Προς το περιεχόμενο

Χωρίς drivers για Windows 7 θα μείνουν οι επεξεργαστές AMD Ryzen;


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ο driver (χρειάζεται) και βγαίνει σε συνεργασία με AMD-MSFT (βελτιστοποιεί). Προφανώς συνεννοήθηκαν να ΜΗΝ υποστηριχθουν παλιά λειτουργικά υπο κατάργηση.

 

αφού μιλάμε για ΝΕΑ cpu σε ΝΕΟ socket/motheboard είναι αστείο να συζητάμε τι λειτουργικό θα βάλουμε από εδώ και πέρα. Στα παλιά το συζητάμε , όχι και σε καινούρια ρε αδέρφια! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 91
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Απο την στιγμη που οι περισσότεροι εχουν Windows 7 και η AMD το ξέρει τοτε δεν θα επρεπε να κανει κατι τετοιο - σαν την Apple παει και κανει λες και πρεπει ντε και καλα να παμε σε 8.1+

 

Τα win 7 ήταν στο 55% πριν ένα χρόνο και τώρα στο 47%.

Τα win 10 αντίστοιχα ήταν στο 16% πριν ένα χρόνο και τώρα στο 33%.

 

do the maths για το τι θα ισχύει σε ένα χρόνο και για το αν έπρεπε ή όχι να κάνει κάτι τέτοιο η amd (και η κάθε amd).

 

http://gs.statcounter.com/os-version-market-share/windows/desktop/worldwide

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπότε γιατι τόσος ντόρος για την AMD συγκεκριμένα;

 

γιατι πιστευουν καποιοι  οτι θα παρουν επιδοσεις ι7 6700κ

σε τιμη ι3 6100 μαλλον γιαυτο !

Γιατί τόσος ντόρος που η AMD (μαζί ΚΑΙ με την Intel) δεν θα υποστηρίζει support στο παλιό λειτουργικό windows7 ρώτησα..

 

Όσο για τις τιμές σίγουρα θα ειναι ανταγωνιστικές μερικοί retailers που έβγαλαν κάποια τιμολόγια θέλουν ας πούμε το κορυφαίο ryzen 1800x (3,6 GHzbaseclock και άγνωστο turbo πού όμως θα ειναι στα 4+ 8 πυρήνες 16 threads  στα 670$ την στιγμή που ο αντίστοιχος 8πύρηνος της Intel είναι κάπου στα 1000 με μικρότερη συχνότητα λειτουργίας και μεγαλύτερη κατανάλωση)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απλα πραματα, δν δινουν λεφτα να φτιαξουν drivers για παλια λειτουργικα, δεν υπαρχει συνομοσια, θεμα οικονομικων ειναι.

οσο περναει ο καιρος τοσο τα 10 θα γινονται καλυτερα και ολα τα προγραμματα θα γραφονται για αυτα. κοστιζει να υποστιριξεις παλιο software+hardware.

και σας μιλαει ενας λατρης των 7 :)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν παρεις καινουριο μηχανημα, αναγκαστικα θα βαλεις Win10.

Ειτε σου αρεσει. Ειτε οχι.

 

Κι η αληθεια ειναι οτι ετσι πρεπει να γινεται.

 

 

Αυτος ειναι κι ο λογος που δε παιρνω καινουριο πισι.

"Επενδυω" τα λεφτα στις κονσολες.

Εγώ έχω μια χαρά τα 7αραι μου σε, i5 6500 και το σύστημα τρέχει πολύ όμορφα. Τα win10  να τα βάλει η ms εκεί που ξέρει. Που θα ξεπουλήσω την ιδιωτικότιτα μου και των δεδομένων μου στις εταιρίες.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πραγματικα, ποιος θα σκασει 700€ για επεξεργαστη και θα βάλει win7? αλήθεια δεν καταλαβαίνω πώς υπάρχουν άτομα που ενοχλούνται απο αυτήν την έιδηση...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπότε γιατι τόσος ντόρος για την AMD συγκεκριμένα;

 

γιατι πιστευουν καποιοι  οτι θα παρουν επιδοσεις ι7 6700κ

σε τιμη ι3 6100 μαλλον γιαυτο !

