Προς το περιεχόμενο

Εργασία στο λογοτεχνικό/εκδοτικό χώρο


Steinbeck

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά, περιμένω τις προτάσεις/ιδέες/συμβουλές/γνώμες σας για κάποιον που ψάχνει δουλειά στον εκδοτικό/λογοτεχνικό χώρο. Ξέρω, αν γενικά είναι δύσκολα τα πράγματα με τις δουλειές, στο συγκεκριμένο χώρο είναι πολύ περισσότερο. Το βιβλίο μάλλον είχε κρίση και πριν την κρίση (αν και η αλήθεια είναι ότι τους τελευταίους μήνες κάτι πάει να γίνει, μακάρι να κρατήσει), αλλά τι να κάνεις που η αγάπη μου γι’ αυτό με ωθεί στο να ψάξω εργασία σε βιβλιοπωλεία, εκδοτικούς οίκους κλπ.

 

 

Για να σας δώσω μια ιδέα. Δεν έχω κάποιο πτυχίο, έχω βγάλει μόνο το Λύκειο και ένα ΙΕΚ Πληροφορικής (δυστυχώς, χωρίς να πάρω την πιστοποίηση), έχω το Lower στα αγγλικά και ως χόμπι/ενδιαφέρον τη λογοτεχνία, όσον αφορά τον πεζό λόγο. Γράφω, έχω διακριθεί κάμποσες φορές με κάποια διηγήματά μου (μη φανταστείτε τίποτα το εξαιρετικό, αλλά εντάξει) και διαβάζω σαν  να μην υπάρχει αύριο.

 

 

Είμαι από επαρχία, κοντεύω τα σαράντα, έχω δουλειά αλλά κάποιοι συγκεκριμένοι λόγοι με αναγκάζουν να εγκατασταθώ μόνιμα στην Αθήνα. Οπότε, αρχίζω απ’ την αρχή το ψάξιμο για επαγγελματική «αποκατάσταση».

Ειλικρινά, η οποιαδήποτε γνώμη ή πρότασή σας –οτιδήποτε, μπορεί π.χ. να έχει πάρει κάτι τυχαία τ’ αυτί σας για ένα βιβλιοπωλείο που ζητάει υπάλληλο– θα με βοηθήσει πολύ, πιστέψτε με, είναι η πρώτη φορά που θα εργαστώ (με το καλό) στην Αθήνα, δεν ξέρω από συνεντεύξεις και λοιπές διαδικασίες, στην επαρχία είναι πιο απλά τα πράγματα – οτιδήποτε λοιπόν έχετε να πείτε θα με βοηθήσει, θα είναι ένας μπούσουλας.

 

 

Ας περιοριστούμε πάντως, τουλάχιστον σε πρώτη φάση, σε επαγγελματικούς χώρους που έχουν να κάνουν με τη λογοτεχνία και το βιβλίο και ας ορίσουμε ως γεωγραφικό χώρο την πρωτεύουσα, με έμφαση στα βόρεια προάστια, μιας και εκεί θα είναι η προσωρινή(;) κατοικία μου σε λίγο καιρό.

 

 

Σας ευχαριστώ πολύ. Sorry για τη φλυαρία, αλλά ξεκινάω πραγματικά και εντελώς απ’ την αρχή και κάθε βοήθεια θα είναι ευπρόσδεκτη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάθε εβδομάδα παίρνουμε 10 βιογραφικά από φιλολόγους κι άλλα δέκα από γραφίστες. Νέοι μεγάλοι, στη σύνταξη όλοι στέλνουν. Ο χώρος έχει υπερκορεστεί. Εσύ τι ακριβώς θες να κάνεις σε εκδοτικό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάθε εβδομάδα παίρνουμε 10 βιογραφικά από φιλολόγους κι άλλα δέκα από γραφίστες. Νέοι μεγάλοι, στη σύνταξη όλοι στέλνουν. Ο χώρος έχει υπερκορεστεί. Εσύ τι

ακριβώς θες να κάνεις σε εκδοτικό;

Κι εδώ θέλω τη βοήθειά σας. Πιστεύετε ότι υπάρχουν θέσεις -οποιαδήποτε θέση- για κάποιον με τα προσόντα μου (Λύκειο, ΙΕΚ πληροφορική, χωρίς όμως πιστοποίηση) σε έναν εκδοτικό ή να μη δοκιμάσω να ψαχτώ καθόλου και να δοκιμάσω μόνο σε βιβλιοπωλεία ή κάπου αλλού που είναι αποδεκτά τα προσόντα μου; Περιμένω ιδέες.

 

Όπως είπα και προηγουμένως, γνωρίζω πολύ καλά πόσο δύσκολα είναι τα πράγματα, αλλά μιας και μου τα έχει φέρει έτσι η ζωή, να αρχίσω απ' την αρχή, απ' το μηδέν, τα επαγγελματικά μου, νομίζω πως αξίζει να δώσω μια ευκαιρία στο όνειρό μου. Αν δεν κυνηγάμε -δεν λέω, όσο μας παίρνει- τα όνειρά μας, τότε, δεν ξέρω...

