Προς το περιεχόμενο

RGB LED φωτισμός για σύνθετο σαλονιού


ababapanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα θα ήθελα να βάλω led φωτισμό στο εν λόγω σύνθετο του σαλονιού μου και θα ήθελα να μου δώσετε τις ιδέες σας.

 

Οι κρεμαστες βιτρίνες έχουν ιδή δικό τους φωτισμό αλλά δεν είναι led ούτε αλλάζει χρώματα, και το σημαντικότερο είναι ότι δεν υπάρχει μπριζα κοντά για να δώσω ρεύμα.

 

Αρχικά είχα σκεφτεί να βάλω ledoταινιες στις δύο κρεμαστες βιτρινες αλλά το πρόβλημα μου είναι πρώτα το πώς θα δώσω ρεύμα αλλά και ότι το καλώδιο της ταινίας από την μία στην άλλη θα κρέμεται και θα δείχνει άσχημα.

 

Υπάρχει λύση να βρω κάποιον led φωτισμό που να είναι μπαταρίας ; η υπάρχει περίπτωση να τις τροφοδωτω από power banks που είναι πιο εύκολο να κρυφτούν μέσα στην βιτρίνα;

 

Σας ευχαριστώ

 

IMG_20170216_130027.jpgupload picture

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν είχα αυτή την δυνατότητα δεν θα άνοιγα αυτό το θέμα και θα έκανα αυτό που λες.

Οπότε αναζητώ άλλες λύσεις και περιμένω ιδέες από άτομα που μπορούν να βοηθήσουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο eBay έχει πολλά φωτιστικά led που λειτουργούν με μπαταρία και έχουν εναλλαγές χρωμάτων σε διαφορά σχέδια. Το μόνο κακό ειναι ότι μπλεκει

Μπλέκεις με συχνή φόρτιση της συσκευής η συχνή αντικατάσταση μπαταριων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα θα ήθελα να βάλω led φωτισμό στο εν λόγω σύνθετο του σαλονιού μου και θα ήθελα να μου δώσετε τις ιδέες σας.

 

Οι κρεμαστες βιτρίνες έχουν ιδή δικό τους φωτισμό αλλά δεν είναι led ούτε αλλάζει χρώματα, και το σημαντικότερο είναι ότι δεν υπάρχει μπριζα κοντά για να δώσω ρεύμα.

 

Αρχικά είχα σκεφτεί να βάλω ledoταινιες στις δύο κρεμαστες βιτρινες αλλά το πρόβλημα μου είναι πρώτα το πώς θα δώσω ρεύμα αλλά και ότι το καλώδιο της ταινίας από την μία στην άλλη θα κρέμεται και θα δείχνει άσχημα.

 

Υπάρχει λύση να βρω κάποιον led φωτισμό που να είναι μπαταρίας ; η υπάρχει περίπτωση να τις τροφοδωτω από power banks που είναι πιο εύκολο να κρυφτούν μέσα στην βιτρίνα;

 

Σας ευχαριστώ

 

IMG_20170216_130027.jpgupload picture

 

Πολύ ωραίο το σαλόνι σου.

 

Εγώ θα έκανα κάτι τρελό...δυο ψηλά καλώδια θα έδιναν ρεύμα δηλαδή μόνο το χάλκινο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πως δεν υπαρχει μπριζα ? Οι βιτρινες και η τιβι απο που παιρνουν ?

Εχω παρομοια συνθεση και εχω στερεωσει την ledoταινια πισω απο ττην τιβι και τη βιτρινα αλλα οσο ναναι κατι φαινεται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρευμα προφανως και εχεις εκει μιας και υπαρχει τηλεοραση.

Δεν χρειαζεται ουτε χοντρα καλωδια,ουτε καρφια ουτε τρυπηματα.

Δυο λεπτα πλακε καλωδια θα κολλησεις στον τοιχο με μερικες σταγονες κολλα στιγμης,να ανεβαινουν απ το επιπλο προς τις βιτρινες (ή ενα που θα ανεβαινει στη μια βιτρινα και μετα θα παει στη διπλανη).

Θα ειναι σχεδον αορατα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το λοιπόν είμαι στην δουλειά και δεν μπορώ να δω το σύνθετο (περιορισμοί πλοήγησης)  :huh:

 

Είχα βάλει και εγώ έτσι σε κρεμαστά σύνθετα λεντ, το σπίτι ήταν ενοικιαζόμενο, ο ενοικιαστής είπε το οκ και το κάναμε. 

Αυτό που έκανα είναι να σκάψω τον τοίχο 1cm το πολύ, να βάλω το καλώδιο και να στοκάρω από πάνω. Μετά βέβαια θέλει βάψιμο κτλπ αλλά δεν θα φαίνεται τίποτα. 

Αυτό βέβαια δεν ξέρω άμα επιτρέπεται χωρίς την άδεια του ενοικιαστή γιατί μιλάμε για σκάψιμο και όχι ένα απλό καρφάκι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

'Εχω παρόμοια με τα δικά σου και είχα πάρει από το eBay led με μπαταρίες που τα κολλάς με αυτοκόλλητο ή τα καρφώνεις πάνω στα ράφια. Δεν είναι RGB τα δικά μου βέβαια αλλά φαντάζομαι θα βρεις.

Βασικά αν θες μπλε παίζει να έχω δύο, είχα πάρει παραπάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις, έχει φυσικά μπριζα κάτω στην tv και από εκεί θα δώσω ρεύμα για την λεντοταινια στο κάτω έπιπλο. Αλλά στις βιτρίνες ψηλά θα φαίνεται άσχημα να ανεβαίνει καλώδιο ρεύματος. Για αυτό και παρειγγειλα όπως γράψατε κάποιοι λεντοταινιες μπαταρίας από το ebay για να τις δοκιμάσω. Αν δω ότι δεν βολεύουν θα πρέπει να περάσει καλώδιο από τον τοίχο αλλά είναιδουλεια που απαιτεί ηλεκτρολόγο και θα βγουν και μερεμετια για στοκαρισμα και βάψιμο της γυψοσανίδας μετα. Το σπίτι είναι δικό μου οπότε δεν υπάρχει πρόβλημα όσο αφορά τις εργασίες απλά δεν θέλω να ανοίξω δουλείες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H τηλεοραση ειναι κολλξτα σχεδον στη μια βιτρινα.. και η δευτερη βιτρινα πολυκοντα στη πρωτη..
Οποτε θεωρω το καλυτερο ειναι περασει το καλωδιο πισω απο τη TV κατευθειαν στη πρωτη βιτρινα και απο εκει στη δευτερη.. ελαχιστα θα φαινεται, και αμα ειναι και λευκο θα ειναι πρακτικα αορατο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...