Προς το περιεχόμενο

Επιτροπή του Δήμου του Μονάχου συστήνει την αντικατάσταση του Linux με τα Windows 10


deligkos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Προσπερνάω τις μπουρδολογίες σου γιατί δεν ξέρεις καν το market share. Αλλά τώρα εσύ άμα δεν έχεις ιδέα πως δουλεύουν οι επιχειρήσεις και ότι οι "μίζες" ισχύουν παντού καληνύχτα.

 

Και (αν και δεν με νοιάζει καθόλου) δεν θα με αποκαλούσα fanboy καμίας εταιρείας μιας και χρησιμοποιώ both.

 

https://www.wikiwand.com/en/Usage_share_of_operating_systems#/Desktop_and_laptop_computers

 

Εχεις δίκιο. Το 2% που ειπα ειναι πολύ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 80
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συμφωνώ στ' ότι δεν υποστηρίζεται στη συγκεκριμένη διανομή, από τη στιγμή που το base system είναι custom - αρχαίο. Απορώ όμως, από τη στιγμή που μπορείς επίσημα να τρέξεις SAP σε linux server και GUI σε clients, πώς τα windows είναι μονόδρομος (σύμφωνα με το αρχικό κείμενο).

Γιατι μπορεί πολυ απλα το sap module που θελουν να μην υποστηριζεται σε linux.

Δεν ειναι πληρης η υποστηριξη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας προσπαθήσω να απλουστεύσω λίγο τα πράγματα με έναν εντελώς φανταστικό και εκτός πραγματικότητας διάλογο:

 

- "Αίσχος, ντροπή, έτσι κατασπαταλούν και τρώνε το δημόσιο χρήμα, τεμπέληδες, άχρηστοι, τα δίνουν όλα στη Microsoft, κάνουν outsource στους μεγαλοκαρχαρίες τύπου Accenture, τι τους ψηφίζουμε, έπρεπε να βάλουν Linux που είναι δωρεάν, μόνο Linux, ας έβαζαν RHEL, CentOS και ξερό ψωμί"

 

- "Αμάν, έγινε τέτοιο πράγμα;"

 

- "Αμέεε, άλλος ένας δήμος, άλλη μια πουλημένη κυβέρνηση προτιμά proprietary λογισμό αντί για open source. Διαπράττουν διαρκές έγκλημα κατά της ανθρωπότητας και πρέπει να λογοδοτήσουν"

 

- "Κρίμας, άσχημη είδηση. Να ρωτήσω όμως"

 

- "Ζώα, μοσχάρια, ανίκανοι. Τι θέλετε να ρωτήσετε;"

 

- "Έστω ότι βάζουν open source λειτουργικό. Τι θα γίνει με τις ήδη υπάρχουσες εφαρμογές και με τις επικρατούσες πλατφόρμες που είναι συμβατές μόνο με Windows; Ποιος και πότε θα τις κάνει port σε Linux; Τι θα γίνει με το ήδη αγορασμένο hardware και τα περιφερειακά που δεν έχουν Linux drivers; Ποιος θα τους γράψει; Τι θα γίνει αν κάποιο update δεν παίξει σωστά ή αν πρέπει να βγει κάποιο hotfix; Τι θα γίνει με τα service level agreements; Ποιος θα υποστηρίξει την εγκατάσταση, θα αναλάβει την ευθύνη και θα πληρώσει τις ρήτρες αν κάτι πάει στραβά;"

 

- "Αίσχος, κτηνωδία, αρκουδέηδες"

 

- "Σωστά τα λέτε καλέ μου κύριε, μιας όμως που το έφερε η κουβέντα και αν μου επιτρέπετε, τι δουλειά κάνετε;"

 

- "Εγώ; Είμαι Linux administrator"

 

Ηθικό δίδαγμα: συχνά κρίνουμε με βάση το συμφέρον μας ή χωρίς να έχουμε τη συνολική εικόνα. Μάλλον χρειάζεται παραπάνω μελέτη για να μάθουμε γιατί ένας μεγάλος δήμος μιας προηγμένης χώρας προτίθεται να προχωρήσει σε τέτοια κίνηση. Επίσης καλό θα είναι να περιμένουμε και το αποτέλεσμα της ψηφοφορίας της Τετάρτης.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το έγραψα και σε δίπλα forum. Το κόστος μετάβασης σε Linux ήταν 30+16 εκατομμύρια. Επίσης έχουν 1000 άτομα στο IT. Πάμε να δούμε τώρα....

