Προς το περιεχόμενο

Ημερήσια παραγωγή ρεύματος από ανεμογεννήτρια όσο η κατανάλωση 8.500 νοικοκυριών


deligkos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Οταν το βιβλιο που διαβαζω και περιγράφει την εγκατασταση ανεμογεννητριων ειναι 40 ετων. Οταν η πρώτη, σύγχρονης μορφης, ανεμογεννητρια ηλεκτροπαραγωγης δούλεψε στη Γιαλτα το 30. Οταν το 90 ειχε γινει "παγκοσμια μοδα" η χρήση τους. Μην αναζητατε ιστορικα στοιχεια που δε συμφέρουν και μην εστιαζετε σε αυτα, το μεγαλυτερο ζητημα ειναι το ποσοστο εισχωρησης τους στην παραγωγη και η εξαπλωση τους.

Δεν ήμασταν Ποτε από τους πρωτοπόρους υιοθέτησης νέων τεχνολογιών ούτως ή άλλως.

Το ανέφερα για να μη νομίζουν μερικοί ότι τώρα ξυπνήσαμε πάνω στο θέμα ΑΠΕ.

Και να σου πω την αλήθεια, μου κάνει και εντύπωση που το υιοθετήσαμε και τόσο γρήγορα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σου Τrump, καλως ηρθες στο insomnia.

Αν εχεις επιχειρήματα και γνώσεις που θα βοηθήσουν την επεκταση της κουβέντας, συνέχισε, αλλιώς κάτσε στη γωνία και σβήσε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έστω κι αν είναι έτσι (που δεν αμφιβάλω καθόλου αλλά δεν εχω ακούσει και την άλλη πλευρά), δεν ειναι η πρώτη και δυστυχώς ούτε η τελευταία σύμβαση του ελληνικού κράτους με σκανδαλώδεις όρους υπέρ του ιδιώτη "επενδυτή".

Είναι κλασσικό παράδειγμα ελληνικού "αναπτυξιακού έργου".

 

Και προφανώς δεν είναι απόδειξη ότι οι ΑΠΕ είναι ακριβότερες.

 

Η οποια δλδ σε τι μορφή ήταν? Χημική? Κινητική? δυναμική?

 

 

Ο λιγνίτης όμως καίγεται στην Πτολεμαίδα.

 

Τα νησιά είναι πάντα ειδική περίπτωση αλλά το ποσοστό της κατανάλωσης στα μη διασυνδεμένα είναι μικρό σε σχέση με όλη τη χώρα.

 

Γιατί είναι ειδική περίπτωση τάχα μου τα νησιά, μα αυτοί δεν μας μιλάνε για μέχρι και 100% απεξάρτηση με την εγκατάσταση των ΑΠΕ και ειδικότερα στη Κρήτη νομίζω από όσο θυμάμαι πρόκειται η εγκατεστημένη ισχύς να είναι πολλαπλάσια της ζήτησης πάνω από 6 φορές μήπως μας δουλεύουν εσύ τι λες;

 

Έχεις διαβάσει πουθενά νησί με πλήρη αυτονομία από ΑΠΕ;

 

ΑΠΕ εννοώ φωτοβολταϊκά και ανεμογεννήτριες όχι υδροηλεκτρικά στο μείγμα.   

 

Με μονάδες χαμηλής απόδοσης λόγω παλαιότητας <30% και χωρίς φίλτρα έχεις το περιβαλλοντικό κατάντημα της Πτολεμαΐδας κανένας σχεδιασμός καμιά προοπτική εκσυχρονισμού κάποιους ωφελεί η κατάσταση αυτή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα μη διασυνδεμένα νησιά είναι ειδική περίπτωση γιατί είναι μικρά, μη διασυνδεμένα και έχουν μεγάλη εποχιακή διακύμανση στην κατανάλωση (ψιλοαυτονόητα αυτά αλλα τεσπα..). Οι λύσεις είναι περιορισμένες και διαφορετικές κατά περίπτωση. Δεν ξέρω αν υπάρχει αυτόνομο νησί αλλά δεν είναι αυτό το θέμα. Το θέμα είναι να μειωθούν τα fossil fuels και να αυξηθούν όσο γίνεται οι ΑΠΕ στο μείγμα της χώρας για να μη ζει όλη η χώρα εις βάρος της Πτολεμαίδας, γιατι κάποτε το κάρβουνο θα τελειώσει ή θα γίνει οικονομικά ασύμφορο και γιατί αυτό θα γίνει έτσι κι αλλιώς κάποτε, είτε το θέλουμε είτε όχι.

