Προς το περιεχόμενο

οδοντοπαστες λευκανσης δοντιων


eidikos33

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλημερα γνωριζει κανεις τι παιζει με τις οδοντοπαστες λευκανσης δοντιων? κανουν δουλεια? επισης μηπως προκαλουν φθορες στα δοντια?

 

εμενα ο οδοντιατρος μου,μου ειχε πει να παρω αυτην εδω

 

http://www.skroutz.gr/s/7432583/Depurdent-Swiss-%CE%9B%CE%B5%CF%8D%CE%BA%CE%B1%CE%BD%CF%83%CE%B7%CF%82-70gr.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν φρέσκια πληροφορία μιας και επισκέφθηκα συγκεκριμένα 2 στοματολόγους (ο τελευταίος μόλις χθες).

 

Είχα πάει για άλλο λόγο αλλά αναφερθήκαμε και σε πιο γενικά θέματα.

 

Και οι 2 λοιπόν ήταν απόλυτοι. Κανένα αποτέλεσμα δεν θα δούμε σε οδοντόπαστες περί λεύκανσης ή οτιδήποτε άλλο. Να παίρνουμε μόνο ότι πιο απλό υπάρχει σε οδοντόπαστα διότι το μόνο που προσφέρει είναι αίσθηση φρεσκάδας και... γεύσης. Την δουλειά (όλη, όχι την περισσότερη) την κάνει η οδοντόβουρτσα και το νήμα.

 

Την ίδια άποψη/συμβουλή είχα πάντα από τον πατέρα μου (δεν έχει καμία σχέση με ιατρική), αλλά προφανώς, όσο σωστός και να απεδείχθη, άλλη "βαρύτητα" η άποψη του στοματολόγου.

 

Προσωπική μου γνώμη, δεν μου κάνει καμία εντύπωση που παρατηρώ γενικά τεράστιες αποκλίσεις στις απόψεις μεταξύ στοματολόγων και οδοντιάτρων.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η μονες οδοντοπαστες που προσφερουν λευκανση ειναι αυτες που εχουν ως συστατικο στην σόδα, υπαρχει μια συγκεκριμενη γνωστη μαρκα στα σούπερ μάρκετ , και είναι πολύ φθηνή συγκριτικα με τις άλλες λευκαντίκες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν φρέσκια πληροφορία μιας και επισκέφθηκα συγκεκριμένα 2 στοματολόγους (ο τελευταίος μόλις χθες).

 

Είχα πάει για άλλο λόγο αλλά αναφερθήκαμε και σε πιο γενικά θέματα.

 

Και οι 2 λοιπόν ήταν απόλυτοι. Κανένα αποτέλεσμα δεν θα δούμε σε οδοντόπαστες περί λεύκανσης ή οτιδήποτε άλλο. Να παίρνουμε μόνο ότι πιο απλό υπάρχει σε οδοντόπαστα διότι το μόνο που προσφέρει είναι αίσθηση φρεσκάδας και... γεύσης. Την δουλειά (όλη, όχι την περισσότερη) την κάνει η οδοντόβουρτσα και το νήμα.

 

Την ίδια άποψη/συμβουλή είχα πάντα από τον πατέρα μου (δεν έχει καμία σχέση με ιατρική), αλλά προφανώς, όσο σωστός και να απεδείχθη, άλλη "βαρύτητα" η άποψη του στοματολόγου.

 

Προσωπική μου γνώμη, δεν μου κάνει καμία εντύπωση που παρατηρώ γενικά τεράστιες αποκλίσεις στις απόψεις μεταξύ στοματολόγων και οδοντιάτρων.

 

Κι εμένα ο οδοντίατρος ακριβώς το ίδιο μου έχει πει. Και στην ερώτηση μου οκ, γιατί δεν τα πλένουμε μόνο με νερό; μου απάντησε μόνο για τη γεύση.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η μονες οδοντοπαστες που προσφερουν λευκανση ειναι αυτες που εχουν ως συστατικο στην σόδα, υπαρχει μια συγκεκριμενη γνωστη μαρκα στα σούπερ μάρκετ , και είναι πολύ φθηνή συγκριτικα με τις άλλες λευκαντίκες.

η σόδα όμως ενδείκνυται μόνο για αραιή χρήση, πχ. σε καθαρισμούς δοντιών. Συχνή χρήση επιφέρει μικρή μεν, αλλά σταθερή σταδιακή φθορά στο σμάλτο των δοντιών. Επίσης διάβρωση στο σμάλτο μπορεί να προκαλέσει και το σκληρό βούρτσισμα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εμένα ο οδοντίατρος ακριβώς το ίδιο μου έχει πει. Και στην ερώτηση μου οκ, γιατί δεν τα πλένουμε μόνο με νερό; μου απάντησε μόνο για τη γεύση.