 

Aκόμη και αν έρχεσαι από την εποχή του στυλό και της σφραγίδας και ΔΕΝ ΞΕΡΕΙΣ τι είναι PC , έχουμε

15000 PC/Laptop * 600 Euro =9.000.000 (Μαζί με Windows και 5 χρόνια NBD)
15000 Client Licenses * 200 Euro =3.000.000 (Μαζί με SQL , Exchange, System Center, Skype for B, Office, Windows 10 Ent Upg )
10 Servers * 45.000 =450.000 400 Cores 7.6Terabytes RAM
10 Windows Server Datacenter * 8800 =88.000 με δικαίωμα αναβάθμισης
4 SQL Servers Per core 64 Core Enterprise * 50000 =200.000 για 64 Cores και όσα VM θέλεις.
2 Storage ~ 500TB * 450.000 =900.000 για να έχεις και DR , μιλάμε πάντα για All Flash με 4HR Support Mission Critical
4 Switch 10GB * 30.000 =120.000 για τα Top of Rack Switch life time εγγύηση
10 System Center Datacenter * 3.000 =30.000 για τα management εργαλεία

Βάλε και 1 million για τα Datacenter με την πυρόσβεση και τις γεννήτριες γιατί είμαι Large και 200.000 ευρώ για τις 15 χιλ πόρτες στα Switch.

Είναι κάτω από τα 15 εκατομμύρια με FULL MICROSOFT . Που να πήγαν άλλα 15 mil σε 5 χρόνια άραγε με ΔΩΡΕΑΝ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΚΟ; Και όλα αυτά με την προϋπόθεση πριν να έγραφες σε πέτρες και όχι σε χαρτί.
Κάντε τα μαθηματικά

 

 

Επίσης  οι τύποι έχουν 1000 IT personnel !!!!!! Με μέσο όρο τα 1800 ευρώ θέλουν 21.6 million το χρόνο!!!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι δυνατόν ένας δήμος ή μια οποιαδήποτε δημόσια (εγώ θα έλεγα και ιδιωτική) υπηρεσία να απασχολεί τόσο πολύ κόσμο στο IT, αν το τελευταίο δεν είναι ο αυτοσκοπός της.

 

Μου θυμίζει τις τράπεζες που έχουν μαζέψει τόσο κόσμο στο ΙΤ που πολλοί αναλυτές θεωρούν ότι πλησιάζει με γοργά βήματα το κραχ στον συγκεκριμένο κλάδο (ειδικά όσο συνεχίζεται η περίοδος των ισχνών αγελάδων). Εδώ και χρόνια έχουν ήδη ξεκινήσει οριζόντιες περικοπές. Δεν είναι δυνατόν να συντηρούν εκατοντάδες άτομα όταν η τάση της αγοράς είναι να δίνονται σχεδόν όλα outsourcing συνήθως σε μεγάλους και πιστοποιημένους 3rd parties.

 

Πάει να πει ότι σε πολλές περιπτώσεις η μετάβαση σε open source λογισμικό δεν είναι τόσο φθηνή όσο φαίνεται αρχικά. Ας σταματήσουμε επιτέλους να σκεφτόμαστε με γνώμονα το laptop που πήραμε από το Πλαίσιο για να κάνουμε τις εργασίες της σχολής και ας βάλουμε τον εαυτό μας στη θέση ενός strategic manager μιας τέτοιας μεγάλης εταιρείας (ή ενός γερμανικού δήμου).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά μην αποκλείουμε τα θέματα ασυμβατότητας. Ειδικά για το SAP, το χρησιμοποιώ και εγώ στην εταιρεία που εργάζομαι και ο μόνος browser που δουλεύει σωστά είναι ο Internet Explorer, ούτε Chrome ούτε Firefox...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://www.wikiwand.com/en/Usage_share_of_operating_systems#/Desktop_and_laptop_computers

 

Εχεις δίκιο. Το 2% που ειπα ειναι πολύ

 

Ή αντί για την πατάτα StatCounter βλέπεις το NetMarketShare https://www.netmarketshare.com/operating-system-market-share.aspx?qprid=10&qpcustomd=0

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δύο πράγματα:

1. Να μην ξανακούσω ότι οι Γερμανοί είναι καθαροί και δεν τα παίρνουν γιατί αν θέλεις να απεξαρτηθείς στρώνεις κώλο και το κάνεις και μετά σου βγαίνει φτηνότερα.