 

 

Και αλλο Thread 2 ωρες νωριτερα :/

 

Όσο κι αν έψαξα, δεν το βρήκα (ένα λινκ θα βοηθούσε).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εδώ θέλω τη βοήθειά σας. Πιστεύετε ότι υπάρχουν θέσεις -οποιαδήποτε θέση- για κάποιον με τα προσόντα μου (Λύκειο, ΙΕΚ πληροφορική, χωρίς όμως πιστοποίηση) σε έναν εκδοτικό ή να μη δοκιμάσω να ψαχτώ καθόλου και να δοκιμάσω μόνο σε βιβλιοπωλεία ή κάπου αλλού που είναι αποδεκτά τα προσόντα μου; Περιμένω ιδέες.

 

Όπως είπα και προηγουμένως, γνωρίζω πολύ καλά πόσο δύσκολα είναι τα πράγματα, αλλά μιας και μου τα έχει φέρει έτσι η ζωή, να αρχίσω απ' την αρχή, απ' το μηδέν, τα επαγγελματικά μου, νομίζω πως αξίζει να δώσω μια ευκαιρία στο όνειρό μου. Αν δεν κυνηγάμε -δεν λέω, όσο μας παίρνει- τα όνειρά μας, τότε, δεν ξέρω...

 

 

 

 

Όσο κι αν έψαξα, δεν το βρήκα (ένα λινκ θα βοηθούσε).

Θεωρώ ότι είναι πολύ δύσκολο καθώς οι εργασίες ενός εκδοτικού είναι πολύ εξειδικευμένες. Κάτι τέτοιο θα απαιτούσε την εκπαίδευση σας από του μηδενός, ενώ υπάρχουν άτομα που ακόμα κι αν δεν είναι έτοιμα είναι πιο κοντά.

Ως πωλητής ή διαχειριστής σε μικρό ή μεγάλο βιβλιοπωλείο είναι πιθανότερο αλλά κι εκεί υπάρχει κορεσμός και ελάχιστες θέσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θεωρώ ότι είναι πολύ δύσκολο καθώς οι εργασίες ενός εκδοτικού είναι πολύ εξειδικευμένες. Κάτι τέτοιο θα απαιτούσε την εκπαίδευση σας από του μηδενός, ενώ υπάρχουν άτομα που ακόμα κι αν δεν είναι έτοιμα είναι πιο κοντά.

Ως πωλητής ή διαχειριστής σε μικρό ή μεγάλο βιβλιοπωλείο είναι πιθανότερο αλλά κι εκεί υπάρχει κορεσμός και ελάχιστες θέσεις.

Σ' ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Όταν λες "διαχειριστής", τι εννοείς;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοώ Management είτε εμπορικό είτε συγκεκριμένων βιβλίων.

Καλύπτεται αυτό από τα προσόντα μου όμως ή χρειάζεται κάτι πιο εξειδικευμένο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από πού προκύπτει το ότι "προορίζομαι" για εκεί;

Και γιατί να πιστεύεις ότι γίνεσαι κακός;

επειδη συνηθως οι εκδοτικοι οικοι ειναι σχεδον οικογενειακες υποθεσεις, μπορει να γινομαι κακος βασει του οτι εσυ ισως εχεις υψηλοτερες βλεψεις και ελπιδες στο συγκεκριμενο τομεα.δυστυχως οι περισοτεροι εκδοτικοι οικοι στην ελλαδα δεν γνωριζουν ανθηση ,ελπιδα ισως υπαρχει σε κανα public που ναι και βιβλιοπωλειο για να δουλεψεις σε κατι που αγαπας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κρίμα που κάποιοι δεν έχουν τρόπους ώστε να μπορέσουν να πουν όμορφα αυτό που θέλουν σε κάποιον που είναι τόσο ευγενικός, ταπεινός και μετρημένος. 

 

Από εκεί και πέρα, φίλε που άνοιξες το θέμα, αν και δεν έχω ιδέα πώς δουλεύει ο συγκεκριμένος τομέας, θέλω να σου πω πως εύχομαι να βρεις κάτι πάνω στο αντικείμενο που ψάχνεις αφού το αγαπάς. Σίγουρα είναι δύσκολα σε αυτό τον τομέα που ψάχνεις (και σε βιβλιοπωλείο να βρεις, οι μισθοί θα είναι χαμηλοί), αλλά δεν χάνεις κάτι να προσπαθήσεις και βλέπεις. Μπορείς να βρεις και κάτι άλλο για αρχή όταν έρθεις Αθήνα αν βρεις τα σκούρα και παράλληλα να έχεις τα μάτια σου ανοιχτά αλλά και να ψάχνεις πάνω σε αυτό που θες να κάνεις.

 

 

ΥΓ: Τα πτυχία δεν δείχνουν πάντα το μορφοτικό επίπεδο κάποιου.

 

Και εδώ δεν μιλάμε για μια δουλειά (φαντάζομαι) ιδιαίτερα εξειδικευμένη που τα πτυχία παίζουν πρωταρχικό ρόλο, γιατί ο φίλος, διαβάζει, γράφει, έχει επαφή με τη λογοτεχνία και γενικά είναι και χόμπυ του και μπορεί να ''κολλάει'' καλύτερα από κάποιον με πτυχία κλπ σε αυτές τις θέσεις που κοιτάει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...