 

Φαίνεται ότι δεν είναι και πολύ οπαδός του φθορίου όπως η υπόλοιπη ιατρική κοινότητα.

Όπως και ότι δεν έχει δει το λουτρό αίματος στα ούλα που γίνεται μετά από βούρτσισμα με σκέτο νερό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χρησιμοποιειστε οποιαδήποτε οδοντόκρεμα σας αρέσει,ναι,αλλά με φθόριο.

Αυτές που διαφημίζουν λεύκανση δοντιών πιο πολύ βασίζονται στο placebo effect παρά στη δουλειά που κάνουν οι αποτριπτικοι παράγοντες που περιέχουν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά το φθόριο είναι χρήσιμο;Οι οδοντόκρεμες χωρίς φθόριο είναι εξίσου αποτελεσματικές;

 

Υπάρχει η άποψη οτι το φθόριο βλάπτει τον οργανισμό γιατί απορροφάται μέσω της στοματικής κοιλότητας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το κίτρινο χρώμα στα δόντια μπορεί να οφείλετε σε ένα συνδυασμό των παρακάτω σε άλλο πάντα βαθμό:

 

1) Χρωστικές ή ουσίες που προκαλούν δυσχρωμίες ή επιφανειακή φθορά που επηρεάζει την στιλπνότητα του δοντιού. Οι χρωστικές μπορούν να είναι επιφανειακές ή να έχουν διεισδύσει βαθύτερα.

 

2) Σχετικά μικρό πάχος αδαμαντίνης. Η αδαμαντίνη αποτελεί το εξωτερικό κάλυμμα του δοντιού πάνω από τα ούλα. Είναι το λεγόμενο σμάλτο. Κάτω από την αδαμαντίνη είναι η οδοντίνη. Αυτά τα δύο (και η οστεινη που είναι υποουλικά) υπάρχουν σε όλους τους ανθρώπους.

Αυτό που διαφέρει όμως είναι ο χρωματισμός της οδοντίνης και το πάχος της λευκής αδαμαντίνης. Αν ένας άνθρωπος έχει υπόλευκη οδοντίνη θα έχει λευκά δόντια, αν κάποιος έχει κίτρινη οδοντίνη τότε και ειδικά αν έχει μικρό πάχος αδαμαντίνης θα έχει κίτρινα δόντια. Φυσικά δεν είναι ή το ένα ή το άλλο, υπάρχουν κυριολεκτικά δεκάδες διαβαθμίσεις στο χρώμα και την χροιά.

Γι αυτό τα δόντια μας και ειδικά οι κυνόδοντες μας είναι πιο κίτρινοι προς την βάση.

 

Πώς μπορεί λοιπόν να γίνει λεύκανση;

 

Με μηχανικά και χημικά μέσα. Μηχανικό μέσο είναι το βούρτσισμα που θα απομακρύνει τους επιφανειακούς λεκέδες ή η στίλβωση και η σοδοβολή στον οδοντίατρο που επίσης κάνει την ίδια δουλειά. Οι επιφανειακές λοιπόν χρωστικές μπορούν να φύγουν σχετικά εύκολα σε μεγάλο βαθμό μόνο μηχανικά. Τέτοιοι λεκέδες συνήθως προέρχονται από το τσιγάρο ή από το κρασί και τον καφέ.

 

Καλές οδοντόκρεμες για αυτή την χρήση είναι οδοντόκρεμες με μεγάλο ποσοστό σε αποτριπτικά στοιχεία και απορρυπαντικές ουσίες (πχ σόδα). Τέτοιες είναι οι περισσότερες του εμπορίου αλλά επειδή α. Δεν έχουν επαρκή ποσότητα β. Δεν γίνεται με τον σωστό τρόπο και συχνά το βούρτσισμα, δεν έχουν αποτέλεσμα.

 

Περνάμε λοιπόν στα χημικά μέσα. Εδώ έχουμε οδοντόκρεμες με ήπιες συγκεντρώσεις υπεροξειδίου του υδρογόνου (οξυζενέ). Αυτές είναι συνήθως τζελ, πωλούνται στα φαρμακεία και θέλουν προσοχή στη χρήση. Η λογική τους είναι ο αποχρωματισμός των λεκέδων με χημικό τρόπο αλλά και την λεύκανση μιας φυσικά κίτρινης οδοντίνης.

Δεν κάνουν για μακροχρόνια χρήση και συνήθως δίνονται για διατήρηση της λεύκανσης στον οδοντίατρο που γίνεται κι αυτή με πολύ μεγαλύτερες συγκεντρώσεις οξυζενέ (σε μασελάκι με ενεργοποίηση συνήθως με θερμότητα ή φωτισμό).