2. Για όσους λέτε ότι "οι χρήστες δεν είναι εξοικειωμένοι"  να εξοικειωθούν γι' αυτό πληρώνονται. Όποιος δεν μπορεί σπίτι του. Τρελαίνομαι όταν κάποιος δίνει ένα καρότσι λεφτά να πάρει ένα MAC για παράδειγμα και του περνάει windows. Κάτσε μάθε το macOS ή πάρε ένα windows laptop το κέρατο μου.

Άι σιχτίρ συγχύστηκα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας προσπαθήσω να απλουστεύσω λίγο τα πράγματα με έναν εντελώς φανταστικό και εκτός πραγματικότητας διάλογο:

 

- "Αίσχος, ντροπή, έτσι κατασπαταλούν και τρώνε το δημόσιο χρήμα, τεμπέληδες, άχρηστοι, τα δίνουν όλα στη Microsoft, κάνουν outsource στους μεγαλοκαρχαρίες τύπου Accenture, τι τους ψηφίζουμε, έπρεπε να βάλουν Linux που είναι δωρεάν, μόνο Linux, ας έβαζαν RHEL, CentOS και ξερό ψωμί"

 

- "Αμάν, έγινε τέτοιο πράγμα;"

 

- "Αμέεε, άλλος ένας δήμος, άλλη μια πουλημένη κυβέρνηση προτιμά proprietary λογισμό αντί για open source. Διαπράττουν διαρκές έγκλημα κατά της ανθρωπότητας και πρέπει να λογοδοτήσουν"

 

- "Κρίμας, άσχημη είδηση. Να ρωτήσω όμως"

 

- "Ζώα, μοσχάρια, ανίκανοι. Τι θέλετε να ρωτήσετε;"

 

- "Έστω ότι βάζουν open source λειτουργικό. Τι θα γίνει με τις ήδη υπάρχουσες εφαρμογές και με τις επικρατούσες πλατφόρμες που είναι συμβατές μόνο με Windows; Ποιος και πότε θα τις κάνει port σε Linux; Τι θα γίνει με το ήδη αγορασμένο hardware και τα περιφερειακά που δεν έχουν Linux drivers; Ποιος θα τους γράψει; Τι θα γίνει αν κάποιο update δεν παίξει σωστά ή αν πρέπει να βγει κάποιο hotfix; Τι θα γίνει με τα service level agreements; Ποιος θα υποστηρίξει την εγκατάσταση, θα αναλάβει την ευθύνη και θα πληρώσει τις ρήτρες αν κάτι πάει στραβά;"

 

- "Αίσχος, κτηνωδία, αρκουδέηδες"

 

- "Σωστά τα λέτε καλέ μου κύριε, μιας όμως που το έφερε η κουβέντα και αν μου επιτρέπετε, τι δουλειά κάνετε;"

 

- "Εγώ; Είμαι Linux administrator"

 

Ηθικό δίδαγμα: συχνά κρίνουμε με βάση το συμφέρον μας ή χωρίς να έχουμε τη συνολική εικόνα. Μάλλον χρειάζεται παραπάνω μελέτη για να μάθουμε γιατί ένας μεγάλος δήμος μιας προηγμένης χώρας προτίθεται να προχωρήσει σε τέτοια κίνηση. Επίσης καλό θα είναι να περιμένουμε και το αποτέλεσμα της ψηφοφορίας της Τετάρτης.

Ωραίος διάλογος. Παίζει να ξίνει τα όρια προπαγάνδας των κεντρικών δελτίων ειδήσεων. Χωρίς παρεξήγηση. :)

 

Όπως λέει στην είδηση, η απόφαση είχε παρθεί από το 2003 και άρχισε να υλοποιείται πλήρως από το 2013. Πιστεύεις ότι, αν είχαν ουσιαστικά προβλήματα παραγωγικότητας ή λειτουργικότητας, θα "τσούλαγε" το πράγμα 4 ολόκληρα χρόνια; Εγώ πάλι πιστεύω ότι κάτι έχει να κάνει με τον καινούργιο δήμαρχο. Και δε νομίζω να χρειάζεται καμιά μεγάλη μελέτη για να καταλάβει κάποιος τι έχει παιχτεί εδώ. Τι κάνει νιαου-νιαου στα κεραμίδια είναι η φάση. Τώρα, γιατί κάποιοι παραβλέπουν τελειώς το ζήτημα του δημάρχου και επικαλούνται το θέμα των χρημάτων, ίσως εσκεμμένα ή και χαζομάρα.

