Προς το περιεχόμενο

Αστροφυσικές παρατηρήσεις ενισχύουν τη θεωρία ότι το σύμπαν είναι ένα τεράστιο ολόγραμμα


deligkos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Α στο καλό! Δε μπήκα το απόγευμα και έχασα τις απαντήσεις! :cry:

Κρίμα το popcorn που ετοίμασα.

.

.

.

.

.

EDIT:

(10 ώες μετά)

Τι έγινε; Πολύ ηρέμησαν τα πράγματα. Δεν πλήρωσαν το ρεύμα και έσβησε το ολόγραμμα;

Επεξ/σία από micos000
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 129
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Α στο καλό! Δε μπήκα το απόγευμα και έχασα τις απαντήσεις! :cry:

Κρίμα το popcorn που ετοίμασα.

.

.

.

.

.

EDIT:

(10 ώες μετά)

Τι έγινε; Πολύ ηρέμησαν τα πράγματα. Δεν πλήρωσαν το ρεύμα και έσβησε το ολόγραμμα;

Εφυγε η ψυχη της παρεας.....τελειωσε το παρτυ.....

 

Εκλασε η νυφη..... Σχολασε ο γαμος...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δλδ θέλετε να πείτε ότι το θέμα με τις τεράστιες προεκτάσεις από επιστήμη μέχρι φιλοσοφία, έσβησε μόνο και μόνο επειδή έφυγε ο off-topic υποστηρικτής της επίπεδης γης?

Λυπηρό.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στέκομαι σε αυτό που είπε φίλος ποιο πάνω. Να ζούσαμε να βλέπαμε τι θα γινόταν σε 300 χρόνια... Αναλογιστείτε παιδιά. Δεν έχουμε 300 χρόνια. Αμφιβάλλω αν έχουμε 50 με 100. Δείτε τον υπερπληθυσμό. 7 δις άνθρωποι. Δεν αντέχει ο πλανήτης μας τόσο κόσμο. Τόσο ραγδαία αύξηση του πληθυσμού. Τα τελευταία 5 χρόνια αυξήθηκε ο πληθυσμός αναλογικά όσο είχε αυξηθεί τα τελευταία 100. Σκεφτείτε τα επόμενα 10 η 20 η 50 χρόνια. Αντί να ερευνούν τόσο προχωρημένες θεωρίες καλύτερα να σκεφτούμε την επιβίωση μας στην γη ή κάπου αλλού. Δεν έχουμε λύσει βασικά προβλήματα και πάμε να λύσουμε το μυστήριο της ύπαρξης και του σύμπαντος. Δεν πάμε καθόλου καλά. 

 

 

Πρωτον να πω οτι ο φιλος liakjim

εχει δικιο

 

Δευτερον , φιλε nectons ολο αυτο με τον πλυθισμο ειναι μια μπαρουφα! Αμα θελανε-με  η γη χωραει αλλους τοσους και να ζουν και καλυτερα απο οτι ζουν οι τωρινοι ανθρωποι.. Παραδειγμα, μπορουν να εγκατασταθουν ανθρωποι σε πολλα ακομα μερη!  Το Λας Βεγκας ξερεις που ειναι? Μεσα στην ερημο. Ξερεις ποσα ακομα Λας Βεγκας χωραει εκεινη η ερημος? Αλλα 500. Ξερεις ποσα μερη εχει η γη ακομα που ειναι χιλιαδες χιλιομετρα ελευθερα εντελως και και και... Αλλα οπως ειπα στην αρχη... αμα θελανε....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μόνο που ξέρουμε είναι ότι το σύμπαν είχε αρχή σε ένα σημείο και από τη μεγάλη έκρηξη και μετά, άρχισε να διαστέλλεται. Όπως μια χειροβομβίδα μέσα σε αλεύρι σε slow motion. Λόγω ότι το πιο γρήγορο πράγμα στον κόσμο είναι το φως, δεν μπορεί να υπήρξε κάτι πιο μακριά από εκεί που έφτασε το φως. Και επειδή το φως έχει συγκεκριμένη ταχύτητα, αν πάρεις το κέντρο που ξεκίνησε, με την απόσταση που διανύει το φως σε 1 λεπτό (πχ) και πολλαπλασιάσεις με χρόνια, βρίσκεις που ταξιδεύει η πρώτη λάμψη της έκρηξης αυτή τη στιγμή. Εκεί είναι και η άκρη του. Απλά είναι τόσο μακριά που μέχρι να φτάσει σε μας (στα τηλεσκόπια μας -αν βλεπανε μεχρι εκει-) θα χει προχωρήσει άλλο τόσο δίνοντας έτσι την αίσθηση του άπειρου. Νομίζω ότι ήδη έχουν ανιχνεύσει βαρυτικά πεδία ή ηλεκτρομαγνητική ακτινοβολία από τον απόηχο του ωστικού κύματος της μεγάλης έκρηξης....Δεν ξέρω έκανα αυτο-mindfuck μόνο με αυτά που σου έγραψα.

