Προς το περιεχόμενο

Original vs συμβατή μπαταρία φωτογραφικής μηχανής


takatakaros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα σας! Θα ήθελα να ρωτήσω τι διαφορά έχει μια original μπαταρία sony np-fw50 για την sony a5000 σε αντίθεση με μια συμβατή πχ την duraccel.Από όσο βλέπω η διαφορά τιμής είναι αρκετή.

Ας πούμε αυτή εδώ η συμβατή duraccel έχει 20€ 

 

http://www.shop13.gr/mpataria-kameras-duracell-dr9954-gia-sony-np-fw50-74v-900mah-1-tem-p-193875.html

 

ενώ η original sony έχει 55€

 

https://www.photoagora.gr/energy/photo-video-batteries/sony-np-fw50-battery-original.html

 

Αξίζει λοιπόν να πάρω original ή συμβατή; Ευχαριστώ πολύ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 36
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Αν συγκρίνες μεταξύ επωνυμων brands τοτε η διαφορά ειναι οτι πληρώνεις ταμπελάκι. Π.χ. θα αγοραζα dura καρφωτά. 

Αν όμως συγκρίνεις επώνυμα με noname τοτε η διαφορα τιμής μπορει να κρύβει πολλά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την συμβατή λόγο κόστους

Παρόλα αυτά θα λειτουργεί σαν κανονική , έτσι; Δεν υπάρχει περίπτωση πχ να χαλάσει η κάμερα, σωστά; :P Sorry για τις χαζές ερωτήσεις αλλά είμαι άσχετος από αυτά :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρόλα αυτά θα λειτουργεί σαν κανονική , έτσι; Δεν υπάρχει περίπτωση πχ να χαλάσει η κάμερα, σωστά; :P Sorry για τις χαζές ερωτήσεις αλλά είμαι άσχετος από αυτά :D

Κανονικά και δεν επηρεάζει καθόλου την λειτουργία της κάμερας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η συμβατη αναμενεις να εχει λιγο χειροτερη αποδοση απο την μαμα Sony. Ας πουμε θεωρητικά 80% και σε αποδοση χρονου λειτουργιας αλλα και σε διαρκεια ζωής της μπαταρίας. Παρόλα αυτα κοστιζει λιγοτερο απο την μιση τιμη. Οποτε παλι κερδισμενος εισαι. Οι Sony μπαταριες μπορω να πω ότι οντως ειναι καλες στις καμερες τουλαχιστον. Φυσικα μπορεις να βρεις και συμβατές μπαταριες με λιγο πιο αυξημενη χωρητικότητα κατι που ειναι κι αυτο αρκετα βολικο. Μην παρεις κατι εντελως τυχαίο ομως. Υπαρχει περιπτωση να υπαρξει ακομη και διαρροή ή άλλο προβλημα και να σου καταστρέψει την καμερα. Συμβατες μεν, αλλα κατι δοκιμασμενο ομως.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως και συμβατη με συμβατη αλλης μαρκας εχουν διαφορες ενδεχομενως...εχω μια γνησια και αλλες τρεiς fujicell για sony A-mount και με εχουν βγαλει ασπροπροσωπο..δεν εχω ομως κανει benchmark διαρκειας αποφορτισης απλα αναφερω την εμπειρια απο μετρια χρηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχουν γραφτει πολλα κατα καιρους αρνητικα κυριως για τις συμβατες μπαταριες. Ακομη και ζημια σε πλακετες σωματων.

Ετσι λοιπον εχουν φανατικους εχθρους αλλα και φανατικους φιλους, που δεν ειχαν καποιο προβλημα.

Σε μοντερνα σωματα οι εταιρειες βαζουν και τσιπακι αναγνωρισης της μπαταριας απ το σωμα.

Ετσι πχ αν βαλεις συμβατη στο σωμα μου, δε δειχνει ποσοστο φορτισης με αποτελεσμα να μη γνωριζω ποτε τελειωνει.

Υπαρχουν βεβαια και συμβατες με τσιπ.

 

Υ.Γ. παραξενο θα μου πεις μια μπαταρια να σου χαλασει το σωμα...αλλα εχει καταγραφει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Στη τιμή της γνήσιας θα βρεις πολλά kit φορτιστή 2 θέσεων και 2 μπαταρίες συμφέρει κανένα πρόβλημα με τη κάμερα.

Με λίγα επιπλέον ευρώ παίρνεις πολλαπλές εισόδους παροχής από power banks, αυτοκινήτου μέχρι απλή σπιτική πρίζα και δεν μένεις ποτέ από ενέργεια.

Θα προτιμούσα της wasabi αν και δεν είναι απαραίτητο.

Επεξ/σία από thepoint
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ έχω την sony a5100. έχω την αυθεντική της sony και μια Wasabi. Η μπαταρία της sony κρατάει σίγουρα περισσότερο. Καλό είναι να έχεις έστω μια sony και αν θες δεύτερη πας σε aftermarket μπαταρίες.

Με λίγα χρήματα παραπάνω από ebay βρίσκεις πακετάκι με 2 aftermarket μπαταρίες + φορτιστή.

Επεξ/σία από Andyk0555
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε συμβατές και στη διάρκεια του χρόνου, έχω δει τεράστια διαφορά στη διάρκεια τους. Στη Sony που αναγράφεται αγόρασα αυθεντική απο ebay στη μισή τιμή πριν κανα χρόνο, με την ίδια απόδοση. Θεωρώ ήταν αυθεντική και δεν είδα κάτι που να με παραξενεύει.

 

Στην περίπτωση σου θα αγόραζα Duracell μιας και δεν είναι τυχαία εταιρία και θεωρώ πως θα βγει μια χαρά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην περίπτωση σου θα αγόραζα Duracell μιας και δεν είναι τυχαία εταιρία και θεωρώ πως θα βγει μια χαρά.

Εμένα Duracell/energizer δεν με τρελαινουν(έχω δοκιμάσει επαναφορτιζόμενες AA/AAA καθώς και 2 φωτογραφικής μηχανης).

Έχω την εντύπωση πως είναι μετριότητες κ πουλάνε κυρίως λόγω ονόματος.

Θα προτιμούσα wasabi/patona.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...