Aυτο δεν ειναι το ζητουμενο 

αυτο δεν ειναι και το συμφερων του καταναλωτη 

να θελει 6700κ σε τιμη 6100 

αυτο θελουμε ολοι και αυτο υποσχεται προς το παρων η ΑΜΔ(πανω κατω) με αυτα που γραφοντα στα διαφορα σιτε για την τιμολογιακη πολιτικη της 

------------------------------------------------

τωρα εαν εσυ συγκεκριμενα θελεις να ισχυει το αντιθετο 

οπως ισχυει τωρα να πληρωνεις το 2017 στην ελλαδα 

γουσταρεις να αγοραζεις 

6100 οσο θα επρεπε κανονικα να πουλανε τον 6700κ

εισαι αξιος της μοιρας σου 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ έχω μια χαρά τα 7αραι μου σε, i5 6500 και το σύστημα τρέχει πολύ όμορφα. Τα win10  να τα βάλει η ms εκεί που ξέρει. Που θα ξεπουλήσω την ιδιωτικότιτα μου και των δεδομένων μου στις εταιρίες.

 

Kαι τα λέει αυτά χρήστης των win 7;

χαχαχαχα :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδη απο ολα τα στοιχεια που βγαινουν καθημερινα για τους ryzen , αυτο βρεθηκε να μπει σαν ειδηση? Το  ουτε καν δευτερευουσας σημασιας και "αρνητικο"?Τοσα θετικα νεα εχουν βγει αλλα εδω τιποτα...

 

Οταν ειπαν για kaby, δεν θυμαμαι ουτε να μπηκε σαν ειδηση εδω(πραγματικα δεν θυμαμαι,ισως κανω λαθος) αλλα ουτε να σχολιαζεται και αρνητικα το οτι δεν υποστηριζει windows 7! Ισα ισα οπου κι αν διαβαζα ολοι λεγανε οτι καλυτερα , το καινουργιο παει με το καινουργιο(win 10)  και αλλα τετοια χαϊδεματα...

 

Για τους ιντελ ομως μεχρι και για τις συσκευασιες επρεπε να μαθουμε οτι αλλαξαν ενα χρωματακι στην κατω γωνια αρα τωρα θα ειναι τουμπανο σε σχεση με skylake... Απο skylake βεβαια σε kaby  αυτη ηταν οντως η μεγαλυτερη αλλαγη.... Το κουτι.....!!!

 

Αυτο εχει πιο πολυ ενδιαφερον νομζω...

 

http://wccftech.com/amd-ryzen-7-1700-cpu-specs-confirmed/

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξέλιξη δεν το λες να τρέχεις με modα crisis DX 10 σε XP από τη στιγμή που δεν υποστηρίζεται. Καλώς ή κακώς αυτή είναι η Microsoft απορώ το πώς η AMD του ανοιχτού κώδικα έπεσε σε αυτό το τρυπακι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλως η κακώς καποια πραγματα πανε μπροστα...!!!!Σαν να ζητας σε κινητο με snapdragon 835 να βαλεις symbian..(απιστευτα φανατικος υποστηρικτης του και τρελα ξενερωμενος που το αφησε η νοκια),,,!!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άμα είναι έτσι τότε πας σε Intel ή αγοράζεις έναν AMD FX6300 και καθάρισες !!

 

Ούτε η Intel με τους Kaby Lake υποστηρίζει λειτουργικά πιο αρχαία από τα W10.

 

Και το όλο πρόβλημα δεν είναι η AMD ούτε η Intel.

Είναι η Microsoft η οποία το έχει ανακοινώσει από τον ΙΑΝΟΥΑΡΙΟ 2016, ότι ΔΕΝ πρόκειται να παρέχει καμία υποστήριξη στις παλαιότερες εκδόσεις των Windows για του Intel Kaby Lake και AMD Ryzen.

 

Εδώ είναι η επίσημη ανακοίνωση της Microsoft

 

https://blogs.windows.com/windowsexperience/2016/01/15/windows-10-embracing-silicon-innovation/#J4yHk4HoLkpLRfwg.97

 

Επίσης οι Intel Skylake, δεν θα υποστηρίζονται στα Windows 7, 8 και 8.1 από την 1η Ιουλίου 2017.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...