 

Επίσης, εσύ μπορεί να εννοείς ότι θέλεις αλλα οι ΑΠΕ είναι αυτές που είναι και περιλαμβάνουν και τα υδροηλεκτρικά και τη βιομάζα και τη γεωθερμία

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε κλαψιάρηδες, έχουμε εδώ και χρόνια αιολική ενέργεια και γίνονται συνέχεια καινούργιες εγκαταστάσεις. Το θέμα είναι το κόστος και ο χρόνος που χρειάζεται για να στηθεί το καθένα.

 

Και ναι υπάρχουν κάποια οικολογικά προβλήματα και βασικά κυρίως σε σχέση με τα πτηνά. Παλαιότερα υπήρχε και θέμα με τον ήχο, που πλέον έχει σχεδόν λυθεί.

Εχουμε τεράστια παραγωγή αιολικής ενέργειας αλλά...για λεπτομέρειες ψάξτε να δείτε το Ελληνικό ντοκιμαντέρ "Ο Ασκός του Αίολου".
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχουμε τεράστια παραγωγή αιολικής ενέργειας αλλά...για λεπτομέρειες ψάξτε να δείτε το Ελληνικό ντοκιμαντέρ "Ο Ασκός του Αίολου".

Φίλτατε Regulus σε ευχαριστώ. Δεν ήξερα οτι υπάρχει τετοιο ντοκιμαντερ αν και δεν κατάφερα να βρω το πλήρες βίντεο. Ειδα το δεκάλεπτο κομμάτι και χάρηκα αφανταστα που σε κάθε περιοχή υπάρχουν πάρα πολλοί σκεπτόμενοι άνθρωποι που βλέπουν πίσω απο το marketing και να ψάχνουν τι ειναι αλήθεια και τι δεν ειναι. 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παραδειγμα θα δωσω

αν εχει κάποιος μια φαρμα ανεμογεννητριών με 100 MW,

εχει τοποθετηθει σε καταλληλο σημειο η φαρμα μετα αποχρονια

wind measurements ωστε να δινει 85% του χρονου σταθερα

τοσες MWh ton xrono.

 

οποτε ερχεται ο ιδιοκτητης και μου πουλα αυτες τις MWh για ενα χρονικο διαστημα σε αυτη την τιμη που συμφωνησαμε.

Εχει κανει τις μελετες του μπορει να μου παραδωσει αυτες τις MWh.

 

ΕΧΕΙ υποχρεωση αν κατι συμβει στην συμφωνημενη παραγωγη του και δεν μου παραδιδει, να τρεξει να με καλυψει αγοραζοντας

απο αλλον γρηγορα ακριβα κιολας ενεργεια και με αυτο να με καλυψει στην υπογεγραμμενη τιμη.

 

Δλδ λεω πως ειναι ελλειμα του σχεδιασμου του συτηματος που καλυπτει την ημερησια αγορα ενεργειας στην Ελλαδα ολο αυτο που παρατηρουμε στην Ελλαδα.

 

Μετα λεμε ποιος φταιει.

 

Σιγουρα δε φταιει ο λιγνιτης για την κακη χρηση που του γινεται. Στην τελικη οπως λεει ο isay ας πουνε τελος τα ψεμματα παιδια,

εμεις καιμε μονο λιγνιτη. Οπότε να σχεδιασουν πως να το κανουν σωστα. Αλλα οχι θελουν και να το παιζουν οτι κανουν και sustainable development.

