Προς το περιεχόμενο

Original vs συμβατή μπαταρία φωτογραφικής μηχανής


takatakaros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εξαιρετικη και συμπυκνωμενη ενημερωση,  το διαβασα 2-3 φορες με ενδιαφερον το ποστ σου, ευχαριστούμε για ενημερωση

 

Oποτε θα παρω τον universal φορτιστη DC  για τις καμερες που εχουν δικη τους μπαταρια, LION που χρησιμοποιω και πιο πολυ ,  ενώ για αυτές που παιρνουν τυποποιημένες ΑΑ θα βαζω επαναφορτιζόμενες NIMH ENELOOP, (διαβασα ότι είναι πολύ οκ αν και ακριβούτσικες (12 ευρω/4τμχ@2000μαχ) αλλα βαστανε κυκλουσ φορτισησ και δεν αποφορτίζονται πολύ γρηγορα .

 

Τις αλκαλικες η PENTAχ δεν τις προτεινει διοτι χανεις καποιεσ λειτουργειες και είναι μονο για εκτακτη αναγκη η για τεστ της καμερας

 

Επισης στις ΠΕΝΤΑΞ μου δεν υποστηρίζεται η φορτιση των μπαταριων με χρηση DC adapter για τον απλουστατο λογω ότι για να μπει ο ανταπτορας πρεπει να βγουν οι μπαταριες...(αβυσοσ η ψυχη των PENTAX) ενώ σε μια HP   μηχανη 10ετιας με 2 2ΑΑ 3MP P&S υποστηρίζεται taytoxronh φορτιση με tiw μπαταριες μεσα  από USB. Ισως σε ποιο συγχρονα μοντελλα η ΠΕΝΤΑΞ να το προεβλεψε αυτο

Επεξ/σία από ELTASSOS
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...
  • Απαντ. 36
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Αγόρασα αυτή τη μπαταρία https://www.batteries.gr/gr/sony-np-bg1-3198.html
για την Sony DSC-HX9V και οι εντυπώσεις μου ήταν οι χειρότερες. Αισθητά μικρότερη διάρκεια, αν δεν λειτουργούσε η φωτογραφική για μερικές μέρες η μπαταρία έδειχνε εντελώς άδεια, και το χειρότερο ήταν οτι όταν προσπαθούσα να κάνω μεγάλο zoom η φωτογραφική δε μου το επέτρεπε και μου έβγαζε μήνυμα να βάλω αυθεντική μπαταρία. Σκέφτομαι να αγοράσω αυτή http://www.bataria.eu/product.php?products_id=681
η οποία είναι στα 1200mAh και ίσως να διαρκεί περισσότερο.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 11 μήνες μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Να επιλέξω το πακέτο αυτό για την Α7;; https://egalaxy.gr/wasabi-power-battery-2-pack-and-charger-for-sony-np-fw50/

Νομίζω από duracell, durapro, fujicell, είναι καλύτερη επιλογή.

Τί λέτε;

Επεξ/σία από stratigos24
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Exω δυο μπαταριες fw50 μαρκας batmax και στην Nex 5R σε συνεχομενο βιντεο τραβανε κοντα στη μια ωρα ενω η μαμισια η γνησια μπαταρια sony μια ωρα και 20 λεπτα καπου εκει (περασμενο hack για να γραφει απεριοριστο βιντεο)

Hταν αρκετα καλη και οικονομικη αγορα καθως στις βρηκα μεταχειρισμενες εδω στις αγγελιες και δεν περιμενα να αντεχουν τοσο...φανταζομουν οτι θα αντεχουν το μισο απο την μαμισια μπαταρια.

Επεξ/σία από afterhours
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για την α7ιι πήρα δυο γνήσιες και δε το μετάνιωσα.

Για την α5000 πήρα δυο συμβατές fujicell και πάλι δε το μετάνιωσα.

Στα 1200 ε άλλα 100 ε για μπαταρίες δεν είναι πολλά.

Στα 400 ε άλλα 50 ε για μπαταρίες δεν είναι πολλά.

Το αντίστροφο θα το μετάνιωνα :-)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Καλησπέρα, βρήκα σε καλή τιμή μπαταρία συμβατή για να συμπληρώνω την Canon lp e17. 

Συγκεκριμένα πήρα αυτές εδώ που έχουν καλές κριτικές. 

https://www.amazon.co.uk/FLOUREON-LP-E17-Battery-Batteries-Charger/dp/B07QG5ZHXZ/ref=mp_s_a_1_3?keywords=Lp+e17+floureon&qid=1574625521&smid=A3UY8JMJ9EF6AR&sr=8-3

Τώρα όμως βλέπω ότι βγάζουν 7.4V ενώ η αυθεντική είναι 7.2V. 

Η μηχανή δουλεύει κανονικά, αλλά μήπως πρέπει να ανησυχώ μήπως επηρεαστεί η κάμερα? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 χρόνια αργότερα...

Έχω την Silvercrest SDK 20A1 με μπαταρία την Fuji 3.7V, 700mAh, 2.6Wh. Μπορώ να την αλλάξω με μεγαλύτερης χωρητικότητας ή αναγκαστικά μεγαλώνουν και οι διαστάσεις της μπαταρίας;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...