Αρκεί να δεχθείς ότι όντως το φως έχει και κυρίως είχε την ίδια ταχύτητα απ' την αρχή.

Υπάρχει και η ενδιαφέρουσα άποψη ότι το φως που βλέπουμε τώρα είναι το... αργό φως!

 

https://www.politeianet.gr/books/9789606640223-magueijo-joao-p-traulos-fos-o-muthos-tis-tachutitas-192732

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δλδ θέλετε να πείτε ότι το θέμα με τις τεράστιες προεκτάσεις από επιστήμη μέχρι φιλοσοφία, έσβησε μόνο και μόνο επειδή έφυγε ο off-topic υποστηρικτής της επίπεδης γης?

Λυπηρό.

Και τώρα απάντησες και στον εαυτό σου το γιατί αποκρύπτουνε το θέμα... Γιατί το πραγματικό πράγμα με τεράστιες προεκτάσεις από επιστήμη μέχρι φιλοσοφία είναι η επίπεδή γη! Μπες στην ομάδα ΕΠΙΠΕΔΗ ΓΗ στο φου μου.... Σου στέλνω από εδω γιατί θα με κάνουν μπαν αν σου απαντησω στο ποστ νομίζω... Όλοι έτσι κράζαμε στην αρχή αφού μας απειλούνταν τα core beliefs... https://en.wikipedia.org/wiki/Cognitive_dissonance

 

ΕDIT 1 minute later:

ΩΧ δεν ήθελά να το στείλω εδώ!!! Για το ίν μποξ ήθελα να το στείλω αλήθεια και πάτησα εδώ! Δεν έχω όρεξη να συνεχίσω την κουβέντα οφ τόπικ είλικρινα.

 

ΕΔΙΤ 2

Στο μποξ του ZELOMOTH συγκεκριμένα καθώς λανθασμένα πάλι νομιζά πως αυτός πόσταρε το παραπάνω... Σορυ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και τώρα απάντησες και στον εαυτό σου το γιατί αποκρύπτουνε το θέμα... Γιατί το πραγματικό πράγμα με τεράστιες προεκτάσεις από επιστήμη μέχρι φιλοσοφία είναι η επίπεδή γη! Μπες στην ομάδα ΕΠΙΠΕΔΗ ΓΗ στο φου μου.... Σου στέλνω από εδω γιατί θα με κάνουν μπαν αν σου απαντησω στο ποστ νομίζω... Όλοι έτσι κράζαμε στην αρχή αφού μας απειλούνταν τα core beliefs... https://en.wikipedia.org/wiki/Cognitive_dissonance

 

ΕDIT 1 minute later:

ΩΧ δεν ήθελά να το στείλω εδώ!!! Για το ίν μποξ ήθελα να το στείλω αλήθεια και πάτησα εδώ! Δεν έχω όρεξη να συνεχίσω την κουβέντα οφ τόπικ είλικρινα.

 

ΕΔΙΤ 2

Στο μποξ του ZELOMOTH συγκεκριμένα καθώς λανθασμένα πάλι νομιζά πως αυτός πόσταρε το παραπάνω... Σορυ

 

Αντε θα σου πω κι ενα καλο! Ετσι λοιπον αποδυκνειεται περιτρανα οτι το μυαλουδακι σου ειναι τοσο μπερδεμενο που νομιζεις οτι η γη ειναι επιπεδη!!! Χαχαχα!

 

Και το παιδι πιο πανω εγραψε αυτο εννοοντας οτι οσο λεγαμε οτι να΄ναι υπηρχε κινηση ενω μολις σβηστηκαν τα ο,τι να΄ναι, για το πραγματικο θεμα δεν μιλαγε κανενας!(συμπαν ολογραμμα)

Απλα εσυ νομισες οτι το εγραψε αυτο γιατι του αρεσε η αποψη της επιπεδης γης!

 

 

ΥΓ.  Μην απαντησεις και γινει παλι ροντεο!

Απλα δεν αντεξα να πω το αστειακι μου!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H θεωρία της μη σταθερής ταχύτητας του φωτός, είναι γνωστή χρόνια τώρα και θα άλλαζε όλο το μοντέλο.

 

Τα μοντέλα βασίζονται στις παρατηρήσεις πχ το doppler, τα κβαζαρς που τα χρησιμοποιούμε ως ενδείκτες απόστασης κτλ όλα έχουν δεδομενη τη C.