 

Oι απε oμως θελουν σωστο σχεδιασμο του συτηματος, grid, καλυψη MWh κλπ. Δεν το πετας απλα μεσα και ολα καλα...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η Ελλαδα επρεπε να εχει 50-60.000.000 τουριστες τον χρονο και ειναι ανικανοι,με τεχνολογια θα ασχοληθουν?

Στο πεζοδρομο στο περιστερι ανοιξανε αλλες 30 καφετεριες σε ενα χρονο....εκει να δεις πουλημα αερα.....

Στην Ελλαδα οποίος ναναι τρεναρει το γηπεδο αεκ,οποιος περαστικος θέλει εμποδιζει τα εργα στο ελληνικο.

Η ελλαδα θελει κυβερνηση που δεν εχει εδω ξαι 60 χρονια για να προκοψει......

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και...το έχασες εδώ.

Είναι Δανέζικη η εταιρεία και πίστεψε με μόνο για οικιακή χρήση δεν είναι τα προϊόντα τους...

Πολυεθνική είναι με τυπική έδρα στην Δανία, βεβαιο είναι πως θα έχουν μπει και γερμανικά κεφάλαια. Το σίγουρο είναι ότι ακολουθούν την ίδια πολιτική και ανήκουν στο μπλοκ των "βορείων". 

Το κατάλαβα πως δεν είναι για οικιακή χρήση. Μικρά πανελ και ανεμογεννήτριες για ατομική χρήση σε μονοκατοικίες στην επαρχία κυρίως, μπορούν να σταθούν και ελληνικά ανταγωνιστικά όπως υπάρχει το προηγούμενο με τους ηλιακούς θερμοσίφωνες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τπτ πιο καθαρο , αξιοπιστο , φτηνο και με δυνατοτητες παραγωγης οπλων εναντιον των εχθρων μας απο τα πυρηνικα.

 

Το βασικό πρόβλημα των πυρηνικώνε -όσο και αν τα αγαπώ λόγω του ότι παράγουν πανεύκολα ΣΟΒΑΡΗ ισχύ- είναι ότι μπορούν να χρησιμοποιηθούν μόνο ως base load stations. Δε "ρυθμίζεται" η παραγωγή ισχύος τόσο εύκολα ή γρήγορα. Οπότε, χοντρά - χοντρά, εάν οι απαιτήσεις σου ποικίλουν από 50 - 85 MW (min - max), αυτά τα 50 MW μπορούν να προέρχονται από πυρηνικά. Τα υπόλοιπα από 'κει και πάνω, όχι. 

 

Παρόμοια (ίσως και χειρότερη) ανελιξία υπάρχει και στις ΑΠΕ, οπότε δε πρόκειται να ξεφύγουμε εύκολα από τα ορυκτά καύσιμα (των οποίων ένα τεράστιο πλεονέκτημα είναι η άμεση ρύθμιση της παραγόμενης ισχύος). 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

fixed.

Γιατί σε Νορβηγία, Σουηδία, Φινλανδία, ο αέρας είναι στο 1,7%-11%-3,5%

Η Νορβηγία βέβαια έχει 96% νερό, οι άλλοι έχουν νερό και πυρηνικά.

Κι όμως το έκανες το λαθάκι σου. Η Δανία είναι σκανδιναβική χώρα σε αντίθεση με την Φινλανδία που δεν είναι 

 

 

Ναι ξέρω άλλο λες απλά είπα να πω και γω κάτι που έμαθα πρόσφατα και μου έκανε εντύπωση  :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι όμως το έκανες το λαθάκι σου. Η Δανία είναι σκανδιναβική χώρα σε αντίθεση με την Φινλανδία που δεν είναι 

 

 

Ναι ξέρω άλλο λες απλά είπα να πω και γω κάτι που έμαθα πρόσφατα και μου έκανε εντύπωση  :-D

 

Με έναν-δύο Φινλανδούς που είχα μιλήσει ζορίζονταν αν τους έλεγες ότι δεν είναι οπότε δεν το ψάχνω παραπάνω τι είναι και τι δεν είναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...