Προς το περιεχόμενο

Ανάληψη μετρητών αυτοπροσώπως απο άλλη τράπεζα.


enakaiena1821

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ρε φίλε πλάκα μας κάνεις μετά λες εγώ έχω ελλείψεις.. εσύ δεν ξέρεις καν το θέμα..

 

Ποιά δανικά; Τα λεφτά ΜΟΥ που έχω στον λογαριασμό ΜΟΥ θα πάω να ζητήσω....

Ό,τι να ναι!

Δηλαδή ο υπάλληλος της εθνικής/alpha/κλπ θα μπει στο λογαριασμό σου στη γερμανική τραπεζα και θα σου δώσει χρήματα; ΟΧΙ

Μάθε λοιπον οτι οι αναλήψεις απο ΑΤΜ είναι ΔΑΝΕΙΚΑ σε σένα τα οποία μετά η εθνική τα παιρνει απο τη γερμανική τραπεζα, η οποία τα τραβά απο το λογαριασμό σου. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 49
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Ρε φίλε πλάκα μας κάνεις μετά λες εγώ έχω ελλείψεις.. εσύ δεν ξέρεις καν το θέμα..

 

Ποιά δανικά; Τα λεφτά ΜΟΥ που έχω στον λογαριασμό ΜΟΥ θα πάω να ζητήσω....

Ετσι ειναι τα πραγματα.

Αν αρνηθουν να σου δωσουν τα λεφτα ΣΟΥ , ζητα ονοματεπωνυμο και μιλα κατευθειαν με διευθυντες. Θα χασει τη δουλεια του πολλης κοσμακης αυριο :lol:

 

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά οκ έχω ελλείψεις.. (το έχω κάνει παρεμπιπτόντως και έτσι θυμήθηκα ότι έληξε απλά μου την πέταξε πίσω)

Η κάρτα υπάρχει για να ξέρει το μηχάνημα ότι εισαι ο νόμιμος κάτοχος δεν μπορεί να μαντεύει.. εγώ θα πάω με ταυτότητα και την κάρτα και θα είμαι ο νόμιμος κάτοχος.

Τέσπα δεν λέω άλλα θα δούμε αύριο πήρα τις γνώμες αυτών που δεν ξέρουν συγκεκριμένα πράγματα και ειναι σεβαστές τα περαιτέρω αύριο.

 

Σόρρυ αλλά όλοι οι υπόλοιποι έχουν δίκιο

 

Τα ΑΤΜ δεν δουλεύουν με τον ίδιο τρόπο που δουλεύει το γκισέ της τράπεζας.

Η κάρτα η γερμανική που έχεις προφανώς είναι maestro debit card, δες πάνω γράφει maestro.

Οι maestro ανήκουν στην mastercard και είναι multi national debit cards. Βάζοντάς την σε ATM συνδέονται στην multinational βάση δεδομένων και γι'αυτό μπορείς να τραβήξεις χρήματα ή ακόμα και να κάνεις αγορές.

 

Ο ταμίας μέσα στην τράπεζα, σε ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ ΤΡΑΠΕΖΑ ΟΠΟΥΔΗΠΟΤΕ ΣΤΟΝ ΚΟΣΜΟ, ΔΕΝ έχει αυτή τη δυνατότητα και μπορεί να διαχειριστεί ΜΟΝΟ τους λογαριασμούς που ανήκουν στην τράπεζα που δουλεύει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Ό,τι να ναι!

Δηλαδή ο υπάλληλος της εθνικής/alpha/κλπ θα μπει στο λογαριασμό σου στη γερμανική τραπεζα και θα σου δώσει χρήματα; ΟΧΙ

Μάθε λοιπον οτι οι αναλήψεις απο ΑΤΜ είναι ΔΑΝΕΙΚΑ σε σένα τα οποία μετά η εθνική τα παιρνει απο τη γερμανική τραπεζα, η οποία τα τραβά απο το λογαριασμό σου.

 

Δεν είναι δανεικά, είναι συνδεμένα τα ΑΤΜ στο σύστημα Maestro. Ή visa electron. Υπάρχει κάποια προμήθεια της τράπεζας, αναλόγως πόσα χρεώνει η κάθε μία.

 

Επίσης νομίζω μπορείς να ζητήσεις όλα τα γράματα της τράπεζας να έρχονται εδώ.

Δεν στέλνουν αλληλογραφία στο εξωτερικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε σαν account με ημερομηνια εγγραφης 1 βδομαδα πριν, χρωσταγε ενα τετοιο τοπικ, να τα λεμε κι αυτα.

λες να ειναι ο κλασσικός ελληνολλανδος;

(καλιά το μάτι, παρα το όνομα)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι ειναι το ΤΑΝ;

 

 

ΤΑΝ?