 

Το ζήτημα είναι, και ίσως αυτό που δεν καταλαβαίνουν πολλοί, ότι και πιο ακριβό να είναι στην τελική να υιοθετηθεί ευρέως open source λογισμικό, σε πλαίσιο αγοράς και ανταγωνισμού (το βγάζω τελείως το ιδεολογικό) μας συμφέρει όλους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το έγραψα και σε δίπλα forum. Το κόστος μετάβασης σε Linux ήταν 30+16 εκατομμύρια. Επίσης έχουν 1000 άτομα στο IT. Πάμε να δούμε τώρα....

 

Aκόμη και αν έρχεσαι από την εποχή του στυλό και της σφραγίδας και ΔΕΝ ΞΕΡΕΙΣ τι είναι PC , έχουμε

 

15000 PC/Laptop * 600 Euro =9.000.000 (Μαζί με Windows και 5 χρόνια NBD)

15000 Client Licenses * 200 Euro =3.000.000 (Μαζί με SQL , Exchange, System Center, Skype for B, Office, Windows 10 Ent Upg )

10 Servers * 45.000 =450.000 400 Cores 7.6Terabytes RAM

10 Windows Server Datacenter * 8800 =88.000 με δικαίωμα αναβάθμισης

4 SQL Servers Per core 64 Core Enterprise * 50000 =200.000 για 64 Cores και όσα VM θέλεις.

2 Storage ~ 500TB * 450.000 =900.000 για να έχεις και DR , μιλάμε πάντα για All Flash με 4HR Support Mission Critical

4 Switch 10GB * 30.000 =120.000 για τα Top of Rack Switch life time εγγύηση

10 System Center Datacenter * 3.000 =30.000 για τα management εργαλεία

 

Βάλε και 1 million για τα Datacenter με την πυρόσβεση και τις γεννήτριες γιατί είμαι Large και 200.000 ευρώ για τις 15 χιλ πόρτες στα Switch.

 

Είναι κάτω από τα 15 εκατομμύρια με FULL MICROSOFT . Που να πήγαν άλλα 15 mil σε 5 χρόνια άραγε με ΔΩΡΕΑΝ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΚΟ; Και όλα αυτά με την προϋπόθεση πριν να έγραφες σε πέτρες και όχι σε χαρτί.

Κάντε τα μαθηματικά

 

 

Επίσης  οι τύποι έχουν 1000 IT personnel !!!!!! Με μέσο όρο τα 1800 ευρώ θέλουν 21.6 million το χρόνο!!!

 

 

 

Άμα δεν πάρεις την ανάλυση κόστους και της άλλης λύσης και δεν προσαρμόσεις όλα τα κρυμμένα κόστη (support, consulting, implementation/installation) και για τις δύο, τότε η σύγκριση που κάνεις δεν έχει νόημα.

 

Τέτοιες αποφάσεις λαμβάνονται από υψηλά κλιμάκια και τα δεδομένα "μαγειρεύονται" από τις επιτροπές κατα το δοκούν.

 

Δεν πιστεύω στην συνολική ανωτερότητα κάποιας λύσης, καθώς δεν έχω επαρκή στοιχεία να τις αξιολογήσω, αλλά η εμπειρία μου λέει ότι, αν μια λύση είναι επιθυμητή από τη διοίκηση, ακόμα και κοινή μελέτη των Gates και Tolvards αγνοείται σαν να μην τρέχει τίποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Microsoft calls new German headquarters “the biggest shift since the industrial revolution”

 

Microsoft has just opened their new headquarters in Munich, Germany

 

https://mspoweruser.com/microsoft-calls-new-german-headquarters-the-biggest-shift-since-the-industrial-revolution/

 

Τεράστια σύμπτωση για άλλη μια φορά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε τετοιες ειδησεις ειναι που ξεχωριζεις την πιτσιρικαρια που ξερει μονο θεωρια η νομιζει οτι ξερει απο τους περπατημενους

 

τους πουλημενους απο τους νορμαλ

 

τα παπαγαλακια απο τον απλο χρηστη 

 

κλπ κλπ

 

προφανως κ επαιξε χοντρη μιζα αλλιως δεν θα ειχε κανεις πρεμουρα για το τι λειτουργικο χρησιμοποιουν οι υπηρεσιες

 

κ προφανως επισης για την χρηση που προοριζονται τα μηχανακια των υπηρεσιων το ubuntu μια χαρα πιο αξιοπιστο ειναι απο οποιαδηποτε εκδοση win

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...