartphone market, Apple took $44.9 billion.

 

Οι 5 "μεγάλοι" Κινέζοι κατασκευαστές που ξεπέρασαν την Apple στην Κίνα σε τεμάχια (btw η Samsung είναι πίσω και από την Apple) με το ζόρι εμφάνισαν κάποια ΠΕΝΙΧΡΑ καθαρά κέρδη το 2016.... κατά τα λοιπά η Oppo, η Huawei κτλ ξεπέρασαν την Apple στην Κίνα και χέστηκε η φοράδα στ αλώνι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...