Προς το περιεχόμενο

Αστροφυσικές παρατηρήσεις ενισχύουν τη θεωρία ότι το σύμπαν είναι ένα τεράστιο ολόγραμμα


deligkos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Super Moderators

Αυτό. Που μπαίνεις να διαβάσεις ένα επιστημονικό άρθρο και πας στα comments να δεις ωραία συζήτηση και ανάλυση περί αυτού από ανθρώπους που γνωρίζουν το αντικείμενο και να πάρεις και εσύ κάτι από αυτό που γνωρίζεις κάποια εγκυκλοπαιδικά πράγματα και σου βγαίνουν τα μάτια από την καφρίλα την ασχετοσύνη και τον μηδενισμό μερικών που γράφουν ΟΤΙ ΝΑΝΑΙ.

 

Έχει πέσει η «πχιότητα» ινσομνια, έχει πέσει. Κάντε κάτι.

 

Καλά τα κλικς τα pageviews και τα πολλά comments αλλά ορισμένοι δεν παλεύονται εδώ μέσα.

 

Αντί να σχολιάζουμε το άρθρο και να συζητάμε περί αυτού αναλωνόμαστε στο να κράζουμε αυτούς που λένε για παιδάκια στην Αφρική, μεγαλομανία, μάτριξ, άχρηστες πληροφορίες, λειψυδρία κατακλυσμούς πλυμήρες και ότι άλλο ΑΣΧΕΤΟ τους κατέβει στην κούτρα.

Δεν θέλω να σε απογοητεύσω αλλά δεν έχει πέσει η ποιότητα στο insomnia. Έχει πέσει γενικότερα η ποιότητα εκεί έξω... Δεν ξέρω αν είναι κάτι σαν "νέα μόδα" αυτού του είδους οι αντιδράσεις και τα σχόλια, αλλά είναι κάτι πολύ ανησυχητικό. :(

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 129
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Eσυ ξερω γω,με τι ιδιότητα και γνώση τις βαφτισες @@ιες?

Επειδή δεν καταλαβαινεις χριστούλη απ όσα διάβασες ή απλά δεν συμβαδιζει με την κοσμοθεωρία σου?

 

 

Εσυ εχεις σποδασει κατι ?

Εγω εχω σπουδασει κατι σχετικο και εχω δει καθηγητες πανεπιστημιου πιο λαλακες κι απο τον τελευταιο αγραμματο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλά τα μαθηματικά και η επιστήμη δεν έχουν δώσει ακόμα απαντήσεις, για αυτό η μαύρη τρύπα ( τι χαζό όνομα , αφού εκπέμπει ενέργεια ) , χαρακτηρίζεται ως singularity.

Κάποια στιγμή, το θεωρώ δεδομένο, η επιστήμη θα εξηγήσει όλα τα "πως".

 

Το "γιατί" εκ'φευγει του πεδίου της, για αυτό πάντα θα υπάρχει η φιλοσοφία και η θρησκεία.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι είναι ωραίο να "κράζει" κάποιος κάποιους άλλους που κράζουν.

Anyway πέραν τον ισχυρισμών κάποια απόδειξη υπάρχει;

Διαφορετικά ο "καθένας" ισχυρίζεται ότι πιστεύει και οταννν το αποδείξει βλέπουμε.

Μην ξεχνάμε υπάρχουν και οι οπαδοί της επίπεδης γης, της κοίλης γης κτλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή όλα είναι σε δύο διαστάσεις? Κατάλαβα καλά? Δηλαδή εμείς περπατάμε μόνο αριστερά και δεξιά όπως τον Μάριο στο SNES? Αλλά έχουμε την εντύπωση πως πάμε όπως θέλουμε? ( χιουμορακι έτσι)?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εσυ εχεις σποδασει κατι ?

Εγω εχω σπουδασει κατι σχετικο και εχω δει καθηγητες πανεπιστημιου πιο λαλακες κι απο τον τελευταιο αγραμματο

Eγώ τσομπάνης ειμαι,αλλά είναι αδιάφορο,αφού δεν βαφτισα εγώ @@ριες τα λεγόμενα καποιου για να χρειαστεί να εξηγήσω που το βασίζω,ώστε να μην φανώ γραφικός.