 

Γενικά αν θέλετε να είναι λευκά τα δόντια σας λοιπόν κάντε ένα καθαρισμό με στίλβωση. Εκεί θα δείτε το μάξιμουμ φυσικό λευκό σας. Αν δε μείνετε ευχαριστημένοι κάντε λεύκανση για να ξεπεράσετε το φυσικό λευκό σας και να πάτε σε 3-4 τόνους πάνω.

Μην κάνετε υπερβολές. Δυστυχώς το αποτέλεσμα για να παραμείνει θέλει προσοχή στην κατανάλωση φαγητών πλουσιων σε χρωστικές και επανάληψη κάθε ένα δύο χρόνια.

 

Λεύκανση με οδοντόκρεμες μόνο αν έχουν ήδη εγκατασταθεί έντονες και σταθερές χημικά χρωστικές δε θα γίνει. Αλλά αν έχετε λευκά δόντια με μία απλή λευκαντική οδοντόκρεμα του εμπορίου θα είστε εντάξει.

 

Τέλος να πω ότι οι οδοντόκρεμες του εμπορίου που διαφημίζουν άμεση λευκαντική δράση βασίζονται σε οπτικό τρικ για να το επιτύχουν. Είναι μπλε σε χρώμα και εμφανίζουν τα δόντια πιο λευκά και γκρι όταν δεν έχουν ξεπλυθεί πλήρως. Φυσικά δεν λειτουργούν στο βαθμό που διαφημίζεται.

Τελικά το φθόριο είναι χρήσιμο;Οι οδοντόκρεμες χωρίς φθόριο είναι εξίσου αποτελεσματικές;

 

Υπάρχει η άποψη οτι το φθόριο βλάπτει τον οργανισμό γιατί απορροφάται μέσω της στοματικής κοιλότητας.

Το φθόριο είναι χρήσιμο γιατί ενισχύει το σμάλτο. Αυτό γίνεται γιατί το σμάλτο/αδαμαντίνη αποτελείται κυρίως από μία ουσία που λέγεται υδροξυαπατίτης. Όταν τρώμε τροφές αυτή η ουσία που είναι κρυσταλλική διαλύεται και τα δόντια είναι πιο ευαίσθητα στο ν αναπτυχτούν πάνω τους μικρόβια και τα οξέα αυτών και να προκαλέσουν τερηδόνα. Αν υπάρχει φθόριο στο σάλιο όμως όταν θα επαναληφθεί η κρυσταλλοποίηση του απάτιτη θα αντικατασταθεί από φθοριοαπατιτη που είναι πιο ανθεκτικός στα οξέα. Έτσι τα δόντια θα γίνουν πιο ισχυρά μετά από κάθε βούρτσισμα.

 

Επίσης το φθόριο είναι ήπιο μικροβιοκτόνο. Βασικά δεν προάγει την ανάπτυξη.

 

Σε ενήλικα άτομα η χρήση φθοριούχων σκευασμάτων δεν προκαλεί κανένα απολύτως πρόβλημα. Ακόμα και η κατανάλωση ενός προσεκτικά φθοριωμένου νερού δε προκαλεί πρόβλημα.

 

Η χρονιά έκθεση σε υψηλές ποσότητες φθορίου μπορεί φυσικά να προκαλέσει προβλήματα αλλά όχι στις ποσότητες του τεχνητά φθοριωμένου νερού και των σκευασμάτων.

 

Αν όμως κάποιο παιδάκι σας φάει μία οδοντόκρεμα (εννοώ ένα μεγάλο σωληνάριο οδοντόκρεμας με πολύ φθόριο) ή πιεί ένα μπουκαλι στοματικό διάλυμα με φθόριο θα σας πρότεινα να του δώσετε να πιεί γάλα και να πάτε άμεσα στα επείγοντα. Εκεί ειδικά σε πολύ μικρά παιδιά υπάρχει κίνδυνος οξείας δηλητηρίασης από φθόριο. Αλλά εκεί είναι τόσο λίγα τα κιλά του παιδιού και τόση η ποσότητα που μπορεί να κάνει πρόβλημα. Γι αυτό οι παιδικές οδοντόκρεμες έχουν συνήθως τη μισή ή και μικρότερη ποσότητα φθορίου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπεροξειδιο καρβαμιδιου ή υδρογονου ειναι το βασικο υλικο στα whitening kit..

Απλα αυτες οι οδοντοπαστες δουλευουν εφοσον εχεις κανει καθαρισμο λευκανση ωστε να κρατησεις περισσοτερο το αποτελεσμα...

Youtuel,opalescene,depurdent

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...