 

Αν η C ήταν διαφορετική, αλλάζουν όλα πχ το σύμπαν θα ηταν κλειστό, η σκοτεινή ενέργεια δεν θα χρειαζόταν κτλ

 

Όμως κάθε θεωρία θέλει και απόδειξη.

 

Μέχρι τώρα ξέρουμε τί ισχύει ως επικρατούσα θεωρία.

 

@winjer , το σχόλιο δεν ήταν για σένα ούτε και για τα λεγόμενά σου (τα οποία δεν θα τα σχολιάσω, απλά διαφωνώ) , αλλά απλά στάθηκα στο συμβάν ότι το θέμα όταν γινόταν ο τσακωμός , είχε "ενδιαφέρον" , ενώ οταν θα έπρεπε να μιλάμε , υπηρχε σιωπή. 

Και αυτο είναι σημάδι της κοινωνιας. Ο τσακωμός ειναι εύκολος, ο διάλογος οχι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H θεωρία της μη σταθερής ταχύτητας του φωτός, είναι γνωστή χρόνια τώρα και θα άλλαζε όλο το μοντέλο.

 

Τα μοντέλα βασίζονται στις παρατηρήσεις πχ το doppler, τα κβαζαρς που τα χρησιμοποιούμε ως ενδείκτες απόστασης κτλ όλα έχουν δεδομενη τη C.

 

Αν η C ήταν διαφορετική, αλλάζουν όλα πχ το σύμπαν θα ηταν κλειστό, η σκοτεινή ενέργεια δεν θα χρειαζόταν κτλ

 

Όμως κάθε θεωρία θέλει και απόδειξη.

 

Μέχρι τώρα ξέρουμε τί ισχύει ως επικρατούσα θεωρία.

 

@winjer , το σχόλιο δεν ήταν για σένα ούτε και για τα λεγόμενά σου (τα οποία δεν θα τα σχολιάσω, απλά διαφωνώ) , αλλά απλά στάθηκα στο συμβάν ότι το θέμα όταν γινόταν ο τσακωμός , είχε "ενδιαφέρον" , ενώ οταν θα έπρεπε να μιλάμε , υπηρχε σιωπή. 

Και αυτο είναι σημάδι της κοινωνιας. Ο τσακωμός ειναι εύκολος, ο διάλογος οχι.

 

Στη ουσια, αυτο που καταλαβα κι εγω δηλαδη... Απλα σ αυτο που λες για τσακωμο κτλ δεν ισχυει γιατι στην ουσια(τουλαχιστον οσον αφορα εμενα) απλη αντιπαραθεση ειχαμε απλα τα γραπτα φαινονται πιο "αγρια" σε τετοιες περπτωσεις.. Και με τον ιδιο το συζητησαμε μετα σε φιλικοτατο κλιμα και συμφωνησαμε οτι διαφωνουμε κι ολα καλα...

 

Τελος , δεν υπηρχε μεγαλο ενδιαφερον φιλε μου μετα στο θεμα γιατι καπου χρεαζονται και πιο εξειδικευμενες γνωσεις τις οποιες λιγοι εχουν..Κι εγω δηλαδη τρελαινομαι για συμπαντικα και τετοια αλλα τα τελευταια 1-2 χρονια ψαχνομαι πιο εντονα( οσο μπορω) αρα δε θα πω οτι ειμαι "δυνατος" παικτης και ουτε θα το παιξω ξερολας...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σύμφωνα με το υπάρχων μοντέλο, το γνωστο σύμπαν έχει ηλικία περίπου 13.7δις χρόνια.

Το μέγεθος του είναι μεγαλύτερο καθότι αρχικά μεγάλωσε με ταχύτητα μεγαλύτερο του φωτός αφού διεσταλει μαζί με τον χωροχρόνο.

 

Με τον επίπεδο τύπο θα έλεγα να μην το συνεχίσετε. Τσάμπα κόπος και ρίχνετε το επίπεδο.

 

 

fixed

Αν είμαστε ολόγραμμα, τότε έχουμε δημιουργό/θεό, σωστά;

 

 

δεν εχει σχεση ο θεος με το ολογραμμα. το ολογραμμα ειναι 3D απο 2D input.

 

αν ειμαστε ολογραμμα απλα αυτο που νομιζεις πως ειναι κοσμος ειναι ψεμα. και η γη δεν ειναι στρογγυλη αλλα επιπεδη στην πραγματικοτητα.

 

και μετα θα βγουν οι αρχαιοι που ελεγαν για την γη επιπεδη και θα λενε told ya bitches!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...