 

Το βρήκα. Εxtra pin

https://en.wikipedia.org/wiki/Transaction_authentication_number

https://www.toytowngermany.com/forum/topic/70010-deutsche-bank-tan-numbers-for-online-banking/

 

@ts 

αν θες, ερχομαι μαζί σου παρέα και θα κρατώ εγω το κινητό. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όχι αυτό ειναι το πρώτο πράγμα που πήγα να κάνω τους πήρα τηλέφωνο και τους ειπα να μου στείλουν την κάρτα εδώ και λένε δεν γίνεται μου στείλανε μεν αλλά στο εξωτερικό.

Κατά 99% μπορούν να τη στειλουν εδω άνετα ο γειτονας του ερχονται απο ξενη τραπεζα.Φανταζομαι οτι αφου εχουν στειλει ιδη καρτα σου λεει οπα φιλε εγω εστειλα καρτα εκει που εχω τα χαρτια να στελνω και οχι Ελλαδα ρωτα και καλα αμα δηλωσης απωλεια και δειξης οτι μενεις ελλαδα μπας και τη στειλουν εδω.Παντως απο γκισε δεν θα σου δωσουν δεκαρα τσακιστη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΤΑΝ ειναι ένα παροδικό πιν, συνήθως 6ψήφιο το λαμβάνεις σε αριθμημένη λίστα των 100 και κάθε φορά που συνδέεσαι στο web banking, σου ζητάει κάποιο αριθμό από τη λίστα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και για να τελειώνουμε, αυτό που ζητά ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ.

Οι debit cards χρησιμοποιούνται ΜΟΝΟ από τα υποκαταστήματα της τράπεζας στην οποία ανήκουν.
Κάπου στα τέλη του '90 μπήκε σε εφαρμογή το σύστημα ΔΙΑΣ και με την debit card μπορούσες να τραβήξεις και από ΑΤΜ άλλης (ελληνικής) τράπεζας με κάποια προμήθεια.
Αρχές 2.000 δεν θυμάμαι καλά, ξεκίνησε η VISA ELECTRON και η MAESTRO κάρτες (debit πάντα) και το ανάλογο ελληνικό ΔΙΑΣ έγινε ευρωπαϊκό και παγκόσμιο, και πχ αν είχες debit card της εθνικής και πήγαινες στην Γαλλία, στην Ινδία κτλ σε ΑΤΜ που είχε απέξω το σήμα της Maestro τραβούσες λεφτά από τον ελληνικό λογαριασμό ενώ ήσουν στην άλλη άκρη του κόσμου. Το ίδιο και σε αγορές, φτάνει το μηχανηματάκι που είχε ο μαγαζάτορας να υποστηρίζει τις κάρτες Maestro. Όλα αυτά με κάποια προμήθεια πάντα, για διευκόλυνση των πελατών, ιδίως όταν άνοιξαν τα ευρωπαϊκά σύνορα και οι μετακινήσεις έγιναν πιο εύκολες.

Οι γκισέδες μέσα στις τράπεζες, ΔΕΝ είναι συνδεμένοι σε αυτό το σύστημα για πολλούς λόγους, μέσα στους οποίους και λόγοι ασφαλείας. Φαντάσου πχ ο υπάλληλος στην ελληνική τράπεζα να μπορεί να δει και να διαχειριστεί τα λεφτά που έχεις στην τράπεζα στην Ελβετία. Καταρρέει απευθείας όλο το τραπεζικό σύστημα, οι ανταγωνισμοί μεταξύ τους, η ασφάλεια, πχ έρχεται η εφορία και σου φορολογεί τα χρήματα που έχεις στο εξωτερικό με μία νομοθεσία που βάζει σε εφαρμογή ένας εξυπνάκιας, συνεννοείσαι με κάποιον και παίρνεις την κάρτα του μπατζανάκη σου και τραβάς τα χρήματα που έχει στο εξωτερικό, άντε να κάθεται ο μπατζανάκης να ψάχνει στο εξωτερικό τι έγινε και μετά να τρέχει σε άλλη χώρα να βρίσκει ποιος και γιατί και πότε δόθηκε η εντολή ξτλ κτλ κτλ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχας παιδιά κάπου είπε ότι και η κάρτα του έχει λήξει που του μειώνει ακόμα περίσσότερο της ελπίδες να φάει πόρτα όχι ότι πριν πορούσε αλλά λέμε τώρα.

 

Μονη λύση φίλε TS ηλεκτρονικά μεταφορά σε ελληνικό λογαριασμό ή μόνη λύση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης τα ΑΤΜ δεν ειναι ξεχωριστές οντότητες!! γκισές ειναι και αυτά αλλά αυτόματος!! η τράπεζα ειναι συνδεδεμένη σε δίκτυο και εξ αυτού και το ΑΤΜ της όχι το αντίστροφο...

 

Τα ATM συνδέονται με κρυπτογράφηση απευθείας στον κεντρικό σέρβερ της τράπεζας που ανήκουν, με το κατάστημα της τράπεζας μοιράζονται μόνο τη σύνδεση στο ίντερνετ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...