Οπότε,θα χαρώ πολύ να ακούσω την αναλύση σου γιατί ειναι @@ριες απ την οπτική του κατι σχετικού που έχεις σπουδάσει για να μάθουμε κ εμεις οι ανίδεοι και να διευρύνουμε τις γνώσεις μας.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως η θεωρία συμπίπτει τρομερά με τις θεωρίες στην σειρά stargate universe που μας αρέσει πολύ τελευταία και μάλλον έχει επιβεβαιωθεί κατ ελάχιστον...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ούτε γω καταλαβαίνω τι γράφουν, αλλά το αγγλικό άρθρο είναι σαφέστατα πολύ πιο καλογραμμένο https://en.wikipedia.org/wiki/Event_horizon

Υπάρχουν κενά ακόμα και στην μετάφραση. Ορίζοντας Γεγονότων είναι το σημείο στον χοροχρόνο όπου η βαριτική έλξη΄της μαύρης τρύπας εξουδετερώνεται απο την φυγόκεντρο του αντικειμένου που κινείται με 3χ10^8 ταχύτητα. οπότε περιστρέφεται για πάντα γύρο απο την μαύρη τρύπα όπως ένας δορυφόρος γύρο απο έναν πλανήτη. Στην προκειμένη περίπτωση δορυφόρος είναι το φως στην σωματιδιακή του φύση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως αυτά πέρι Matrix έχουν λίγο έως πολύ διαψευσθεί.

Υπάρχει μια ενδιαφέρουσα θερωρία που λέει ότι το Συμπαν δεν μπορεί να είναι μια προσομοίωση γιατί μια τέτοια προσομοίωση θα έπρεπε να μοντελοποεί με κάποιο τρόπο τους άρρητους αριθμούς. Δεδομένου ότι ένας υπολογιστής (αν υποθέσουμε ότι μιλάμε για προσομοίωση μέσω υπολογιστή) δεν μπορεί να αποθηκεύσει αριθμούς με άπειρα μη επαναλαμβανόμενα δεκαδικά ψηφία, και το γεγονός ότι δεν μπορούμε να βρούμε εμείς κάποια μοντελοποίηση, λέει η θεωρία, σημαίνει ότι το συμπαν δεν είναι προσομοίωση.

Όσο δεν βρίσκουμε λοιπόν pattern λοιπόν στους άρρητους αριθμούς μπορούμε λέμε ότι δεν είμαστε σε Matrix κόσμο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η μαυρη τρυπα ειναι ενα ουρανιο σωμα με απειρη πυκνοτητα και βαρυτητα. Λογο του οτι η βαρυτικη του ελξη ειναι τεραστια, ρουφαει τα παντα συμπεριλαμβανομενου και του φωτος. Γιαυτο αλλωστε και ειναι μαυρη.

 

Το ερωτημα τωρα που γενναται ειναι: και ποσο κοντα πρεπει να παω για να με ρουφηξει μεσα? Αναλογα με το ποσο μεγαλη ειναι. Και υπαρχει επιστροφη? Και παλι αναλογα. Εδω φτανουμε στον οριζοντα γεγονοτων.

 

Μπορεις να πλησιασεις πολυ κοντα σε μια μαυρη τρυπα και δεν ειναι απαραιτητο οτι θα σε τραβηξει. Υπαρχει ομως ενα οριο στο ποσο κοντα πλησιαζεις. Αν το υπερβεις αυτο το οριο, δεν υπαρχει επιστροφη. Ειναι τοσο μεγαλη η βαρυτικη ελξη που ακομα και με την ταχυτητα του φωτος να ετρεχες δεν θα αρκουσε να να απομακρυνθεις απο αυτην.

 

Το σημειο αυτο ειναι ο οριζοντας γεγονωτων. Ειναι το σημειο χωρις επιστροφη. Το οριο. Μολις το περασεις, δεν μπορεις να βγεις πλεον ποια απο τη μαυρη τρυπα και συνεχιζεις την πορεια σου στο singularity. Ειναι το σημειο στο κεντρο της μαυρης τρυπας οπου πλεον ποια σταματαει ο χωρος και ο χρονος να ισχυουν σαν εννοιες και οτι μαθηματικα και φυσικη ξερουμε απλα καταρρεει.

 

Εν στο μεταξυ τα μαθηματικα περιγραφουν τα πολυ μεγαλα πραγματα οπως τους πλανητες και τα αστρα. Η κβαντομηχανικη περιγραφει τα πολυ μικρα οπως τα ατομα και τα quark. Την μαυρη τρυπα με ποιο απο τα δυο μαθηματικα την περιγραφεις? Με τα μεγαλα γιατι εχει τεραστια βαρυτικη ελξη οπως ενας πλανητης η με τα πολυ μικρα γιατι συμπιεζεται σε ενα σημειο (singularity). Ολοι οι επιστημονες παγκοσμιως παλευουν να βρουν αυτον τον τυπο που θα μπορει να περιγραφει ταυτοχρονα τα πολυ μεγαλα και τα πολυ μικρα μπας και καταφερουν να περιγραψουν την μαυρη τρυπα.

