Προς το περιεχόμενο

φόρος για τεκμηριο αυτοκινήτου όποιος γνωρίζει


Mr V

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω αυτοκίνητο 1400 κυβικών ( που σύμφωνα με τον πίνακα δίνει τεκμήριο 5200 ευρώ)

και μένω στο σπίτι των γονιών μου.

Ενώ μέχρι το 2015 είχα εισόδημα και δεν πλήρωνα κάτι για τεκμήριο ,

το  2016 τα εισοδήματα μου ήταν μηδενικά άρα φέτος θα έχω το τεκμήριο των 5200 ευρώ.

Με δεδομένο το αφορολόγητο των 8.500 (5.500 γιατι 3000 είναι τεκμήριο διαβίωσης) πόσο φόρο θα πληρώσω?

 

*Αν μπορεί ας γράψει κάποιος και πως υπολογίζεται , ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φόρο δεν θα πληρώσεις, απλά το τεκμήριο θα το καλύψεις με εισοδήματα προηγούμενων ετών που δεν έχουν αναλωθεί, για ότι ποσό χρειάζεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω αυτοκίνητο 1400 κυβικών ( που σύμφωνα με τον πίνακα δίνει τεκμήριο 5200 ευρώ)

και μένω στο σπίτι των γονιών μου.

Ενώ μέχρι το 2015 είχα εισόδημα και δεν πλήρωνα κάτι για τεκμήριο ,

το  2016 τα εισοδήματα μου ήταν μηδενικά άρα φέτος θα έχω το τεκμήριο των 5200 ευρώ.

Με δεδομένο το αφορολόγητο των 8.500 (5.500 γιατι 3000 είναι τεκμήριο διαβίωσης) πόσο φόρο θα πληρώσω?

 

*Αν μπορεί ας γράψει κάποιος και πως υπολογίζεται , ευχαριστώ

 

Αφορολόγητο δεν υπάρχει, υπάρχει όμως έκπτωση φόρου. Εφόσον είναι σωστά τα ποσά που γράφεις, δεν θα πληρώσεις φόρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφορολόγητο δεν υπάρχει, υπάρχει όμως έκπτωση φόρου. Εφόσον είναι σωστά τα ποσά που γράφεις, δεν θα πληρώσεις φόρο.

Μπορείς να τεκμηριώσεις την απάντησή σου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείς να τεκμηριώσεις την απάντησή σου;

 

Τι ακριβώς να τεκμηριώσω? Θέλεις να σου παραθέσω τους νόμους για την κατάργηση του αφορολόγητου και για την έκπτωση φόρου?

 

Δες ένα link που τα γράφει αναλυτικά, με πίνακες κιόλας:

 

https://www.taxheaven.gr/news/news/view/id/29111

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι ακριβώς να τεκμηριώσω? Θέλεις να σου παραθέσω τους νόμους για την κατάργηση του αφορολόγητου και για την έκπτωση φόρου?

 

Δες ένα link που τα γράφει αναλυτικά, με πίνακες κιόλας:

 

https://www.taxheaven.gr/news/news/view/id/29111

Πρακτικά εννοούσα, να δώσεις την ίδια απάντηση πιο αναλυτικά. Θα μελέτήσω το link :)

 

Γιατί ο TS δεν έχει εισόδημα αλλά μόνο τεκμήριο :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν στον υπόλοιπο καπιταλιστικό κόσμο υπήρχε αυτή τελείως παρανοϊκή οντότητα των τεκμηρίων, ο πλανήτης θα ήταν ακόμα στον Μεσαιωνικό φεουδαρχισμό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σύμφωνα με αυτό το άρθρο που ειναι πιο πρόσφατο, θα ισχύει και φέτος οτι και τα προηγούμενα χρόνια

στην περίπτωση σου, δεν θα πληρώσεις φόρο με μηδενικό εισόδημα και τεκμαρτό κάτω απο 9500

http://www.cnn.gr/money/story/58451/apallagi-ton-anergon-apo-tekmiria-kai-to-2017

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρακτικά εννοούσα, να δώσεις την ίδια απάντηση πιο αναλυτικά. Θα μελέτήσω το link :)

 

Γιατί ο TS δεν έχει εισόδημα αλλά μόνο τεκμήριο :)

 

Λίγο πολύ την απάντηση την έχει δώσει από μόνος του ο ts. 8200 τεκμήρια, 22% φόρος πάνω στο 8200€ είναι περίπου 1800€, έκπτωση φόρου ίση ακριβώς με το φόρο, οπότε θα πληρώσει 0.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν στον υπόλοιπο καπιταλιστικό κόσμο υπήρχε αυτή τελείως παρανοϊκή οντότητα των τεκμηρίων, ο πλανήτης θα ήταν ακόμα στον Μεσαιωνικό φεουδαρχισμό.

 

Δε θα την έλεγα παρανοϊκή. Απλά στο κράτος που ζούμε, επειδή δε μπορούν να ελέγξουν (δε θέλουν?) τη φοροδιαφυγή, επανέφεραν τα τεκμήρια.

Οπότε οταν ερχεται ο Ε.Ε. και δηλώνει κάθε χρόνο 5000 κέρδη, αλλά εχει 2 αυτοκίνητα, 2 σπιτια, σκάφος, τι κάνει νιάου νιάου στα κεραμίδια.

Οκ, το παραλέω απλουστευμένο, αλλά φαντάζομαι καταλαβαίνεις το σκεπτικό μου.

 

Υ.Γ. βέβαια, υπάρχουν Ε.Ε. που όντως δε βγάζουν χρηματα πλέον! αλλα δυστυχώς μαζί με τα ξερά, καίγονται και τα χλωρά :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...