 

Στο περιπου δηλαδη γιατι οσο πλησιαζεις μια μαυρη τρυπα, λογο αυξησης της βαρυτητας ο χρονος κυλαει ολο και ποιο αργα. Στο singularity εχει παψει να ισχυει η εννοια του χρονου. Οπως και του χωρου. Ειναι τρομερο γιατι μεσα στην μαυρη τρυπα καταρρεει η ιδια η φυση. Στην ουσια σκιζει τον ιστο του χωροχρονου. Δεν τον παραμορφωνει απλα.

 

Για μενα προσωπικα σαν Γιωργο το τι συμβαινει στο singularity μιας μαυρης τρυπας ειναι ενα απο τα πραγματα εχω παθος. Δεν ειμαι αστροφυσικομαθηματικος αλλα αν ημουν, θα μελετουσα μονο αυτο το κομματι. Ειναι απο τα ποιο ενδιαφεροντα και ποιο περιπλοκα κεφαλαια της επιστημης. Και οπως αντιλαμβανεσαι my dream job θα ηταν να δουλευω στο cern :D

Η φυσική όταν ξεφεύγει απο το κομμάτι χαρτιού που αναγράφονται σιδηρόδρομοι μαθηματικών, είναι κάτι φανταστικό. αυτό το αίσθημα στην φαντασία  όταν παίρνεις θέση θεατή και βλέπεις όλα αυτά να σχηματίζονται μέσα απο τις θεωρίες είναι φανταστικό.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει μια θεωρία που λέει ότι το εσωτερικό της Μαύρης τρύπας είναι ένα άλλο διαφορετικό σύμπαν σαν αυτό που ζούμε τώρα.

Ακριβώς όπως λέει η θεωρία της Μεγάλης έκρηξης για την αρχή του σύμπαντος έτσι και αυτή η θεωρία λέει ότι αυτή η μεγάλη έκρηξη είναι ένα supernova ενός μεγάλου άστρου σε ένα άλλο συμπαν που δημιουργεί μια μαύρη τρύπα.

Έτσι όπως επεκτείνεται το σύμπαν μας, ετσι επεκτείνεται και η μαύρη τρύπα λόγω της μεγάλης βαρύτητας της σε αυτό το άλλο σύμπαν. Για να ξεφύγουμε από το σύμπαν μας και να πάμε στον πατέρα-σύμπαν, αρκέι να βρούμε πως να ταξιδέψουμε με ταχύτητα μεγαλύτερη από αυτή του φωτός. Άρα στην ερώτηση τι υπάρχει μέσα σε μια μαύρη τρύπα, απαντάς 'Απλά κοίτα γύρω σου!'

 

Εμένα μου αρέσει αυτή η θεωρία.  

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως η θεωρία συμπίπτει τρομερά με τις θεωρίες στην σειρά stargate universe που μας αρέσει πολύ τελευταία και μάλλον έχει επιβεβαιωθεί κατ ελάχιστον...

 

oι σεναριογραφοι απο κει πηραν την ιδεα.

το ιδιο concept διαπραγματευεται και το εξαιρετικο κομικ Planetary του Warren Ellis. μακαρι καποτε να γινει σειρα απο κανενα Netflix.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδη βλέπω πολυ ενδιαφερον, ξεκινηστε να ξαναβλεπετε το "Συμπαν που αγαπησα".  Προσπαθουσαν να μας τα εξηγησουν οι ανθρωποι απο το 2008...

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"εν οιδα, οτι ουδεν οιδα"...!    

 

αυτο ειναι το μονο σιγουρο..!  εχουν υπαρξει και θα υπαρξουν απειρες θεωριες.  το ζητουμενο ειναι και η αποδειξη της καθε θεωριας..!! 

 

και γι αυτο, χρειαζονται πρωτα "ανοιχτα μυαλα",  και επειτα τρομερες γνωσεις.  

γιατι οσες γνωσεις και να εχει καποιος, αμα πιστευει οτι η γη ειναι επιπεδη......, βραστα...!!

 

ολα τα υπολοιπα σχολια ειναι για..... τα καφενεια..!! 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...